tram van Katwijk aan Zee naar Katwijk-Binnenlangs Rijnsburg en Oegst- geest naar Leiden. Het maatschappelijk kapitaal is 300,000. De heer Ameshoff, directeur der Rijnspoorwegmaatschappij, is een der commissa rissen. Bij sententie van het hoog militair geregtshof is gecorrigeerd het von nis, den 31" Mei II. door den krijgsraad in het 1' militaire arrondissement (Zuidholland en Zeeland), standplaats 's Gravenhage, gewezen in de zaak van E. D huzaar bij het depót escadron van het 4' reg. huzaren, waarbij deze was schuldig verklaard: 1*. aan eerste desertie in lijd van vrede, met medeneming van goed boven de tenue van den dag, gevolgd door arres tatie, en 2°. aan het zoek maken van groote en kleine equipemenlstukken en veroordeeld tot eene militaire detentie van zes maanden, met last, dat hij na het einde van zijne detentie zal geplaatst worden in eene klasse van militairen aan eene gestrengere krijgstucht onderworpen. Volgens het L'. D. bezit de vrije universiteit te Amsterdam nu reeds een kapitaal van ƒ100,000, waartoe twee heeren uit Amsterdam ieder ƒ25000 hebben bijgedragen; de overige 50 mille is verzekerd door leden, die 25 'sjaars contribueren. Daarenboven geeft prof. Rutgers zijn jaar- lijksch tractement van 5000 aan de universiteit cadeau en wordt uit de fondsen der Sehotschc zendingskerk ƒ7000 'sjaars verstrekt. Door den Standaard werd df-zer dagen gemelddat er voor de scholen met den Bijbel o. a. eene gilt was ingekomen van ƒ10000, van den heer J. Vrijland te Schiedam. Hel is later geblekendat er fopperij heeft plaats gehad. De brie! bij den secretaris der Unie ontvangen, waarbij van de gil'l werd kennis gegeven, was valsch, ofschoon hij de handleekcning droeg van d. van der Horst, secretaris der Vereeniging voor Christ, schoolonder wijs te Schiedam. Aan het Ubl. meldt men, dat in het laatst dezer maand eene cavelerie- oefenitigsreis zal plaats hebben op de oostelijke grenzen van ons land, ten zuiden van Nijmegen. Deze oefening, waartoe de officieren en minderen zich op den 25s,"> dezer te Horst (Limburg) zullen vereenigen, zal gedurende 8 dagen worden gehouden en worden geleid door den luil.-kolonel van Helden, van den stal van het wapen. Op de veemarkt te Delft is, in plaats van een bankbillet van ƒ40, in betaling gegeven een zoogenaamde bon voor 40 sigaren. De ontvanger was achteloos genoeg om het billet zonder het na te zien in zijne portefeuille te doen en ontdekte zoodoende eerst 14 dagen later, dat hij bedrogen was Door de plaatselijke politie te Rotterdam is op vermoeden van valsch- lieid in beslag genomen een rijksdaalder, voerende de beeldtenis van koning Willem III en het jaartal 1807, en door de rijkspolitie te Bergschenhoek een guldenstuk, mede de beeldteuis voerende van koning Willem III en het jaartal 1865, welke beide stukken door het muntcollegie zijn verklaard te zijn valsch. Te Zuidland is het aan den aldaar gestationeerden rijksveldwachter gelukt den persoon van Jan Klok, opperman, op heeterdaad Ie betrappen op diefstal van nagenoeg een hectoliter paardenboouen uit de nieuw ge bouwde, doch nog onbewoonde woning van den heer H. van der Poef, onder Abbenbroek. Kok, in voorloopig arrest gebragl, ontvlugtle uit de gevangenis, en ging naar huis, om van zijne vrouw afscheid te nemen, doch by werd spoedig weder gevat en naar Rotterdam gebragt. Dezer dagen werd te Amsterdam de hulp van een geneesheer ingeroe pen by een der bewoners van de Spuistraat. De doctor verscheen en con stateerde uit de verschijnselen, die hij w aarnamdat hier eene vergiftiging had plaats gehad. Door behoorlijk aangewende geneesmiddelen en tegengift was de patient gelukkig in zooverre hersteld, dat er geen gevaar voor zijn leven meer bestond. De politie stelt een naattwkeurig onderzoek in of die vergiftiging het gevolg van een verzuim, een abuis, of moedwilligheid is. In het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht zijn ten toongesteld de modellen, ingezonden voor het op te rigten gedenkteeken voor de Unie van Utrecht. Het model, dat den 1"> prijs verwierf, stelt Jan van Nassau voor in rustend slaande houding. Op liet voorpaneel van liet voetstuk staat het Nassausche familiewapen met het onderschrift: Jan van Nassau; links een paneel met het wapen der Nederlanden, regts een met dat der Unie. Aan de vier hoeken staan vier vrouwenbeelden als sym bolen van de vrijheid, de wijsheid, de eendragt en de standvastigheid. De ontwerper neemt aan het gedenkteeken te leveren voor 27500. Het met den tweeden prijs bekroonde model stelt Jan van Nassau voor. wijzende op liet tractaat, waarbij de zes provinciën zich vereenigen. De namen der bekroonde inzenders zullen later in het uitvoerig rapport der commissie worden bekend gemaakt. Den 7'" September jl. is ten huize van G. J. Jansen, broodbakker te Nijmegen, door middel van braak of opensluiling eener secretaire, gestolen eene som van ongeveer j 400, aan rijksdaalders, guldens en een muntbiHéf van f 10. Een Friesch palingjagt, met 17000 halve KG. paling, van Friesland naar Londen, is Vrijdag op hel Bargzand aan den grond gevaren. Er staat met laag water naauwelijks voel water bij het vaartuig, zoodat men vreesde, dat alle paling zou sterven. Ecnige honderden KG. doode paling zijn te Texel aangebragl. Te Wanswerd, gemeente Ferwerderadeel. had Vrijdag avond een mo- lenmakerskncchl het ongeluk in den houtzaag-, tevens korenmolen van den heer K. F. Steenbnisen tusschen de raderen te vallen, met het vreesse- lijk gevolg, dat zijn ligchaam geheel verbrijzeld werd. Men gist, dat hij, naar het een of ander willende zien, naar een steunsel greep, wat hem mislukt moet zijn, zoodat hij voorover viel. Zalurdag avond hield de Leidsche afd. der lloll. Maatschappij van Land bouw op Zomcrzorg eene vergadering, die door een honderdtal leden werd i bijgewoond. De mededcelingen door den voorzitter gedaan, dat het bestuur der sociëteit Amitilia, bij gelegenheid der a. s. tentoonstelling, op Zondag 26 dezer eene muziekuitvoering zal geven, en de Nieuwe Sociëteit en Con cordia gedurende de leesten voor de leden van landbouw zullen zijn geëman cipeerd, werden met instemming ontvangen. Ter tafel kwam alsnu het huishoudelijk reglement, door eene commissie, bestaande uit de heeren Rinkes Borger, van der Spruyt en van Rhyn, ontworpen. Hoewel het bestuur zich in hoofdzaak met het concept wel kon vereenigen, was er toch één punt, waaromtrent met de commissie van redactie een aanmerkelijk verschil van gevoelen bestond. Deze toch wilde de keuze van den voorzitter der afdeeling regtslreeks door deafdeelingzelve doen plaats hebben, terwijl het bestuur die aan zich wenschte voor te behoudenaltijd echter uit de bestuursleden door de afdeeling gekozen. Deze quaestie gaf tot eene levendige discussie aanleiding, die daarmede eindigde, dat bij hoofdelijke stemming de vergadering zich met het denk beeld der commissie vereenigde. Nog een ander punt gaf tot zeer geamineerde gedachtenwisseling aanlei ding, en wel het door de commissie voorgestelde, om in het reglement op te nemeu, dat voortaan op tedere vergadering eene bus moest ter tafel zijn, waarin door de leden vragen konden worden gedaan ter beantwoording of bespreking. Hoewel het bestuur er niet tegen had om er eene proef mede te nemen, meende de voorzitter, dat men zich toch vooral moest wachten, om door kunstmatige middelen de belangstelling te trachten op te wekken of levendig te houden; vooral verklaarde hij zich sterk tegen opname van desbetreffende bepalingen in het reglement. Nadat daarentegen de commissie het nuttige er van had getracht aan te toonen, legde zy zich ten slotte bij de zienswijze van het bestuur neder. De ongunstige financiële toestand der Maatschappij had aanleiding gegeven om een voorstel te doen, om de afgevaardigden ter algemeene vergadering te magtigen tot het doen eener motie ter benoeming eener commissie om in de financiën der Maatschappij en harer afdeelingen eene duurzame verbetering te verkrijgen. Dit voorstel vindt ernstige bestrijding van de zijde van den afgevaardigde Ier algemeene vergadering van het vorige jaar, die meent, dat de Leidsche afdeeling thans zich aan eene groote inconsequentie zou schuldig maken, wanneer zij, die verleden jaar zoo ijverde tegen verhoo ging der contributie, nu met een voorstel voor den dag zou komen, dat er noodzakeljjk toe zou moeten leiden. Op welsprekende en warme wijze wordt het voorstel echter, zoo door den voorzitter als het bestuurslid Stal- lingaverdedigd. De eerste geeft daarbij een overzigt van hetgeen de Maat schappij zou moeten kunnen doenwerd zij niet door financiëlen nood daarin belemmerd, en noemt het eene schande, dal eene Maatschappij, die het grootste deel van den Nederl. landbouw vertegenwoordigt en circa 15000 leden telt, op die wijze niet aan haar doel zou kunnen beantwoor den, en, wat het argument van inconsequentie betreft legen het voorstel ingebragl, hierop antwoordt hij, dat wanneer men gedwaald had, men dit altoos zoo spoedig mogelijk moest trachten te herstellen. In de plaats van de aftredende bestuursleden P. Vromesteyn en J. D. Speet, die beiden verzocht hadden niet meer in aanmerking te komen, werden gekozen de heeren J. de Graaf en J. Buys, beiden te Leiderdorp. Na nog eenige discussie over een voorstel, door een der leden gedaan, om de vergaderingen voorlaan geregeld op Zomerzorg in plaats van op den Burg te houden, dat echter geheel aan de prudentie van het bestuur wordt overgelaten, wordt de vergadering door den voorzitter verdaagd tol Vrijdag a. s. den 17™, 'savonds ten 7 ure, ter bespreking, overeenkomstig art 11 der Algem. wel, van de punten ter beschrijving voor de algemeene ver gadering. 'sGRAVENHAGE, 13 September. Door Z. M. is S. Tromp Meesters, majoor kommandant van de dienst doende schutterij te Steenwijk, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. de koning-groothertog heeft verleend: het kommandeurskruisder orde van den Nederl. Leeuw aan den lieer de Roebé, directeur-generaal der financiën te Luxemburg, en het ridderkruis dier orde aan den heer Ruppert, secretaris-generaal van het gouvernement aldaar. Tot ridder 2' kl. van den Gouden Leeuw van Nassau is benoemd de heer Paul Eyschen. directeur- generaal van justitie en zaakgelastigde van het groothertogdom te Berlijn. Tot burgemeester der gemeente Groningen is benoemd de heer jhr. mr. J. M. A. van Panhuys, met toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeente Tietjerksteradeeltot burgemeester der gemeente Bos koop de heer F. D. A. O. E. van Halleren van Vrijenes en Sluipwijk, en tot burgemeester der gemeente Elsloo de heer J. L. Lemmens, ten einde die betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester der ge meente Beek. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn be noemd: tot dirigerend officier van gezondheid le kl.de dirigerende officier van gezondheid 2' kl. d'. J. van Breda Kolfl, van dat personeel; tot diri gerend officier van gezondheid 2e kl.de dirigerende officier van gezondheid 3e kl. d'. E. II. Willems, van dat personeel; tot dirigerend officier van ge zondheid 3* kl., de officier van gezondheid 1 kl.met rang van majoor- titulair, J. R. de Brouwer, mede van gemeld personeel. De 1' luit. H. Hering, van hel 5e reg. infanterie, en de 2e luit. J. A. Houbolt, van het 4' reg. infanterie, zijn op non-activiteit gesteld, in af wachting dat omtrent hen nader zal worden beschikt. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. Exc. de heer Nagaoka, buitengewoon gezant en gevolmagtigd mi nister van den keizer van Japan, met echtgenoote en gevolg, zijn in de residentie aangekomen en hebben hun intrek genomen in het Hotel den Ouden Doelen. Ook de le secretaris D. Nakaus en de gezantschapsaltachés Sadzuki, Yoshida en Ivato zijn in dat hótcl afgestapt. De nieuwbenoemde gezant van de Fransche republiek bij het Neder-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2