LEIDSCHE COURANT. 1881). N°. 202. MAANDAG 30 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSGIIË BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZow- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel ja ars 1.60, /ranro p. p. f2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.60 'sjaars, kuiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van J. Devii.ee. manufactunrverver, alhier, hoedende verzoek lot plaatsing van een stoomketel in het pand aan de Miitdlste- gracht n°. 65; Gelet op de artt. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dal genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den II4" September aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 28 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. IN LEIDEN. 28 Augustus. De faculteit der letteren eu wijsbegeerte aan de rjjks-universiteil al hier maakt bekend, dal het admissie-examen zal worden afgenomen op Woensdag den 22,l"> September 1880. Belanghebbenden zijn verzocht ztch vóór den 12J<» September met naauw keurige opgave van al hunue voor- en toenamen aan te melden bjj den pedel P. J. Oostveen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 47 tot 72 volwassen personen en 5 tot 12 kinderen. Gisteren namiddag is zekere C. W.landbouwer te N., op de Haar lemmerstraat door de politie in verzekerde bewaring genomen. Hy bevond zich in eene tilbury en was zoo beschonken, dat hij niet in staat was het bestuur over dat rijtuig te voeren. Het paard werd onder toezigt der poli tie naar een stal overgebragt. Wanneer de man aan zijn lol was overge laten, zouden er ongelukken voorgevallen zijn. Gisteren kwam een 11- a 12-jarige jongen in beschonken toestand van buiten over de Haagbrug de stad binnen; de politie achtte het raadzaam hem naar de ouderlijke woning over te brengen. Dit belooft veel. De Staatscourant deelt een uittreksel mede uit het verslag over het jaar 1879 door den raad van toezigt op de spoorwegdiensten aan den mi nister van waterstaat, handel en nijverheid uitgebragt. Uit het kamp van Milligen wordt gemelddat er geene nieuwe ge vallen van roodvonk hebben plaats gehad. -- Door de Russische regering is wegens bedriegeljjke bankbreuk de uit levering gevraagd van J. F. C., koopman te Dorpat (Livonië). Hij bevindt zich waarschjjnljjk in gezelschap van zijne vrouw en hun kind. Even als vroeger zullen ook dit jaar verloven worden verleend aan de Israëlitische militairen om de godsdienstige feesieii in hunne woon plaatsen te vieren. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, is op 27 Aug. van Napels vertrokken. De predikant Eigeman te Dordrechtdie in de zaak der Dordsche ouderlingen het gewezen vonnis niet geëerbiedigd eu o. a. geweigerd had zonder den bijstand van de geschorste ouderlingen het avondmaal te bedie nen, is door de alg. synode der Ned. herv. kerk voor den tijd van één jaar in zijne bediening geschorst, met verlies van tractement. B\ van Hoo- genhuyze, te Dordrecht, eveneens aangeklaagd, doch niet ter zake van zoo groote onregelmatigheden, is voor den tjjd van vier weken geschorst. In de vergadering van de Nederl. juristen-vereeniging te 's Hertogen bosch, gisteren gehouden, werd de vraag behandeld: «Is het wenscheljjk dat eene internationale uniformiteit op het gebied van het wisselregt worde verkregen? Zoo ja, welke zouden van eene dergelijke regeling de hoofd bepalingen moeten zijn, en welke pogingen zouden moeten worden aange wend om dat doel te bereiken?" Daarbij werd over een groot aantal punten van gedachten gewisseld. De verder aan de orde gestelde onder werpen werden niet in behandeling gebragt. Te Amsterdam is gisteren de 15' algemccne vergadering gehouden van de vereeniging van leeraren aan iurigtingen van middelbaar onderwijs, onder voorzitting van den heer dr. E. Burger. De secretaris, Vitus Bruinsma zal met den rnk uit Leeuwarden, bragt het verslag uit. Daaruit bleek o. a., dat de vereeni ging 225 gewone en 6 eerelfden telt, dal door de heeren Mars en Weevers uit Rotterdam en Koch uit Schiedam een nieuw departement Zuidliolland is opgerigt, dat 30 leden telt. Amersfoort is gekozen als plaats voor de vol gende vergadering. Eergisteren namiddag is de bliksem geslagen in een hooiberg te Maas land, die in de onmiddellijke nabijheid eener woning geplaatst was. Men is er in geslaagd de woning te behouden. Te Amsterdam had gisteren nacht een diefstal plaats in het Café Suisse in de Kalverstraat. Nadat men door een brandgang op de Pijpenmarkt uit komende is gegaan, passeerde men de keuken, de koffijkamer en kwam toen in eene huiskamer, gelegen nabij de welbekende billartkamer in het belendende perceel, vroeger de Oude Graaf. Door een luikje, dat in de huis kamerdeur is bevestigd, is men in de kamer gekomen, ontstak daar het gaslicht en werd de secretaire opengebroken. Al het geld p. m. ƒ600 is ontvreemd, alsmede een gouden horloge. Alle papieren uit die secretaire zijn doorgesnuffeld. De bewoners, die boven sliepen, hebben niets bemerkt van hetgeen beneden voorviel. Het volgende werd het Hbl. Ier plaatsing aangeboden: Den 27" Aug. het 64 jaren geleden zQn, dat de Nederlandsche vloot iu vereeniging de Engelsche, ouder bevel van den vice-admiraal van der Cappelle en lord Exmouth voor de vrijheid der Christenslaven in Algiers zoo roem- streden. De heer C. H. Röpcke, weltigt de eenige nog in leven van expeditie, kan met een goed geheugen verhalen, hoe hij ook 5 jaren later, -24 Julij 1821, den slag bij Palembang, onder het bevel van den gene- raal-majoor de Koek. als matroos en stuurmansleerling medemaakle. Te Benningbroek is de herberg «De Roode Leeuw" met kolfbaanbe nevens een burgerhuis, bewoond door twee gezinnen, afgebrand. Eergisteren namiddag is de bliksem geslagen in de schuur van den bouwman W. Grocneveld op de Weiplaat te Spijkenisse, ten gevolge waar van de rijke oogst in korte oogenblikken eene prooi der vlammen werd. Naar men verneemt, was alles verzekerd. Men meldt uit Almelo: Het berigt, dat de najaarsmanoeuvres der 4' divisie infanteriewelke in hel zuiden van Overijssel zouden gehoudeu wor den, niet zullen plaats hebben, is hier niet zonder eenige blijdschap ont vangen, natuurlijk de reden, die lot dit besluit aanleiding gaf, buiten aan merking gelalen. Is in gewone tydcn eene inkwartiering van eenige hon derden militairen niet bijzonder aangenaam, hier zou zij voorgevallen zijn in de kermisweek, wanneer de gelegenheid tot uitbesteding, vooral in klei nere logementen, zeer gering is. Ten gebruike voor de bereden wapens was reeds eene aanzienlijke hoeveelheid stroo en hooi door den aannemer voor de levering aan het rijk hier aangevoerd. Men kan den verkoop hier van spoedig te gemoel zien, tenzij hel naar Zutphen of elders getranspor teerd worde. -- Te Leeuwarden is gisteren morgen een lievige brand uitgebarsten in de cichoreifabriek van de hh. ter Horst. De fabriek is afgebrand, maar de belendende panden, waarin een aanzienlijke voorraad goederen geborgen was, zijn behouden gebleven. Naar men verneemt heeft de heer mr. P. Heringa Cats, zonder nako melingen Ie Oranjewoud overleden, onderscheiden belangrijke schenkingen bij testamentaire beschikking gemaakt. Hun, die hem 1300 of minder schuldig waren, en hun getal bedraagt naar men zegt een paar honderd, heeft h(j alle schuld kwijtgescholden. De zoogenaamde kleine man, die gaarne een huisje in eigen bezit wenschte te hebben of zijn bestaan trachtte te verbeteren, werd meestal door hem geholpen, en is nu ten gevolge van die schenking belangrijk gebaat. Voor zijne onderhoorigen, wier getal groot is. heeft hjj in het bijzonder gezorgd, en aan sommige hunner buitenge wone legaten vermaakt. Ook heeft hjj nog kleinere legaten en weekgelden vermaakt aan hen, die nu en dan voor hem werkten. Nuttige insiellingeu werden ook ruim bedacht, o. a. Nederlandsch Mettra/30000, het doof stommen-instituut te Groningen 10000 en het blinden-instituut te Amster dam 10000. Aan enkele aangehuwde familieleden zijn groote geldsommen of kostbare boerenplaatsen geschonken, alles vrij van successieregten. De universele erfgenaam is de heer J. Bieruma Costing te Oranjewouddie later hel prachtig buitengoed zal gaan bijwonen. -- Eergisteren namiddag heeft te Klunderl en omslrekeu een lievig on- weder gewoed. De bliksem trol den vang van den oliemolen op den stads-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1