Openbare Verknoping van Cokes, zal alsdan met zjjne werkzaamheden zoo goed als gereed zijn. Alleen ver wacht men dan nog eeue kleine bespreking van de buitenlandsche aangele genheden, zoodat de verdaging over ongeveer 8 dagen kan worden verwacht. - Eene aan dr. Hirschficld van BanfT (Schotland) toebehoorende pleizier- boot zonk Dingsdag avond niet ver van genoemde zeeplaats, liet zoontje van den eigenaar, een kind van drie jaar, verdronk en dr. Hirschfield ver dween insgelijks in de diepte, terwijl hij eene poging deed om zijn zoontje te redden. De Marine City, eene stoomboot, dienst doende tusschen Detroit en Machinae (Michigan), is dezer dagen onderweg in brand geraakt. Tien per sonen zijn daarbij omgekomen. FRAltltRIJK. De collective verklaring der niet erkende geestelijke orden, waarin zij te kennen geven niets te zullen ondernemen tegen de bestaande orde van zaken en verzekeren goede burgers en burgeressen te zullen blijven, wordt in de dagbladen druk besproken. Ook de clericale bladen geven den tekst van het stuk, en de Univers verklaart liet voor echt. Alleen is het nog onzeker, of de verklaring reeds ontvangen is door de regering, of dat zij op dit oogenblik nog ter leekening rondgaat en (en spoedigste aan haar adres zal worden gezonden. De Tèmps verklaartdal zij reeds door alle orden is geteekend, en zoo de aartsbisschop van Parijs het stuk nog niet heelt overhandigd aan den minister-president, dan ligt het enkel daaraan, dat deze nog niet terug is van zijne reis. Genoemd blad laat echter niet na er op te wijzen, dal ongeacht de verklaring, de besluiten van 29 Maart hunne volledige kracht behouden. Losgelaten zijn zij niet. De regering kan die toepassen, elk oogenblik en in zooverre als de omstandigheden het noodig mogten maken. Volgens den Parijschen correspondent van de Daily News is de verklaring de vrucht van het overleg tusschen de kardinaal aartsbisschoppen van Parijs en llouaan en den pauselijken nuntius, en hij houdt het voor waarschijnlijk, dat zij aan de goedkeuring van den minister president onderworpen werd, voordat hij te Montauban de bekende rede heelt uitgesproken. De llép. frang. houdt de verklaring voor boerenbe- driegerij. De regering heeft met zachtheid en zonder haast willen te werk gaan; maar thans is zij genoodzaakt spoedig en krachtdadig tc handelen; want de kamers zouden het der regering niet vergevenals zij de verkla ring der monniken en nonnen zonder het eenige antwoord liet, dat er op gegeven dient te worden. De Union en de Gaz. de France zeggen, dat de verklaring door de regering aan de geestelijke orden is opgedrongen. Voorts zegt de Rep. frang.dat, nu de Jezuïten hunne inrigtingen van onderwijs hebben overgedaan, het nu de laak is van den minister van on derwijs om na te gaan of de wereldlijke priesters, die zich huurders en opvolgers der Jezuïten noemen, de ware directeurs der bedoelde inrigtin gen zijn, dan wel enkel hunne namen leenen. Zijne inspecteurs zullen, desnoods dag aan dag, loezigl over hen houden. Wij maken staat, zegt dat blad, op de waakzaamheid, de geestkracht des ministers, de vastbera denheid van den hoogen raad van onderwijs, om de geringste inbreuk op de wellen gestreng te onderdrukken en der orde vau Ignatius te doen be grijpen, dal zij, geen regt hebbende om te bestaan, door geenerlei kunst greep liet regt om onderwijs te geven zal verkrijgen. Met lieden, die zoo bedreven zijn in het ontduiken der wetten, zou elke toegeeflijkheid, hoe onbeduidend schijnbaar, slechts op misleiding kunnen uitloopen. De Siècle bevestigt, dat de regering bij de terugkomst der kamer een wetsontwerp zal indienen, ten einde tegemoet te komen aan de klag- ten van den prefect van politie te Parijs over het onvoldoende getal agen ten, die met de handhaving der goede zeden belast zijn. Te Parijs is weder een vitriool drama voorgevallen. Ditmaal is het een mandie eene vrouw een fleschje met vitriool in liet aangezigt heeft geworpen. Een 32-jarig handelsreiziger, die sedert vier dagen uit de ge vangenis was ontslagen, waarin hij drie maanden had doorgebragl wegens bedreiging tegen zijne 18-jarige ex-minnares, heeft de misdaad gepleegd. De vrouw is vreeseljjk gehavend en de man aangehouden. Te Itourges is den 20eo Augustus 1880 een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd in naam van /'Napoleon, door de gratie Gods en den wil der natie, keizer der Franschen". Het is de vraag of de reglcr van instructie sedert 1870 zou hebben geslapendan wel of hij een hoop papieren uit de dagen van het keizerrijk heeft, welke hij meent gevoegelijk te kunnen opruimen. In den laatsten lijd hebben hier tc lande zware stormen en onweders gewoed. Te Lyon vindt men honderden omgewaaide booineu en duizenden gebroken vensterruiten. Een circus woei er geheel onderstboven, en het dak van een olifantenhok in eene menagerie werd //als een veêr weggebla zen". Eeu schouwburg en het anatomisch museum werden gedeeltelijk vernield. Te Biom, in Puy de Dome, moest de zitting van het geregtshof wegens de duisternis geschorst worden. Te Thiers hagelde het twintig minuten achtereenen in het dorp Barbarin raakten drie huizen door den bliksem in brand. Het meest schijnen de departementen Haute Marne, Tonne, Nièvre en Loire geleden te hebben. Daar verloren verscheidene menschen het leven en werd een aantal huizen door den bliksem of door overstrooming beschadigd. D U 1 T 9 C U I. A N D. Naar men aan de Köln. Zeil. meldt is de voorname reden, waarom prins Hohenlohe nog met de leiding van het dep. der buitenlandsche zaken belast blijft, te zoeken in de omstandigheid, dat de tegenwoordige gezant te Konstantinopel. graaf llatzfeldt, op verlangen des rijkskanseliers, zoo lang op zijnen post zal blijven tot de tegenwoordige moeijelijkheden in het Dosten, in zekere mate, uit den weg zijn geruimd. Oorspronkelijk was den prins de 15'1' Augustus als termijn voor zijn lijdelijk ambt gesteld; thans echter is het nog niet te voorzien, wanneer hij naar zijnen post te Parijs zal kunnen terugkeeren. Van goed onderrigte zijde verneemt de Nat. Zeit.. dat de Pruissische regering de vraag in ernstige overwegitig heeft genomen; Behoort de uitvoer van aardappelen te worden verboden Ten slotte heeft men dit plan laten varen. De regering schijnt namelijk van gevoelen te zijn, dat de hoop mag gekoesterd worden op zoodanig resultaat van den oogst bier te lande, dat buitengewone maatregelen niet worden gevorderd om in de bestaande behoeften te voorzien. Tc Dresden heeft de feestelijke onthulling plaats gehad van het monu ment ter gedachtenis aan de wapenfeiten in den oorlog met Frankrjjk. De plegtigheid werd bijgewoond door den koning en de vorsteljjke familie. De feestrede werd uitgesproken door den burgemeester. Het monument be staat in eene Germania, omringd door allegorische figureu, voorstellende: oorlog, vrede, barmhartigheid en geschiedenis, alles, ook het voetstuk, van wit marmer. Op het voetstuk staan de namen vermeld van de 99 Dres- deners, die in den strjjd zijn gevallen. Met den spoortrein van Hanover naar Kassei werd dezer dagen,onder geleide van een beambte der justitie, een uit Karlshafen voortvlugtigekoop man getransporteerd. Op het oogenblik, dat de trein de Kragenhöferbrug passeerde, waar hij wegens de helling zijn gang vertraagde, sprong de ar restant eensklaps uit zijn coupé. Bliksemsnel sprong zijn geleider den vlug teling na, doch beiden bleven zwaar aan hel hoofd gewond op de baan lig gen waar zy eenige oogenblikken later door een baanwachter werden ge vonden. Daar de gewonde ambtenaar der justitie de noodige inlichtingen nog verstrekken kon, werd de iu de nabijheid gestationeerde gendarme ont boden en daarna werden de gekwetsten naar het ziekenhuis gebragt. De dagbladen van Praag melden, dat de beroemde bijbel van Luther zich op dit oogenblik in het bezit bevindt van dr. Schlechta, te Neurenberg, die hem destyds ten geschenke ontving van den dekaan Marck, te Libun. Vroeger behoorde hij aan de kon. bibliotheek te Dresden, die er zich, even als van zoo vele andere kostbare werken, van heeft ontdaan. Het boek is gebonden in carton, met zwijnsleder en perkament overliokken: op den rug leest men in gulden letters «Biblia Catholica", en daaronder de aantee- kening «Notis manuscript is Lutheri corrupta". Het is de uitgave van 1519. van Jean Maréclial, te Lyon. pi;r telegraaf. LONDEN, 2 September. De bijeenkomst der houders van Venezuelaansche schuldbrieven heeft hare goedkeuring verleend aan de op 24 Januarijjll. ont worpen regeling der Venezuelaansche schuld. LONDEN, 2 September. In het lagerhuis antwoordde de heer Dilke op eene vraag van den heer Bryce, dat hij vernomen heeft, dal de hoofden der Kurden voornemens zijn een bond te vormenmaar hun doel niet kent en niet weet, of zij door de Porie daartoe zijn aangespoord. Indien blijktdat de bond vijandelijkheden tegen de Christenen in Armenië beoogt, dan zal de heer Goscheu den last krijgen deswege stappen te doen LONDEN, 2 September. Het hoogerhuis nam bij der Ie lezing aan de wet ten betredende de spaarkassen, het verschepen van graan en de jagt op hazen. Hel lagerhuis verwierp met 97 tegen 27 stemmen een voorstel tot eene volkstelling naar de geloofsbelijdenissen. LONDEN, 3 September Officiële dépêche van generaal Roberts; «Kan dahar 2. Ik ben heden ochtend met mijne troepen hier aangekomen. De vijand is zeer talrijk. Ik laat thans verkenningen doen, en bevind dat de vijand sterke stellingen op de heuvels ingenomen en verdedigingswerken aangelegd heeft. Weldra zal ik genoeg welen om den aanval te orga niseren. De gezondheid en tucht mijner troepen laten niets te wen- schen over". PARIJS, 2 September. Gambeila gaal naar Nizza, waar hij, zoo men zegt, sir Charles Dilke en later Gladstone zal ontmoeten. PARIJS, 3 September. De Soleil zegt: «De talrijke uittartingen of be dreigingen, welke ons uil Duilschland toekomen, zijn eenvoudig een gevolg van de onuitsprekelijke dwaasheid, waarmede onze poliiiek gevoerd wordt. De heer de Freycinel heeftdoor zijne zoogenaamde verbetering der rede van Cherbourg wat Frankrijks hoop op de toekomst betreft, aan die rede een bijzondere beteekenis gegeven en den Duitschers het voorwendsel, dat zij zochten, aan de hand gedaan." ADVERT KN T 1 E N De Heer en Mevrouw VAN LELYVELD VERWEY betuigen hunnen dank voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte hunner dochter. Leiden, 3 September 1880. Visites worden afgewacht Donderdag 9 en Vrijdag 10 September. Allen, die nog iets te vorderen hebben van den Heer Li. MICHIELS VAST VERDUYNENworden verzocht hunne rekeningen in te zenden vóór 15 October a. s. bij den Boekhandelaar P. SOMERWIL. op het Raadhuis te Leiden, Maandag 6 September 1880, des voormiddag» te tien uren precies, van eene hoeveelheid van 1000 hectoliters GA8- COHE, verdeeld in partijen van 5, 10, 50 en 100 hectoliters,en zulks by alslag legen dadelijke betaling en binnen veertien dagen aan de Gasfabriek al te haten.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3