BIJVOEGSEL, bekoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag W September Ó8H0iP. 61^0 TT' terug te keeren. Uit de per mail van gisteren aangebragte schriftelijke beriglen (regtstreeks uit Atjeh) blijkt, dat de bedoelde hoofdversterking, die door het kanonvuur op den lstcn Augustus reeds veel geleden had, den 2de0 voor het grootste gedeelte is plat geschoten, zoodat zij tijdelijk door den vijand verlaten moest worden. Vervolgens zijn de troepen naar het bivouac te Samalangan teruggekeerd. Den 3deD Aug. had de gouverneur al daar eene ontmoeting met de voornaamste hoofden van Samalangan en met enkele van het aangrenzende Djangka Boeja, waarheen den 5d!D een militaire marsch werd gemaaktbij welke gelegenheid de troepen in alle kampongs goed ontvangen werden. Den 6den is de gouverneur met het grootste gedeelte der troepen naar Kotta Radja teruggekeerdslechts ée'ne compagnie werd ter versterking van het garnizoen te Samalangan achtergelaten. Stc De Staatscourant bevat de opgave van de werkelijke bevolking der provincie Overijssel, volgens de uitkomsten der zesde algemeeue tienjarige ij volkstelling. De bevolking dier provincie bedroeg 274,136 zielenals 139,772 mannen en 134,364 vrouwen. De bevolking van Zwolle bedroeg 22759 zielen, van Deventer 19162, van Rampen 17444, van Lonneker 12794. Te Amsterdam werd gisteren in het lokaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de jaarlijksChe algemeene vergadering der Holi. Maat schappij van fraaije kunsten en wetenschappen gehouden. De algemeene voorzitter, de heer A. J. de Builopende haar met eene toespraak, waarin hij, naar aanleiding van den aanstaanden 100eD verjaardag van Tollens geboorte, over de waardering der werken van ontslapen groote mannen sprak, en als een verblijdend verschijnsel wees op de nieuwe uitgave van Iluygens, door de Hollandsche Maatschappij, waarin zullen worden opgenomen de tot dusverre onuitgegeven handschriftendie eenige jaren geleden door prof. Jorissen aan het licht zijn gebragt. Uit het verslag van den alge- meenen secretaris, den heer M. A. Perk, bleek, dat het ledental geen noe menswaardige verandering heeft ondergaan. De werkzaamheden werden in alle afdeelingen geregeld voortgezet. Met den druk van Huygens' com plete werken is een aanvang gemaakt. Het prospectus en de eerste afle vering hoopt men binnen kort het licht te doen zien. Wat de voortzetting der bewerking van de voorhanden bouwstoffenverzameld door wijlen den heer P. Leendertz Wz.betreftdie de Maatschappij in deze behulpzaam was, dient, dat prof Nicolaas Beets, op uitnoodiging van het algemeen bestuur, zich wel met het toezigt op dezen arbeid heeft willen belbsien, in vereeniging met de thans daarvoor aangewezen pernamente commissie. Het groot verlies, door den dood van den heer Leendertz, óók in dit op- j zigt, geleden, gaf prof. Beets aanleiding omfjeen hartelijke hulde te brengen aan den ontslapene, wiens rustelooze werkzaamheid, naauwgezetheid en I geleerdheid, ook op dit gebied, hij hoog roemde en waardeerde. Voor het volgende maatschappelijke jaar is uit een drietal, door de voor- j zittende afdeeliug Rotterdam voorgesteld, tot algemeen voorzitter gekozen de heer mr. J. B. Kan, en de heer mr. B. C. J. Loder is door haar aange wezen tot algemeen secretaris. {K.v.d. U.) Naar de Noordbrabanter verneemt, heeft de heer mr. J. B. Verheijen verzocht niet meer in aanmerking te komen bij de aanstaande verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Tilburg. In de eergisteren gehouden vergadering der commissie voor de Neder- landschc inzendingen op de aanstaande tentoonstelling van vee en zuivel te Londen is medegedeeld, dat door de keurings-commissie van het vee zijn goedgekeurd en door de commissie aangenomen 16 koeijenwaarvan 8 uit Noordholland, 1 uit Groningen, 5 uit Friesland en 2 uit Zuidholland, 11 stieren (oudere en jonge), waarvan 4 uit Friesland, 1 uit Drenthe, 4 uit Noordholland, 1 uit Utrecht en 1 uit Zuidholland; 5 vaarzen, alle uit Noordholland en eene familie uit Zuidholland; dus in het geheel 35beesten. Deze zullen onder behoorlijk geleide verzonden wordenterwijl de heer IJke de Jong, uit Friesland, namens het comité het toezigt op zich zal nemen voor het vee tijdens de quarantaine en de tentoonstelling. Wegens onvoldoende fondsen heeft de vergadering het plan tot tentoonstelling van eene Edammer kaasmakerij in werking moeten opgeven. Het stoomschip Prinses Amaliavan Batavia naar Amsterdam, is op 16 Sept. van Napels vertrokken. De Conrad, van'Amsterdam naar Batavia, is op dien dag van Suez vertrokken. Door wijlen mevrouw de wed. W. van der Os, geb. Abrahamse. is aan liet stedelijk weeshuis te Vlissingen gelegateerd eene som van ƒ1500, onder bepalingdat uil de inkomsten jaarlijks den weezen eenig huisselijk feest bereid worde; en ook is door wijlen jhe. J. S. H. van de Poll een legaat van 2500 besproken aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te I Santpoort Uit de Berliner Börsen-Zeitung blijkt., dat de man, wiens lijk te Zevenhuizen op de spoorbaan gevonden werd, werkelijk Adolt Rosenthal was. Hij was geen bankier, maar makelaar in speculative fondsen, vooral met Oostenrijksche crediel-acliën. De regeling zijner tamelijk omvangrijke verbindtenissen na het bekend worden van zijn dood veroorzaakte op de Berlijnsche beurs vrij wat drukte, doch had geen bezwaren in, daar de financiële omstandigheden van den man in alle opzigteu volkomen in orde waren. De zelfmoord moet dan ook aan andere beweegredenen worden toegeschreven. Te Haarlem zijn aangehouden drie bekende dievengenaamd H. L. Schouten, 16 jaar, en D. F. Schouten, 13 jaar, (broeders) en J. Trompetter, 14 jaar, die uit de woning van den commissaris des konings een zilveren horloge hadden gestolen, hetwelk aan zijn huisknecht toebehoorde. Zij zijn naar het huis van arrest overgebragtwaar zij niet onbekend waren. De opbrengst van het beleenen van het horloge was bijna verteerd. Nabij Terschelling is gestrand het Groninger kofschip Hendrika, kapt. Dekker, met eene lading planken van Petersburg naar Zwolle bestemd. Men meldt uit Zwolle: Donderdag heeft zich buiten Zwolle eene ruim 20-jarige dienstmeid verdronken, die door de politie op onzedelijkheid werd betrapt. Voor de woning van den gehuwden minnaar hebben volksoploopen plaats gehad. Het wordt er in Zwolle niet beter op. Voor de in aanbouw zijnde r. k. kerk te Harlingen komen belangrijke gitten in. Behalve eene gift van ƒ13000 van iemand, die buiten de ge meente woont, is aanbieding gedaan van een hoofdaltaar, dat ƒ10000 zal kosten, van een predikstoel van 2500, eene communiebank, een grootei torenklok, een kleiner altaar enz. De vergadering, gisteren avond door de aid. Leiden der lloll. Maat schappij van landbouw in een der-lokalen van het hotel /'den Burg" gehou den, was weder zeer druk bezocht, zóó' zelfs, dat velen zich, in het overi gens ruime vertrek met eene staanplaats moesten vergenoegen. Zij was hoofdzakelijk gewijd aan de bespreking der punten van beschrijving voor de op a. s. Donderdag hier te houden algemeene vergadering der Maatschappij. Een brief van den heer A. F. Marlet, dat hij zich voor den nade renden winter weder beschikbaar stelde om landbouw-voordragten in de vergaderingen der afdeeling te houden, werd met algemeene instemming be groet, cn de regeling van tijd en remuneratie aan het bestuur overgelaten. De vraag van de afd. Beemster, Edam en Purmerende, sub A op de pun ten ter beschrijving voorkomende, omtrent de oorzaak van het grijs worden van het mosterdzaad en welke middelen daartegeu zouden kunnen worden aangewend, gaf tot geen gedachtenwisseling aanleiding, en werd, overeen komstig de opmerking van den voorzitter, dat dit meer eigenaardig in Noordbolland thuis behoorde, aan de afgevaardigden overgelaten hieromtrent pro re nata te handelen. Levendiger was de discussie omtrent het voorstel sub B, van de afd. Haarlemmermeer, die wenschte voor te stellen, dat de algem. vergadering, onder daarbij aangegeven bepalingen, zou besluiten, dat in het vervolg aan inzenders op tentoonstellingen of mededingers op wedstrijden, het regt zou gegeven worden om binnen drie dasen na de uitspraak herkeuring te eischen. Werd dit voorstel met warmte door de heeren Stallinga, Steygerwalt en van der Spruyt bestreden, door de beide eersten vooral op grond, dat hunne veeljarige ondervinding hun geleerd had, dat zij, die een prijs be haalden, steeds tevreden waren en de leden der jury voor //knappe en des kundige lieden" hielden, en daarentegen de niet-bekroonden altijd ontevre den waren, maar ook vooral omdat men, ging het voorstel door, al spoedig niemand meer zou vinden, die zich eene benoeming als lid eener jury zou laten weggevallenhet werd met niet minder warmte door den heer Rinkes Borger ondersteund, die, met voorbeelden aan eigen ervaring ont leend, het noodzakelijke er van trachtte te betoogen. De heer van Rhijn, van Leiderdorp, beweerde, dat, mogt eene herkeuring van landbouwproduc ten of die van zuivelbereiding, met hoeveel bezwaren ook gepaard, al mogelijk zijndit ten opzigte van vee toch onbereikbaar was. Nadat de heeren Borger en Hartevelt hadden aangetoond hoe men in het buitenland door het uitreiken van beoordeelingen, geene prijzen, aan het bezwaar trachtte tegemoet te komen, gaf de algem. secretaris der Maatschappij, de heer Waldeck, ter vergadering tegenwoordig, eenige in lichtingen, hoe bij de a. s. tentoonstelling, hier te houden, dienaangaande zou worden gehandeld. De voorzitter, hierop het gesprokene kortelijk resumerende, en daarbij zijne meening tevens bloot leggende, werd, over eenkomstig diens advies, besloten, dat dezerzijds door de afgevaardigde tegen het voorstel zou worden gestemd. Een voorstel van het hoofdbestuur, ten doel hebbende, om, daar het onder wijs aan de rijks-landbouwschool te Wageningen zich uit den aard der zaak tot algemeen wetenschappelijk landbouw-onderwijs bepalen moet, in navolging van het buitenlandde oprigting van z. g. Mnlkerei-Schulen aan te hevelen, gaf tot uiet minder geanimeerde gedachtenwisseling aanleiding. De heer Rinkes Borger deed daarbij belangrijke mededeelingen omtrent hetgeen door hem te dien opzigte in het buitenland was waargenomen, en ondersteunde het voorstel. Zijnerzijds verdedigde de heer Wolf, adsistent van den directeur der rijks-landbouwschool te Wageningen, ter vergadering tegenwoordig, die inrigting tegen het verwijt, als zou daar de gelegenheid tot practische vorming geheel ontbreken. Vooral in den laatsteu lijd was daarin eene gunstige verandering gekomen door de oprigting, zij het ook op beperkte schaal, van een veestapel en wat daartoe behoort. Ook om aan het bezwaar, dat de opleiding van jongelieden aan die inrigting te duur was, tegemoet te komen, werden sints eenigen tijd bij de hooge regering pogingen tot vermindering er van aangewend, die, werden' zij met gunstigen uitslag bekroond, gewis de deelneming aan de theoretische en practische lessen voor velen zeer zouden vergemakkelijken. De vergadering besloot echter, onder dankbetuiging aan den heer Wolf voor de gegeven inlichtingen, hét voorstel van het hoofdbestuur ter algemeene vergadering te ondersteunen. Nadat nog een voorstel van den heer van Rhijn, krachtig ondersteund door den heer Stallinga, om, door het nemen van loten door de afdeeling Leiden de taak der commissie tot het uitreiken van prijzen op de a. s. tentoonstelling te bevorderen, aan de prudentie van het bestuur was over- gelaten, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. 'sGRAVENHAGE, 18 September. Aan den heer jhr. F. E. M. van Alphen is, ten gevolge van zijne be noeming tot lid van den raad van state, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van secretaris-generaal bij het dep. van koloniën; als zoodanig is benoemd de heer jhr. mr. H. van der Wijck, thans referendaris. In eene vereenigde zitting van de beide kamers werd heden de tegen woordige zitting der staten-generaal door den minister van binnenlandsche zaken, namens den koning, gesloten. Z. Exe. hield daarbij de volgende rede: Mijne heeren! De koning heeft mij belast met liet sluiten van uwe tegenwoordige zitting. Een terugblik op hare werkzaamheden laat niet onbevredigd, j Konden belangrijke overeenkomsten, met België en Luxemburg gesloten, door uwe medewerking worden bekrachtigd, vele maatregelen van wetge ving kwamen lol stand, inzonderheid mag worden gewezen op de her ziening van bet strafstelsel der criminele wetboeken voor het krijgsvolk te water en te lande: de gemeentelijke indeeling der Wester-Schelde; de verzekering van den aanleg van waterwegen in de noordelijke provinciën en van hunne verbinding met Pruissende instelling eener rijkspostspaar bank de wijziging zoowel van de algemeene voorschriften omtrent de heffing van invoerregten en accijnsen als van de regeling van den suiker accijns. Ik mag niet onvermeld' laten den waarborg, aan handels en fabriek werken geschonken; de bescherming ten bate van landbouw en houtteelt aan nuttige dieren verleend; de bepalingen omtrent de openbare middelen van vervoer; noch ook de nieuwe regelen voor de opleiding en bevordering van het personeel der geneeskundige dienst bij de landmagt verordend. Tot ontwikkeling der bronnen van welvaart in Ned. Indië door spoorwegen, in West-Indië door aanvoer van vrije arbeiders, werd uwe hulp niet te ver geefs ingeroepen. De arbeid, bovendien door u besteed aan de voorbereiding van gemagtige aangelegenheden, zal, naar men vertrouwen mag, een volgend jaar vruchten dragen. Ik heb de eer, mijne heeren, u 'skonings dank te brengen voor uwe toewijding aan 's lands belang en in zijnen naam deze vergadering der staten-generaal te sluiten. Z. K. 11. prins Frederik keert héden avond uit Neuwied in de residen tie terug. Z. K. 11. de groothertog van Saksen-Wcimar-Eisenach zal aanst. Maan.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5