PER TELEGRAAF. van Parijs het fokken en honden van varkens, koeijen, bokken, geiten, konijnen, duiven, honden, katten enz. verboden; deze laatsten voor zoover de gezondheidstoestand der huizen er niet onder lijdt. Van koeijen en var kens mogen, wanneer daartoe verlof gegeven is, slechts twee stuks ge houden worden en de plaatsen, waar deze zich bevinden, steeds rein ge houden worden. Verder is het verboden, kippen en andere huisdieren op de stralen, pleinen en markten te laten losloopen. Op de muren van Parijs zijn thans plakkaten gehecht, welke de ver schijning van een nieuw groot dagblad aankondigen, getiteld La Commune, met den communard Félix Pyat tot directeur. In de Paix leest men: Terwijl het getal vrijgezellen en kindermoor den toeneemtvermindert het getal huwelijken. In 1872 telde men er 352.754. Zij hebben niet opgehouden af te nemen en in 1878 waren zij tot 279.650 gedaald. Deze achlerwaartsche beweging sluit tevens eene vermindering der geboorten in en, opmerkelijk genoeg, niet alleen de wettige, maar ook de onwettige geboorten nemen af. Te Toulon, bij gelegenheid dat het parketschip llichelieu het bassin Charlemagne verliet, zijn door eene verkeerde beweging, de ankers weder gevallen, waarbij een man gedood en 16 gekwetst werden. i)UIT»CHI.AVfi. Er is weder een aanslag op een spoortrein gepleegd, en thans op den tlamburgerspoorwegin de nabijheid van herlijn. Jlen heeft daar een der rails losgemaakt, blijkbaar met hel doel, den eersten trein uit Ham burg te doen ontsporen. Eerst eenige oogenblikken nadat de trein, ge lukkig ongedeerd, er over was gegaan, werd het gevaar ontdekt; men doet onderzoek naar den dader. - Voor de uituoodigiug van den opperburgemeester te Keulen aan den keizer gerigt, om aan de verdere festiviteiten bij gelegenheid van de pleg- tige inwijding van den Dom deel te nemen, heeft M, beleefd bedankt. Den 1511"1 October hoopt de keizer te Keulen te komen, om den daaraan- volgenden avond naar Baden-Baden terug te keeren. Als een bewijs, hoe in Zwitserland tegen wijuvervalsching wordt ge waakt, wordt in een verslag van het departement van binnenlandsehe zaken medegedeeld, dat in de beide laatste maanden des vorigen jaars de volgende hoeveelheden gefuchsineerde Hongaarsche wijn in beslag genomen en ver nietigd zijn: te Bern 13800, te Burgdorf 4800, te Langenthal insgelijks4800 liter; te zamen 23400. Vuorts waren op verschillende plaatsen onbruikbaar gemaakt 12600 liter, en was eene hoeveelheid van 5400 liter Fransche wijnen teruggezonden. In dien korten tijd zijn dus 41400 liters wijn als nadeelig voor de gezondheid aan het verbruik onttrokken. Met blijkbare voldoening wordt in hel verslag vermeld, dat in de vonnissen, betreffende de te Bern en Bnrgdorf aangehouden bezendingen, de schuldigen gestraft zijn met eene boete, ieder van 500 fr., benevens verlies van den vervalschten wijn. aansprakelijkheid voor alle schade, openbaarmaking hunner namen en voldoening van alle kosten. RISLAHiD. De nihilisten laten weder iets van zich hooren. Er is een nommer verschenen van het blad «Wil des volks", en door de post zelfs te St. Pe tersburg verspreid. Men leest daarin o. ahet volgende: Omstreeks een half jaar is voorbijsegaan sedert het optreden van Loris Melikoff door een koor van dagbladvleijerij als het begin eener nieuwe aera werd geprezen. Een half jaar is voorbijgegaan onder de voor de regering gunstigste omstan digheden. Meer dan eens heeft zij haar wensch te kennen gegeven een liberale politiek te volgeu, indien zij daarin maar niet door den dolk en het dynamiet der revolutionairen verhinderd werd. Gedurende het laatste half jaar nu is er van dolk noch dynamiet eenig spoor te ontdekken geweest, en toch laten de hervormingen nog op zich wachten. Het is tijd een eind te maken aan dezen belagchelijken toestand. De regering had geenszins de bedoeling hare beloften na te komen, en zoodra dacht men niet, dat de revolutionaire beweging onderdrukt was, omdat men niets meer van haar hoorde, of een geheel tegenovergestelde weg werd ingeslagen. Loris Meli koff heeft het absolutisme gesystematiseerd door de verschillende autoritei ten in zich te vereenigen. De werkzaamheid der openbare en geheime politie is dezelfde gebleven. Alleen te St. Petersburg zijn tusschen 250 en 500 politie-inspecteurs aangesteld, zoodat in sommige wijken 3 politie dienaars komen op iedere 4 huizen. Wij geven Loris Melikoff de eer de beginselen van het absolutisme op nog ruimer schaal te hebben toegepast, maar waar blijven bij dit alles de vrijheid en zelfregering van het volk?... Het volk zal zijne regten en zijne persoonlijke vrijheid eerst verkrijgen als de wet haar oorsprong vindt in den wil des volks, en een waarlijk natio naal gouvernement de bewaakster dier wet is, in één woord als de auto cratie vernietigd zal zijn. OOIT-IKDIE BATAVIA. 10 Augustus. Een telegram van den gouverneur, gedagteekend Samalangan 2 Augus tus, luidt als volgt: Negen uur. Heden morgen van Batoe llig teruggekeerd, achterlatende 6 compagniën om met 5 vuurmonden hoofdversterking en gis teren genomen posities plat te schieten Tot zeven uur gisteren middag gevecht geduurd; troepen met doodsverachting gestreden, daarna ter plaatse bivouac betrekken. 17 gesneuvelden, waaronder dienstdoend officier Luiso- der; gewonden 46, waaronder K. W. Steinmetz en dienstdoend officier I Gobse zwaar. Bij bresschieien liet vijand onmiddellijk openingen sluiten, j verzet hevig. Bivouac gedurende nacht niet verontrust. Vijand leed groote verliezen. Na overleg officieren, daarna bespreking hoofden, besloten heden en morgen tot platschieten te bepalen. Samalangan zelf onzijdig. Hoofden Samalangan, Djangkaboeija en Merdoe komen heden hier. Houding Hadja Samalangan zeer goed. Daarna vertrek ik, via Segli, Kotla Radja; bevelen worden achtergelaten opvolgend troepen Kolta Radja terugzenden; na be wegingen heden en morgen militaire taak afgeloopen; zal verdere zaken met hoofden regelen. Nu de veeziekte in den laatsten tijd op merkbare wijze vermindert, zoowel wat betreft het aantal ziektegevallen, als de kwaadaardigheid der ziekte zelve, en het gevaar voor verspreiding der besmetting dus als minder groot mag beschouwd worden, is de regering van oordeel, dat er geen be zwaar meer is, om proeven te nemen met geneesmiddelen, met inachtne ming van de te dien aanzien gegeven voorschriften. Volgens het Algem. Pagbl. wordt het meer en meer duidelijk, dat er te midden van de veepest ook vele gevallen van miltvuur voorkomeneene ziekte, die in haren acttten vorm sneller verloopt, doch wier besmetting niet zoo fel is, dat zij de maatregelen, tegen de veepest genomen, zou ver- eischen. De gelijkenis der beide ziekten geeft eene moeijelijke verwikkeling bij de gebrekkige kennis der voor het afmaken in Indië beschikbare personen. De heer Moens, directeur van de rijks kina-cultuur te Bandon, gaat eerstdaags eene wetenschappelijke reis ondernemen naar Ceylon en Britsch Indië. Volgens de Soerab. Cour. hebben de bewoners van het rijk VVadjoe, waarmede eene vredebreuk dreigt te ontstaan, van Singapoersche kooplieden een aantal Beaumont-geweren gekocht. De vergadering over de koffijbladziekte te Samarang heeft, blijkens de uitvoerige verslagen, slechts tot negative resultaten geleid. Een afdoend geneesmiddel is niet bekend. Tot eene zending naar Ceylon en de stich ting van eene proefstation is echter besloten. Door den gouverneur generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den secretaris der resid. Lamp. districten P. J. Avis; aan den ontvanger der in- en uitvoerregten en accijnsen te Samarang 11. Vein; aan den verificateur 4' kl. bij de in- en uitvoerregten en accijnsen J. B. 11. M. Logeman; aan den adsist-hortulanus bij 's lands plantentuin te Buitenzorg 11. J. Wigman; aan den ingenieur le kl. bij den waterstaat J. F. van Lakerveld; aan den stads-apotheker te Batavia J. G. Milius; aan den leD klerk bij het depart, van burg. openb. werken C. van Weelderen; aan den commies 3' kl. bij de post- en telegr.-dienst J. C. Becker; aan den commies ter controle bij de in- en uitvoerregten en accijnsen A. K. F. Schieke. Benoemd: tot secretaris der resid. Lamp. districten, de controleur 2e kl. bij hel binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura N. J. Struick; tot 3'° commies ter algem. secretarie, de adspir.-controleur bij het binnenl. bestuur op de be zittingen buiten Java en Madura H. Cornets de Groot; tot lijdel. vervanger van den stads-apotheker J. G. Milius te Batavia, de part. apotheker te Ba tavia P. Houtzager Jzn.; tot opzigter 2' kl. bij de staatsspoorwegen op Java, W. F. van der Kemp; bij den waterstaat enz., lot ingenieur le kl., de ingenieur 2' kl. J. van Velzen; tot ingenieur 2e kl.de ingenieur 3e kl. B. Kersjes; tot ingenieur 3s kl., de adspir.-ingenieur J. F. de Gijzelaar. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 2,D luit. der inf. S. B. van Bijleveltaan de officieren van gezondh. 2' kl. A. G. 11. van Genderen Stort en dr. M. J. B. Walser. Ontslagen: op verzoek, eervol, de officier van gezondh. 2' kl. dr. C. O. Gelpke. Benoemd: tut milit. kommandant van Palcmbang, de luit.-kolonel der infanterie J. 11. Romswiuckel. Departement van marine. Benoemd: tot bootsman bij het marine-etablis sement te Soerabaija, A. P. Berkhuyzen, thans tijdelijk belast met de waarneming. 's GRAVENHAGE17 September. Jhr. mr. van der Wijckthans referen daris, is benoemd tot secretaris-generaal bjj het departement van koloniën. PARIJS, 16 September. De ministerraad heeft tol lieden middag 12 uur geduurd. Men verzekert, dat er nog geen beslissing genomen is. De minister raad zal morgen ochtend ten 9 ure op nieuw bijeenkomen. De president Grévy heeft heden middag een bezoek van grootvorst Konstantjjn ontvangen. BERLIJN, 16 September. De raad van toezigt van de rijksbank zal mor gen eene vergadering houdenalleen om te voldoen aan art 25 van de bankwet, volgens hetwelk de raad van toezigt eenmaal om de drie maan den moet bijeenkomen. De geruchten, die aan deze bijeenkomst eene ge- wigtige beteekenis toeschrijvenmissen allen grond. LONDEN, 17 September. De Timen meldt uit Gravosa van gisteren: «In de heden gehouden conferentie der admiraals werd besloten de vreemde con suls te Scutari en Dulcigno op te eischen en hunne gezinnen dadelijk naar eene veilige plaats te brengen". Daily News berigt uit Kandahar van eergisteren: «De krijgsraad, ge presideerd door generaal Phayre, houdt hier zitting om naar de redenen der door generaal Burrows geleden nederlaag onderzoek te doen". BERN, 16 September. Na eene tweedaagsche discussie heeft de nationale raad, overeenkomstig het voorstel van den bondsraad, met 91 tegen 24 stemmen besloten aan bel Zwitsersche volk de vraag voor te leggen, of tot eene algemeene herziening der bondsgrondwet, eventueel lot eene herziening alléén van hel artikel betreffende de banknoten, zal worden overgegaan. WASHINGTON, 15 September. Ilet maandrapport van het landbouw- departement over September, betrekkelijk tot den katoenoogst, wijst aan de algemeene doorsnede 91, zijnde 1 pCt. lager dan de Angustus-opgave, maar eene verhooging van 6, vergeleken bij die van Sept. 1879. De door snede in de staten is als volgt: Noord-Carolina 100, Zuid-Carolina 93. Georgië 95, Florida 91, Alabama 86, Mississippi 88, Louisiana 88. Texas 97, Arkansas 95 en Tennessee 90. Het departement meldt ook den doorsnede- toestand van den graanoogst over hel geheele land. en zegt. dal die ook is 91, of eene vermindering van 7 pCt.vergeleken met de Auguslus-opgave, en van 4 pCt. bij September 1879. Tabak: doorsnede 84, zijnde 2 pCt. vermindering bij Augustus 11. en 3 pCt. bij September 1879

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3