BUITENLANDSCHE BERIGTEN. I'l l! TKLEGHAAF. ENOELAKD. LONDEN, 14 September. Be correspondent van de Times te Calcutta meldt, dat in Indië liet gevoelen sieeds veld wint, dat Kandahar blijvend door de Engelsehen moet bezet worden. Hij zelf is ook van die meening. Al de vruchten van den oorlog zouden verloren gaan als men thans geheel uit Kandahar terugtrok. Ban zou het ook moeijelijk worden, Indië een deel in de oorlogskosten te laten betalendaar Indië dan van den oorlog geen voordeel zou hebben, lvandahar zou, als het een blijvend Engelsch garnizoen kreeg en als de spoorwegdie thans midden in de woeste streken tusschen Quettah en Kandahar eindigt, tot lvandahar doorgetrokken werd, een zeer ge wig tig punt voor den handel worden. l)e inkomsten zouden, naar bevoegde auto riteiten verzekeren, de kosten van het garnizoen dekken, en men meent, dat de stammen van het district uitnemende soldaten voor het Indische leger zouden leveren, lil militaire kringen is men het er geheel over eens, dat Kandahar uit een strategisch oogpunt van zeer veel gewigt en een waar bolwerk voor Indië zou zjjn. lie politieke mannen te Calcutta zrjn bovendien van meening, dat het in bezit nemen van Kandahar het beste en eenige middel is om de periodieke uitbarstingen van Russenvrees te bestrijden, die sedert eene halve eeuw Indië kwellen. De opsporingen in de Selhamer-mijnpui zijn tijdelijk gestaakt moeten worden, daar eene verbetering van de ventilatie onvermijdelijk was. Intus- schen zijn 32 lijken naar de oppervlakte gebragt. Zaturdag bezocht de minister van binnenlandsche zaken de plaats van het onheil en liet zich omtrent de bijzonderheden alle inlichtingen geven. Rij het ondersteunings fonds van mijnwerkers zijn reeds verzoeken ingediend van 85 weduwen, 221 kinderen en 30 bloedverwanten van ongehuwde mijnwerkers. Om aan al deze aanvragen te kunnen voldoen zou het comité van onderstand over 19000 l moeten kunnen beschikken. Oe openbare liefdadigheid zal dus het ontbrekende moeten aanvullen. Te Londen is door de radicale werklieden-vereenigingen besloten in October eene vergadering te houden, ten einde een plan te beramen tot het werkdadig bespoedigen der ontbinding van het hoogerhuis. IK. Buchanan, de bekende handelaar in valsche doctorsbullen te Phi ladelphia, die den 17J'° Augustus op de Delaware uit eene veerboot sprong, als om zich te verdrinken, is in Michigan gevat. Hij zal nu te Philadelphia teregtstaau. FKANKRIJ K. Donderdag of Vrijdag, na den terugkeer van den president der repu bliek Ie Parijs, verwacht men, dat hel Journ. off. eene mcdedeeling bevat ten zal, in verband met Frankrijks houding in de Oostersche quaestie en de internationale demonstratie ter zee voor de kusten van Albanië. Generaal Bréart. die, bij de onthulling van een gcdenkteeken ter na gedachtenis van de in 1870 en 1871 gesneuvelde Lyousche soldalen, eene rede hield, herinnerde aan het lijden der Fransclte soldaten in die dagen en voegde er bij: "de Frausche soldaat heeft Elzas en Lotharingen niet vaarwel gezegd". Deze woorden werden met stormachtigeu bijval begroet en beantwoord met den kreet: »Icvc hel leger!' De Agence Ilavns heeft aan de dagbladen eene nota doen toekomen be treflende den stank, die tegenwoordig te Parijs heerschl en waarover de be volking zich zeer ongerust begon te maken. Uit deze nota moet blijken dat de riolen die eerst de schuld droegentot den onwelriekende!) toeslaud het minst bijdragen maar de eigenlijke oorzaak gezocht moet worden in de vaste beerputten, waaruit voortdurend door de luchtbuizen verpestende dam pen opstijgendie in de lucht hieven hangenomdat er in den laatsten tijd bijna geen wind was. El Impartial van Madrid berigt, dat de vulkanen van Manilla inwer king zijn. Den 14'" werden onderaardsche geluiden gehoord en de aarde bewoog. In eenige dorpen werd zwaveldamp waargenomen en den 18'° wierp de vulkaan de Taal twee kolom.i.en rook uit. De bewoners van de dorpen, die in 1754 door de lava overstroomd werden, badden hunne paar den gereed slaan. De hergen van het eiland bewogen op vreesselijke wijze gedurende eene aardbeving, die des nachts plaats had. DIHTÜCliliA^n. De Oostenrijksche kroonprins is te Berlijn met bijzondere onderschei ding ontvangen. De keizer is hem met den kroonprins en verscheidene andere leden der familie tegemoet gegaanhetgeen hij anders alleen bij de komst van gekroonde hooiden doet. Hij heeft hem openlijk driemaal om helsd, hein aan de aanwezige hoofdofficieren voorgesteld en hem begeleid naar het Oude paleis, alwaar voor hem de vertrekken zijn ingeruimd, die gewoonlijk alleen voor koningen zijn bestemd. Zelfs zijn er dubbele eere- waehten voor hem opgesteld. Bovendien heeft hij op de parade, niettegen staande de aanwezigheid van den koning van Griekenland, steeds de eerste plaats bij den keizer gehad. Het officiéél programma voor den eersten dag van het Keulsche Dom- feest is thans afgekondigd. Bij het leggen van den sluitsteen zullen toe spraken worden gehouden door den keizer, den "Oberpresidenl" der Rijn provincie en den voorzitter der cenirale Dombouwvereeniging. Te Berlijn trekt een nieuw stoomrijluig voor den openbaren weg de aandacht, waarmede dezer dagen ten aanschonwe van den keizer, de kei zerin en eene groole volksmenigte proefnemingen zijn gedaan. Vijf perso nen hadden er in plaats genomen Men reed nu eens zeer snel, plotseling weder zeer langzaam, de kortste draai werd met goed gevolg genomen, voor de voorbijgangers zorgvuldig uil den weg gegaan, korlom, er was geen twijfel mogelijk, of hel rijtuig liet zich met volkomen zekerheid stu ren. Van rook noch stoomnoch geraas was iets te bespeuren. I R1SLAAD. i Hel regeringsblad bevat een telegram van den minister van binnen), zaken, Loris Melikofl, die thans te Livadia by den Czaar vertoeft. Daarin wordt 's keizers bevel medegedeeld, onverwijld een plan te ontwerpen tot aanleg van een deel van den Siberischcn spoorweg tusschen Tjurnen en Jeka- terinburg; afgescheiden van het economisch en handelsbelang van den weg, zou de aanleg vooral moeten strekken om de bevolking van het Wolgage- bied, die door het mislukken van den oogst zooveel geleden heeft, aan het werk te kunnen houden. TB11K IJ E. Aan de Porte is eene collective nota betreffende de Armenische quaestie door de mogendheden aangeboden. Daarin wordt uitvoerig aan gewezen, dat de plannen van hervorming, door de Porte in hare nota van 5 Julij II. geopperd, volstrekt niet voldoende en veel te onbepaald zijn. Gelijkheid voor de wet van alle burgers van welke godsdienst ook en de centralisatie zijn volstrekt noodig. Decentralisatie is onontbeerlijk, zal aan het beginsel van gelijkheid behoorlijk uitvoering gegeven worden. Vooral wordt ten sterkste aangedrongen op onmiddellijke maatregelen ter bescher ming van de Christelijke bevolking van Armenië legen de Rurden, op or ganisatie der gendarmerie, op financiële hervormingen, die eene geregelde bezoldiging van de ambtenaren zouden verzekeren, en op meer vrijheid van beweging en langeren duur van bestuur van de gouverneurs. Ten slotte wordt aan de Porie in herinnering gebragt, dat volgent art 61 van het tractaat van Berlijn de verbeteringen en hervormingen in Armenië en de maatregelen om de Armeniërs tegen de Kurdeu en Circassiërs te beschermen onder opperloezigt van de mogendheden moeten plaats hebben. Naar men uit Konstantinopel meldt is de heer Wettendorf, de Duitsche ambtenaar, die in dienst der Porie gelreden is, bezig met het on derzoek van den financiëlen toestand van hel Tnrksche rijk en de vervaar diging van een ontwerp, ten doel hebbende de eenheid van het muntstelsel, de vervanging van den dubbelen door den gouden standaard en de invoe ring van het tiendeelig stelsel. Uit Brussa verneemt men ernstige klagten over den vali Achmed Wefik- pacha, die den dwingeland speelt op eene wijze, welke voor eeuwen bij de Tnrksche bey's gebruikelijk was. Algemeen wordt door de bevolking op zjjne afzetting aangedrongen, omdat hij niet voor ambtenaar deugt, geen anderen wil dan den zijnen kent eu met niemand in vrede leven kan. LONDEN, 15 September. -De Times bevat de volgende berigten: 1*. llagusa 14 September.. De tijding, dat 5000 Montenegrijnen met drie kanonnen naar Dulcigno oprukken, wordt bevestigd. 2°. Rome 14 September. De admiraals der vloot zijn niet verpligt aan hunne regeringen inslrucliën te vragen alvorens te besluiten om naar gelang van omstandigheden te handelen. Deze vrijheid heeft ook betrekking op het bombardement van Dulcigno, zoo noodig. Het ontschepen van troepen echter is streng verboden. ST. DETERSBURG, 13 September. Zaturdag werd de eerste ijzeren brug geopend over de Wolga, welke de Vremberglijn met hel spoornet over de Wolga verbindt. Symptomen van Siberische pest zouden zich hebben voorgedaan onder de inwoners van een dorp nabij Odessa. BERLIJN, 15 September. Prins Bismarck is benoemd tol minister van koophandel, en de opper-president von Bötticher, staats-secretaris bij bin nenlandsche zaken, tevens tot minister van slaat. Burgerlijke Van 9 tot en met 15 September 1880. BEVALLENA. E. Braggaar, geb. Onvlee, D. G. E. Massaar, geb. v. d. Berg, D. H. Mess, geb. Eberhard, D. W. Weijers, geb. Bernard, Z. M. M. Dulle- mond, geb. Swaak, D. E. Janssen, geb. v. d. Nat, D. H. Beek, geb. v. d. Berg. D. A. M. Nieuwenhuizen, geb. Hendriks, Z. M. E. P. de Haas. geb. Slegtenhorsl, D. T. C. v. d. Meer, geb. Rietbergen, I). J. E. Kehl, geb. v. Zijl, D. S. Marlijn, geb. v. d. Berg, D. C. Korpershoek, geb. Dnbhelaar, Z. S. Delfos, geb. Selier, D. J. Galjaard, geb. v. d. Veer, Z. - G. J. Dee, geb. Oltz, D. M. W. v. Kleef. geb. Deierkauf, Z. M. E Starkenbrug. geb. de Jong, D. A. Luykenaar, geb. Piket, D. C. Dorrepaal, geb. v. d. Nouwland, D.E. v. Venetie, geb. v. d. Putten, Z. J. M. Enseling, geb. de Mey, Z. C. C. de la Bije. geb. de Baas, Z. M. E. van Dam, geb. Dool, D. A. M. Kremer, geb. Meumershein, Z. S. M. Bourgeois, geb. Brokaar. D. C. H. de Nie, geb. van Heuzen, Z. A. M. Biegstraalen, geb. Derksen, Z. M. H Rietmeyer, geb. Stèntzler, D. M. J. Driessen, geb. v. d. Klugt, D. J. Wilschut, geb. v. Rjjn, Z. G. Stakenburg, geb. Pieket, D. M. A. W. v. lierson, geb. Plug, D. GEHUWD: Mr. A. H. Vcrstcr, wedr. en C. II. A Ten Siethofl', wed'. W. F. Arbouw, jm. eu D. M. van der Reyden, jd. W. F. van Rossen, jm. en J. Vlendté, wede. J. Dee, jm. en M. van Wijk.jd. OVERLEDEN: P. M. Leget, geb. van den Aanstoot, Wed. 90j. P. Devilee, 58 j. C. van der Hoeven, 53 j. J. A. de Vroede, Vr. 73 j. - J. van der Velde, D., 19 j. M. van der Nagel, geb. Zuiderduin, Wed. 40 j. F. de Vries. 57 j. D. ten Broeke, geb. van Starkenburg, 25 j. G. J. Dolkemade, Z 3 m. .1. Paulisse, D.. 18 m. - J. Rietveld, 51 j. J. Osinga, Z., 4 j. D. M. Knolter, Z 7 j. J. Passant, Z., 3 m. A. de Gunst, Z., 4 m. G. van Dijk, Z., 5 m. S. M. C. van den Hoven, D., 8 m. ADVERTENTIES. Aan de Aandeelhouders in de Ueldsche Schouw- burg-Vcrecniglng wordt kennis gegeven, dal de Cou pon N". 15, ingevuld met 5 voor een geheel en ƒ2.59 voor één half aandeel, zal worden uitbetaald in de eerste week van October by den Thesaurier der Veieeuiging, den lieer D A. SCHRETLEN. aan zijn fabrieklokaal, by wielt ook levens de rekening en verantwoording der genoemde Verecnigiug over 1879/80 Ier inzage liggen. Leiden, 15 September 1880.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3