BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag SO xduguslus dSSO, 1\'°. 202. pi;r teleghaak. Dezer dagen is weder eene bijeenkomst gehouden van socialisten en communisten, ten einde den reeds vroeger vermelden commissaris Marcerou in staat van beschuldiging te stellen, wegens zijne wreedheden ten tijde van de onderdrukking der commune. Blanqui was ecre-voorzitter en de verschillende sprekers hebbeu eene hoogst opruijende en dreigende taal gevoerd. De Christianisme au XIX' Siècle vestigt er de aandacht op, dat in de begrooling voor 1881 geen post is uilgetrokken voor nieuwe predikants- plaatsen. Sedert vele Jaren, schrijft dit blad, was het gebruikelijk, dat de minister van ecredienst eene verhooging zijner begrooting met 10,000 fres voorstelde voor dit bijzonder doel. Dit jaar is het voorstel achterwege ge bleven en in de kamer zijn alle amendementen stelselmatig verworpen. Voortaan zal alles moeten blijven bij het onde, en dat in een lijd, dat aan zoovele zijden deuren voor de prediking van het evangelie worden geopend. De Christianisme vermaant de gemeenten tot onverwijld handelen, om in het gemis te voorzien, de protestantsche kamerleden op de hoogte te bren gen van den toestand, een algemeen petitionnement op touw te zetten, enz. De gewestelijke raad van Haute Garonne hceit het subsidie van 10000 fr. die de aartsbisschop van Toulouse tot dusver van het departement genoten had, geschrapt van de begrooting. De raad heeft evenzoo gehandeld met de credieten voor de kathedralen. De Siècle, een der voornaamste republikeinsche bladen, klaagt over de onbeschaamde wijze, waarop sommige straten te Parijs de publieke vrouwen voor het eerbare deel der bevolking ontoegankelijk worden gemaakt. Voorts leest men in den Constitutionnel. Stoutmoedige, krachtige denkers hebben kloekmoedig de PornographeJournal des Cochonsin het licht gezonden. Sedert Dingsdag avond hoort men in de straten van Parijs, de stad des lichts, zooals Hugo zegt, dezen vuilen kreet boven alles uitbrullen. Nooit zouden wij gedacht hebben de onreinheid zoo gansch raauwelijks, zonder den geringsten sluijer, zonder het minste euphemisme, ten toon te zien spreiden. Zullen zij, die de zware taak hebben te waken voor de eer der republiek, aan zoo monsterachtige schandalen kortweg een einde ma ken? Het is meer dan lijd! In het begin dezer week had een verschrikkelijk ongeluk plaats aan de in aanbouw zijnde brug te Collet de Dezein het dep. der Lozère. Een groot aantal werklieden was bezig met delven op eene diepte van 6 voet voor het plaatsen van een pijler, toen eene groote massa aarde en modder wegschoof en 80 delvers levend begroef. Vijftig hunner slaagden er in zich te redden. Van de anderen werden 3 onmiddellijk gedood en 27 min of meer gewond. Te Angoulème is des nachts ten huize van een ijzerkramer in de wijk St. Cybard een brand uitgebroken. De verliezen worden op 60,000 fr. geschat. In den ochtendstond stortte een muur inwaardoor drie personen gedood en vijf zwaar gewond werden. DUITflCHLAN». Uit Berljjn wordt aan de Augsburgsche Allg. Zeit. gemeld, dat de rijksregering het voornemen heeft opgevat toe te geven aan den zoo alge meen gekoesterden wensch, om de regten op granen op te heflenuithoofde de oogst van granen dit jaar ongunstig is uitgevallen. Maandag 23 Aug. had te Davos eene wolkbreuk plaats, vergezeld van hevigen donder en bliksem. De drie beeken, welke anders rustig van de bergen af het dorp doorsnijden, waren nu tot de randen gevuld met water, hetwelk slik, boomstammen en rotsblokken met verbazend geweld meê- voerde. Bjj den weg, welke door het dorp loopt, waren de afvoerkanalen der beeken te klein; de gevaarlijke massa ging over den weg en bedreigde op een drietal punten het dorp. Gelukkig waren er terstond honderdtal werklieden met schop cn houweel op de been en werd het gevaar door kloek te handelen afgewend. Behalve eenige weggeslagen bruggen, is alles goed afgeloopen. LONDEN, 27 Augustus. De zitting van het lagerhuis van gisteren avond duurde tot een uur heden middag. De leren verzetten zich tegen het af handelen van het lersche budget van uilgaven, in het bijzonder tegen de kosten voor de constables, omdat die niet als civile ambtenaren, maar als militaire magt dienden. Ten slotte gaf de regering hare inwilliging lot een compromis, toen de leren zich bereid verklaarden heden avond alle posten, behalve die voor de constables, af te handelen, en dezen laatsten post Maandag. De zitting was doorgaand levendigdoch de regering weigerde betredende Ierland elke verdere belofte behalve de vroeger gedane. LONDEN, 27 Augustus. In het lagerhuis herhaalde lord Hartington in antwoord aan den heer Tyler zijne verklaring van 6 Junjj betreffende de grens van het tractaat van Gandamak en zeide verder, dat lord Ripon en zijn raad thans de quaestie van Kandahar overwogen. Hij kon niet zeggen, 1 welke grensposten bezet zouden worden, en had geen bevestiging van de heden bekend gemaakte ongunstige berigten uit Afganislan gekregen. Sir Charles Dilke zeide in antwoord aan den heer Tyler, dat men geen plan had bepaalde stappen te doen tot bevordering van het aanleggen van spoorwegen in Aziatisch Turkije, doch dat Goschen, zoover dat met zijne betrekking overeenkwam, zijn invloed had aangewend om plannen van Britsche onderdanen, waarbij eenige hoop was, dat zij gevolg konden heb ben, te bevorderen. In antwoord aan Mac Arthur verklaarde hij, dat de Porte ten gevolge van hem gedane opmerkingen beloofd had hel dagblad van den Sheik-ul-islam, dat te Konstantinopel gedrukt werd voor de Muzel mannen in Indië en bestemd was om hen op te zetten tegen de Engelschen, te onderdrukken. In het hoogerhuis las lord Granville een telegram voor uit Quettah, 27 Augustus, dat Ayoub-Khan zijn leger van de stellingen voor Kandahar terug trok en zich 8 mijlen westwaarts naar Sangiri begaf, en dat generaal Roberts 24 dezer te Khelat-i-Ghilzai aankwam. BERLIJN, 27 Augustus. Bij kon. besluit wordt de leiding van het minis terie van koophandel, nadat de heer Hoffman uit zijn ambt eervol ontsla gen is, voorloopig aan prins Bismarck opgedragen. RAGUSA, 27 Augustus. Riza-pacha heeft op 24 dezer de hoofden der Albanesche Liga te Scutari vereenigd. Zij waren niet van hun stuk te brengen. Riza wilde hen gevangen nemen, doch de bewoners, hiervan inge licht, bevrijdden hen, en dreigden Riza met den dood. De Liga heeft 600 gewapende mannen naar Dulcigno gezonden. De bewoners dier stad zjjn besloten haar in brand te steken, als zij genoodzaakt worden haar over te geven. Te Scutari heerscht groote agitatie. - SIMLA, 27 Augustus. Bij de Indische regering is geen berigt ontvangen over alvalligheid van Abdur Rhaman. De muiterij onder de troepen van den Khan van Ivhelat bepaalt zich tot 144 man. Eene Engelschc troepenmagt is naar Khclat gemarcheerd om de orde te herstellen. LONDEN, 28 Augustus. Mussurus-beygezant van Turkije alhier, ver klaart voor onwaar liet door de dagbladen verspreide gerucht, dat de Porte de Muzelmansche bevolking van Indië en Afganistan ophitst door zendelingen en oproerige geschriften. PARIJS, 27 Augustus. De minister van binnenlandsche zaken heeft heden voormiddag met den prefect van politie en den directeur der algemeene vei ligheid een langdurig onderhoud gehad over het sluiten van de Jezuïlen- scholendat 1 September a. s. moet geschieden. NEW-YORK, 27 Augustus. Uit Kingston op Jamaica wordt van 19 Aug. gemeld/'Een verschrikkelijke orkaan heeft in den afgeloopen nacht dui zenden menschen van dak beroofd en den te velde staanden oogst grooten- deels vernield. De kazerne is verwoestdrie scheepstimmerwerven zijn verdwenen, acht groote en twec-en-dertig kleine schepen zijn gestrand in de haven. Hongersnood dreigt. Hulp wordt dringend vereischt om duizen den van den hongerdood te redden". INGEZUNDEN. Mjjnheer de Redacteur! Eenige dageu geleden bezocht ik weder eens het Museum op den Ouden Singel alhier, de Lakenhal genaamd. Als inwoner van Leiden toch ben ik trotsch op dit Museum; want het bestaat, zooals elk ingezetene van Leiden weet, uit eene prachtige verzameling van schilderijen en andere voorwer pen, die den bezoeker het roemrijk verleden van ons land, maar vooral van de stad onzer inwoning duidelijk voor oogen stellen. Onder het groot aantal schilderijen, welke wij daar aantreffen, vinden wij ook de portretten van hen, die van het oogenblik af, dat wij ons van het juk eener vreemde heerschappij hebben losgeruktons land immer op zulk eene uitnemende wijze bestierd hebben; ik bedoel de beeldtenissen der Vorsten van Oranje-Nassau, van die van Willem den Zwijger af tot en met die van onzen huidigen Vorst. Zeer verwonderd was ik, bij mijn binnentreden in de benedenzaal, die portretten niet meer op hunne vroegere plaats te vinden. Zooals zij toch daar geplaatst waren, was het een ieder, zelfs den vreemdeling, duidelijk, welke mannen genoemde portretten voorsteldenook de rijwaarin zij ge plaatst waren, gaf de volgorde hunner regeering klaarblijkelijk te kennen. Dit alles was niet meer te vinden. Wel denkende echter, dal deze kost bare stukken niet opgeruimd zouden z|jn, besloot ik die te gaan zoeken en vond ze dan ook werkelijk, maarwaar en hoe' In een klein zijka mertje, waar het licht, door de voor het venster geplaatste vaandels, slechts flauw kan indringen, zag men de portretten pèle-mêle door elkander aan den wand gehecht. Rechts toch zag ik Willem den Zwijger. De beeldtenis van den man, die goed en bloed voor de vrijheid van ons land had opge- oflerd, hing geheel alleen op een donker plekje. Vervolgens volgden zijne zonen, Prins Maurits en Frederik Hendrik, en de zoon des laatsten, Wil lem II, echter niet eer te ontwaren, dan nadat men zijne oogen naar den tegenovergestelden kant gericht had. Hier eene groote tusschenruimte, door eene kast of iets dergelijks teweeggebracht, om dan Willem III, IV en V te laten volgen. Men wordt nu verzocht in gedachten zich weder naar den tegenovergestelden kant te wenden, dan zal men de afbeeldselen van Koning Willem I en II bemerken; vervolgens richtte men zijn oog weder op een anderen muur, om hoog, boven de deur van den ingang, het portret van onzen tegenwoordigen Vorst te aanschouwen. Nu vraag ik elk Nederlander, of deze wijze van plaatsing in overeen stemming kan gebracht worden met den eerbied, dien wij aan ons door luchtig vorstenhuis en aan den naam van Oranje-Nassau verschuldigd zijn' Ik geloof zonder eenigen twijfel te mogen beweren, dat men hierop een ontkennend antwoord zal geven. Het is dan ook te hopen, dat de commissie in dit gebrek zoo spoedig mogelijk voorzie en genoemde schilderijen eene plaats harer waardig zal inruimen. Met de opname dezer regelen, mijnheer de redacteur, zult gij ten zeerste verplichten Uw bestendigen lezer, L. PROGKAIBIA V4\ MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. - Dingsdag 31 Augustus, des avonds ten halfzeven, door de Kapel van het Muziekcorps der Grenadiers, onder directie van den Heer J. 11. Völlmah. lc Afd.1. //Voorwaarts", Marsch, Völlmar; 2. Ouverture "Giovano d'arco", Verdi; 3. Fantaisie uit de opera van Flotow //l'Ombre", Sleenebruggen; 4 //Friedenspalmen", Walzer, Joh. Strauss; 5. »Un jour d'été en N'orvège", Fantaisie van Wilmers, arr. Buyssens. 2e Afd.: 6. Ouverture "Gijsbrecht van Aemstel", Verhulst; 7. »La Benediction des Poi- gnards" uit de opera «Les Huguenots", Mejjerbeer; 8. a. »Domine Jesu", Quatuor uit het //Requiem" van Verdi, b. "Die Tiirkische Schaarwache", Michaelis; 9. Fantaisie uit de opera van Weber "Der Freischütz", Dunkier; 10. «Polichinel Polka", Neumann. ZWOLLE, 27 Augustus. Tarwe ƒ10 k ƒ10 25; rogge ƒ8 k J 8.25; boekweit 8 k 8.25; gerst ƒ6 k ƒ6.50; aardappelen f 2 k 2.75, alles per HL. Boter, per KG. 1.15 k 1.50; per 20 KG. prima kwal. 26 k 27.50; afwij kende soort 24 k ƒ25, tweede soort 20 k 22.50. Aanvoer 1150/8; 225/16 cn 325/2 KG. stukgoed. Middelmarkt ƒ1.30 per KG. Handelswaarde ƒ33036.25. Eijeren 3 k ƒ3 50 per 100 stuks. ZWOLLE, 27 Augustus. Vee. De veemarkt was heden bezet met ruim 700 stuks; op de stallen met ruim 300 stuks. De handel was redelijk willig. Men be steedde voor vette koeijen ƒ200 k ƒ290, dito ossen 190 k ƒ265, dito stieren ƒ100 k ƒ190, melkvee of afgek. koeijen ƒ170 k ƒ260, neurend vee of op kalven staande koeijen 115 k ƒ225, zomerk, dito of herfstk. dito 125 k ƒ200; minder soort vee geëvenredigd. Eerste soort stieren werden voor het buitenland ge vraagd, doch bij hooge zeldzaamheid genomen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5