LEIDSCHË COURANT. X°. 221. 1SS0. DINGSDAG 21 SEPTEMBER. STADS-BERICHTE N* OPROEPING IN WERKELÏJKEN DIENST. BINiNEM. NDSCIIK fffifHttTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Dé prijs der Coulant is per vierendeel jaars h50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, jrunéè p. p. j 2.35. Het Versltig afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50* sjaarsbuiten de expeditiekostenAfzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cèlits. Dé prijs der Adverlentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gezien de Circulaire van den lieer Commissaris des Koninas in de pro vincie Zuid-Holland, van den 27,teQ Augustus 11., A. n". 2048/2 (2e afd.), Provinciaalblad n". 57 Brengt ter kennis van belanghebbendendat de lotelingen. die iri dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en. overeenkomstig de 2e zinsnede van art. 57 van bet Koninklijk besluit van den 8i|en Mei 18G2 (Staatsblad n". 46), na hunne inlijving, tol nadere oproeping met verlof zjjn gezonden, op Prijdag den l"t0 October aanslaande in werkelijken dienst zullen wor den gesteldten einde te worden gekleed en geoefend dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen belmoren te begeven en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag, vóór 4 uren des namiddags, bjj hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de l.eidsche Courant. De Burgemeester voornoemd Leiden, 20 September 1880. DE KANTER. LEIDEN. 20 Sèjatember. De minister van oorlog heeft bekend gemaaktdat tegen 15 October a. s. gelegenheid bestaat lot plaatsing van een ongehuwd hulponderwijzer aan de pupillenschool Ie Nienwcrsluis. Aan deze betrekking van hulponder wijzer is verbonden een jaarlijkse!) iraclement van ƒ600, en de bevoegd heid om aan de menage der ongehuwde onderofficieren deel te nemen en om met hen in het locaal der inrigling te worden gehuisvest. Het iracle ment kan, na een zeker getal dienstjaren, tot ƒ700 worden vértneerderd. Voor genoemde betrekking komen in aanmerking hulponderwijzersdie niet jonger zijn dan 20 jaren en die minstens een jaar in eene school van ge woon of meer uitgebreid lager onderwijs zijn werkzaiam geweest. Belang hebbenden moeten het verzoek om plaatsing Voor 1». October e. k. aan het dep. van oorlog inzenden Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoógsic prijzeh ƒ41, ƒ20,50, ƒ4 60 en ƒ2.15, de laagste ƒ40, ƒ20.50, ƒ4.20 en ƒ2.10. Gisteren namiddag is in de vaart nabij het militaire dclentiehuis eelt roeibootje, waarin een man en drie kinderen waren, omgekanteld, ten ge volge waarvan die vier personeri te vVater geraakten; door de hulp van een politieagent en eenige burgers werden Zij weder op het droöge gebragt. Een der kinderen, dat nog al veel water naar binnen gekregen had, is door den heer dr. 11. geneeskundig behandeld. Heden middag ten 12 uur is de persoon van C, R.Onder de Hoogc- woerdsbrtig varende, te water geraakt, doch spoedig gered. Omtrent de telegraphische quaeslie van Hansweert deelt de Goesche Ct. mede, dat schipper A. Fontein, van het schip de goede Pér wachting, op een Zondag middag, toen het kantoor gesloten was, -aankwam en geen moeite heeft gedaan om een telegram besteld te krijgen; hij heeft dus aan zijne reeifers een praatje óp den mouw gespeld. Bij dé Zaturdag te 's tlage gehouden acte-examens voor het lager onderw;ijs deden voor de acte in de Fransche taal 8 candidaten examen; 6 werden afgewezen eh 2 toegelaten, de hh. R. E. van der Flier en W. II. J. Kemper uit Rotterdam. Voor de acte in de wiskunde werden 4 candidaten geëxamineerd; 1 trok zich terug, 1 werd afgewezen eri 2 toegelaten, de hh. U. Allan uit 's lldge en C. den lleijer uit Scheveniiigert. Voor de acte als hooldomlerwijzer Werden 13 candidaten geëxamineerd; 1 trok zich terug, 8 werden afgewezen en 4 toegelaten, de hh. A. M. Abels uit Rotter dam, G. J. F. Biegman uit Leiden, M. S. Briedé uit Rotterdam en G. Meijers uil Voorschoten. Naar het Pad. verneemt hebben alle nieuwbenoemde inspecteurs en districtsschoolopzieners hunne benoeming aangenomen behalve inr. J. Dol man, zoodat voor Drenthe een ander districtsschoolopziener benoemd moet worden. Voor de beantwoording eener prijsvraag, door den senaat del Utrecht- sche universiteit uitgeschreven, «over electrische én magnetische evenwigts- oppervlakken", is eene eervolle vermelding toegekend aan den heer Jan de Vries, phil. cand. te Amsterdam, thans leeraar in de wiskunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool Ié Kampen. De door de Maatschappij van landbouw op 5 Junij per Prinses jdmalia naar Indië gezonden boter], is, na eene proéfreis, per Koning der Neder landen teruggekomen. Een gedeelte wordt naar de tentoonstelling te Leiden en een gedeelte naar die ie Londen gezonden. Men schrijft aan het Hbl.In den regel maken de lerugkeerende kolonialen een onglinstigen indruk op wie hen zien aankomenzwak, kleur loos, vervallen zien zij er meestal uit en Wekken medelijden op. Geheel anders, en daarom deelen wij het als eene bijzonderheid mede, is het ge steld met de per Koning der Nederlanden teruggekeerde 35 militairen. Al len zien er flink, kloek en krachtig uit, uitgezonderd een paar kreupelen. Een van de 9 onderofficieren, een Duitscher, heeft, zegt men, eene som van 60 duizend gulden medegebragt, verdiend door een militairen toko, terwijl een Duitsche korporaal-kleermaker ruim 20 duizend gulden als loon van zijne Werkzaamheid heeft medegevoerd. Door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel zijn tot de evangelie bediening toegelaten de lib. J. Hoogenraad en 11. K. Dijkstcrhiiis, candidaten aan de hoogescholen te Utrecht en Groningen. Het stoomschip Pyberton is op 17 September te Batavia aangekomen. Zaturdag is te Berg-Ambacht de kapitale hofstedebewoond door den heer J. P. van der Bas, door onbekende oorzaak in brand geraakt en bijna geheel door de vlammen vernield; de groote hoeveelheid hooi kostte bij de blussching vooral veel moeite. Een gedeelte vati den inboedel is gered. Twee varkens verbrandden. Zaturdag namiddag had in de zoutkeet van de heeren Hoogstraten Zn., te Zwijndrecht, een wefkman het ongeluk in eene kokende pan te vallen. Deerlijk verbrand werd hij er uitgehaald. Zijn toestand was zeer gevaarlijk. Te Haarlemmermeer ontstond Vrijdag övond brand in de bouwmans woning, staande aan het Hoofdkanaal, digt bij Hoolddorp, en bewoond door C. van Die. Binnen korten tijd was hét gebouw, eene hooiberg en een groote voorraad ongedorscht koorti verbrand. Alles was verzekerd doch laag. H. M. de koningin van Zweden is gisteren té Amsterdam aangekomen, om zich onder de behandeling te stellen van dr. Mezger. De koningin is lijdende en elke beweging is haar haast oilitiOgélijk. H. M. kwam tegen 11.45 per extra-trein van den Rijnspoorweg van Hamburg te Amsterdam aan. Zij werd uit den salonwageh op een stoel gedragen in de omnibus van liet Amstel-Hötelhet gemakkelijkste rijltiig om den stoel in en uit te schuiven. De weg naar het hótel was met dik zand belegd en stapvoets reed het rijtuig daarheen. De koningin werd dadelijk naar hare apparte menten gedragen. Bij het bestuur van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam bestaat het plan om den 100'" verjaardag der geboorte van Tollens Vrijdag 24 dezer te gedenken door bet geven van eene volksvoorstelling, waarin eenige voor name tafercelen uit een van 's dichters bekendste werken in optisch deco ratief zullen wordéii veraanschouwelijkt. Van verschillende zijden is mede werking toegezegd, zoowel voor de declamatie, als voor het vocale gedeelle van het programma, terwijl het Paleis-orchest het instrumentale zal uitvoeren. Te Wormerveer vielen Zaturdag 11. aan de stoomrijstpellerij «de Unie" negen werklieden van eene stelling naar beneden; eert hunner was onmid dellijk een lijk, twee anderen stierven kort daarna, terwijl twee overigen Zwaar gekwetst zijn. De anderen wisten zich nog tijdig vast te grijpen éii wareti daardoor gered. Te Hilversum ontstond Zaturdag een hevige brand in een boerenhuis, bewoond door twee gezinnen. Aangewakkerd door den windsloegen de vlammen en het brandend riet van het dak weldra over op de belendende groote boerderij, mede met riet gedekt. Beide panden, met al den voorraad hooi en graanzijn verbrand. 'sGRAVENHAGE20 September Door Z. M. is bepaald, dat, te rekehen van 1 November e. k., als hoofden van al de militaire geneeskundige infiglingen in de na te noemen militaire afdeelingen en op de standplaatsen daarbij aangeduid, zullen werk-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1