Te Uithuizen, in Groningen, werd in den nacht van 12 op 13 dezer brand ontdekt in eene schuur van eene boerderij, doordien toevallig eenige personen in de nabijheid waren. De brand werd spoedig gebluscht. Eenige uren later bragt een jongmensch in een naburig dorp zich om het leven. Men hrengl verband tusschen die beide zaken; te meer, omdat, naar wordt gezegd, het jonge mensch een uur na het ontdekken van den brand nog te Uithuizen zou zijn gezien. Te Oss werd Donderdag morgen, op korten afstand zijner woning, het bebloede lijk gevonden van zekeren J. v. d. Heuvel, arbeider van beroep. Eene diepe wonde over de regter wang en aanwezige sporen van verwor ging bewezen, dat hier gedacht moest worden aan een moord, vermoedelijk in den avond van Woensdag gepleegd. Vrijdag zijn door den regter-com- missaris uit 's Bosch, na een ingesteld onderzoek in loco, gedurende den loop van den dag verschillende personen gehoord geworden. Noch de in deze afgelegde verklaringen, noch de nasporingen der politie hebben tot het ontdekken van den dader of de daders van den moord aanleiding gegeven. De vcrslagene36 jaren oudlaat eene vrouw en twee kinderen achter. 'sGRAVENHAGE. 17 September. De heer A. 1. Reekers, te Rotterdam, is benoemd tol leerling-consul. Tot schoolopziener in het 4e schooldistrict van Frieslandvoor de maand October 1880, is benoemd de heer jhr. mr. O de Marees van Swin- deren, en tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht de heer J. A. Bientjes. Naar men verneemt zou de doop van de jonggeboren prinses Pauline op Zondag 10 October e. k. bepaald worden. Vóór of bij gelegenheid van deze plegtigheid zal ten hove »cotir" voor j dames gehouden worden. Aan het departement van marine werd heden o. a. aanbesteed de le ering van 35000 kihgr. witte zeep. Minste inschrijvers waren de hh. Sanders en C".te Leiden, a ƒ31.35. In de Dingsdag gehouden zitting van de kamer var. koophandel en fabrieken alhier kwam andermaal ter sprake het in de vorige zitting be handeld onderwerp der faillissementen. De deswege, van verschillende, allezins bevoegde, zijden ontvangen mededeelingen en inlichtingen bevesti gen ten volle, dat het verlangen naar verbetering van den bestaanden toe stand regtmatig is. Dat het getal faillissementen tusschen 1871 en 1879 klom van 299 tot 603 en alzoo met ruim 100 pCt. toenam, is een hoogst bedenkelijk verschijnsel. Kan aan den eenen kant worden beweerd, dat de oorzaak hiervan voornamelijk ligt in hel te ligtvaardig verleenen van crediet aan personen, die dit niet of minder waard zijn, van den anderen kant werd die oorzaak gezocht in de Ie zachte bepalingen onzer wetgeving ten opzigie van homologatie en rehabilitatie, in vergelijking met die van Frank rijk, Prtiissen en België. Van daar, dat het nog onlangs eene fout in onze wet werd genoemd, //dat zij altijd en in de eerste plaats denkt om de schul denaars, niet om de schuldeischers". Nadat over het een en ander breedvoerig het woord was gevoerd, gaf de voorsteller in bedenking, dit punt voorloopig te laten rusten, in afwach ting van het rapport der staatscommissie belast met het ontwerpen eener herziening van ons Wetboek van Koophandel. Het mag toch worden ver ondersteld dat de aangeduide beurten de aandacht dier commissie niet zul len ontsnappen, en in die hoop acht hij het beter, niet op haren arbeid vroruit te loopen. De vergadering vercenigde zich eenstemmig met dit voorstel. Was de miskenning groot, die de Haagsche baryton-zanger Maurits de Vries Zaturdag bij de stembus in den schouwburg moest ondervinden, toen hij slechts met een paar stemmen meerderheid door de abonné's werd aangenomen, de blijken van sympathie en hartrljjke toegenegenheid, die hij gisteren avond ontving, vergoedden ruimschoots het leed hem onverdiend aangedaan. In den schouwburg, waar hij als koning Alphonse in de "Favo rite" optrad, werd hij bij zijne komst op het tooneel met langdurige dave- j rende toejuichingen van alle zijden begroet. Drie prachtige kransen, een van een 43-tal abonné's, werden uil de loges van den eersten rang hem toegeworpen en luide blijken gaf het Haagsche publiek dat het het behoud van de Vries voor de opera op Imogen prijs stelde. Na afloop werd hem voor zijne woning op het Bleijenburg eene serenade gebragt, waarbij de huzaren-muziek eenige stukken uitvoerde en "Caecilia" den diep verongelijkten kunstenaar eenige liederen toezong. In de woning waren verschillende kunstminnaars en habitué's van de Vries bijeen, om hem van hunne vriend schap te doen blijken, en menig woord van opbeuring en waardering werd daar gesprokeno. a. door Caecilia's directeur, den heer Richard Hol. Innig aangedaan dankte de even eenvoudige als begaafde artist voor die krachtige bewijzen van deelneming en waardering. Zelden is eene beleediging, een kunstenaar aangedaan, op zoo schitterende wijze door de publieke opinie gewroken. UUULSLAMiSCllK BKIUUTE.N. HEL6IE Een verschrikkelijk ongeluk heeft in het station du Nord te Brussel plaats gehad. Twee vrouwen van Schaerbeekmoeder en dochter, kwamen haastig aanioopen om nog met den trein van 5 u. 27 m. te vertrekken, welke juist op het punt stond van Brussel naar Antwerpen Ie stoomen. De vrouwen moesten naar de markt le Mechelen en hadden elk eene grootc mand vol eijeren aan den arm. Daar zij geen lijd meer hadden om eene plaats te nemen aan het loket, liepen zij door de bagagekamer tot aan den trein. Deze stelde zich juist in beweging. Ondanks bel geschreeuw der bedienden, wilden de beide vrouwen toch op den trein springen. Aan den bagagewagen gekomen, zette de dochter hare mand neder, wilde in den wagen springen, doch werd omvergeworpen en viel op den grond. De moeder wilde hare dochter grijpen, doch viel op hare beurt. Toen de trein voorbij was, snelden de bedienden toe en stonden voor een vreesselijk schouwspel. De dochter was slechts een klomp vleesch en de moeder leefde nog, maar verkeerde in zulk een verschrikkelijken toestand, daar een harer armen en twee beenen verpletterd warendat ook zij wel aan de gevolgen zal zijn overleden. ENGELAND. LONDEN, 16 September. De prins van Wales heeft zijne beide zoons, Albert Victor en George, naar Portsmouth gebragt, waar de jonge prinsen aan boord gingen van de korvet Bacchante, die met het vliegende eskader, onder bevel van den admiraal graaf van Clanwilliam, een kruistogt naar Vigo gaat ondernemen. - De dagbladen houden zich nog steeds bezig met den aanval, dien de minister Forster in het lagerhuis tegen het hoogerhuis heeft gerigt. De Examiner meent, dat er grond is voor de bewering, dat Forster bij die ge legenheid door Gladstone was geïnspireerd en op den persoonlijken invloed van den eersten minister steunde. Gladstone zou op deze wijze lucht ge geven hebben aan zijn ouden en ingekankerden haat tegen Beaconsfleld. Forster bezit in veel grootere mate dan Granville het vertrouwen van den ministerpresident en ofschoon Granville zich gehaast heeft om in het hoo gerhuis zoo mogelijk den indruk van Forsters woorden le verzachten, zoo houdt het blad het voor volstrekt niet onmogelijk, dat in de volgende zit ting van het parlement van regeringswege een kruistogt tegen hel hooger huis zal gepredikt worden. De moordaanslagen in Ierland zijn steeds aan de orde van den dag. Uit New-Ross wordt gemeld, dat de politie gewaarschuwd werd, dat in de nabijheid van de woning van den heer Boyd een billet was aangeplakt van den volgenden inhoud"Weg met de Boyd's en alle Iandheeren. Tom Boyd en Evan Boyd, uw dagen zijn geleld". De politie heelt het plakkaat afge scheurd en doel een streng onderzoek. Uil Sheffield wordt een moordaan slag gemeld, die op een Ier, Stephen genaamd, gepleegd werd door een viertal vermomde lieden, welke den Ier uit zijne woning lokten en een schot losten in zijn mond. Stephen leeft nog, maar zijn toestand is hoogst ge vaarlijk. Men verneemt, dat bet thans uitgemaakt is, dat het werkelijk .dyna miet was, wat men op de spoorwegstaven nabij Bushey gevonden heeft, en wel in voldoende hoeveelheid om een ganschen trein in de lucht te doen vliegen. Slechts eene onhandigheid bij het leggen der mijn deed den toeleg mislukken. Men heelt vermoeden op eenige onlangs door de spoorwegmaat schappij ontslagen beambten. - In eene vergadering der Trade-Unions is eene motie aangenomen, waarbij betreffende de onlangs aangenomen wet aangaande de schadever goeding van patroons aan gekwetste werklieden, verklaard werd, dat geene wet op den duur voldoen kan, waardoor niet de werklieden, wat zulk eene schadevergoeding betreft, op geljjken voet met het overige publiek gesteld worden en waarbij niet aan de patroons verboden wordt, b(j het contract, dat zij met de werklieden sluiten, zich aan hunne wettelijke ver antwoordelijkheid ten dezen opzigte te onttrekken. Als bijdrage tot de geschiedenis van het adverteren en het versprei den van strooibillettendeelt de Köln. Zeit. mede, dat eene Londensche firma in manufacturen op een dag in de afgeloopen week een wagen vol van hare prospectussen, lot een eezamenlijk gewigt van 60 centenaars naar het postkantoor liet brengen en daarvoor 583 port te betalen had. In andere weken is dat bedrag dikwjjls nog grooter. FKANHRIJK. Het Journ. off. meldt thans, dat koning Pomaré V ten behoeve van Frankrijk afstand heeft gedaan van al zijne reglen op de Gezelschaps-eilan- den en hunne aanhoorighedenzoodat deze, evenals de andere Fransclte koloniën, eene bezitting van Frankrijk geworden zijn. De president Grévy en ook de heer de Freycinet zijn Woensdag te Parijs teruggekeerd. Men ziet dus belangstellend uit naar de besluiten die in den ministerraad zullen genomen worden ten opzigte der congregatiën. Naar men verzekert zou de aartsbisschop van Parijs reeds een onderhoud met den president hebben gehad om hem de noodlottige gevolgen onder het oog te brengendie eene verwerping van de bekende "verklaring" ten gevolge zou hebben. De liep. frang. ijvert steeds voor volledige uitvoering der decreten. Wij hebben, zegt dat blad. alle reden om te hopen, dat de te nemen besluiten zullen zijn overeenkomstig den duidelijk uitgedrukten wensch der openbare meening. Niemand houdt in de republikeinsche pers meer staande, dat de //verklaring" de aanvrage om erkenning en de door de decreten geëischte overlegging der statuten vervangen kan. De congregatiën verkeeren vóór en na in eenen staat van rebellie. Zij weigeren zich aan de wet te onder werpen. Zij hebben de maatregelen, welke binnen twee of drie dagen staan genomen te worden, slechts zich zeiven te wijten. Nooit heeft men gedacht, dat de regering tot de gelijktijdige uiteendrijving van al de con gregatiën te gelijk moest overgaan. Maar men verlangt, dat zij met de uitvoering der decreten onmiddellijk een aanvang maken en die achtereen voortzetten zal. Le Salut public verklaart, dat de woorden, welke generaal Breathy de onthulling van het gedenkleeken voor de in de jaren 1870 en 1871 ge sneuvelde soldaten, die uit Lyon geboortig waren, zou gesproken hebben, niet geuit zgn. De generaal heeft niet gezegd, dat het leger niet voor altijd aan Elzas-Lotharingen een vaarwel moet toeroepen, maar eenvoudig dit: "Ik dank de bevolking, welke ons vergezeld heeft, en de vereenigingen die uit vaderlandsliefde ontstaan zijn, onder welke ik een naam begroet, die Frankrijk steeds dierbaar zal blijven". -- De prefect van politie heeft met hel oog op den geznndheidsloesland

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2