vraag: hoe mei vermijding van noodelooze formaliteiten de waarborgen voor minderjarigen kunnen versterkt worden. Hoewel het bjjzonder prachtige weder, dat Augustus onafgebroken aan bood, zou doen vermoeden, dat de herfstmaand nog verre in hel verschiet ligt, bragt bet concert, gisteren avond door het muziekcorps der dd. schut terij op //Musis Sacrum" gegeven als het laatste avond-concert, den lalrjjken bezoekers in herinnering, dat, al betoont moeder natuur zich mild, de regle mentaire bepalingen der sociëteit alleen met den tijd, niet met de tempera tuur rekening houden. De omstandigheid echter, dat ditmaal het traditio nele bengaalsch vuur, wat men gewoonlijk op het laatste avond-concert pleegt te ontsteken, achterwege bleef, deed velen der aanwezigen hopen, dat hel bestuur den leden en hunne dames nog eene verrassing heeft be reid, door, na dit laatste avond-concert, welligt dezer dagen nog een ader laatste te annonceren, waarop dan het bengaalsch licht, dat vooral ook voor het kleinere personeel der bezoekers zooveel aantrekkelijks heeft, niet ontbreken zal. Het zij er echter al of niet nog eene toegift komt, als den algemeenen indruk der talrijke bezoekers kunnen wij mededeelen, dat het gisteren avond door de schutterij gegeven concert de rrj er van waardig besloot en den directeur, den heer Locher, hiervoor alle eer toekomt. Had men het ons niet uitdrukkelijk gezegd, dan zouden wij het, door de uitstekende wijze waarop de overige executanten zich van hunne laak kweten, schier niet hebben opgemerkt, dat drie leden va"n het mttziek-corps, zonder eenige voorafgaande kennisgeving aan den directeur, geheel wille keurig waren weggebleven. Hel moet daarom voor hem te meer voldoening zijn geweest, dal hij uit het applaudissement, dat op ieder nummer van het programma volgde, de sympathie der bezoekers mogt opmaken. //Musis", dat eenigen tijd geleden, niet wat het ledental maar wat het aanlal bezoekers betrof, eenigzins scheen te kwijnen, heelt dezen zomer wat het laatste aangaat geen stof tot klagen. Vooral werd het in de voor- middag-nren door vele dames met hare kinderen zeer druk bezocht, en de kleinen vonden onder het rijke lommer, ruimschoots gelegenheid zich met allerlei spelen te vermaken. Maar ook de onderen vonden, vooral 's avonds, eene aangename gelegen heid van hel natuurschoon, dal het liefelijk plekje in het Plantsoen, waar //Musis" hare tenten heeft opgeslagen, aanbiedt, te genieten, üe cousumlie en bediening laten in den regel niets te wenschen over. Het wakend oog van het bestuur mag in dat opzigt zeker wel door de bezoekers op prijs worden gesteld, even als zij het gewis zullen waarderen, dat onlangs de leestafel weder met twee nieuwe couranten werd verrijkt. Als het waar is, en het ons van goederhand medegedeelde duldt schier geen twijfel, dat iemand, dezer dagen uit Indik gerepatrieerd en lid der sociëteit geworden, eene waarschuwing ontving, omdat hij eene zijner zusters had geïntroduceerd, die. naar de strikte letter van het reglement, omdat het hoofd van het gezin waarvan zij deel uitmaakt geen lid der sociëteit is. -- eigenlijk daar niet komen mogt. dan zonden wij het bestuur wel willen toeroepen, dat er ergens geschreven staat: //wees niet al te regtvaardig". Overigens wenschen wij het toe, dat het nog lang in de gelegenheid moge zijn het den bezoekers zoo aangenaam te maken als gedurende dezen zomer op alle concerten en ook weder gisteren avond het geval was. 'sGRAVENHAGE27 Augustus. De hoofdcommies btj het departement van oorlog mr. 11. C. P. de Bruyn is benoemd tot referendaris bij dat departement. Aan den heer mr. P. J. Snel is. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonre.:ter plaatsvervanger te Gouda. De heer W. J. 11. van Bcusekoinsurnumerair van de directe belas ting en het kadaster te Zwolle, is benoemd tol controleur van het dienst vak te Breda. De inspecteur van de genee:>kundige dienst der laudmagl d'. A. W. M. van Hasselt is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten, door hem, gedurende zijne langdurige militaire loopbaan, aan den lande bewezen; voorts is benoemd bij het per soneel van de geneeskundige dienst der laudmagl, tot inspecteur, de dirige rende officier van gezondheid 1' ki. C. J. van Hees, van dat personeel. Nog zijn benoemd bij het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt, tot paardenarts 2' kl.. de paardenartsen 3' kl. A. A. de Man. J. J. F. Dhont en E. A. L. Quadckkcr, allen van dat personeel. De kapitein J. C. Valter, van het 5e reg. infanterie, is op pensioen gestelden bij den staf van het wapen der artillerie is benoemd tol voor- i zitter der commissie van proefneming, de kapitein C. L W. Moorrees, van voornoemden staf, thans lid der gemelde commissie. Voor het geregtshof alhier stond heden teregt C. II. J., oud 19 jaren, zonder vaste woonplaats, boekdrukker. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij den 21"" Mei jl.tijdens hjj in een logement op hel Zieke alhier zijn intrek had, ten nadeele van een mede-logé, zekeren v. L., uil botterdam, uit eene gesloten kist, staande in eene kamer van bedoeld logement, na de sluiting daarvan te hebben verbroken heeft ontvreemd eene beurs met 20, eene por- temonnaie met/10.35 en een horlogie met ketting; welke gelden, zoomede de opbrengst van het horlogie, door hem ten eigen bate werden aange wend. De proc. gen. jh'. mr. van den Bergh eischte eene veroordeeling lot 2 jaren celstraf. De verdediger, mr. Gertsen, wees hel hof op eenige ver zachtende omstandigheden. Het hof, dat dadelijk uitspraak deed, nam zoo danige omstandigheden daarbij in aanmerking en veroordeelde den besch. tot 1 jaar celstraf. Daarna werd door het hof uitspraak gedaan in de zaken jl. Woensdag behandeld. Het oordeelde de schuld van A. de K.uit Zaamslagaan de hem ten laste gelegde brandstichting niet wettig bewezen en sprak Item mitsdien vrij. G. R.uit Dclfshaven, beschuldigd van opzettelijke brand stichting in een gebouw te Rotterdam, waardoor eenig menschenleven in gevaar kon worden gebragt, werd, met aanneming van verzachtende om standigheden, veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. BUlTEiNLAlNÜSCHE BEKIGTEM. B E L Cl I EL De Belgische vrijmetselaarsloges vierden Dingsdag het 50-jarig feest van 's lands onafhankelijkheid. Het Groot-Oosten van alle landen had zich door leden op dit broederfeest doen vertegenwoordigen. Des avonds gaf men in de opera Mozart's //Tooverfluil." De magonnieke beteekenis van dit werk was op het affiche door verschillende verklaringen bijzonder duidell|jk in hel licht gesteld. Te Antwerpen bad men Dingsdag avond een zoogenaamden //Veneti- aanschen nacht", d. i. eene schitterende verlichting aan en op de Schelde, waarbjj ook een fraai vuurwerk is afgestoken. Drie batterijen losten ach tereenvolgens 2500 kanonschoten. Er waren vele verlichte gondels en boot jes op de rivier. ENGELA1VD. LONDEN, 26 Augustus. De correspondent van de Standard meldt, dat Ayoeb-Khan wel bijna gedwongen zal zijn om generaal Roberts af te wachten, daar zich hoe langer hoe meer //Ghazis", d. i. dweepzieke Afganenbij hem voegen, die vast besloten zijntot het laatste toe te vechten. Dit wordt welkom nieuws geacht, daar een terugtogt van Ayoeb-Khan naar Herat nieuwe moeijelijkheden zou teweegbrengen. Men berekent, dat generaal Roberts tegen 29 Augustus in de nabijheid van Kandahar kan zijn. Door de Pelersburgsche correspondenten van de Times en de Daily News wordt gemeld, dat de Golos een brief uit Bagdad behelst, gedateerd van 13 Juli)geschreven door den Indischen prins Ram Chunder, die een zoon of bloedverwant is van den in den Britsch-Indischen opstand zoo be kend geworden Nana Sahib. Deze prins heeft eenige jaren in Rusland ge woond. Hij schrijft thans, dat hij plan heeft naar Abdur Rahman te gaan. De berigtgever van de Times meent, dat de antecedenten van dezen prins, zijne vijandschap jegens Engeland, die hem als in het bloed zitten moet. zijne officiële betrekkingen met Russische expedition in Midden-Azië. in verband met zijn gaan naar Abdur Rahman, wel geschikt zijn om de ver moedens aangaande valsch spel, dat Abdur Rahman speelt, te versterken. Te Newmarket bij Cork werden eergisteren pogingen gedaan tot open bare veiling van hel graan van vier pachters, die wegens wanbetaling uil hunne hoeven gezet waren. Inltisschen was het volk door dreigende plak katen vermaand om niet te bieden. Eene onstuimige menigte, ouder welke de vier pachters waren, in lompen gehuld, was op de plaats bijeen. De deurwaarder en de landheer werden uitgejouwd, en werkelijk werd er geen enkel bod gedaan, zoodat de verkooping moest uitgesteld worden. Iets der gelijks had te Shambough plaats. Daar zou hel graan van eene weduwe geveild worden wegens schuld. Doch 300 mannen maaiden het af en ver hinderden de deurwaarders er eene band naar uit te steken. FRAWKRIJ K. Een eskader, bestaande uit drie oorlogschepen, heeft de haven van Brest verlaten, om zich naar Tunis te begeven. Het te vroeg stappen uit een spoorwegwagon kostte te Maisons-AIfort een jongmensch van 21 jaar het verlies van beide voeten, welke hem door den nog voortrollenden trein even boven den enkel letterlijk werden afge sneden. Zijne vrienden, waarmede hij reisde, hadden hem nog van zijn dwazen stap trachten terug te houden; hij was bun echter te vlug geweest, maar bij het uitspringen van den wagon tegen een stilstaand rijtuig aan gekomen door welken schok hij het evenwigt verloren had en met de beencn o»ef de rails gevallen was. DCITiCllLAN». De kroonprins heeft den 23"" bij Ulm bet Wurtonibergsche legercorps geïnspecteerd en te Friedrichshafen den koning en de koningin van Wur- temberg bezocht. Dingsdag avond kwam de prins te Stuttgart aan. waar hij, uitsluitend als inspecteur-generaal der vierde ableelitig, door den kroon prins Wilhelm en prins August van Wurtemherg ontvangen en door eene overgroote volksmenigte toegejuicht werd. Woensdag is bij Cannstatt over de bezetting der hoofdstad eene wapenschouwing gehouden, welke door prins Wilhelm werd bijgewoond. Rij gelegenheid van de herdenking der 700-jarige regering van het huis Wittelsbach heeft de koning van Beijeren eene proclamatie tot zijn volk gerigt. Hij betuigt daarin zijnen dank wegens de onveranderlijke trouw en gehechtheid zijns volks aan den troon der Wiltelsbachers. Bij zijn innig- sten dank geefL hij de verzekering, dat hel geluk van zijn trouw volk het doel zijner vurigste wenschen, de voorwaarde van zjjn eigen geluk is. Munchen is ter eere van dit feest eergisteren luisterrijk versierd en ver licht geweest. De Toss. Zeit. deelt mede, dat de rijksregering het stellige plan beeft opgevat, om met krachtige middelen de herleving van het gildewezen te bevorderen. Reeds zijn allerlei inlichtingen ingewonnen, we'ke betrek king hebben op deze aangelegenheid; de verschillende autoriteiten, in staat om mededeelingen te dezen opzigtc te verschaffen, hebben eene grootc massa bouwstofïen zoo uit vroegere tijdperken als uit latere jaren aan de rijksre gering doen toekomen. De opbrengst der passiespelen in Obcrammergati bedraagt 300,000 gul den legen eene uitgaaf van 80000, zoodat de vervulling der eenmaal afge legde gelofte, elke tien jaren die spelen te geven, een rijke bron van inkomsten voor de gemeentekas is geworden, daargelaten nog de voordee- len, die de bewoners der strfek er indirect van trekken.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2