LEIDSCHE COURANT. 1880. DINGSDAG 14 SEPTEMBER. ST A I)S- BERICHTEN BINMNLAMDSCIIE KKRIGTEN. N°. 215. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen vilgetotiderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeintcraad f 1.85, franco p. p. 2.35. Het Verslag aftouderlijk is verkrijgbaar voor 2.60 'sjaars, buiten de expediliekosten, Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 4950 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslagen bladz. 4344 Ingekomen stukken). BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2Je alinea der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N° 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 6dtn tol en met den 18dirD September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen in de Van- der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school n°. 1 voor minvermogenden behoort dal deel der gemeente, dal ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: KaiserstraatRapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetcrsteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot. de wijk voor de openbare school n°. 2 voor minvermogendeu behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare. Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school n°. 3 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dal ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenlirugslceg, Nieuwe Rjjn, Vischbrug Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen uit Zoelerwoude behooren bij n°. 1 voor minvermogenden leer lingen uit Leiderdorp bij n°. 3 voor minvermogenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 2 September 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 September. Op de adressen van de agenten van politie le, 2' en 3e klasse, om verhooging hunner jaarwedde, adviseren burg. enwclh.dat er allezins ter men beslaan om thans tot eene herziening van de tractementen dier amb tenaren over te gaan, daar met het oog op de tegenwoordige duurte der levensmiddelen de jaarwedden niet voldoende kunnen worden geacht; zjj stellen dientengevolge voor de jaarwedden der agenten le en 2e klasse met ƒ50 te verhoogen en respectivelijk vast te stellen op /650 en ƒ600. Wat betreft de jaarwedden der agenten 3e kl., ook daarvan achten zij eene ver hooging wenschelijk en noodig, doch zij zouden die verhooging niet dadelijk willen zien toegekend, maar afhankelijk willen stellen van een zekeren diensttijd en getrouwe pligtsbetrachting door te bepalen dat de aanstelling geschiedt op het tegenwoordig bedrag van 500, welke som na driejarige dienst kan verhoogd worden tot 525 en na zesjarige dienst tot f 550. Zij geven in overweging bedoelde regeling vast te stellen met ingang van 1 Januarij 1881. De daarop betrekking hebbende post der begrooling voor het volgende jaar zou dan met ƒ1850 moeten worden verhoogd. Door burg. en weth. wordt aan den raad medegedeeld, dat het omvang rijk archief der voormalige Leidsche wees- en momboirkamers uit 's Hage naar deze gemeente is overgebragt. Op dit oogenblik is echter geen ge schikte localiteit beschikbaar om dat archief te bewaren. Bij onderzoek is gebleken, dat eene kamer naast de politiewacht onder het raadhuis vol doende kan worden geacht om daarvan een gedeelte in le rigten tot berg plaats van bedoeld archief. Voor de verandering van dat lokaal zal eene uitgave van 250 worden vereischt, terwijl ook nog de kosten van het overbrengen van het archief eene verhooging zal vorderen van den post Briefporten enz. met 150. De commissie van financiën heeft tegen deze voordragt geene bedenkingen. Bjj de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen 43, 22, ƒ460 en /2.30, de laagste ƒ43, 22, ƒ4.30 en ƒ2.25. - Bij de Christ, geref. gemeente Hooigracht) alhier is tot predikant be roepen d'. J. Duursema, pred. te Arum. In de Zaturdag gehouden algemeene vergadering van het Bataafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdamis o. a. tot lid-consultant van dat genootschap benoemd de heer dr. H. A. Lorentz, hoogleeraar alhier. Zaturdag namiddag ten half drie is de 8-jarige J. P., lerwjjl hjj aan de Haven stond te visschen, aldaar te water geraakt; hjj werd echter spoe dig gered door zekeren v. B. Omstreeks 6 ure is de spoorlooper J. V, die in beschonken toestand op de Aalmarkt op een wagen wilde springen, op de straat teregt gekomen, jen gevolge waarvan hij eene verwonding aan het hoofd heeft bekomen. Gisteren middag heeft de hond van den student v. D. op de Breêstraat een paard, dat voor den tram liep, in den neusvleugel gebeten; de hond is door de politie in beslag genomen en voor een onderzoek van den veearts in bewaring gesteld. Men verneemt, dal het getal onzer vaderlandsche concert-zangeressen welhaast met ééne zal vermeerderd worden. Deze is de jeugdige zangeres Christine Schotel, kleindochter van den beroemden zeeschilder J. C. Schotel. Na achtereenvolgens het K. K. Conservatorium te Leipzig bezocht en de lessen van den uitstekenden hoogleeraar Lamperti te Milaan, vooral in de coloratuur, bijgewoond te hebben, oefent zij zich thans, onder dr. Gunz te Hanover, in den oratorium-sljjl. In October zal hare muzikale opvoeding voltooid zjjn en zij naar hare geboortestad Dordrecht terugkeeren. Wij aarzelen niet, de oogen van allen, die iets tol bevordering van hare toe komstige carrière kunnen bijdragen, op deze landgenoote te vestigen, te meer daar zij in het vorige saizoen in Duitschland reeds zulke uitstekende proeven van haar buitengewoon talent heeft gegeven. Bjj de Zaturdag te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager on derwijs werden voor de acte in de Fransche taal geëxamineerd 7 candidaten. 1 trok zich terug en 6 werden afgewezen. Voor de acte in de wiskunde deden 5 candidaten examen; 2 werden afgewezen en 3 toegelaten, de hh. F. J. Boer, P. Nortier en E. van Dantzig uit Gouda. Aait het examen voor de acte als hulponderwijzer onderwierpen zich 16 candidaten. waarvan 14 werden toegelaten, de hh. M Blommers uit llendrik-ldo-Ambacht, W. Borst uit Kethel, C. Brouwer uit Maassluis, A. C de Bruin uit Ridderkerk, L. II. Fransen uit Schiedam, W. van Houten uit Schiedam, J. Krijgsman uit Rid derkerk, A. Looyé uit Charlois, A. G. Montfoort uit Schiedam, W. Noorde man uit Rozenburg, G. A. Odé uit Schiedam. VV. Ruster uit Schiedam, VV. I. K. Steynis uit Giessendam en R. Verhoef uit Charlois. Op Maandag 11 October zal, ten behoeve van hel leger voor de dienst van het jaar 1881, in 's rijks centraal magazijn van kleeding, uilrusting enz. te Amsterdam, in het openbaar worden aanbesteed de levering van: 70000 meter donkerblaauw ordinair lakenin 14 percelenieder van 5000 meter; 16000 meter iigtblaauw ordinair laken, in 4 percelen, ieder van 4000 meter; 1000 meter groen ordinair laken, in één perceel; 3000 meter donkerblaauw onderofficiers-laken, in 3 percelen, ieder van 1000 meter; 2000 meter Iigtblaauw onderofficiers-lakenin 2 percelenieder van 1000 meter; 100 meter groen onderofficiers laken500 meter geel uitmonstering- laken, 300 meter rood dito, 100 meter Iigtblaauw dito, 50 meter zwart dito. De 5 laatste partijen ieder in één perceel. De Staatscourant bevat het programma voor de opening van de ver gadering der staten-generaal le 's Hage, op Maandag 20 September aanst. Die plegtighcid zal op de gewone wijze plaats hebben. De Staatscourant bevat de opgave van de werkelijke bevolking van de provincie Groningen, volgens de uitkomsten der zesde algemeene tien jarige volkstelling. De bevolking dier provincie beliep 243.246 zielen, als 124,860 mannen en 128,386 vrouwen; die van de stad Groningen 46058 zielen. Eergisteren is de notariële acte van oprigting der naamlooze vennoot schap "Rijnlandsche Stoomtramvvegmaaischappij" in den Haag gepasseerd. Het doel dezer maatschappij is het aanleggen en exploiteren van een sloom-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1