BUITENLANDSCHE BEBIf.TEN, der hem te Ireflen, maar zoo dat de kogel Verhey, die toen hjj S. den revolver voor den dag zag halen, eenigzins terugweek, rakelings langs het hoofd ging. Eergisteren heeft er een hevige brand gewoed in den zoogenaam- den Fiolenhoek te Wierden. In weinig tijds werden drie woonhuizen, twee schuren en eene hooimijt in de asch gelegd. Als een bewijs hoe sterk aan de grenzen in de nabijheid van Koe- vorden de smokkelhandel in tabak naar Duitschland wordt gedreven, diene, dat in ruim 8 dagen tjjds door Duitsche «Grenzaufseher" ruim 2000 KG. gefabriceerde en ongefabriccerde tabak van verschillende personen zjjn aan gehaald. Aan den pelmolen van den heer P. Switters, buiten de voormalige Apoort nabij Groningenhad eergisteren een ongeluk plaats. Terwjjl de meesterknecht J. Riemersma bezig was den molen te smeren, kwam hij zoodanig met zijn regterarm lusschen het raderwerk, dat die geheel ver brijzeld werd. Te Grave is Dingsdag middag door een onbekende oorzaak brand ont staan in een schuurtje van den landbouwer L. Wellens te Schayk. De vlammen sloegen oumiddellijk op de nabjjzijnde hofstedebewoond door G. Huis, over. Die hofstede is dan ook met den geheelen oogst en bijna alle roerende goederen in de asch gelegd. Ook kwam een kalt in de vlam men om. Alles was verzekerd, doch zeer laag, zoodat het verlies van den bewoner vrij belangrijk is. Daar dit de tweede brand is, welke aldaar binnen weinige dagen plaats bad, wordt er algemeen aan kwaadwilligheid gedacht. De aandacht is gevestigd op een ontslagen krankzinnige, die zon der onderkomen te Schayk rondzwerft. 'sGRAVENHAGË16 September. Door Z. M. is aan den heer Th. M. Tromp, adjunct-commies bij het dep. van waterstaat enz., vergunning verleend tot het dragen der versier selen van de militaire ridderorde van Jezus Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer P. Lipjes, als ontvanger der directe belastingen te Goes, en aan den heer J. U. Mod derman, als ontvanger der directe belastingen te Groningen, onder dankbe tuiging voor de diensten door hem gedurende meer dan 55 jaren den lande bewezen; voorts zijn benoemd: tot ontvanger te Assen de heer J. II. Bec king, thans te Baarlo; tol ontvanger te Blokker de heer N. J. M. Schelf hout, thans te Renkum; tot ontvanger van het vijfde kanton der dir. belastingen te Amsterdam de heer J. M. ter Laag. thans referendaris by het dep. van financien. Aan den heer C. L. Maenhout, geboren te Gent (Belgie), is, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergun ning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. De met rang van luit.-kolonel gepensioneerde majoor der infanterie G. J. Engelen is benoemd tot militie-commissaris in het tweede district van Limburg. Aan de goedkeuring van ged. staten dezer provincie is onderworpen het besluit van den raad der gemeente Hillegom houdende afschalling van de kermis te Hillegom met het jaar 1881. op grond, dat ten gevolge van den stoomtramweg door de dorpstraat het niet alleen moeijelijk, maar zelfs hoogst gevaarlijk zoude zijn. de kermis aldaar te doen plaats hebben. Een dreumes van 9 jaren uit Leiderdorp, zoo klein, dat de president naar hem zoeken moest, toen hij op de bank der beklaagden was gezeten, en teruaanwernood boven de tafel van den regter uitkomende, toen hy zich van zijne plaats verhief, stond de vorige week voor de arrond.-regtbank alhier teregt, beklaagd van het plegen van niet minder dan drie diefstallen. Die diefstallen hadden echter al even weinig te beduiden als het persoontje, dat ze had bedreven; ze betroflen slechts een broodje uit een bakkerswagen een kinderhemdje en een duimstok. De antwoorden van het knaapje, meteen pieperig stemmetje gegeven, toonden duidelijk, dat hy zich niet bewust was kwaad te hebben bedreven; hij wist zelfs niet op te geven, waarom hij be doelde zaken had weggenomen. Maar het kon trouwens ook niet anders, hij was niet gewoon ter school te gaan en had dus weinig of niets ge leerd en de opvoeding, die hij van eene stielmoeder ontving, liet zeer veel te weuschen over. Door hel gemis van vaderzorg de man was steeds aan den arbeid en dus niet thuis en daar de moederliefde er zich alleen toe bepaalde hem van tijd tot tijd op een duchtig pak slaag te ont halen, was de knaap onvatbaar voor eeuigen goeden indruk, zelfs toonde i.ij zich ongevoelig voor eene vermaning van den veldwachter. De ver grijpen. waarvoor de knaap zich thans had te verantwoorden, waren der stie'moeder, die de vervolging van het kind verlangde, blijkbaar zeer welkom en gaven haar eene geleeenheid om er zich van te ont doen. Zjj heeft dan ook haar doel bereikt, maar de verwijdering van den jongen uit de ouderlijke woning en zijne kennismaking met den regter zal hem evenwel ten goede komen. De subst.-officier mr. Pape was namelijk van meening, dat de diefstallen den knaap niet konden worden aangerekend, daar hij,, z. i.geheel zonder oordeel des onderscheid's had gehandeld, en achtte het voor hem w enscheljjk hem van overheidsw ege eene vet beterde opvoeding te verschatlen. Hij adviseerde de reglbank den bekl. aan de ge pleegde feiten niet schuldig te verklarenmaar zijne verpleging te bevelen iu een gesticht, totdat hij zijn achttiende jaar zal hebben bereikt. De regl bank deelde bij zijn vonnis van heden hel gevoelen van hel 0. M. en besliste overeenkomstig diens requisitoir. Zondag-nacht hebben, ten gevolge van stormweder, de te Schevenin- gen aan het strand staande schuilen elkander averij toegebragtbij som mige was de schade nog al aanzienlijk. De sterke vloed deed van een drietal het ankertouw breken, die naar zee dreven en terugkomende tegen aan het strand staande schepen aanklolsten. De prijzen van den haring verbeteren zich wel iets, doch komen nog niet iu vergelijking met die van vorige jaren; èn reeder èn zeeman maken tot heden slechte rekening. De prijzen van den stcurharing zijn thans 1.0 a ƒ11 per 1000. BELUIK De ontvangsten der nationale tentoonstelling te Brussel bedragen reeds 700,000 fr. Men verwacht dat er, van nu tot 15 October, den datum der sluiting, zekef nog wel 300,000 bezoekers zullen komen, en dus het totaal der enlrée-gelden minstens een millioen francs bedragen zal. Te Brussel is dezer dagen in het Wiertz-museum de schets n°. 166 gestolen. De dader van den diefstal is onbekend, j - Een treurig ongeluk heeft verleden week plaats gehad in de fabriek van den heer Solvay te Couillet. Een arbeider was aan het werk nabij een ketel, gevuld met kalkwater en ammoniac, toen hij eensklaps door eene windas aan het hoofd gewond werd en in den ketel viel. Hij werd onmiddellijk door zijne kameraden er u^t gehaald, doch hij had reeds zoo veel brandwonden bekomen en eene zekere hoeveelheid ammoniac ingezwol- gen, dat de ongelukkige onder de hevigste pijnen overleed. De werkman laat eene vrouw en 7 kinderen na. ENGELAND. LONDEN, 15 September. De vroege sneltrein op1 den Londen- en Noordwester-spoorweg van Euston afkomende ten 554 ure Maandag ochtend is, gelijk reeds gemeld is. aan een groot gevaar ontsnapt. Eene hoeveelheid dynamiet was, naar men onderstellen mag, met boosaardig doel, geplaatst op de lijn, op eenige hon derd yards van het slation Bushey. wat ongeveer 16 mijlen afstand van Euston ligt. Ongeveer twee uren nadat de expreslrein gelukkig was gepasseerd, kwamen de beambten van het station Bushey tot de kennis van het feit. De stationschef was met verlof afwezig. Naar de beweegreden kan men zelfs niet gissen; niemand was in de latere tijden ontslagen, en ook van elders weet men niet op een spoor te komen. Een werkman, die de sig naal-lampen ophaalde, vond het ten 7 u. 10 m. 'sochtends. Naast de rail was de stof in eene uitgraving geplaatst, verbonden met eene soort van lont, bestaande uit eene guttapercha-buis met kruid gevuld en percussion aan het eind, blijkbaar op de rails gelegd, maar daarvan afgeschoven, mis schien door den ontsnapten trein zeiven. Een overman der werklieden bragt de stof naar Wason aan den inspecteur Keyet, wiens rapport het gevaar lijke er van bevestigde. Volgens een later berigt zou de zaak niet dat gewigt hebben, dat men araan had toegekend. De met het onderzoek belaste personen hebben toch bevonden, dat het pakket dynamiet op vrij aanmerkelijken afstand van de rails lag, zoodat de voorbij rijdende trein er geen gevaar van te duchten had. Niet ver van de plaats, waar het pakket gevonden werd. lag een fonkelnieuw iubrekersinstrumentdat intusschen niet sterk genoeg is om er de zware rails mede op te hellen. Zekere Joseph Tapsonsecretaris van de «London Metropolitan Rail ways Savings Bank,", die in Mei jl. verdween, 1000Ö medenemende nit genoemde bank, is te Philadelphia gevat. Zijne vrouw was hem dezer dagen nagereisd en daardoor kwamen de Londensche rechercheurs, die hem in Amerika zochten, hem op het spoor. - De New-Tork Herald bevat eene tijding uit Victoria, waarin gemeld wordt, dat het barkschip Malay aldaar van Onnalaska is aangekomen met het berigt. dat het Noordpoolschip Jeannette aldaar voor verloren wordt gehouden, doordat de winter zoo buitengewoon streng is geweest. De secretaris van het marine-departement deelt niet in die meening. dewijl er nooit een schip geweest is, dat zoo sterk iv-en zoo wel uitgerust voor die onderneming, en zulk eene talrijke bemanning heeft, als de Jeannette. Te Reading, in Pennsylvania, heeft men een man, die sedert 27jaren verdwenen was, teruggevonden in een kamertje van 8 voet in het vierkant, waar hij in een ellendigen toestand aan den grond geketend zat. Zijn broe der, die zich van hem wilde ontdoen, heelt hem daar al dien tijd opgeslo ten gehouden. De ongelukkige kreeg voedsel door eene kleine opening, die tevens tol venster diende, maar is in die 27 jaren niet gereinigd. Het ver trekje was onbeschrijfelijk smerig en er heerschte eene verpestende lucht; maar de man, die in zijne gevangenschap het verstand verloren heeftbleek zoo aan zijn verblijf gehecht te zijndat men hem niet dan met geweld er uit kon verwijderen. FRANHBIJH. Volgens de ofïicieuse Télègraphe is het voornemen van den minister van binnenlandsche zakenom de niet geautoriseerde congregatiën in drie categorien te rangschikken 1". die welke geheel wederspannig zijn en wei geren het gezag der wetten te erkennen; 2". die welke de bekende «verkla ring" vrijwillig hebben geteekend; 3*. die welke zich hoofdzakelijk met in dustriële ondernemingen bezig houden. In deze volgorde zouden ook de de creten worden loegepast. De XIXe Siècle heeft, naar aanleiding van een door dat blad ge plaatst artikel, een officieel schrjjven ontvangen van het ministerie van onderwijs, waarin verklaard wordt, dat met het aanwerven van leeken- personeel voor de openbare scholen, in plaats der geestelijken, die overal de staatsschool moeten ruimengeregeld wordt voortgegaan, en dat overal het aanbod van geschikt personeel de behoefte overtroffen heeft. Uit Straatsburg wordt aan de Univers geschreven, dat de vele in EIzas-Lolharingen teruggekeerde paters Jezuïten bevel hebben gekregen het land te verlaten. In eene allocutie, door den kardinaal-aartsbisschop van Kamerijk, mgr. Régnier, gehouden bij de synodale vergadering zijner diocese, komt omtrent de zaak der Jezuïten o. a. het volgende voor Van elkander ge scheiden, ieder afzonderlijk de gastvrijheid genietende, welke priesters en leeken zich gelukkig geacht hebben hun aan te bieden, behouden zij on verminderd hunne geestelijke bevoegdheid om het heilig ambt Ie bedienen, met name om het evangelie te prediken in alle kerspelen en om den hun

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2