LEIDMRE S iif7-V COURANT* isso. SfjS^pïbr^ VRIJDAG 24 SEPTEMBER. BINNENLANDSCIIE RERIGTEN. W®. 224. De Courant verschijnt da(ielijl;s, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per 'vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag af zon der lij I; is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huiten de cxpediliekoslen. Afzonderlijke mourners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverleitliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIOEN. 23 September. Van bet alhier aangevangen examen van hen, die de bewijzen wen- schen te leveren, dat zij tol de beoelening der natuurwetenschappen genoeg- zaam voorbereid zijn, was heden de uitslag, dat van de [6 caudidalen 3 wer den toegelaten, l. w. de hh. A. E. Sissingh. van lliaure; L. II. Bessinkpas, van Winterswijk, en J. W. Edcrveenvan Zwolle. Aan de tentoonstelling van de lloll. Maatschappij van Landbouw viel heden, dank zij ook het gunstige weder, een druk bezoek ten deel. 0e muziek van het 4Je reg. infanterie liet zich op het terrein hooren. Aan de bewoners van onderscheidene inrigtingeu hier ter stede werd heden mede toegang verleend. De pachter der Stadsgehoorzaal, de heer Dnyser, had gisteren avond de gelegenheid geopend tot bijwoning van een groot café concert, vocaal en instrumentaal, te geven door het concert- en operetten-gezelschap van Ant werpen. Dat die gelegenheid aan velen welkom was, bewees de volle zaal, waar ruim een 700-tal heeren en dames bijeen waren. Dat de uitgevoerde stukken den smaak van het talrijke publiek zeer voldeden, daarvan waren de luide toejuichingen, die op ieder nummer volgden, en de terugroepingen, waarmede vooral de bevallige, chanteuses werden vereerd, het voldingcndsl bewijs. Dat dezelfde gelegenheid ook Vrijdag en Zondag avond nog is open gesteld zal voorzeker aan velen welkom zijn. De geneeskundige slaats-commissie te Utrecht heeft toegelaten voor hel eerste gedeelte van het arts-examen den heer H. van Wijk, candidaat-arts. Bij de gisteren ie 's llagc gehouden actc-examens voor hel lager onder wijs werden voor de acte in de wiskunde 4 candidalen geëxamineerd; 1 trok zich terug, 2 werden afgewezen en 1 toegelaten, de heer A. Franckc uit Zwammcrdam. Voor de acte in de Fransche taal deden 8 candidalen examen; 5 werden afgewezen en 3 toegelaten, de hh. K. II. Corporaal I'. Jongejan en M. J. W. M. Nuijeuallen uit 's Hagc. Heden zijn voor het tcckenen toegelaten de lib. van Vliet en Wepster, uit Leiden, en Schnitzlcr. uit Wassenaar; voor het Engelsch mej. Dee, Olivier en Weijers, uit Leiden, en van Nes, uit Noordwijk. Bij de overdragt van het rectoraat der Utrechlsche hoogeschool op eer gisteren zijn de gouden ecrepcuningen uitgereikt aan de studenten, wier antwoorden op de uitgeschreven prijsvragen die onderscheiding waardig ge keurd waren, zijnde de hh. .1. J. I. Harte, cand. in de regtswclenschap aan de universiteit te Utrecht; E. Giltay, student in de wis- en natuur kunde aan de universiteit te Leiden, en J. de Vries, cand. in de wis- en natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam. Aan ds. J. II. Sghutirman Johzn. is met ingang van 15 Sept. jl. een eervol ontslag verleend, met behoud van rggt op pensioen, als predikant bij de Evangelische gemeente te Batavia. Bij de voortzetting der jaarvergadering van het Neder), zendelingge nootschap te Rotterdam werd besloten, wat den lijd der jaarvergadering aangaat, tot de vroegere orde terug te keeren. Eene lot driemaal herhaalde proef had bewezen, dat September niet de meest geschikte tijd is. Voorlaan zal de jaarvergadering dus weder aanvangen op den derden Dingsdag van de maand .lulij. Br. Graafland gaf een belangrijk in vele bij zonderheden tre dend overzigt van den toestand van het Christendom in de Minahassa. Hij aarzelde niet te verklaren, dat de Minahassa als //gechristend" is te be schouwen, en meende daarom ook. dat de overdragt der gemeenten aan de prolestantschc kerk in Nederl. Indië alleszins gewettigd, ja, onder de be staande omstandigheden volstrekt noodig was. Uit het verslag van de commissie, die een overzigt moest geven van den toestand van 'sgenool- schaps zending in de Minahassa bleek, dat het genootschap van de regering de meeste welwillendheid ondervonden heeft, en dal van hare zijde maat regelen worden voorbereid, om aan de thans nog gemengde toestanden een einde te maken en tot een-e allezins gunstige regeling de hand Ie leenen. Des avonds werd in de Groote Kerk eene openbare bijeenkomst gehou den, waarin d'. L. C. Schuller tot Peursum, pred. te Heukelomde opwek kende rede hield, naar aanleiding van Openb. V. vs. 11—14. Het stoomschip Conradvan Amsterdam naar Batavia, is op 21 Sept. Aden gepasseerd. De Prins van Oranje, op weg naar Amsterdam, vertrok op dien dag van Porl-Saïd. Onder de eergisteren te Haarlem voor het hulponderwijzers-examen geslaagden belmoren drie Indiërs. Niet alleen dat zij slaagden, maar de inspecteur wcnschte hen nog in hel bijzonder geluk met de wijze waarop. Deze jongelingen, die hier te lande opgeleid zijn door en onder toezigt van den lieer tlekker Jr. te Amsterdam, zijn genaamd Raden Kamil, geb. te Montilan, res. Kadoe, op Java; Jozias Ralu Langie, geb. te Tondano, op Celebes, en Elias Kandou, geb. te Tonscalama, op Celebes. Door den gemeenteraad van Amsterdam is het voorstel van een zijner leden, om meerdere openbaarheid te geven aan de kohieren van de plaat selijke directe belasting, met 25 tegen 4 stemmen verworpen. Te Amsterdam werd dezer dagen de jaarlijksche vergadering gehouden van het kon. zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra. Blijkens het uiigebragt verslag bedroeg het aantal leden op 1 Sept. jl. 6444, als 5217 effective, 422 zoons van leden, 373 buiten-leden en 442 donatrices. De tuin werd in het afgeloopen jaar bezocht door: 72142 vreemdelingen, 1566 schoolkinderen van buiten, 56464 dienstbaren, terwijl aan 3473 weeskin deren gratis toegang werd verstrekt. Aan introductie werd 53228 ont vangen. De medaille van verdienste werd uitgereikt aan den heer J. E. Teysman ie Buitenzorg, ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubilé als üosl- Indisch ambtenaar, oud-hortulanus, thans inspecteur der cultures, aan wien het genootschap veel verpligting heeft, en voorts aan de Vereeniging voor natuurkunde te Wiesbaden, ter gelegenheid van de (eestviering van haar 50-jarig bestaan. De verzamelingen breidden zich uit en ook aan de ver meerdering van de levende dieren werden zeer veel kosten besteed en overal daarvoor veel bemoeijingen gedaan. Het bijeenbrengen van diersoorten uil tropische gewesten ging, uil den aard der zaak, altjjd met veel moeite ge paard, en het was te verwonderen, dat de adelaar, die het liefst in de hooge lucht verkeert, en de antilope, die zich op de uitgestrekte velden van het Zuiden alleen te huis gevoelt, tot gevangenschap gedoemd, zich dikwijls nog zoo langen tijd aan het leven in hokken gewennen. Toch was in enkele kooijen eene ledige plaats opengevallen, die echter spoedig weder kon worden aangevuld. Met leedwezen werd medegedeeld, dat balda dige jongens veel kwaad hadden verrigt door het berooven van broedsels van kostbare vogelsoortenen dat het ook met het beste toezigt en na ijverige nasporing niet gelukt was de daders te ontdekken. De rekening leverde een batig saldo op van 20046.92%. Eergisteren herdacht de pastoor van West-Blokker, de heer R. van Koolwijk, zijn 50-jarig priesterschap. Aan den vooravond van dien dag boden eenige van de voornaamste protestanten uil die gemeente den alge meen beminden geestelijke een nieuw-zilveren koiïij- en theestel met presen teertrommeltjes aan, waarbij de beste wcuschen voor den jubilaris ge voegd werden. Eergisteren had de kerkelijke viering plaats. Het koor van Westwoud zong de "Missa Papae Marcelli", voor zes stemmen zonder orgel begeleiding, van Paleslrina. De r. k. gemeente schonk aan de kerk drie kazuifels, ter waarde van duizend gulden; de jubilaris schonk aan zijne gemeente de beschildering der glasramen in de kerk, en deelde rundvleesch uit aan alle behoeftigen van beide gezindten. Den 21sleD September heeft in het gebouw van het kon. instituut voor de marine te Nieuwcdiep de plegtige onthulling plaats gehad van het gc- denkleeken. opgerigt door zee-ofliciercn en oud-zee-oflicieren ter nagedach tenis aan den admiraal der vloot prins Hendrik der Nederlanden. Dingsdag morgen sprong nabij het station Veencndaal de stoompijp van de locomotief van een goederentrein, van Arnhem naar Amsterdam be stemd. De machinist bekwam ernstige brandwonden aan de borst en het aangezigt. De trein kon, na aankomst van eene andere locomotiefzjjn weg vervolgen. Dingsdag ochtend woedde boven een gedeelte van de Betuwe een hevig onweder. Te Randwijk werden de toren en de kerk getroffen. Van het uurwerk werden de wijzers geheel weggeslingerdverscheidene banken werden stukgeslagen en de preekstoel beschadigdook het plafond heeft veel geleden. Tusschen de stations Assen en Zuidlaren had Maandag II. het volgende plaats. Een arbeider was bezig de potjes, waaraan de telegraafdraden zjjn bevestigd, schoon te maken. Eene bliksemstraal schoot langs een der dra den en verbrijzelde een der potjes onder de handen van den arbeider, zon der hem ecnig letsel te doen. Tc Breda is uit de woning van een der ingezetenen, tijdens deze zich in den schouwburg bevond, eene trommel met ƒ2500 aan effecten gestolen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1