LÉIÖ8CIIE COURANT, DONDERDAG 2 SEPTEMBER. STADS-BE RICH TEN. PATENTBLADEN. BINNEN LANDSCI1K BERIGTEN. w 2m, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur, doet te welen dat de ingevulde patenlbladcn voor de wijken VII, VIII en IX, dienstjaar 1880/81, bij bet College van Zetters in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van bet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, daaelijks, des namiddags van één lot drie uren, en wel van 31 Augustus tot en met 4 September e. k., terwijl na hel verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde palentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt biervan ai kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 30 Augustus 1880. DE KANTER. LEIDEN, 1 September. Wegens de gelukkige bevalling van H. M. de koningin wapperde heden de vaderlandsche vlag van alle openbare gebouwen en van de woningen van een groot aantal ingezetenendie daardoor getuigenis gaven van hunne be langstelling in de vreugde aan hel koninklijk huis ten deel gevallen Ten 7 ure werden op hel exercitieveld aan den Rjjiisburger singel de voorge schreven 51 saluutschoten gelost, waarvan echter, zeker door de rigting van den wind, in de stad weinig werd gehoord. Op den gewonen lijd liet hel klokkenspel zich hooren; onder den indruk der bljjde gebeurtenis werd het Wilhelmus van Nassouwen met meer dan gewone opgewektheid vernomen. Op den middag had op bovengenoemd exercitieveld eene luisterrijke parade plaats van het garnizoenaan welke parade thans ook werd deelgenomen door de dienstdoende schutterijonder bevel van den kapitein van Kaat- hoven. De leden van de vereenigde sectien der Leidsche afdeeling van het Metalen Kruis hadden zich bij den staf aangesloten. Door het schoone we der uitgelokt, had een tal van toeschouwers zich nabij de paradeplaats ver- eenigd. Heden ten half zeven ure is er een lievige brand uitgebarsten in de stoomfabriek van bedden, matrassen enz. van de flrma Bculh en Zn. in de kaiserslraat. Binnen weinige oogenblikkeu verkreeg het vuur een zoo danige uitbreiding dat men terstond kon zien dat er van hel fabrieksgebouw niets te redden w as. Liet nevens de fabriek gelegen huis werd mede spoedig aangetast en werd voor een deel een prooi der vlammen. De brandweer had handen vol werk om de belendende percelen te beveiligen en den vuurgloed meester te worden. Ook de zomer-concertengegeven door de kapel van het reg. grena diers en jagers, onder directie van den heer J. 11. Völlmar, hebben een einde genomen. Gisteren avond toch heeft de laatste der acht bij den aan vang des jaars aangekondigde muziekuitvoeringen plaats gehad. Een zeer groot aantal bezoekers was er dan ook heengestroomd. oui van deze laatste gelegenheid te genieten, en waarlijk zjj mogen alle reden tot tevredenheid hebben. Een goed gekozen en prachtig uitgevoerd programma gaf ook thans weder aanleiding tot algemeene ingenomenheid. Talrijk waren dan ook de bijvalsbetuigingen, die den uitvoerders ten deel vielen. «Die Tiirkische Schaarwache" werd zelfs gebisseerd. Ook de solo's, welke in de «Frei- schttlz" voorkomen, zjjn alleszins noemenswaardig. Plotseling, na het voleindi gen van de ouverture «Gijsbrechl van Aemstel", stonden alle muzikanten op en hel «Wilhelmus van Nassouwen" verkondigde den aanwezigen de blijde tijding van de bevalling der koningin. Nadat hel laatste stuk van het pro gram geëindigd was gaf de muziek nog eenige nationale liederen ten beste, terwijl een bengaalsch vuur achter in den tuin het feestelijke hiervan ver hoogde. De muziek, de blijde mare, het prachtig weêr, in een woord, de geheele avond werkten zamen om ook hier hel zegel der waarheid op het «finis coronal opus" te drukken. Maar ook dat «opus" zelf gaf alle reden tol voldoening, vooral ten opzigle van het prachtig zomerweder, waarmede wij bijna hij elke uitvoering begunstigd werden; slechts eene enkele maal heeft de kapel zich naar de zaal moeten verplaatsen en toen nog werden de toehoorders voor deze kleine teleurstelling volkomen schadeloos gesteld door den uitstekend uitgevoerden hobo-solo. Ook de tramway bragt hel zijne er toe bij om het den bezoekers aange naam te maken, en dat er druk gebruik van gemaakt werd, bewees wel de menigte rijtuigen, die na afloop der muziekuitvoeringen hel publiek ten dienste stonden, welke echter, hoe groot hun aantal ook was, nooit talrijk genoeg schenen te zijn, om allen Ie vervoeren. Wij vernemendat bij de koninklijke militaire kapel het plan bestaat om eerstdaags op Zomerzorg nogmaals een groot concert te geven ten voor- deele van het zieken- en ondersteuningsfonds «Onderlinge hulp", door die kapel eenige jaren geleden opgerigl. Bij dal concert zal alsdan het volle dige muziekcorps optreden. Moge die poging, tot bereiking van een wel dadig doel aangewend, ook hier met eenen gunstigen uitslag worden be- krooi.d. De kapel mag daarop, met het oog op het genot, dat zij dit jaar zoovclen heeft verschafttoch wel eenigzins vertrouwen. -- Op Musis Sacrum zal morgen nog een buitengewoon avond-concert plaats hebben. Ter eere van de heugelijke gebeurtenis, waardoor het koninklijk huis werd verblijd, wordt dit concert door de hh. officieren der dieusld. schutterij den leden aangeboden. Bij hel fraaije weder, waarin men zich thans mag verheugen, belooft dit concert nog een groot genot. Naar wij vernemen zal bij die gelegenheid aan het terrein door eene ben- gaalsche verlichting een luisterrijk aanzien gegeven worden. Gisteren namiddag werd een jongentje, oud G jaar, R. d. ,1., wonende in de Kaiserslraat, die met andere knaapjes aan het spelen was, door een groolen hond omgeworpen en gebeten. Die hond, loebehoorende aan den heer 11. aldaar, is door de politie in beslag genomen en afgezonderd, en zal door den rijks-veearts onderzoclu worden. Gisteren avond, omstreeks half elf ure, is het paard, dat voor een der tramwagens was gespannen aan de Blaauwpoortsbrug uilgegleden en gevallen, waardoor het eene kleine wonde heeft bekomen; ook het rijtuig kreeg eenige schade. Na een oponthoud van ongeveer een half uur kon het rijtuig zijnen weg vervolgen. Heden is door de politie alhier aangehouden en naar de gevangenis te j 'sllage overgebragt zekere B. R die zich in de gemeente Oegstgeest aait opligtiHg had schuldig gemaakt. In hel hoofdkiesdislrict Hoorn is tot lid van de tweede kamer der staten-generaal gekozen de heer W. K. baron van Dedem, met 1021 van de 1262 uilgcbragte stemmen. De wet van 23 April 1880, betreffende de openbare middelen van ver voer, met uitzondering der spoorwegdiensten, is op 1 September in werking getreden. Aan verschillende adressanten, die vroeger aanvragen lot het in werking brengen van sloombootdienslen hadden ingezonden, en die tot heden geene beschikking hadden ontvangen, is alsnu door den miuislcr van waterstaat enz. medegedeeld, dat voor het in werking brengen van een openbaar middel lol vervoer van personen en goederenbehoudens de ver dere bepalingen der wet. voorlaan geeti vergunning van het openbaar gezag wordt gevorderd. Het station der Nederlandsche dierkundige verecniging, meldt hat /V. v. d. D.hetwelk gedurende de zomermaanden aan den Helder is ge vestigd geweest, lot hel doen van waarnemingen omtrent de levenswijze, den houw en de ontwikkelingsgeschiedenis der lagere diersoorten in het zeewater, is weder opgebroken. De leden der vereenigiug zijn naar Zeeland vertrokken, om daar hunne waarnemingen voort te zetten. Voorts verne men wij. dat aanslaande jaar de houten loods zal vervangen worden door ecu steenen gebouw, waarin een aquarium, eene studeer- en leeskamer zullen worden ingerigt. Uil Maassluis meldt men aan de IV. CIu de vorige week werd door een inwoner dezer gemeente, per stoomboot op reis van Rotterdam naar hier, verloren eene portefeuille, inhoudende 1645 aan bankpapier. Heden werd de portefeuille door een arbcidersjongen Ie Rozenburg aan den Maaskant in een gors gevonden, en hij bragt ze dadelijk bij zijne moeder, welke hel gevondene bij den burgemeester bragt. Tot niet geringe blijdschap van den eigenaar was van het geldswaardig papier niets verloren gegaan; hij gaf de eerlijke vrouw een bank billet van ƒ60, een voor haar niel on aardig buitenkansje. Door den gemeenteraad van Delft is de heer J. A. van den Broek defi nitief benoemd tot lector en privaat-docent aan de gemeente-instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned. lndië, op eeiie jaar wedde van 2500,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1