ADVERTENTIE N. den krater gewaagd had werd door een regen wit gloeijende stukken ge troffen. Toen hij vlugtte viel hij over de gloeijende stukken en verwondde zich op verscheiden ligchaamsdeelenzoodat de gidsen hem naar het hospi taal moesten brengen. I» U I T S C II L A A De groote manoeuvres zijn Zalurdag door het derde of Brandenburg- sche legercorps geopend en dien dag door den keizer met zijn gevolg en de daartoe overgekomen hnitenlaudsche officieren bijgewoond. Het gold een schijnaanval tegen Berliju af te slaan, waartoe genoemd corps over Brilz den over Zoflen aanrukkenden vijand te gemoet trok. De keizer heeft na afloop zjjne volkomen tevredenheid aan de betrokken bevelhebbers kenbaar gemaakt. In het voorjaar zal te Frankfort eene internationale tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen en inrigtingen, behoorende tol de genees kundige behandeling op badplaatsen, als: Russische, Romeinsche en Turksche baden, gas- en luchlbaden, inademings-preparaten, toesteilen voor genees kundige toepassing van electriciteitgalvanisme en magnetisme, benoodigd- heden voor zeebaden, minerale wateren pharmaceutische producten, enz enz. 11e gevangenneming van den katholieken priester te Wilalowo heelt op eene geheel andere wijze plaats gehad dan de Germania heeft medege deeld. Er is geen afdeeling soldaten op hem uitgezonden; maar wegens de volksmenigte, die voor het huis stond geschaard, werd de wacht, bestaande uit een onderofficier met zes man, ontboden. Deze werden door het volk met een hagelbui van stecnen begroetwaarbij een der manschappen zwaar aan het hoofd werd gewond. Eerst toen werd de geheele compagnie te hulp geroepen, die met de blanke sabel de woedende menigte uiteendreef en enkele losse patronen afvuurde. Bij het vervoer van den gevangene werd het rijtuig omsingeld en eene poging gedaan om hem met geweld te bevrijden, en toen moeten, naar men zegt, de soldaten gebruik hebben ge maakt van scherpe patronen. TVRHIJE. Uil Ronstantinopel meldt men, dat aldaar weder een nieuw ministerie is opgetreden. De Sultan heeft Saïd-pacha tot eersten minister benoemd ter vervanging van Kadri-pacha, die is ontslagen. In zijn schrijven aan Saïd-pacha zegt de Sultan, dat hij, met het oog op het gewigt der om standigheden en de noodzakelijkheid om onverwijld maatregelen te nemen, eene verandering van ministerie noodtg heeft gekeurd. Z. M. zegt vertrou wen te stellen in zijne bekwaamheid, ten einde eene bevredigende oplossing der hangende vraagstukken te vinden. Voor buitenlandsche zaken, voor koophandel, voor onderwijs, alsmede voor het voorzitterschap van den raad van state, zijne nieuwe titularissen benoemd. De overige ministers behouden hunne portefeuilles. De verhouding lusschen Turken en Bulgaren wordt steeds moeijelijker. Zoowel in Oost Rumelië als in Bulgarije wotden de Mohammedanen met on gelooflijke wreedaardigheid behandeld, zonder dat de overheid krachtige po gingen doet om hieraan paal en perk te stellen. Vooral in de districten Aidos en Burgas, waar de plaatselijke overheid bijna geheel onder het ge zag der bewegingscomilé's slaat, worden gruwelen gepleegd; de Mohamme- daansche inwoners zijn noch bun leven noch hun eigen om zeker. De land verhuizing neemt dan ook voortdurend toe. -WAX TKLKGRAAF. LONDEN, 14 September. De Times meldt uit Ragusa van gisteren: //Riza-pacha heelt bepaald in last gekregen, door hel garnizoen in Dulcigno geen weerstand Ie doen bieden aan de Montenegrijnen. liet blijft echter hem overgelaten om, wanneer hij het noodig oordeelt, eene gewelddadige tusscheokomst van de Albanezen te verhinderen". LONDEN, 14 September. Niet verre van Basbey, een station van den noordwester-spoorweg, 16 mijlen van Londen, vond gisteren nacht een baanwachter pakketten met dynamiet. Men gelooft, dal het doel was den van Londen komenden sneltrein in de lucht te doen springen. INGEKtlNDGIV. VACATUREN IN DEN GEMEENTERAAD. Eenigen tijd geleden, toen wel wat vroeg om zich nu de daarbij opge noemde namen alle nog in herinnering te brengen, had onder de adver- tentiën van dit blad //een kiezer" de beleefdheid, naar ik meen een 40-tal personeu onder de aandacht zijner medekiezers te brengen, als. naar zijn oordeel, geschikt om de vacaturen in den Raad dezer gemeente te vervullen. Velen er van zijn aan mijn geheugen ontsnapt, maar enkelen kan ik mij nog herinneren en mocht //een kiezer" niet kunnen besluiten het lijstje van toen nóg eens te publiceeren, dan acht ik het, nu het tijdstip der verkie zingen door onzen geachten burgervader is vastgesteld, den juisten tijd op die enkelen althans nog eens opzettelijk terug Ie komen en er de aandacht der kiezers op te vestigen. Alphabelisch gesteld was, meen ik, de eerste naam, die daarop voor kwam, die van den heer H. W. F. Bakker. Zeker geen kwaad begin. Zoo iemand, dan verdient voorzeker deze //self-made man", die op velerlei maat schappelijk gebied, en niet het minst in de laatste jaren op dat der indus trie, getoond heeft Leiden's belang te begrijpen en te behartigen, eene plaats in onzen Gemeenteraad. Wie, welke richting hij ook zij toegedaan, zou niet gaarne wenschen, mr. J. T. Buyskon hij er toe besluiten den vroeger door hem bezetten zetel in de Raadzaal weder te zien innemen? De van helder doorzicht en praktischen geest getuigende adviezen, daar zoo dikwijls met zoo gunstigen uitslag uit gebracht, liggen voorzeker ieder nog te versch in het geheugen, dan dat het noodig zou zijn ze nog eens opzettelijk op te sommen. Kampioen ook voor de vrijheid van andersdenkenden, beider en klaar in zijn betoog, dat, ook door den welspt ekenden vorm waarin het steeds werd uitgebracht, zelden zjjn doel miste, staart voorzeker nog menigeen met weemoed op »den ledigen stoel"; al stelde ook de //Eliza", dien hij in zijne plaats ach terliet, voorzeker de verwachtingen der kiezers niet te leur. De heer K. de Boer Hz., opzichter der rijks gebouwen in de provinciën Noord- en Zuidholland, Utrecht en Zeeland, is voorzeker iemand, die, om zijne uitnemende bouwkundige bekwaamhedenbij eene eventueele vacature in de Commissie van Fabricageder gemeente uitstekende diensten zou kunnen bewijzen. Het vroeger raadslid Dercksen, al werd hij door zijne medeleden niet altijd naar waarde geschat, gaf, tijdens hij zitting had. zóóvele bewijzen van grondige kennis der gemeente-belangen, van onafhankelijkheid en zelf standigheid, dat alléén zijn warm pleidooi, eenige jaren gtleden voor de ver mindering der gasprijzen gevoerd - destijds nog een »vox clamanlis in de- serto", later door anderen overgenomen en toegepast hem aanspraak zou geven om hem den vrijwillig door hem verlaten zetel opnieuw weder aan te bieden. De heer mr. H. L, A. Obreen heelt slechts kort in onzen Gemeenteraad zitting gehad. Maar zelfs die korte tijd was zeker voor menigeen vol doende om zijne zelfstandigheid in het uitspreken van zijn oordeel en den praktischen geest, die daaraan steeds ten grondslag lag, te waardeeren en op hoogen prijs te stellen. Toonde hij steeds op velerlei gebied, dat hij lijd noch moeite ontziet waar hij het algemeen of bijzonder belang bevorderen kan, in den ruimeren kring van gelegenheden, die daartoe de Gemeente raad aanbiedt, zouden die verdienstelijke eigenschappen zeker nog beter uit komen. Gaarne zagen wij dan ook, dat de kiezers hem op nieuw met hun vertrouwen vereerden. Wat ons omtrent den heer Viruly, ook wat de langdurige vervulling zijner betrekking als wethouder van Goudawerd medegedeeldis voorze ker alleszins geschikt om ook diens canriidatuur ernstig te ondersteunen daar men, bij eene eventueele vacature in het College van hel dagelijksch bestuur, niet altijd personen vindt, die bij de noodige geschiktheid tevens over genoegzamen tijd kunnen disponeeren om zoodanige betrekking naar eisch te kunnen vervullen. Onmogelijk is het om al de anderen, die destijds op het bovengenoemde ljjstje stonden, nog eens op dezelfde wijze de revue te laten passeeren. Behalve dat ons geheugen daarbij zou te kort schieten, zouden wij van de geëerde redactie van dit blad zooveel ruimte niet durven vragen. Wij laten bovendien gaarne nog wat voor anderen over, want onbilljjk zou het zjjn om iedereen het gras voor de voelen weg te maaien! X. P. verzoekt ons er de aandacht op te vestigen dat het hoogst noodzake lijk is op plaatsen waar eene voldoende gasverlichting ontbreekt, dooreenig ander lichtsignaal aan te geven wanneer eene straat of gracht niet kan beireden worden. Bij gebrek daaraan had gisteren avond op de thans ge- dempie Binnenveslgracht een ongeluk kunnen plaats hebben. De goederen wagen van den Rjjnspoorweg zakte daar ter plaatse in een greb, die slechts door planken was gedekt. Door het plaatsen van een lichtsignaal zou men voor het, gevaar gewaarschuwd zijn. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 13 September 1880. Kantonrechter Mr. H. L. A. Obreen. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Bnttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. W. A., Noordwijk, J. W-, Rijnsburg, J. L., Leiden, J. v. L.Woubrugge, J. v. d. V.Leiden, G. de B.idem, 1. v. d. P., idem, P. v. d. P., idem, W. K.idem, A. B., idem, P. B.idem, J. P.idem J. vi d. B., idem, J. M., Oegstgeest, Th. B.idem 1. V., idem, Th. B.idem W. J. P.idem Aard van het misdrijf. weiden van vee langs den weg idem, baggeren in boezemwater van het hoogheemraadschap Rijn land, zonder vergunning, idem idem, idem, idem, idem (tweemaal), idem idem idem idem idem idem, idem idem idem idem, rijden op de klinkerstraat met een handwagen, Leiden, kaartspel op straatidem idem, idem idem, Gevallen uitspraak. f3 of 1 dag. idem. 10 of 8 dagen. ontslag van rechtsvervolging. ƒ10 of 3 dagen, idem. idem. idem (tweemaal), idem idem. idem idem. idem idem. idem idem. idem idem. f3 of 1 dag. ƒ1 of 1 dag. vrijspraak. /3 of 1 dag. of 1 dag. Voor de vele bewijzen van belangstelling bij gelegenheid onzer vyt cn twintigjarige Huweiyksvereeniging, zoo hier als van elders ondervonden, betuigen wij, ook namens onze kinderen, den innigsten dank. 11. P. J. VAN WENSEN. Leiden, 14 September 1880. M. J. J. VAN WENSEN, de Brutn. Het Bestuur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden maakt bij deze békend, dat op Woensdag den 29,len September 1880, in de ge noemde inrichting eene keuring zal plaatshebben van jongens 13% 16 jaar oudV die eene verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voorloopig niet meer aan genomen. Namens het Beslnur voornoemd, C. H. DE GOEJE, Secretaris.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3