LEIDSCHE COURANT. K\ 228. WOENSDAG 29 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN. binnknlandsciik hkhib ik\. ISSO. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, le prijs der Courant is per vierendeel jaars f i.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Het Versing afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van' LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigdendat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n". 85) de verkiezingIer vervulling van de in den Ge meenteraad opengevallen plaatsen len gevolge van het overlijden van de heeren IK. W. G. VAN DEN ItRANDELER en M'. L. D. SURINGARdie in 1881 moesten aftreden Mr. A. VAN HETTINGA TROMP, die iu 1883 en F. STOKIIUYZEN, die in 1885 moesten aftreden, zal plaats hebben op Dins- dag. den 5d,° October aanstaande en dat naar aanleiding van art. 15 van genoemde wet de herstemmingzoo die mochtQioodig wezenzal geschie den op Dinsdag. 19 October a. s. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 September 1880. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van M. P. Oudshoorn, alhier, houdende verzoek lot plaatsing van eene stoommachine en het maken van bakovens, in het perceel aan de Hoogewoerd n°. 4; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 12d'n October aanst.'s voormiddags le elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in le brengen; Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 28 September 1880. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 30 September 1880, des namiddags le twee uren. 1*. Verzoek van C. Bok, betrekkelijk hei leggen van rails langs den Hoogen Rijndijk ten behoeve van den stoomtram naar Woerden. (144) 2". Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1880. (154) 3". Verzoek van A. Van der Heyden, om ontslag als opzichter der l,te klasse bij de gemeentewerken. (1551 4". Idem van G. W. Huls, om een plankijs le leggen. (156) 5°. Voordracht tot het doen rooien van twee boomen aan den Rfjnsbur- gcrweg. (157) 6°. Suppletoire begrooliug van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, dienst 1880. (159) 7°. Voordracht tot aanvulling van het bedrijf kapitaal der Stedelijke Gas fabriek (161) 8°. Verzoek van Crans en C". tot overdracht van de vergunning in zake den stoomtram naar Katwijk. (162) 9". Voordracht lot uitbreiding van het hulppersoneel aan de Meisjesschool 2'" klasse. (163) 10°. Idem betrekkelijk de bediening der bruggen en de heffing van brug gelden. (161, 191, 192, 193, 194, 204 en 205 van 1878, en 38. 78 en 92 van 1880) 11°. Verzoek van C. J. Van Kas, om eene stoep te leggen voor het perceel aan den Vliet n". 27. (164) 12". Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1879. (95) LEIDEN, 28 September. Van de 6 candidaten, die zich heden onderwierpen aan het examen voor hen die bewjjzen wenschen te leveren, dat zjj tot de beoefening «Ier natuurwetenschappen genoegzaam voorbereid z(jn, zijn 5 geslaagd, de bh. J. C. Blank, van Stolwijk; D. Tuinstra, van Leeuwarden; W. N G. Goenen, van Epe; A. de Vogel, van Amsterdam, en L. J. A. Braakenbnrg, van Asscndelft. Heden namiddag is een metselaar, genaamd P. v. A., wonende aan de Bogt van Guinea, die in de Paardensteeg van een steiger op een ladder wilde stappendoor het omkantelen van den ladder op straat gevallen; hij is aan het regterbeen en aan het voorhoofd gekwetst, gelukkig niet ernstig. Na door dr. R. v. d. L. geneeskundig te zijn behandeld is hij naar zyne woning geleid. Bij de gisteren te 'sllage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs deden voor de vrouwelijke handwerken 15 candidaten examen; 1 trok zich terug, 4 werden afgewezen en 10 locgelaten, als: roej" A. C. Arbouw voor nut en smaak. M. W. Grasstek voor nut. M. W. II. Lecmbroek voor nut en smaak, H. de Munnik voor smaak, G. C. Nicmeijer voor nul, Th. C. E. Olivier voor nut en smaak. W. Komburg voor nut en smaak. A. G. Schretlen voor nut, A. C. van Steenis voor nut en smaak, allen uit Leiden, en M. E. Mooy, voor nut. uit Rotterdam. Te Mjjdrecht is Zaturdag brand ontstaan in een hooiberg, staande nabij de hofstede van A. P. Omtzigt. De woning werd insgelijks door het vuur aangetast en vernield, doch een zomerhuis, afzonderlijk staande schuur en twee korenbergen bleven gespaard. Te Amsterdam is door de politie de hand gelegd op een jongmensch, bediende in een theehandel, die op een valschelijk opgegeven naam bij een goudsmid een zestal kostbare gouden ketenen van /400 waarde in handen heeft weten te krijgen. Vervolgens heelt hij de kostbaarheden te gelde ge maakt of beleend. Op de Spoorkade over de Nieuwebrug aldaar is het lijkje van een pasge boren kind gevonden. Het was door geen enkel stuk kleèren gedekt. Knnif, de moordenaar' van zijne zuster, huishoudster van den heer Gorver Hooftzal binnenkort voor het geregtshof le Amsterdam teregt staan. Het geregielijk-geneeskundig onderzoek, naar den staat zijner geestvermo gens ingesteld, heeft tot resultaat gehad, dat men niet kan aannemen, dat K. in staat van krankzinnigheid de daad heeft bedreven. Bij het laatste hevige onweder. dal boven de eilanden der Zuiderzee woedde, is door den bliksem waarschijnlijk de fokkemast uit de llansa, het gezonken stoomschip, geslagen, het dek bijna loodregt opgeligt in tweeën, en zijn uit het schip planken en vaten gedreven. Hoe geweldig de werking is geweest kan daaruit blijken, dat die mast een omtrek heeft zoo groot, dat twee man hem niet kunnen omspannen. Te Leeuwarden wordt het met de mazelen-epidemie niet beter. In de algeloopen week zjjn 97 nieuwe gevallen aangegeven. Gelukkig heeft de ziekte een goed verloop; geen enkel sterfgeval dientengevolge had er plaats. Te Steenbergen vermaakten zich dezer dagen eenige jongelieden met het afschieten van een kanonnetje; eensklaps sprong hel en een der stuk ken sloeg tegen het linker kaakbeen van een 9-jarigen knaap, die eene wonde bekwamwaaraan hjj kort daarna is overleden. Zondag II. had, onder begunstiging van fraai weder, de feestelijke opening plaats van de dienst voor den stoomtram tusschen Breda en Oos terhout. Ten ruim 2 ure stoomde de eerste trein te üosierhnut binnen, bestaande uit 2 locomotiven, 5 prachtige wagons en 2 goederenwagens en voerende met zich, behalve de directie, de gemeentebesturen van Breda. Ooslerhout en het tusschengelegen Teieringen, de kamers van koophandel van beide eerstgenoemdentwee muziekcorpsen en verder tal van andere genoodigden Te Nieuw-Vossemeer is eene bouwhoeve met den geheelen opgeslagen oogst eene prooi der vlammen geworden. Vier jonge paarden, negen kalveren en een varken zijn in de vlammen omgekomen, twee melkkoeijen bekwamen bovendien hevige brandwonden. De schade wordt geschal op ƒ20000. Te Rekken woonde een echtpaar, dat zich voortdurend aan den drank overgaf. In den nacht van 16 op 17 September heeft het de gemeenschap pelijke woning verlaten en zich naar Amerika begeven, drie minderjarige kinderen achterlatende. De familie heeft de kinderen tot zich genomen. Uit Curasao meldt men: Bij gouvernements-besluiten van 2 en van 7 Augustus zijn de hh. H. F. Hamelberg, pred. te Ilarich. prov. Friesland, en Tijdemanpred. bij de Waalsche gemeente te Maastricht, benoemd tot predikant bij de vereenigde Protestantsche gemeente op Curacao. In de memorie van toelichting, behoorende bij de slaalsbcgrooiing voor 1881, komt, betreffende het hooger onderwijs, o. a. hel volgende voor: Even als voor 1880 en om de destijds medegedeelde reden kan de aan vrage van fondsen ten behoeve der rijks-universiteiten voor 1881 matig we zen. Wat het personeel betreft zijn, behalve de verhoogingen van jaar wedde, waarop enkele hoogleeraren naar de vastgestelde beginselen regt hebben, gelden uitgetrokken ter bezoldiging, le Leiden van een conservator bij 's rijks herbarium en van den custos voor het onlangs in gebruik geno men pharmaceutisch laboratorium; te Utrecht van lectoren in de psychiatrie, de anatomie en hel Sanskriet, van een bediende bij bet onlangs ten gevolge der benoeming vap cep hoogleeraar in de geologie en mineralogie ingerigt

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1