UUI'I KiNL.XiMfSCHK BKHICTKV 3® prijs niet toegekend; Worlelsnijder (Moesmakcr), 1® prijs niet toegekend, 2' prijs L. A. L. Kortman O.Ilaverknenzer, le prijs van Rietschoten Houw ens, te Rotterdam; 2' prijs niet toegekend; Boonenbreker, 1» prijs ,1. C. van de Blocquery J'.2® prijs J Peignat C\, Graanmolen, 1' prijs Brongers C°.te Amsterdam; 2' prijs L. A. L. Kortman C°.De doel matigste Gierwagen. niel ingekomen; Boterkarn, le prijs J. van den Heerik, 3' prijs J.' G. van den Arend, te Haarlem; Werktuigen of gereedschappen, benoodigd lot de boter- en kaasbereiding, in Denemarken in gebruik, niet ingezonden; Vee-Bascule, 1® prijs L. A. L. Kortman C°.2' prijs niet toegekend: Verzameling Handgereedschap voor den akker- en tuinbouw, 1® prjjs W. A. Blokhuijs, te Noordwjjk-Binnen2' prijs niel toegekend; Werktuigeq voor akker-, tuin- of hooibouw enz., vervaardigd door de inzenders in Nederland, een Verg. Zilv. Med.vervoerbare hooi- enstroopers, Evrard, van Dnijll de Kruyff, te Dellt; een Zilv. Med., verzameling werktuigen voor zuivelbereidingJ. C. Omhstede, te Alkmaar; een Br. Med. Kaaspers en gereedschap voor kaas- en boterbereidiugJ Beek, te Hoorn; Werktui gen voor akker-, tuin- of hooibouw, van nieuwe vinding of niet gevraagd, een Br. Med.. Kwerkegge. K. Alderls; te Obergum; Werktuigen tot het slijpen van Engelsche of Fransche paarden- of koeijenscharen, 1® prijs J. Peignat C'.te Amsterdam. Voorwerpen niet behoorende lot vorige afdeelingen: voor koper melkgereed- schap. 1® prijs J. L. Creygthon, te Leiden. Voorts prjjzen van het bestuur voor niet gevraagde inzendingen: voor Gloxima's, D. Gassekloote Voorscho ten voor platte boenen 11 J. Gerlach, te Koudekerk; voor witte drui ven 11. Beekman te Oegstgeestvoor stalgereedschap P. D. Steeuhuizen te Lei den voor slalpompen J. Plantfeber, te Leiden; voor kaasvaten J. van Stra ten, te Bodegraven; en eene gouden medaille, voor eene verzameling gewas sen. aan de rijks-landbouwschool te Wageningen. Voor afgesneden bloemen werden door de daartoe aangewezen jury nog de volgende bekrooniugeu toegekend, als: Tafelbloemstuk1® prijs, J. Mink, le Voorschoten; 2® prijs Becker en Scalonge, te 'sllage; 3® prijs wed J. van Leeuwen en Zn., le Rotterdam; prijs van het bestuur J. Th. van Eykcrn, te Heemstede. Tafelboiiquetten: 1® prijs J. W. F. van Rijswijk, te 's, llage; bestuursprijs mej. Gato Speet, te Leiderdorp. Balbouquet: 1® prijs J. F. W, van Rijswijk, te 'sllage; 2' prijs wed. J. van Leeuwen en Zn. te Rotterdam; 3' prijs Becker en Scalonge te 'sllage; besluursprijzen B. Drost le Velzen en W. P. M. Zalme. te 's Hage. Bruidsbouquet1® prijs wed. J. van Leeuwen en Zn. te Rotterdam; 2e prijs .1. F. W. van Rijswijk, te 'sllage; 3 prijs Becker en Scalonge te 'sllage. Verzameling afgesneden bloemen; 1® prijs J. Mink. te Voorschoten; 2® prijs W. Lagerwey, te Voorburg en 3" prijs J. D. Speelte Leiderdorp. De persoon van L. v. S.. die gisteren door het springen van een cylin der in eene fabriek gekwetst geraakte, is gisteren avond aan de gevolgen daarvan overleden. Bij de gisteren le 'sllage gehouden acte-examens voor liet lager onder wijs werden voor de vrouwelijke handwerken 13 candidaten geëxamineerd, waarvan 11 werden toegelaten: mej. .1. 11. M. Bosch voor nul en smaak; S. Th. Buningh voor nut en smaak. N. Gerrits voor nut. E. F Groenen dijk voor nut. J. Tl. W. van der Hoek voor nul. A. Kcrling voor nui; en smaak ,1. C. van der Laan voor nut en smaak, M. G. Meijer voor nul,' II. A. Schaberg voor nul en smaakA M. van Schouwenburg voor nut en M. 11 Wieflering voor lint. allen uit 'sllage. Voor de acte in de Engelsche taal werden van de 4 candidaten toegelaten mej. M. A. Dona. J M. F. Cb. Haver en 11. J. van Wessemallen uil 'sHage. Voor de acte iii de Hoög- dnitsche taal werden, van de 4 candidaten toegelaten de hh. J. Borst, J. P. II. Hartman en L. A. Jansen, allen uit 'sllage. Uooj d®. P. J. Kaiser, verificateur van s rijks zee-instrumenten te Leftbfnis een nieuwe artificiële kwikhorizon uitgevonden, welk instrument op den aanstaahden oefeningstogt van het eskader, aan boord van Zr. M®. stoomschip ran Galen zal beproefd worden, om, wanneer hel in de behan deling voldoet, op onze oorlogschepen te worden ingevoerd. (ft/.R.C.) Te Rotterdam is gisteren de 87st® jaarvergadering van het Nederl. Zendelinggenootschap geopend door den primus-voorzitter d". A. Drost, van Delft, met eene toespraak, waarin luj. na aanstipping van enkele punten uit de geschiedenis van het jongste genootschapsjaar,wees op eenige ver schijnselen als: onvoldoende inkomsten bij veel werkeen klein getal kweekelingen en een groot zendeliiighiiis. behoefte aan uitbreiding en ver sterking van 's genootschaps zendingnosieu bij onvermogen om daarin naar behooren te voorzien, een en ander vergezeld van eene krachtige aanspo- t ing om ook in deze vergadering middelert le beramen tot verbetering van tien fiuanciëlen toestand, opdat bevestiging, versterking en uitbreiding van de zendingen niet langer belemmerd of vertraagd worden. De bekende Schiedammer aardigheid heeft eene dame te Doesborgh aanleiding gegeven, om op nieuw 100 al le zoudereu voor de scholen met den bijbel. Openlijk worden, namens haar, nu nog 99 anderen uitgenoo- digd hetzelfde te doen en daardoor te maken, dat de gefingeerde 10.000 werkelijkheid worden, en niet van het eindcijfer der collecte behoeven le worden algelrokken. Het stoomschip Prins ran Oranje, van Batavia naar Amsterdam, is op 21 Sept van Suez vertrokken; de Torringtonvan Batavia naar Rotter dam, vertrok op dien dag van l'orl-Saïd. Te Amsterdam is gisteren de driejaarljjksche stedelijke tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters geopend. Door 306 binnen- eu.bui- lenlandsche kunstenaars zijn 462 doeken en paneelen ingezonden. Te Aartswoitd is Zondag avond, bij een hevig ouweder, de bliksem geslagen door den schoorsteen eener boerenwoning in eene kamer, waarop dat. oogeublik man. vrouw, vier kinderen en eene dienstbode te zamen waren De schoorsteen werd geheel gescheurd, en steen en kalkpttin in alle riglingen door de kamer verspreid met zulk eene kracht, dat men later kleine steentjes diep ingedrongen vond in de deuren van een maho niehouten kabinet; splinters hout, aan de einden geheel geschroeid, wer den van den zolder gerukt en tiaar alle kanten weggeslingerd; het licht werd uitgedoofd; de lade van eene kleine ladetafel opengeschoven eene schil derij aan den wand verbrjjzeldmaar geen der aanwezigen ontving het minste letsel. Brand werd hier niet. veroorzaakt. Men meldt uit Deventer aan de IV. li. C.\ Dezer dagen werden door een hier onbekend persoon in deze streken de aardappelen legen /3a 3.50 opgekocht. Bij sommige boeren kocht hij 100, bij andere 200 en meer hectoliter, en bedong ze franco Deventer te leveren Toen de boeren nu jl. Vrijdag met de aardappelen aan het hun opgegeven adres kwamen, vernamen zij tot hun schrik, dat zij waarschijnlijk door ren opligler waren beetgenomen. Zij moesten de aardappelen mi hier zoo goed mogelijk zien te verkoopen, of weder mede naar huis nemen. Later ontdekte een hun ner, dat de koopman iu quaestie, terwijl hij de aardappelen bij hem kocht, een zilveren horlogeketting bij hem gestolen had. Te Vledder zijn eergisteren twee woningen door den bliksem getroffen. Bij den landbouwer de Wit werd een schoorsteen verbrijzeld, en de zolder grootendeels vernield. In de woning van den landbouwer Bosscher werd de schoorsteenmantel weggerukt en o. a. in de kamer eene groote kleerkast vernield. Te Ravestein op den spoorwegdijk schuilden Maandag middag bij een onweder eene vrouw en twee mannen onder eene kar. Toen de bui eenig- zins bedaarde, verliet de vrouw hare schuilplaats, maar kort daarop zag zij, dat de kar door den bliksem getroffen werd. Een der mannen, Merkse genaamd, werd daaronder onmiddellijk dood geslagen. De tweede, van Kuyk geheeten, die juist zijne schuilplaats verliet, werd in den hals ge troffen, stortte ter aarde, maar, behalve dat zijne hoofdharen verzengd wa ren, kreeg hij verder geen letsel. De vrouw kwam met den schrik vrij. Te Maastricht is dezer dagen de apotheker G. door het springen van eene pan, waarin zich ontplofbare sloffen bevonden, zoodanig in het aan- gezigt getroffendat men voor het behoud zijner beide oogen beducht is. 'sGRAVENHAGE22 September. Door Z. M. is aan den heer G. Suyckerbuyckkoopman te Batavia, tijdelijk verblijf houdende in Nederlandvergunning verleend tot het aanne men der versierselen van kommandeur 2® kl. der Ernestinische Huisorde van Saksen-Coburg-Gothahem door den hertog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken. Tot officier van gezondheid 1' kl. bij de zeemagt is bevorderd de offi cier van gezondheid 2® kl. d®. J. D. de Boer. en aan d'. P. G. Richter, te Playwitz (Saksen), is vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepenmet uitzondering van oorlogsvaartuigenonder voorwaarde, dal hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der ge neeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl. Indië is benoemd tot 2'" luitenant de kadet G. G. P. Poelman, herkomstig van de kon. mi litaire akademie. Aan P. Keyzer, laatstelijk baas-kuiper bjj het marine etablissement te Soerabaija, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit 's lands dienst. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamér van heden is het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede ter tafel gebragt en tegen morgen ten 11 ure aan de orde gesteld. De financiële paragraaf van dit ontwerp luidtVoor stellen tot versterking van 's rijks middelen zijn wij bereid met naauwge- zetheid te overwegen. Beperking van uitgaven achtten wjj evenwel een eisch van den staat onzer financiën. De commissie uit de tweede kamer, belast met de aanbieding van de candidatenlijst voor de benoeming van een president van dat staatsligchaani, wordt heden middag ten half zes ure bij Z. M. den koning toegelaten. Het aanbod der commissie voor de oprigting van hel gedenkteeken voor Spinozaom het kunstwerk aan de gemeente over te dragenis door den raad zonder stemming aangenomen, op advies van burg. en welft die voorstelden overeenkomstig den wensch van het comité te besluiten. Ruim een 1000-tal ingezetenen hebben bij den raad een adres ingediendwaarin de opruiming gevraagd wordt van de tollen op de wegen naar Scheveningen. ENOELAND. LONDEN. 21 September Omtrent de voorbereidende maatregelen tot de demonstratie der vloot wordt van 19 September aan de Times geseind, dat dien dag door een Engelsche adviesjagt aan de Albanesche kust voor Dulcigno peilingen ge daan werden, blijkbaar met het doel om te onderzoeken waar de kolossale pantserschepen zouden kunnen postvatten om. zoo noodigDulcigno en de positiën der Albanesche troepen te kunnen beschieten Denzelfden dag was de kapitein ter zee lord Walter Kerr, vergezeld van den luit. Caillard, met instructiën naar Cettinje gezonden, ten einde met den vorst van Montenegro over een gemeenschappelijk ageren tot verovering van Dulcigno te beraad slagen, terwijl hjj van daar naar Scutari zou gaan om aan Riza-pacha een ultimatum te overhandigen om Dulcigno binnen 4 dagen aan de Montegrijnen over te geven. Den 20"®" zou admiraal Seymour officiéél het opperbevel over het vereenigde eskader op zich nemen. Volgens de Globe zou het bij Bushey gevonden dynamiet op de spoor baan aldaar nedergelegd zijn om den trein in de lucht te doen springen, waarin, naar men verwachtte, grootvorst Constanten van Rusland van Lon den naar Glasgow zou reizen. FH ANKB IJ K. De Rep. Franp. laat zich omtrent de ministeriële crisis o. a. aldus uit: Deze solutie kan niet anders dan pijnlijk vallen, wai t wij mogen niet vergelen en geheel Frankrijk zal nimmer vergeten, welke uitmuntende diensten door den gedelegeerde aan het ministerie van oorlog ten tjjde der invasie aan het vaderland werden bewezen. Maar de aftreding van den heer de Freycinet bevat eene les, welke, naar wij hopen, voor onze staats lieden niel zal verloren gaan: de les namelijk, dat buiten de beginselen der parlementaire regering er voor hen louter gevaar is. Zij moeten het zich bestendig herinneren, dat in een kabinet al de ministers solidair zijn, en dat dientengevolge niemand hel regt heeft tot eene belangrijke handeling over te gaan op zijne eigene verantwoordelijkheid. Zij moeten bovendien nimmer uit het oog verliezendal het voor hen nooit meer van belang is zich te doordringen van de denkbeelden der kamer en den wil des lands, dan wanneer de afwezigheid des parlements hen geheel vrij schijnt te laten. De vacantiën mogen niet langer voor de kabinetten noodlottig bljjven. De heer Lemoinne zegt in het Journ. des Déb., dat het land met regt ontevreden is over eene crisis, waarvoor geen slechter tijpstip kon gekozen zijn en welke buitendien door een wat korter of langer uitstel in de toepas sing der decreten op de congregatiën niet gewettigd wordt. Het land wordt, evenmin als wij, door zucht tot vervolging bezield. Doch het wil meester in zijn eigen huis zijn en begrijpt niet, waarom men zich tot Rome moet wenden, om aan eene Fransche wel uitvoering te geven. Nimmer zal men van dien kant iets anders verkrijgen dan ontwijkende antwoorden. De Figaro stelt Gambetta verantwoordelijk voor de ministeriele crisis. Hij toch wilden de heer de Freycinet straffen voor zijne te Montauban ge houden rede, die zoo geheel in strijd was met het door Gambetta te Cher bourg gesprokene. De Figaro neemt het thans Gambetta kwalijk, dat hij zelf geen minister wil worden, omdat hij zich niet onmogelijk wil maken voor een hoogeren post. En toch moest Gambetta minister yvorden. Grévy moest er hem toe dwingen, maar die is in dergelijke zaken le zwak.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2