In de maand Augustus werden door den Leidsclien tramway vervoerd 52933 personen. Sedert de opening der lijn bedraagt het aantal vervoerde reizigers 306,929. Het concert, der burgerij gisteren avond, ter viering van de geboorte cener koninklijke prinses, door hh. officieren der dd. schutterij op "Musis Sacrum" aangeboden, was, niettegenstaande er ook op de buiten-societeit "Amicitia" eene muziekuitvoering plaats had, zeer goed bezocht. Het tal rijke publiek, dal zich onder het digte lommer in gezellige groepjes had nedergezet, volgde met aandacht het voor die gelegenheid met zorg geko zen en onder directie van den lieer Locher zoo verdienstelijk uitgevoerde programma. Vooral de solo-partijen werden luide geapplaudisseerd. Het slotnummer: "Die Reise durch Europa", Potpourri van Conradi, waarin de volksliederen der verschillende natiën elkander beurtelings opvol gen, eerst in schier ademlooze stilte aangehoord, ontstak, toen ook de gelielde vaderlandschë volksliederen zich daarin hooren lieten en daarbij het terrein door bengaalsch vuur in verschillende kleuren schitterend verlicht werd. de aanwezigen zoo in geestdrift, dat, onder daverend applaudisse- mentzoowel het »Wien Neêrlandsch bloed" als het "Wilhelmus van Nas- souwen" tot tweemalen toe door het orchesl moesten worden herhaald. Bij de acte-examens voor hel lager onderw ijs te 's Hage werden gis teren voor de acte als hulponderwijzer 11 candidaten geëxamineerd, waar van 8 werden toegelaten, t. w. de hh.: 11. B. Alers te Delfshaven, G. Loos te Rotterdam, C. L. Mainhout te kralingen, H. Schenk, L. van der Sluys, J. G. PoortmanJ. C. Schaardenburg!) en P. van der Veereallen te Rot terdam Voor hel leekenen deden 4 candidaten examen, die allen werden toegelaten, t. w. de hh.: A. J. P. BotldewijnseG. W. C. de Haas, P. C. Moinat en W. H. P. J. de Zwartallen uit 's Hage. Voor de Engelscbe taal werden 6 candidaten geëxamineerd, 3 werden toegelaten, nl. de hh.: W. de ISruyn uit Rotterdam, W. J. A. Kruijer te Middelharnis en L. Lands man uit Rotterdam. Bij kon. besluit van 27 Augustus jl.wordt, met uitbreiding van hel besluit van 30 November 1870 toegelaten, dat bij verzending met de post, tegen het voor drukwerken vastgestelde port, van gedrukte naam- of zoo genaamde visitiekaarljes, de reden der toezending door een op die kaartjes geschreven woord, als gelukwensching, rouwbeklag, dankbetuiging, en dergelijke, of door enkele letters, wordt vermeld. Namens Z. M. den koning is aan de hoofden van de verschillende ge zindheden kennis gegeven van de gelukkige bevalling van H. M de koningin, met nitnoodiging aan de gezindheden een dankgebed te doen voor de voor spoedige verlossing. Üe heer dr. Hoek, secretaris der commissie voor het zoöl. station, schrijft aan het Paderlatuidat van het berigt, uit het N. c. d. D. over genomen, alleen dit waar is, dat het station aan den Helder (juister Nieu- wediep) gevestigd is geweest en opgebroken is. Wat het vertrek van de leden der vereeniging naar Zeeland betrelt en hel vervangen der houten loods door een steenen gebouw enz. enz., daarvan is aan den lieer Hoek meis bekend. Bij het comité voor de oprigting van een standbeeld van graaf Jan van Nassau te Utrecht zijn zes ontwerpen van een standbeeld met voetstuk in gekomen, welke zoo spoedig mogelijk aan het oordeel der jury van vjjf deskundigen zullen onderworpen en daarna voor het publiek tentoongesteld worden. De ingezonden ontwerpen hebben tot motto: Wel het volk, dat zrjn helden eert; Fiat Lux; Vaderland en Oranje; - Trouw en stand vastig; Eendracht maakt macht; Unie. Te Dordrecht heeft op de rivier een treurig ongeval plaats gehad. De 19-jarige C. Buis, te huis behoorende te Oude Tonge, is voor den mond van de Noord van zijn vaartuig gevallen terw ijl hij bezig w as het anker klaar te maken. Ondanks de onmiddellijk verleende hulp, is hij door den sterken stroom medegesleurd, waarna hij in de diepte verdween en verdronk. Een conducteur cp den tramweg Arnhem-Velp heeft liet ongeluk ge had, terwijl de tram in volle vaart was. Itisschen dezen en een tolborm te geraken, waardoor hij met gebroken ribben op den grond werd geslingerd. Uit de legerplaats te Milligeu wordt gemeld, dat de toestand der lijders aan roodvonk zeer bevredigend is; alien, die door de ziekte zijn aangepast, zijn herstellende, en sedert den 24,n Augustus jl. heeft zich geen nieuw geval voorgedaan, waartoe de doeltreffende maatregelen tot desin- fectie, door den eerstaanwezenden officier van gezondheid genomen, niet weinig zullen hebben bijgedragen. De banketbakker O. van der Veen te Franeker heeft den l,t"1 Septem ber aan H. M. de koningin, na bekomen toestemming, ter cere van Harer Majesteits bevalling, eene groote zoogenaamde oranje-koek verzonden, prachtig versierd met de wapens van Nederland, Waldeck-Pyrmonl en de verschillende provinciën in suikerwerk en prijkende iu het midden met een medaillon, omstrengeld door linten van de Nederlandsche en Waldeck-Pyr- montsche kleuren. Op dit medaillon is in keurig schrift een toepasselijk vers geschreven. De arrondissemenls-reglbaiik Ie Groningen heeft bevel van gevangen neming verleend tegen den boekdrukker O. van Olm, verdacht van moed willige brandstichting. Te Steenbergen is Woensdag namiddag in eene schuur, toebehoorende aan C. de Brttyn Cz.landbouwer, in den polder het Westland, brand ont staan, die zich onmiddellijk aan et-n woonhuis en eene andere schuur van dien landbouwer mededeelde, met gevolg, dat deze gebouwen met de in hel woonhuis voorhanden gelden en meubilaire goederenalsmede de ingeza melde oogst in de schuren, eene prooi der vlammen zijn geworden. Een landbouwcrsknechtin dienst by de wed. Boogaerts, te Vcnray, had eergisteren de onvoorzigtigheid den sluitboom onder zijne met hooi be laden kar weg Ie trekken, waardoor deze omsloeg en hij onder de lading bedolven werd. Toen men hem redding verleende, was hij reeds dood. Regtslreeksche berigten uit Zuid-Afrika van 10 Augustus, door het Ubl. medegedeeld, melden, dat de heeren Kriiger en Jorissen plegtig te Potchefstroom zijn ingehaald. Eerstgenoemde heeft eene rede tot de boeren gehoudenhij verklaarde, dat de deputatie in de kaapkolonie er in geslaagd was, door betere inlichtingen, eerst de confederatie, daarna de conferentie te doen afspringen. Zij heeft steun gevonden bij alle ware Afrikaanders, hetzjj Engelschen, Duit sellers of Hollanders, die de onregtvaardige annexatie af- keureu. Een adres met 5000 handteekeningen was naar Engeland verzon den en zou door een Kaapsch parlementslid aan de Britsche regering worden overhandigd. Spreker drong klemmend aan op handhaving van het stelsel van lijdelijk verzet. Zoodra het antwoord uit Engeland was ontvangen, zou eene vergadering worden bijeengeroepen. Hij hoopte op het regtsgevoel der Engelschen, onder aanmaning moed te houden en niets onwettigs te doen. 'sGRAVENHAGE. 3 September. Door Z. M. is de heer Lahovary, secretaris van legatie van Z. K. II. den vorst van Rumanië, benoemd tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw. Aan den heer mr. J. 11. de Laat de Kanter is, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als schoolopziener in het vierde schooldistrict van Zeeland, en tot schoolopziener in dat district is benoemd de heer mr. C. de Witt Hamer, te Goes. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen lfD luit. der infanterie van het leger in Nederl. Indiö A. van den Brandeler, is, wegens ligchaams- gebreken, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De officier van gezondheid 1' kl. bij de zcemagt W. Lillcl wordt op non-activiteit gesteld. Bij kon. besluit van 28 Augustus jl ismet ingang op 1 October 1880, het aantal ontvangkantoren der directe belastingen te Amsterdam vastgesteld op zes en het nieuw ingestelde kantoor ingedeeld onder de controle der di recte belastingen (le afdeeling) aldaar. Het ochtend-bulletin betreffende 11. M. de koningin luidt: "De gezondheidstoestand van 11. M. de koningin is zeer voldoende. Eveneens die van de jonggeboren prinses. Dr. Vixkhuyzen. 's Gravenhage3 September. A. Hoek." Als eene aardige bijzonderheid, meldt het Dbl., vprdient alsnog ver meld te worden, dat hel jonge prinsesje, alvorens in de registers van den burgerlijken stand te worden ingeschreven, op uitdrukkelijk verlangen van Z. M. den koning aan den ambtenaar en de getuigen is vertoond. Be heeren moesten zich overtuigen, dat zij geen onjuiste verklaring atlegden zeide Z. M. schertsende, en konden zich dan levens vergewissen van den welvarenden toestand der jonggeborene. Voor de arrond.-reglbank alhier stond gisteren ook tercgl zekere I!. VV. v. S.uit Rotterdam, beklaagd van verregaande mishandeling zijner huisvrouw in eene woning in de Houttuinen te Delft, waarheen zij hem, om aan zijne bedreigingen te ontkomenwas onlvlugt. Dientengevolge geraakte de vrouw in zoodanigen zenuwachtigen toestand dat zij gedurende vier maan den in het ziekenhuis moest verpleegd worden en mitsdien in al dien lijd buiten staat was haar werk le verrigten. De beklaagde bekende, dat hij zijne vronw binnenshuis had geslagengeschopt en haren uit het hoofd getrok ken, omdat zij het zoo bont had gemaakt, ontkende de mishandeling later op de straat te hebben voortgezet, hetgeen echter door getuigen was verklaard. Het openb. min. requireerde de veroordeeling van dezen beklaagde tot 1 jaar eenzame opsluiting. Donderdag aanst. uitspraak. De heer mr. J. S. I). van Doorn, te Leiden, werd in de lieden gehou den zitting van den hoogen raad beëedigd als advocaat en procureur. De tenor-zanger Lhérie heelt in de Fransche, opera voor eene stampvolle zaal zijn rentrée gedaan. Hij werd herhaaldelijk toegejuicht. Over het al gemeen heerschle jegens hem eene gunstige stemming. Enkele teekenen van afkeuring werden dadelijk onderdrukt. Ten slotte hebben zich bij stemming 207 geabonneerden voor en 30 tegen zijne toelating verklaard. UUITIvNLANDSCHE mTukTTlvY ËKGËI.AI». LONDEN2 September. Officiëel wordt gemelddat generaal Roberts den 29!,eD Augustus een brief met verontschuldigingen van Ayoub-Khan heelt ontvangen, waarin deze zegt, dat hij gedwongen was geworden te vtchten. Generaal Roberts antwoordde, dat hij dan de gevangenen moest uitleveren en zich onvoor waardelijk moest onderwerpeu Ayonb begon daarop zijn kamp te ver schansen; de partij van Mousa-Khan dwingt hem te vechten. In het lagerhuis werd Maandag II. de zaak van de Transvaal nogmaals door den heer Courtney ter sprake gebragt. Hij betoogde, dat het land niet genoegzaam ontwikkeld was voor een Engelsch bewind, zelfs al ware de bevolking niet volslagen afkeerig daarvan. Voorts wees hij er op, dal de inlijving de Kaapsche regering in allerhande moeijelijkheden wikkelen zou, terwijl daarentegen het herstellen van de onafhankelijkheid der Transvaal cenige ernstige beletselen zou uit den weg ruimen met betrekking tot het confederatie-plan. De heer Grant Duff, hoewel hij erkennen moest, dat de iuljjving voorbarig was geweest, verdedigde haar, nu zij eenmaal geschied was, met het bekende argument: dat terugtreden onmogelijk was zonder het verlies van prestige en het veroorzaken van nieuwe onlusten. De gezondheidstoestand van den heer Gladstone blijft zeer bevredigend. Zijn zeetogtje doet hem goed. Van Falmouth begaf hij zich na een kort oponthoud naar Plymouthover het St. George-kanaal maakte hij een uitstapje naar Dublin, woonde eene godsdienstoefening bij en zette daarna zijn toglje voort naar de westkust van Schotland. Tegen het einde van deze week wordt hij te Londen terugverwacht. Hel parlement

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2