BUT KIN LA N DSC IJK BCKIC TC Te Haarlem is gisteren morgen bij het ophijschen van een grooten zwaren steen voor den voorgevel van Teylers-Museum aan het Sparen de jjzeren schaar, welke om den steen bevestigd was, gebroken en de steen van eene tamelijke hoogte teregtgekomen op het linker been van den steen houwersknecht van den Ende, hetwelk daardoor gedeeltelijk werd ver pletterd. Zondag vierde een der voornaamste ingezetenen van Hoorn zijn 30-ja- rig huwelijksfeest. Bij die gelegenheid heeft de jubilaris de verpleegden van liet Hervormde diaconiehuis, evenals de weezen van het Roomsch-Katholieke en van het Protestantsche weeshuis rijkelijk onthaald, terwijl de weezen bovendien een rijtoertje maakten naar Enkhuizen. Door den gemeenteraad van Zwolle is besloten eene geldleening te shiiti-n groot ƒ100,000, ad 4 pCt., Ier bekostiging van de werken tea behoeve van de gasfabriek. Te Luiten ontstond Maandag morgen brand bij de weduwe v. d. 11., die door rien hevigen wind zoodanig toenam, dat alles in een oogcnblik, zoowel huis, schuur, hooi, koren als inboedel, door de vlammen verteerd was. Slechts een paar stoelen en de koeijen zijn gered. Twee varkens zijn omgekomen. Naar men nader verneemt, is door wijlen m'. Heringa Cats aan Ned. Metiray een legaat van /50000 besproken, doch met bijgevoegde voorwaar den van houw, rentegebruik enz. Omtrent de verdere legaten verneemt men nog het volgende: de boekhou der en tuinman krijgen elk ƒ100,000, de koetsier ƒ50000, de boedelredder ƒ50000, diens moeder ƒ20000, de vaste arbeiders van ƒ25000 lot ƒ10000, de timmerman 1000, kinderen naar hem genoemd ƒ10000, vrouwelijke dienstbaren een weekgeld van ƒ10 tot ƒ14. Bij een hevig onweder is de bliksem geslagen in den toren der R K. kerk te Maashceze. Onmiddellijk stond de toren in brand. Door hel krach tig optreden van de brandweer en een tal .gemeentenaren slaagde men erin den brand te hlusschen. De schade is vrij aanzienlijk. 'sGRAVENHAGE1 September. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medailleingesteld bjj kon. besluit van 22 Sept. 1855alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan: C. Hansen, kapitein van de Karen Kirstine 1. F. Bissières. ambtenaar der belastingen te Marseille; VV. Mekke, agent van politie te Amsterdam; J. Bleker, te Groningen; J. C. Laddé, te Am sterdam, wegens liet redden vau schipbreukelingen of van meuschenlevens, en de zilveren medaille met loffelijk getuigschrift aan W. van den Berg, te Ouwerkerk, wegens menigvuldige bewijzen van moed en menschlieveiidheid. De kapitein G. J. Noy, van het 4e reg. infanterie, en de militaire^ apotheker 2' kl. J. G. Moltzer, van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, zijn, op hunne aanvrage, op pensioen gesteld. Omtrent de heugeljjke gebeurtenis der bevalling van H. M. de koningin; kan nog worden worden medegedeeld: In het koninklijk paleis is gisteren avond het volgende bulletin uitgegeven »Na een regelmatig verloop der zwangerschap vertoonden zich gisteren1' avond teekenen der uaderende bevalling van 11. M. de koningin. Heden: namiddag ten zes ure verloste 11. M. natuurlijk van eene welgeschapene dochter. Ten 7 ure bevonden zich H. M. en de jonggeborene prinses naar omstandigheden redelijk wel. (gel.) Dr. vlnkhuyzen. j A. Hoek." Op dat uur kondigde het geschutmet 51 schotenden bewoners dezer residentie de heugelijke tijding aan, dal II. M. de koningin voorspoedig van rene prinses was bevallen. Ter viering van deze blijde lijding wapperden kort na de bekendmaking de vlaggen van den stadstorenvan de openbare gebouwen en uil de wo ningen van vele ingezetenen. Het raadhuis en de w ouing van V. M'. groot meester. baron Schimmelpeiminck van der Oije, op den Kneuterdijk, prijk ten reeds des avonds met eene gas-illumiiiatie. Eene juichende menigte doorkruiste de stralen en tegenover het paleis had eene talrijke menigte post gevat. liet ochtendbulletin omtrent den toestand van II. M. de koningin en lid. dochter luidt "II. M. de koningin heeft verkwikkend geslapen en bevindt zich redelijk wel. De jonggeboren prinses is zeer rustig. 's Graveubage, 1 September, 's morgens 9 ure. dr. vlnkhüyzen. A. Hoek." Dezen morgen ten half 11 ure heeft de wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente, mr. F. M. baron van der Duyn, verge zeld van den bei r G. Medenbach, hoofd-commies. chef van de 3' afd. bur gerlijke stand, zich naar het paleis van Z. M. den koning begeventem' einde over te gaan tot de 'inschrijving in het geboorte-register van de gis teren geboren prinses. Z. M. de koning deed persoonlijk de aangifte der geboorte, bijgestaan door Z. Exc. den minister van buitenlandsclie zaken, baron van Lijnden van Sandenburg en Z. Exc. den minister van justitie, mr. Moddermanals getuigen. De verklaring van den wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente 's Gravenhage, luidt, dat in het register van geboorte is ingeschreven: If'ilhchnina Helena Pauline Maria, geboren op den 31'» Augustus 1880, dochter van Zijne Majesteit Willem Alexander Paul Frederik Lodewijkkoning der Nederlanden, prins van Oranje Nassau, groothertog van Luxemburg enz., enz., enz., en van zijne koninklijke gemalinne;Hare Majesteit Adelhrid Emma Wilhelmina Theresia, koningin der Nederlandengeboren Prinses van Waldeck en Pyrmont. De grootmeesteres van het huis van HII. MM. den koning en de koningin zal gedurende negen dagen, ten koninklijken paleize, van 1 tot 5 ure 'snamiddags, de dames recipiëren, die naar den welstand van H. M. en de jonggeboren prinses mogten wenschen te vernemen. De parade, bij gelegenheid der bevalling van H. M. de koningin bevo len, werd dezen middag ten 12 ure door het garnizoen der residentie en de beide bataillons der dienstdoende schutterij in het Malieveld gehouden. Per stoomtram den Haag- Scheveningen heeft de Ned. Rijnspoorweg maatschappij in de afgeloopen maand Augustus vervoerd 237,000 passagiers, zijnde 100,000 meer dan in dezelfde maand ten vorigen jare. Een volkstrein uit Arnhem en Utrecht arriveerde alhier heden voor middag met 1300 personen. BELGIS. Blankenberghe was II. Zondag ochtend het tooneel eener hartverscheu rende ramp. Twee broeders, zonen van den heer Hoorman-Cambier, fabri kant te Gent, de een 20, de ander 16 jaar oud, zijn bij het baden in zee verdronken. De jongste, die zich te digt bij den golfbreker waagde, verloor weldra vasten voet; de oudste, die een weinig zwemmen kon, wilde hem te hulp komen, doch werd ook door het geweld der golven medegesleept. De redders en badmeesters snelden toe; twee der eersten waren echter zon der zwemloestellen. Hunne pogingen tol redding waren vruchteloos; een hun ner liep zelfs groot gevaar, mede te verdrinken. Het ljjk van den jongsien broeder is gevondendoch dat van den oudsten is nog niet aangespoeld. De toestand van de betrekkingen der overledenen laat zich naauwelijks beschrij ven. De moeder, de tante en eene jeugdige zuster, die mede op de badplaats vertoefden, zaten onder <fe veranda van het hötel te ontbijten, toen zjj in de verte twee baders in gevaar zagen en zelfs om hulp hoorden roepen. Geen van haar wist nogtans wie zij waren. De moeder was echter ongerust en vroeg waar haar zonen zich bevonden. Eindelijk begaf zij zich naar het strand, doch kon niets stelligs vernemeu. De heer doorman, de vader, die 's morgens zijne familie kwam bezoekenvernam onderweg de tjjding der ramp; hij was als razend van wanhoop en smart. ENGE Ij AND. LONDEN, 31 Augustus. De correspondent van de Times te Simla meldt, dat. hoe stellig men ook algemeen in Indië verzekerd moge hebben, dat het terugtrekken der Britsche troepen uit Kabul door de Afganen als een bewijs van zwak heid en vrees zou worden aangemerkt, daarvan tol nti toe in noordelijk Afganistan zeer zeker niets gebleken is. In Kabul neemt men lang zoo veel notitie niet van hetgeen in Kandahar gebeurt als men in Engeland doet. Hadden de Afganen bovendien het wegtrekken der troepen aan vrees toegeschrevendan zonden zjj die troepen niet zonder ze lastig te vallen den togt naar Jellalabad hebben laten doen. De Emir gedraagt zich tot nu toe vriendschappelijk en van onderdrukken of beleedigen van die Af ganen, die de zijde der Engelschen gekozen hadden, is nog geen sprake geweest. In de jongste week bleef de pokziekte te Londen afnemend: bij 6 sterfgevallen kwamen 20 nieuwe ziektegevallen; hel cijfer van zieken in de hospitalen was 145. Te Stains, aan de kust van Aberdeenshire, heeft men onlangs weer een overblijfsel der Spaansche Armada uit de diepte der zee opgehaald, liet is een groot kanondat gevonden werd ter plaatse waar een der schepen strandde en, niettegenstaande de 290 jaren, welke er over heen zijn ge gaan, nog zeer goed bewaard is gebleven, liet stuk geschut is 8 voeten lang; de diameter bjj het zundgat is 13 duim en die van het kaliber aan den mond 4 duim. Hel kanon schijnt gedeeltelijk met spijkers geladen te zijn, die prachtig bewerkt zijn en den vorm van pijlen hebben Worden die spijkers even met een doek gewreven, dan beginnen ze te schitteren, wat tot het vermoeden leidt, dat zij uit gehamerd ijzer zijn vervaardigd. Deze en de overige kanonnen, die op die plek gevonden wordt n, zullen aan de koningin ten geschenke worden aangeboden. De onlangs overleden tooneelspeelster Neilson heeft een vermogen van 30000 nagelaten. De helft van deze som verdiende zij met de kunstreis, die zjj verleden jaar in de Vereenigde Staten deed. FRANHRMK. Door de algemeene raden van de departementen Allier en Loir-el-Cher is de volgende weusch uitgesproken: Dat voortaan geen enkel candidaat de academische graden, welke tot het bekleeden van staatsambten bevoegd maken, zal kunnen verwerven, uoah lot vergelijkende examens, om aan gouvernementsscholen te wordeu geplaatst, zal kunnen wordeu toegelaten, indien hjj niet gedurende de twee voorafgegane jaren den cursus eener door de regering goedgekeurde inrigling heeft doorloopen. Te Parijs heeft, onder voorzitterschap van Rochefort, een feest plaats gehad ten voordeele der kinderen van een geamnestiëerde, die op zjjne terugreis naar Frankrijk was overleden. Het ging er weder bovenmate onstuimig toe. Rochefort zou spreken, en hjj sprak ook, maar hjj had moeite eenige volzinnen geregeld aau den man te brengen. Het rumoer was hem te magtig. Hij verhief de deugden van zjjn vriend Trinquet en van zjjne vriendin Louise Michel, die met hem naar Caledonië waren ver bannen. Na Rochefort sprak Humbert. Deze verklaarde dat, zoo er geen verbetering kwam in het lot der arbeidende klasse, er een dag zal komen waarop de sociale revolutie tot stand gebragt moet worden, gelijk de vaderen op den 10d*n Augustus 1792 de staatkundige revolutie gemaakt hebben. Te Blois is Zondag II. het standbeeld onthuld van Denis Pepin, beroemd natuurkundige, aldaar 1647 geboren. Hij was de eerste, die bekend was met de kracht van den sloom en is ook bekend als uitvinder van den zoo- genaamden Papiniaanschen pot. De regering was bij de onthulling van het

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2