BUITENLANDSCllK BKKIGTËiN. men nu, dat die hoofdagent voor ieder persoon, die in -dat stadsgebouwtje logeert, 40 ets. ontvangt uit de gemeentekas, dan is het niet te verwon deren, dat hij vlug met «opsluiten" is, en ditmaal zoo vlug was, dal hjj ook eene beurt zal krijgen. Uit Tilburg schrijft men aan de N. R. C.: De heer M., te Antwerpen woonachtig, bezoekt op bepaalde lijden (om de 10 jaar) zijne familie te Tilburg. Dit was ook dezer dagen het geval, en de 81-jarige grijsaard heeft de reis heen en terug te voet afgelegd. Hij schijnt eene bepaalde anti pathie te hebben tegen het snelste middel van vervoer van onzen lijd, daar hij nog nooit van den spoorweg gebruik heeft gemaakt. Derigten uit Curagao van 14 Augustus bevatten hel volgende: Wjj mel den met genoegen, zegt de Curap. Ct., dal er zich in den loop dezer week geenc nieuwe gevallen van gele koorts hebben voorgedaan. Naar wij verne men hebben eenigc minderen van het slalionschip Alkmaar reeds hel mili taire hospitaal verlaten, lii het geheel zijn zes personen aan deze ziekte sedert hare uitbarsting bezweken. In een later bcrigt meldt hetzelfde blad, dat ook in de laatste dagen zich geen geval der genoemde ziekte aan boord van de Alkmaar heeft voorgedaan. 'sGRAVENHAGE. 14 September. Aan den lieer mr. G. Schot is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonreglcr-plaatsvervanger in het kanton llarlingen, en tol kanton- regter-plaatsvervanger in dat kanton is benoemd de heer mr. G. A. Murray Kakker, advocaat en procureur te llarlingen. De kapitein-luitenant ter zee jh'. C. C. van der Wijck is, op zijn ver zoek, ter zake van iu en door de dienst ontstane ligchaamsgebrekenop pensioen gesteld; voorts zijn bevorderd: lol kapilein-luil. ter zee, de luit. ter zee 1® kl. A. J. Willekens, en lot luit. ter zee le kl de luit. ter zee 2® kl. G. A. van der Micden. Verder wordt de luit. ter zee 1® kl. Willekens eer vol ontheven van het bevel over den monitor Adder, en dal bevel opgedra gen aan den luil. ter zee 1® kl. J. G. Jockes. lieden wordt de 25® verjaardag van II. K. 11. prinses Marie, weduwe van Z. K. II. prins Hendrik, op de gebruikelijke wijze in deze residentie gevierd. Oranje en Neèrlands vlaggen wapperen van openbare en vele bij zondere gebouwen, liet klokkenspel deed zich bij afwisseling hooren. Tegen den middag had er eene groole parade van het garnizoen in de Maliebaan plaats. Gisteren avond is per lloll. spoor alhier aangekomen Z. K. 11. de groothertog van Saksen-Weimar. schoonbroeder des konings. Namens Z. M. werd de hertog aan hel station gecomplimenteerd door den luil.-kol. baron de l'osson adjudant, terwijl baron d'Yvoy van Mijdrechtadministrateur der eigendommen van II. K. 11. de groothertogin oeneeus bjj de aankomst te genwoordig was. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Volgens den Petit Courier, bedroeg het getal reizigersgedurende het badsaizoen 1880aangekomen te Scheveningen 4774 en te 's Gravenhage 16877; te zamen 21651. (Per Telegraaf.) lieden namiddag ten 2 ure werd het standbeeld ter eere van Spinoza onthuld, in tegenwoordigheid o. a. van den vertegenwoordiger van den kroonprins, burgemeester en wethouders, den minister van binnen- landsche zaken, buitenlandsche medewerkers en ook van belangstellenden. Bij deze plegtigheid werd ter inleiding het woord gevoerd door generaal van 1 Limburg Stirum. De feestredenaar, d®. van Vloten, huldigde Spinoza als den mandie menschelijke beschaving en veredeling boven alle bekrompen ge loofsverdeeldheid en maatschappelijke vooroordeelen predikte. Het gedenktee- ken werd in eigendom aan de gemeente overgedragen. De burgemeester verklaarde zich bereid de voor de overdragt noodige voorstellen aan den raad te doen en was overtuigd dat het beeld tot verfraaijing der residentie zou strekken. Buiten het terrein had eene talryke menigte post gevat. v ESCEbA X lï. LONDEN, 13 September. Generaal Roberts meldt uit Kandahar van 6 Sept.: Uit naauwkeurige inlichtingen blijktdat hel verlies van den vijand op 1 dezer zeer aanzien lijk is geweest. Dit werd verwachtomdat hij krachtigen tegenstand bood toen onze troepen zeer nabij waren. Eene kolonne is naar Knshk-i-Nakhud, vertrokken, om onze gesneuvelden ter aarde te bestellen en het district voor den aanvoer van levensmiddelen te openen. Generaal Pliayre is heden bier aangekomen; zijne rijdende artillerie en cavalerie kamperen te Karez-i-Rarak, twaalf mijlen zuidwaarts van Kandahar, waar levensmiddelen en fonrage in overvloed voorhanden zijn. liet weder is buitengewoon heet, doch de ge-r wouden zijn naar omstandigheden wel en de gezondheid der troepen is over liet algemeen vrij goed. Hel «Instilut de Droit International" te Oxford heeft eene reeks van 24 artikelen over de uitlevering van misdadigers aangenomen. Tusschen landen, wier strafwetgeving op gelijke grondslagen rust, moest naar het oordeel der vergadering de bepaling beslaan, dal burgers van hel land, waarheen de misdadiger gevlugt is, uitgeleverd worden aan het land, waar de misdaad gepleegd is; uitlevering van politieke misdadigers behoort niet te grschieden. Maar misdaden, die voor het gemcene regt strafbaar zijn, moesten geenszins, omdat zjj met ren staalkundig doel geschied zjjn, aan leiding tot niet-uitleveren geven. Militairen behoorden wegens desertie niet uitgeleverd le worden. Op de Londensche spoorlijn van hel Waterloo-station naar Hampton- court is een trein met volle vaart legen eene stilstaande locomotief, aange reden, met het gevolg, dat er 5 personen zijn gedood en 20 gekwetst. De Amerikaansche bladen gewagen van eene curiositeit, t. w. van het verdwijnen van een gcheclcn spoortrein op de Kansas-Pacifie-baan. Tot nog toe zijn er reeds twee- a drieduizend dollars besteed om hem terug te vin den, doch vergeefs. Ongeveer 400 mijlen ten westen van Kansas City loopt de weg door eene plaats, Monotony genaamd, die onlangs door een hevi- gen storm en waterhoos geteisterd werd en waar 600 voet van de rails weggespoeld zijn. De naburige streek, die uit onbewoonden en golvenden prairie-grond bestaat, stond 8 voet onder water en men vermoedt, dat de locomotief en de wagens (gelukkig was het een goederen- en geen personen trein) onder eene aardstorting verdwenen zijn. FRASKRIJ H. De National deelt een gesprek mede, tusschen den minister van bin- nenlandsche zaken, Gonstans, en een ongenoemde gehouden en waarin de minister zou verklaard hebben, dat tot uitvoering van het decreet tegen de niet-erkende congregatiën besloten was en reeds den 285"11 Augustus II. de desbetreffende instruction aan de prefecten afgezonden waren. De minister zeide, dat liet, wegens haar overgroot aantal, onmogelijk was tegen alle congregatiën te gelijk op te tredendaartoe was hel ambtenaarspersoneel onvoldoende en op die wijze zouden ook betreurenswaardige wanordelijk heden worden uitgelokt. Met deze maatregelen zou eerst den 4d"1 October een aanvang gemaakt worden, omdat niet vóór die maand het «tribunal des conflils" beslist zal hebben omtrent hel geschil over de bevoegdheid der regtbanken om in zake de uitdrijving der Jezuïten uitspraak te doen tusschen deze en de regering. De Semaine. relig., het officiéél orgaan van den aartsbisschop van Parijs, deelt eene lijst mede van 28 geestelijke orden van mannen, die de bekende verklaring hebben geteekend en aan den minister gezonden. Hier mede wil het blad niet geacht worden eene volledige lijst gegeven te heb ben. Misschien hebben er reeds meer orden geteekend; maar van 28 is het zeker. Wat aangaat de orden van vrouwen, die de verklaring voorzien hebben van hare onderteekeningde lijst daarvan, zegt dat blad, is te groot om die in het gehed mede te delen. Brj gelegenheid van een te Havre gehouden maaltijd, na afloop van een werklieden-congres, heeft de heer Floquet, lid der republikeinsche unie in de kamer, het woord gevoerd Hij zeide, dat de emancipatie van de arbeidersklasse verkregen moet worden door haar zelve, niet door phi- lanlhropische maatregelen, welke leiden tot liefdadigheid, maar weinig be vorderlijk zjjn voor het welzijn van den werkman. Nooit was het vraagstuk der maatschappelijke gelijkheid in andere landen zoo algemeen en zoo scherp gesteldals in Frankrijk. Alle republikeinsche staatslieden zijn van mee ning, dat er groote hervormingen moeten ingevoerd worden in den maat- schappelijken toestand en in de voorwaarden welke den arbeid behcerschen. liet gouvernement en de kamer hadden lot dusver die hervormingen nog niet kunnen invoeren, omdat zij sinds 1870 verpligt waren zich met poli tiek bezig te houden en strijd te voeren tegen partijen. Thans zouden zij zich ernstig met die hervormingen bezig houden. Hij verlangde scheiding van kerk en staat, hervorming van de magistratuur en verandering in den staat. De prefectuur van het dep. der Seine heeft het advies ingeroepen van den gezondheidsraad der stad Parijs om inlichting te verkrijgen over de oor zaak der hoogst onaangename geuren, welke het verblijf in de hoofdstad gedurende de zeer warme dagen van het begin van September aan de bevol king zoo onaangenaam maakt. Vele inwoners vermoeddendat zij aan de voortdurende uitbreiding der roest fabrieken rondom Parjjs te wijlen zijn. De geneeskundigen meenendat de riolen nog veel meer dan de mestfabriekeu tot de verbreiding der bedorven lucht bijdragen. Bij het leger is een werktuig ingevoerd om de haren te knippen van de pas aangenomen recruten, reservisten en de manschappen van het terri toriale leger, liet haarsnijden van al deze lieden duurde zóólang, dat de mobilisatie van een regiment daarmede een paar uur vertraagd kou worden. Met behulp van het werktuig geschiedt het in enkele minuten. Te Rijssel zijn dezer dagen twee vrouwen, moeder en dochter, de ééne 46 en de andere 24 jaren oudin haar huis vermoord gevonden. Zij hadden geen meid. De misdaad is ontdekt, doordien een kantoorbediende zich naar de beide vrouwen begaf om geld te ontvangen, en de deur geslo ten vindende, de klep van de brievenbus aan de huisdeur opliglte, om een billet in de bus le werpen. Zoodra toch had hij de klep niet opengeslagen, of een sterke lijklucht drong door de opening. Verschrikt trad hij terug en gaf er de politie kennis van. Deze opende de deur en vond in eene kamer stoelen en tafel omver geworpen, de kasten open gebroken en geld en kostbaarheden uit de secretaire verdwenen. In eene andere kamer ge komen, zag de politie twee ljjken, reeds in een vergevorderden staat van ontbinding, liet eerste wat de politie deed, was karbolzuur en chloorkalk over de lijken le strooijen. Eerst daarna was het mogelijk aan het onder zoeken te gaan. Het bleek toen, dal de beide vrouwen met een zwaar lig- chaam, vermoedelijk een hamer, op den schedel waren geslagen, en wel met zulk eene kracht, dat de dood onmiddellijk moet gevolgd zijn. Toen de dubbele moord ontdekt werdmoeten er minstens reeds een veertien dagen over heen zijn gegaan. Eene daad van zeldzame barbaarschheid wordt uit Lagny (Seine et Marne) gemeld. Twee kinderen, van 13 en 10 jarenhebben een kame raadje van 7 jaren verdronken in de Marne. liet kinddat zich aan zijne beulen met de handjes vastklemde, werd door lien algeweerd met schoppen. Toen hij boven water kwamwierp men hem met sleenen. Het parket te Meaux heeft de jeugdige boosw ichten gearresteerd; zij hebben hunne misdaad bekend. ITALIË, Uit Napels wordt geschrevendat de Vesuvius sedert cenige dagen aan het werken is. Ten noordoosten van den kegel is de lava beginnen te stroomen d. i. aan de tegenovergestelde zijde van den draadspoorweg. Hel aantal bezoekers neemt dagelijks toe. Een van deze. die zich te digt bjj

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2