dams, hebben, behalve dijkgraaf en hoogheemraden van den Lekdijk Boven- dams en van Rijnlanddeelgenomen de commissarissen van Noordholland en j Utrecht, commission uit gedeputeerde staten van die provinciën, de secre tarisgeneraal en de raad adviseur van waterstaat, handel en nijverheid, de hoofd-ingenieurs en ingenieurs van den waterstaat, die belast waren met het uitbrengen van rapporten in zake den Lekdijk, alsmede commission uit de collegiOn van Amstelland en Schieland. De werkzaamheden zijn bijna voltooid. Omtrent de weêrsgesleldheid gedurende de maand Augustus 11. deelt men aan het Utr. Dgbl. het volgende mede: Was de voorgaande maand gemfddeld 0.25 gr. C. te koud, Augustus haalde die schade in. Het eerste tiental dagen der maand was nog gemiddeld 1.8 gr. te koud; slechts kwa men toen drie dagen voor, die te warm waren, de 5", 6" en 10'", doch na laatstgenoemden dag bleef de temperatuur onafgebroken boven de normale. Alleen de 11" des middags en de 29s,e des morgens gaven te weinig, doch het gemiddelde van den dag gaf evenwel te veel, zoodat uien gemiddeld 1.81 te veel warmte had. Op den 26*"'' had men den warmsten dag en op den volgenden werd de hoogste thermometerstand 27.7 aangeleekenddie echter niet bijzonder hoog is te noemen. In het voor gaande jaar was die 30.8 en in 1857 werd de allerhoogste sedert 1849 afgelezennamelijk 34.4. De laagste stand (9 4) had men den 1",B, de al lerlaagste (5.5) had men in 1864. De koudste dag dezer maand had men den 3d"1. De gemiddelde stand uit 3 waarnemingen daags was 19°.80 en was 1».G6 hooger dan in de voorgaande maand. Slechts tweemaalin eene reeks van 32 jaar, is de gemiddelde dezer maand overtroffen. De hoeveelheid gevallen water was gering (49.6 mil.) en bedroeg ruim de helft van hetgeen men had mogen verwachten. Men ontving regen de drie eerste dagen der maand en den 6"", 7"° en 85"D, want den 15"n kan men wel builen rekening laten; toen had men des avonds een buitje, dat slechts 01 mM. gaf. De grootste hoeveelheid (20.9 mil.) werd des avonds van den 6'"° afgetapt. De leeuwen-familie in de Rolterdamsche diergaarde is vermeerderd. Zaturdag heeft een der leeuwinnen vier jongen geworpen, misschien meer; vier heelt men ten minste gezien. De moeder en de welpen blijven voor- Ioopig afgesloten voor het publiek. De honderdjarige aloë op de buitenplaats "Weizigt", van den heer G. J. 11. de Roo te Dordrecht, waarvan men den bloei reeds geruimen tijd heeft tegemoet gezien, heeft thans hare eerste bloemknoppen geopend; aan den bloemstengel, welke ongeveer 7 meter lang en ruim 15 centimeter dik is, bevinden zich 34 bloemarmen, waaronder enkele, die 60 a 70 centi meter lang zijn en 200 en meer bloemknoppen dragen. Maandag 18 Oct. e. k., des avonds ten 8 ure. zal de /'Vrije universi teit" te Am-lerdam in de Nieuwe Kerk met een bidstond, waarbij d'. J. VV. Felix van Utrecht zal voorgaan, werden ingewijd. Den volgenden dag, des namiddags ten 3 uie, zal dr. A. Kuyper, de rector-magiiifieus, de lessen openen in de Nieuwe-zijdskapelin de Kalverslraat, met eene rede, terwijl de curatoren en professoren met de studenten, 16 zijn reeds ingeschreven, zich daarna aan een diner zullen vereenigen in "Odeon". De colleges nemen den volgenden dag een aanvang. Die lessen, welke wegens de beperkte ruimte niet aan de respective huizen der professoren kunnen gehouden wor den zullen aanvankelijk in de Schotsche Zendingskerk worden gegeven. Te Amsterdam heeft Zondag namiddag een hevige brand gewoed op het voormalige Funen. De brand woedde in onbewoonde, doch reeds vol tooide percelen. In een der percelen, n°. 67, van de in aanbouw zijnde woning'n in de Blankenstraat, waarin neg eene groole hoeveelheid brand hout en krullen aanwezig was, moeten, naar men algemeen zegt, eenige knapen met lucifers hebben gespeeld Dit heelt aanleiding gegeven tot den brand die in een ongeloolelijk korten lijd 6 huizen met 12 woningen ge heel vernielde, benevens zes groote timun rmansloodsenvan veel nieuw en afgetimmerd houtwerk en veel gereedschap voorzien, en waardoor eindelijk, toen de brand oversloeg, daarenboven nog 40 woningen zwaar door brand zijn beschadigd. Door den brand in perceel 67 in de Blankenslraat werden onmiddellijk achtereenvolgens de percelen 65, 63 en 61 nagenoeg geheel vernield en 69, 71 en 73 aangetast. In perceel 61 werd reeds een gruentenhandel gedre ven. De bewoner van dit perceel, de heer A. P. Oort, wist dat in n°. 63 een metselaar Treffens zich in de krullen Ie slapen had gelegd. Zijn eigen inboedel aan de onmiddellijk toegeschoten hulp uit de Czaar Peterstraat overlatende, was de edelmoedige man dadelijk er op bedacht zijn mede- mensch te redden. Hij vliegt den trap op, maakt Treffens wakker, maar deze schijnt niet tol besef gekomen te zijn van het gevaar waarin hij ver keerde. Althans Oort, die, bijna stikkende door den rook, in den waan verkeerde dat Treflens hem volgdeverklaarde later dat hij den metselaar niet meer had gezien, zoodat men vreest dat hij onder de puinhoopen be dolven ligt. Nog waren de woningen in de Blankenstraat 67 tot 61 niet geheel ver nield of de vlam sloeg naar de andere zijde over, waar in korten tijd, zonder dat de brandweer het vuur te keer kon gaan, een huis genummerd 18 geheel vernield werd en twee daaraanvolgende _zwaar door de vlammen werden beschadigd, zoodat zij geheel uitbrandden. Op zijde van deze bui- zen en daar schuin achter stonden de timmerloodsen. Zoodra ook deze waren aangetast door de vlammen, die toen voornamelijk zeer hoog op stegen, liepen twee blokken huizen elk van 40 woningen, die tegen elkan- der in de Blanken- en Krayenhofstraat gebouwd zijn en waaraan ook de laa sle hand werd gelegd, gevaar. De brandweer stelde alles in het werk en hel gelukte haar van de woningen in de Blankenslraat de vlammen te keerenmaar die in de Krayenhofstraat w erden aangetast en alle door den brand beschadigd. Van het gcheele blok bleef geen enkele woning onge deerd. De laalslen leden evenwel minder schade dan de eersten. Deze wo- ningen we d u gebouwd voor rekening der Amsterdamsche vereeniging lot het bouwen van arbeiderswoningen, aan wie de stad een kapitaal van 2 millioen leende. Een aantal werklieden adsisteerde de brandweer. Een hun ner. die een der straalpijpen van de drijvende stoomspuit hielp verplaatsen, kreeg ongelukkig de volle waterstraal in het gelaatwaardoor hjj tegen den grond sloeg en, geheel versuft en niet in staat te zien, door twee mannen moest worden weggeleid. Een negentigtal werklieden, waaronder 40 timmer lieden, zijn zonder werk en al hun gereedschap is verbrand. Slechts een deel der verbrande percelen was geassureerd. Gisteren is te Amsterdam op de Oosterbegraafplaats het grafteeken onthuld, dat is opgerigt op het graf van den welbekenden tooneelspeler J. H. Albregt. Vele kunstenaars en kunstenaressen en belangstellenden hadden zich daartoe op de begraafplaats vereenigdwaar de heer D. H N. van Ollefen eene toespraak hield en de kapel van Sonnemann eenige mu ziekstukken uitvoerde. Te Utrecht merkte Zondag avond mevr. B., goud- en zilverkashoudster aldaar, toen zij op eene slaapkamer kwamdat een manspersoon zich in een ledikant verscholen had. Hoewel zij op dat gezigt natuurlijk niet wei nig verschrikte, wist zij zich toch bedaard te houden en begaf zich naar beneden om de hulp der politie te doen inroependie zich niet lang liet wachten en den man in verzekerde bewaring nam. Twee Ilper visschers, zwagers, kregen eergisteren nacht twist, ter wijl zij bezig waren de netten uit te zetten. De een heeft den ander een hevigen slag gegeven, zoodat deze uit het schuitje viel. Nadat men hem met moeite uit het water had opgehaald, is hij geruimen lijd bewusteloos gebleven. Hoewel aangezigt en hals hevig opgezwollen zijn, is de toe stand gunstig. Te Wierden is Zondag in de groote boerderij van J. H. Wolters brand ontstaan, die zoo snel toenam, dat reeds het geheele achterhuis in brand stond voor men hel bemerkte, zoodat er aan redden van vee als anderszins niet te denken viel. Twee paarden twee kalveren en twee varkens kwa men om. Hel overige vee was in de weide. De arrond.-reglbank te Leeuwarden voordeelde Zaturdas II. J. S.van beroep werkman, en Chr. P., publieke vrouw, tot 2 jaar correctionele ge vangenisstraf wegens diefstal van 1000 aan bankpapier, ten nadeele van een persoon (dorpeling), die in hel bordeel van de wed. de R. in de Ame- landstraal aldaar was gelokt en door voorloop in den jenever bedwelmd was gemaakt. Te Ter-Neuzen werd Zaturdag jl. aangehouden een voormalig inwoner dier plaats, genaamd P.. die verdacht wordt nu bijna 6 jaren geleden een paard bij den landman J. Ricmens, te Hoek, uit diens weide ontvreemd en in België verkocht te hebbenwaar het later ontdekt is. P. was sedert dien tijd verdwenen, maar thans in zijne voormalige woonplaats terug gekeerd. 'sGRAVENHAGE. 7 September. Tot adjunct-commies bij het depart, van oorlog is benoemd de heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wrjck, advocaat te Utrecht. Aan den heer D. H. Bosscher is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Veendam, met dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. De heer T. E. van Nispen, ontvanger der directe belastingen enz. te Oud-Beijerlandis benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. Ie Maassluis. Bij de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Deventer zijn benoemd: tot eersten onderwijzer de heer J. F. II. Later, thans tweede onderwijzer bjj die school; tot onderwijzer de heer H. J. van Meegeren, hulponderwijzer te Amsterdam. De luit. ter zee 1' kl. H. J. R. Sutherland wordt gedetacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord. Door Z. M. is bepaald, dal de tegenwoordige vergadering van de statcn- generaal zal worden gesloten Zaturdag 18 September, des namiddags ten 2 .ure. De minister van binnenl. zaken is gemagtigd de vergadering in naam des konings te sluiten. Z. M. de koning zal aanstaanden Donderdag des namiddags ten half zes ure, de commission uit de eerste en tweede kamer der staten-generaal ontvangen, belast met de aanbieding van het adres van gelukwensching bij gelegenheid van de bevalling van H. M. de koningin. Het bulletin ten paleize van heden ochtend luidt: "De toestand van II. M. de koningin en die der jonggeboren prinses blijft voortdurend gunstig". De accoucheur van II. M.de heer A. Hoek, heeft uit handen van Z. M. den koning ontvangen het ridderkruis 3e kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. De lieer Fock, commissaris des konings in deze provincie, heeft de residentie voor eenigen lijd verlaten. Gedurende zijne afwezigheid zullen zijne function worden waargenomen door den heer mr. C. W. Hubrechl, lid van gedep. staten. De begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor de dienst van 1881 w ijst een bedrag aan van 3,013,634.75. Ondanks het feit, dat de vermeerdering der ontvangsten geen gelijken tred houdt met die der uitgaven, is hel burg. en weth. nogtans mogen gelukken om, zon der het algemeen belang te schaden, deze begrootiug zoodanig in te rigten. dat de grootere offers, voor verschillende lakken der gemeentehuishouding gevorderd, geen verhooging van lasten ten gevolge hebben. Tegenover de vergoeding ad 30 pCt. in de kosten van het lager onderwijs, door het rijk aan de gemeente af te dragen, is eene daarmede gelijkstaande vermindering der opcenten op de rijksbelasting op het personeel en de percentage van den hoofdelijken omslag voorgedragen. Zij toch achtten het billijk, dat de ingezetenen, die aan den eenen kant door den staat te zijnen behoeve waar schijnlijk door nieuwe belastingen zullen worden getroffen, aan den anderen kant door de gemeente worden ontheven, zoolang althans de herziening van

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2