LEI08CHE COURANT. 22®. LOADER DAG 30 SEPTEMBER. BINNENLANDSCIIE BEUIGTEN. De Cuurant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs iler Advet'ieiitiëu is van 1—4 regels ƒ1.—iedere regel meer 25 cents. I I llllll ■..III..!—. ymi, null II- LEIDEN, 29 September, Nadat de zeer-ccrw. heer F. P. M. Welters, pastoor aan de parochie kerk van O. L. Vr. Onbevl. Ontvangenis alhier, zijne studie had volbragt aan hel Collegium Komanumte Home. en aldaar den 18den September 1830 tot priester werd geivijd in de aloude basiliek van Sint Jan van Lnteraan, werd hjj kort daarna als kapelaan Ie Leiden benoemd aan de toenmalige huiskerk aan de Knipersleeg, bij pastoor Jacobus Goofers, die kort daarop lot den bouw ceuer nieuwe kerk overging. Als kapelaan naar Amsterdam overgeplaatst, werd de eerw, heer Welters in 1850 van daar benoemd lot pastoor te Gorkum, om na bet. vertrek van pastoor Goofers in 1857 tot pastoor aan de genoemde kerk alhier te worden benoemdwaar hij den 8'tc0 Septem ber 1875 gedachtenis hield van 25 jaar hel herderlijk ambt te hebben ver vuld en thans het gouden feest van zjjne priesterwijding herdenkt. Heden, op Sint Mithaels-dag, bad de viering plaats. Ten half tien ure werd de hoogmis opgedragen door den jubilaris met de gewone assistentie van gees telijken welke plegtigheid verhoogd werd door de tegenwoordigheid van monsgf. Snickers, den bisschop van Haarlem, benevens eene breede pries terschaar. De hoog-eerw. heer G. F. Drabbe, kanunnik van Haarlems ka pittel en regent van het seminarie Ilageveld, hield daarbij de feestrede. Naar aaulciding van de tekstwoorden Ps. CIX, 4: Tu es sacerdos in aeternum secundum ordiuem Milchisedech (ftjj zijt priester in eeuwigheid naar de ordening van Mclchisedech), deed de welsprekende redenaar met zijn gewoon euthonsiasme uitkomen de hooge waarde van het priesterschap en hjj wenschte .den beminden jubilaris daarbij hartelijk geluk met de vervul ling van dit blijde oogenblik. Na de predikatie en voor het «Credo" werd de jubilaris, volgens de regelen van den 11. Francisous van Assisie, meteen indruk wekkend ceremonieel, door den bisschop de gouden kroon des priesterschaps op de slapen gedrukt. De kerk was versierd met groenschildeuvanen en tal van Latijnsche en Hollandsche opschriften, wat voldaan zou hebben, indien het veelvuldig aangebragte roode doek, waaronder zelfs de nationale kleuren uitkwamen, aan het kerkelijk karakter der versiering geen afbreuk had gedaan. Te regt mogt dc redenaar gewagen van het prachtig nieuwe prcek- gcsloelte als een monumentaal stuk van blijvende waarde, een geschenk van de gemceute. Dat meesterstuk, bewerkt in 1# eeuws Iialiaausche renais sance, waarvan het beeldwerk getuigt voor den geocfenden heitel en den bekwamen teekenaar, is vervaardigd door de beeldhouwers Te Poel en Svtoltcfus, te 'sGravenhage, dezelfden, die onlangs de schoone kerk van den H. Jacobus den Meerdere aldaar met een kunstkeurig in Gothischeo stijl be werkt Sini-Joseph's altaar verrijkt hebben. Ons bestek laat heden niet toe in bijzonderheden over dat preekgcstoelle uit te wijden. Ook ontving de jubi laris onderscheidene geschenken, waaronder een fraai bewerkte bidstuel van de leden van het zangkoor. Dat koor kweet zich te deze.r gelegenheid door eene warme uitvoering van het: Feni Creator Spiritus, benevens de Missa III van Joh. J. Verhulst. De plegtigheid werd besloten door het Gregoriaansch Te Deum. In dc geheele parochie was de nationale vlag uitgestokenwaaraan ook leden van andere gezindten hadden deelgenomenwant pastoor Welters is algemceu geacht Een goedaardig, bezadigd geestelijke, rustig in zijnen ijverzooals deze herder zich betoonde, was gedurende eene halve eeuw, 40 jaren alhier, verbonden aan eene gemeente van goeden wil en hij won daarbjj aller Liefde. Door den jubilaris daartoe in staat gesteld, deelden het R. K. parochiaal armbestuur en de Vcreeniging van den H. Vuiccntius soep. brood, meel en spek uit aan de armen. Dc Vereeuiging van dc 11. Elisabeth ontving eene gift in geld ten behoeve der zieke armen. Dc acie-examcns voor het middelbaar onderwijs, aid. taal- en letter kunde, zijn gisteren te 's Hage aangevangen. Voor Fransche taal- en let terkunde werd toegelaten de heer A. Gauthy, van Noorlhey; voor Engelsche taal- en letterkunde slaagden de bh. F. B. Plukhoog, van Delfshaven, en II. Pouisma, van Heerde. Afgewezen werden: 1 candidaat voor Nederland- sche. taal- en letterkunde, 1 voor geschiedenis, 1 voor aardrijkskunde, 1 voor Fransche taal- en letterkunde en 1 voor Hoogduiische taal- en letter kunde. Voor Fransche taal- en letterkunde trok zich 1 candidaat terug. Bij (lc gisteren te 's llage gehouden actc-exanieus voor het lager ouder wijs werden voor het teekenen 5 candidate!) geëxamineerd3 werden toe gelaten, de hh.: C. J. Cornelis, uil Moordrecht: A. Iloogendoornuit Gies- sendamen J. Jansenuit Rotterdam. Voor de acte in dc Engelsche taal werd van de 5 candidate!) 1 toegelaten, mcj. M. A. Meijer, uit Rotterdam. Voor de acte als hoofdonderwijzer deden 9 candidaten examen; 2 werden toegelaten, de lil). R. P. Sterkenburg en J. C. Rrezel. uit Rotterdam. -- Rij de tweede kamer is ingekomen een wels-ontwcrp lot inrigting eener dienst ter verzending met de post van pakketten, een gewigt van vijf kilogram niet te boven gaande. Volgens de IV. 11. C. heeft de heer Moens zijn voornemen te kennen gege ven met 1 November aanst. zjju mandaat als lid van dc tweede kamer neder te leggen. Blijkens het programma van het Haagsche genootschap tot verdedi ging van de Christelijke godsdienst is de uitgeloofde prijs van vierhonderd gulden toegewezen aan den heer Joh. Hauri, pred. te Davos-Dörfli, in Zwit serland. voor zijne verhandeling over «den invloed van het Islamisme op het huisselijkmaatschappelijk en staalkundig leven zijner belijders", en aan lie. dr. C. Thönes. pred. te Lennep, in Pruissen, voor zijne verhandeling over «dc Christelijke beschouwing van het huwelijk". Beide stukken zullen in de werken van het genootschap worden opgenomen. Nog werd eene zilveren medaille met J 50 aangeboden aan den schrijver e^ner Hoogduii sche verhandeling over het eerstgenoemde onderwerp, en eene zilveren medaille aan den auteur ecner insgelijks Hoogduiische verhandeling over «de Christelijke beschouwing van het huwelijk". Die schrijvers zijn uilge- noodigd zich aan te melden bij den secretaris van het genootschap en ver- guuning te geven tot het openen van hun naambillet. De heeren de liaan Kaplijn, panurnfabrikanten te Woerden, zijn op de internationale tentoonstelling van klei-, cement- en gipsindnstric te Berlijn bekroond met den 2en prijs voor hunne dakpannen en vloertegels. Te Amsferdam is gisteren avond onder oen tramwagen van de Lijn Dam - Haarlemmerplein een voorwerp ontploft, hetwelk baldadig op de rails was nedeigelegd. Ongelukken hadden niet plaats, maar de schok en de slag waren hevig. Eergisteren is aldaar een knaapje van 8 jaren door den trein op Witten- burg hij de Oosterkerk overreden. Vreesselijk verminkt werd het opge nomen. Te Utrecht hebben eergisteren avond op de Lijnmarkt, voor hel kofiij- huis «de Nieuwe Bak", eenige wanordelijkheden plaats gehad. Eeltige stu denten, die zich met novitii in dat koffijhuis bevonden, deelden geld en sigaren onder eenige jongens uit; daaruit ontstonden vechtpartijen, zoodat de politic er aan te pas moest komen. Zoo ernstig was de wanorde, dat de agenten van hunne sabels moesten gebruik maken. Op verzoek der politie werd het koflijhuis gesloten en eerst toen ging de volksmenigte .uit een. Eenige personen werden aangebonden. Te Deventer bragt eergisteren een sjouwer een beschonken ipersoon een zóó hevigen slag met een klomp op hel hoofd toe, dat den man de hersenpan werd verbrijzeld. In de memorie van toelichting, behoorende bij de staalsbcerooling voor 1881. komt. betreffende het onderwijs, nog het volgende voor: De uitgaven voor de rijks hoogcre burgerscholen zullen vermoedelijk ovqr liet algemeen in 1881 op hel voor 1880 toegestaan cijfer blijven. Men moet er uoglaus op bedacht zijndat eenige uitbreiding van personeel of verhooging van jaar wedde noodig kan worden bevonden en daarvoor naar gewoonte cenig geld beschikbaar houden. Bovendien is te letten op dc uitgaven, welke het ge volg zijn van1°. het overnemen der gemeentelijke hoogerc burgerschool te Venlo door het rijk2". het vestigen cener rijks hoogerc burgerschool met driejarigen cursus te Meppel3". liet uitbreiden der rijks hoogerc burger school met driejarigen cursus te Gouda tot eene van vijfjarigen cursus. Behalve een rijkssubsidie van 4000 aan de school voor middelbaar onder wijs voor meisjes te Leiden en 5000 voor die te Middelburg, zijn voor 1881 nog op de begrooting gebragt eene som van 4000 als subsidie voor de gemeentelijke middelbare school voor meisjes te Utrecht cu eene som van 1500 als verhoogd subsidie voor gelijke school te Deventer. De overwegingen omtrent de regeling van het tuinhouwonderwijs, waarbij in overleg was te treden met onderscheidene genootschappen en vercenigiu- geu, die zich de bevordering van tuinbouw en plantkunde lot laak hebben

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1