WJITENLANDSCHE BERIGTEN. 'aGRAVENHAGE. 9 September. Het heeft Z. M. behaagd, ter zake der krijgsverrigtingen in de XXII en XXVI Moekin (Atjeh) gedurende de tijdvakken van 23 Maart tot 17 Junij en van 30 Junij tot 5 September 1879: 1°. Te bevorderen tot ridder 3e kl. der Militaire Willemsorde den sedert op zijn verzoek eervol uit de militaire dienst ontslagen luit.-kolonel der infanterie H. M. Tersteege. 2». Te benoemen tot ridder 4s kl. der Militaire Willemsorde: den luit.- kolonel der infanterie L. W. C. Gerlachden majoor der infanterie M. L. L. Schell; de kapiteins der infanterie 11. A. Gobius, G. D. Ebell, F. II. Schoe- maker, B. C. van de Sande en G. H. R. Halewrjn; de le luilt. der infanterie J. (1. Schwab, G. F. H. Campen en W. G. A. C. Chrislan, eerstgenoemde sedert bevorJerd tol kapitein; den len luit. der cavalerie J. T. ten Bosch; den sedert tot kapitein bevorderden len luit. der artillerie H. W. J. Roijeu; de 2e luilt. der infanterie J. C. Lindgreen en A. A. T. If. Gijssen; den officier van gezondheid 2' kl. J. Schuleinden sergeant-majoor-opnemer K. E. Keil; de sergeanten der infanterie L. G. Gunther Mohr, L. I. Ivragt en W. J. Suiringa; den sergeant der artillerie W. Roelandt; den sergeant der mineurs C. A. Kreflerde fuseliers P. G. Vanhoutte en H. Lecluyse; de cavaleristen le kl. T. van den Bosch en A. D. J. llernu, eerstgenoemde sedert gegageerd, en den inlandschen fuselier Batjo. 3". Bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: de majoois der infanterie A. J. 11. Lubeck, W. H. van de Tol, W. A. Coblijn, W. F. van Vugt en M. A. du Croo, beide eerstgenoem- den sedert bevorderd tot luit.-kolonel; de kapiteins der infanterie R. II. Clarkson C. B. A. Opscholtens. A. J. KalfT, A. de Haas, J. C. F. Schogger, F. 11. de Vogel en F. L. Kaiser; de le luitt. der infanterie G. B. Hoojjer, P. A. van der Loefl, jhr. J. C. van der- Wijck, J. E. J. den Berger, R. II. van Schaik. F. A. W. Jaeger, C. Stiemens, P. tloogesleger, T. J. M. F. Mollniger, F. D. Triebcl, J. Nauta, F. P. II. Roersch, M. E. J. van den Bossche, R. Bakkers, J. P. Meijer en A. E. Roest van Limburg, laatstge noemde gedetacheerd van het Nederl. leger; de 2' luitt. der infanterie W. A. Godin, C. E. van Hengel, J. J. Verlinden, M. G. Sitsen, D. W. F. van Langen, J M. C. van der Bijll en C. G. T. van Erpers Roijaards, beide eerslgetioemden sedert bevorderd tot le° luit., laatstgemelde gedetacheerd van het Nederl lrger; den sedert lol leD luit. bevorderden 2' lnit. der artil lerie J. P. van Velthnysen; den officier van gezondheid le UI. F. de Boer; den officier van gezondheid 2' kl. dr. J. K. Jacobs; den kapitein-kwarlier- nieester, thans onder-intendant 2' kl. S. van Vunren; den sergeant majoor- opnemer H J. M. de Walia; den sergeant-opnemer C. A. Lorz; de sergean ten der infanterie J. E. Wiesner, F. M. J. Roth, J. Zacher, F. van der Bend, C. J. de Keyzer, C. G. 11. van der Wedden, L. W. 11. Schreincr en W A. Kectell eerstgenoemde sedert gegageerd; den fourrier der infanterie 11. A. Groencveld; den sergeant der artillerie A. B Herfst; de ziekenvaders W. C. Wassenhtirg, B. Heldersom en F. H. W. Mejo den korporaal staf hoornblazer G. Timmer; de korporaals der infanterie A. E. J. Andresen, J. B. Sclterrer, C. T. W. Uenker, C. de Fossé, J. J. Bordon en C. F. J. Suter. eerstgenoemde sedert bevorderd tot sergeant; de korporaals der ca* valerie 11. Wernke en R. Sutter; de fuseliers H. Klein Sprokkeiborst, J. H. van der Weck, C. L. Roos en II. Cabuy; de kanonniers 2' kl A. Welling en A. Curt, laatstgenoemde sedert gegageerd, en de ziekenoppassers H.L. I. Spoor en M. N. Feijaerts. 4". Te bepalen dat in de registers van de kanselarij der beide orden - wordt ingeschreven, als eervol vermeld, de adjudant-onderofficier dienst doend officier der artillerie J. C. F. Vermaes, den 8*tfn Mei 1880 te Soera- baija overleden. Door Z. M. zijn benoemd lot schoolopzieners in de districten's Her- logenboscb, J. Ringeling; Breda, II. Th. van der Grinten; Tilburg, mr. H. F. M. van Lanschot; Eindhoven, mr. 11. van den Acker; Arnhem, J. C. Vethake; Zulphenjhr. mr. II. B. van Tets; Tiel, F. 11. W. Kuypers; 'sGra- venhage. dr. A. T. van Aken; Rotterdam. mr. A. M. de Cock: Dordrecht, G. Blokhuis; Amsterdam, mr. J. Gerdenier, Haarlem, d', W. B. J. vanEyk; Hoorn, F. J. Poutsma; Middelburg, C. M. van Visvliet; Goes, H.Q.Janssen; Utrecht, A. J. Nijland; Leeuwarden, jhr. dr. D. II. Waubcrt de Puiseau; Heerenveen, W. B. van der Veen; Zwolle, mr. A. G. A. baron Sloet lot Old- huis; Deventer, mr. R. C. NieuwenlniysGroningen, jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein; Winschoten, J. Wijn; Assen, mr. J. J Bolman; Maastricht, mr. G. D. Franquinet; Roermond; jh'. ni'. L. F. II. Michiels van Kessenich. Z. M. de koning heeft heden avond ontvangen de commissiën uit de beide kamers der staien-generaal. belast met de aanbieding van de adressen van gelukwensching der volksvertegenwoordiging in antwoord op het berigt der bevalling van H. M. de koningin. De deputatie uit de eerste kamer werd te uien einde ten 5 ure ten paleize loegeiaten en bestond uit den voorzitter, de lih. de Sitter, Blussé, van Aylva van Pallandt, den Tex, Coenen en Te- ding van Berkhout. Ten half zes ure geschiedde de overhandiging van het adres, namens den anderen tak der volksvertegenwoordiging, door den voor zitter, den heer Dullert, benevens de heeren Lentiug, van der Schrieck Blusse', Wyhenga, Cremers, de BruynRoell en Goeman Borgesius. De commissiën werden met het gebruikelijk ceremonieel ten paleize ontvangen. - Z. K. II. prins Frederik bragt gisteren een bezoek aan 11. M. de koningin. Z. M. zal morgen den heer Mitileano, gezant van den vorst van Ru- menië, in een bijzonder gehoor ontvangen, ter overhandiging zijner geloofs brieven. De hoofdbeambte van hulpkantoor B der bank van leening alhier, die jl. Donderdag voor de arrond.-regtbank teregt stond, is heden, ter zake van de hem ten laste gelegde verduistering van geldenveroordeeld lot vier maan den celstraf. Aan den man, die te Delft in de Houttuinen zijne vrouw mis handelde, werd cene celstraf van 183 dagen opgelegd. ENCtfiLANA. LONDEN, 8 September. Men verzekert dat het bestuur der city eene som van 10000 beschik baar zou hebben gesteld tot het oprigten van een nieuw monument ter plaatse van de kortelings weggeruimde Temple Bar. Het stoomschip Nevada verliet Zaturdag de Mersey met 347 versch aangewonnen Mormonen. Het aantal Mormoonsche landverhuizers, die in den loop van dit jaar te Liverpool scheep gingenbeloopt reeds 1524. Met de meeste verontwaardiging is hier le lande, uit de Afgaansche berigten, het feit vernomen, dat de luitenant Maclaine, die in het kamp van Ayoub-Khan krijgsgevangen was, haastig van kant gemaakt is. op het oogenblik toen de Afganen de vlugt gingen nemen. Uit zijn dagboek, dat men gevonden heeft, blijkt, dal hij eene slechte behandeling had on dergaan. De Afgaansche soldaten, die voor zijne tent de wacht hielden, moeten hem, eer zij de vlugt namen, gefusilleerd hebben. In de laatste week stierven aan de pokken te Londen 4, en bleven daar nog 142 pokkenpatiënten in de ziekenhuizen in behandeling; er waren 30 nieuwe gevallen bijgekomen. Een veldwachter, die dezer dagen te Ballykeveen, in Ierland, bevel schriften tot uitzetting van pachters rondbragt, is door eenige personen aangevallen en mishandeld. De papieren, die hij nog bij zich had, werden in stukken gescheurd en hij werd genoodzaakt die stukken in te slikken. Vrijdag II. werden te Londen een man en vrouw in hechtenis geno men, verdacht van een hunner kinderen vermoord te hebben. Drie politie agenten deden er een eed opdat zij hen met twee kinderen waren tegen gekomen op de Theemskade en later slechts met één kind. Maandag och tend melden zich echter bij de politie een man en vrouw aan die beweer dendat zij de personen waren, die met twee kinderen op de Theemskade vroeg in den ochtend gewandeld en de politie-agenten ontmoet hadden. Het bleekdat de man eene buitengewone gelijkenis had met den in hechtenis genomene, die nu terstond op vrije voeten werd gesteld. Volgens de jongste officiële volkstelling in de Vereenigde Staten van Noord-Amerikawaarvan de uitkomsten onlangs openbaar gemaakt werden is de bevolking der Unie in de laatste tien jaar toegenomen met 11 mil- lioen zielen. FRANKRIJK. Volgens de Temps zou de minister van binuenlandsche zaken lol dus ver van omstreeks 60 geestelijke orden, meest vrouwelijke, de bekende ver klaring geteekend hebben ontvangen. De gezamenlijke Fransche bisschoppen zullen te Angers eene algemeene vergadering houden om zich te verstaan over de door hen aan te nemen houding, als de door de congregatie getcekende verklaringen door de rege ring onvoldoende geoordeeld worden. Het oflficiëel orgaail van Otaheite brengt de lijdingdat hel land, waar over Frankrijk sedert 1842 het beschermheerschap heeft uitgeoefendmet Frankrijk vereenigd is. Koning Pomaré V heeft die vereeniging in eene pro clamatie van den 29en Junij aan zijn volk bekend gemaakt. Hij zegtdat die daad een bewijs van erkentelijkheid en van vertrouwen is, dat hij heeft willen geven aan de Fransche natie, die zijn land bijna veertig jaren lang met hare bescherming heelt gedekt. Heeft hij zijn regt overgedragen aan Frankrijk, voor de regten der bevolking, voor haar eigendom en vrijheid heeft hij volledige waarborgen gekregen. Pomaré behoudt den titel van ko ning. Op de proclamatie des konings heeft de gevolmagligde van Frankrijk er ook eene laten volgen. Voortaan, zegt hij in dit stuk, zullen beide lan den slechts één zijn. Hij doet de bevolking voorts weten, dat de koning afstand heeft gedaan van zijne civile lijst. Dientengevolge zal hiervoor geene belasting meer geheven worden. DriTSCULAND. Omtrent het vastgestelde voorloopige programma van hel Domfeest te Keulen, wordt het volgende medegedeeld: Den 15d'D October, des voormid dags ten 9 ure, zal de keizer in de stad komen. Het is nog niet bekend, wie hem dan zullen vergezellenmaar men kan rekenen op al de prinsen en ministers. Ten 10 ure gaat de keizer naar de prolestantsche Drieënig- heidskerk, om er eene godsdienstoefening bij te wonen. Daarna komt hij bij het Te Deum in den Dom, alwaar hij aan de westzijde zal binnentreden en na afloop der plegtigheid hel gebouw door het zuiderportaal zal verlaten. Daarna wordt hij naar den Domhof geleid, alwaar hij plaats neemt op een paviljoen, nevens hetwelk voor andere genoodigden twee tribunes worden opgerigt. Zoodra hij zijne plaats heeft ingenomen, wordt er eene cantate gezongen, waarna de vDombaumeister", regeringsraad Voigtel, de oorkonde der voltooijing zal voorlezen en den keizer aanbieden. Na eene rede van den eersten burgemeester en eene toespraak van den voorzitter der centrale Dombouwvereeniging, wordt den keizer een //Festschrift" ter hand gesteld, waarna de plegtigheid met een danklied wordt gesloten. Vervolgens wordt Z. M. uitgeleide gedaan naar Briihlalwaar een feestmaal zal worden gehouden. Er beslaat ook plan tot het houden van eenen historischen optogt, voor stellende personen en feiten uit de jaren 1248 en 1842, het jaar waarin de eerste steen werd gelegd en het jaar waarin de afwerking is begonnen. Lijs ten van inteikening zjjn rondgezonden en een ingezetene heeft reeds voor 5000 mark geteekend. Te Berlijn heeft Maandag een hevig onweder gewoedvergezeld van slagregens. Een duizendtal kelders en sousterrain-woningen zijn onderge- loopen, vele zoo snel, dat de bewoners met moeite konden ontkomen en velen geruimen tijd in levensgevaar hebben verkeerd. In enkele huizen is de blik.em ingeslagen. Onder anderen was dit het geval in eene school met ruim 300 kinderen. De straal sloeg een stuk van heL dak weg, scheurde een zijmuur en maakte eene diepe opening in den grond, waarop

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2