BUITElNLANÜSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF, ontvallen. Dit deed hem op wraakneming peinzen en spoedig had hij een middel daartoe gevonden. Een fleschje. waaruit hij kort te voren jenever, gedronken had, liet hij in de buurt met petroleum vullen, verschafte zich lucifers en begaf zich toen wederom naar de woning zijner beminde. Daar stortte hij den inhoud van het fleschje op een klein portaaltje vóór de deur der woonkamer uit, stak het ligt ontvlambare vocht met een lucifer aan en begaf zich toen op straat. De bewoners van het huis, ongeveer 6 gezinnen met 20 kinderendie bijna allen liet portaaltje moesten passeren om de woning te verlatenwaren al spoedig door den in hunne kamers binnen- dringenden rook uil bun slaap gewekt en even spoedig was de veroorzaakte brand in zijn voortgang gestuit. De beschuldigde, die inmiddels op zijne schreden was teruggekeerd en op wien al dadelijk door zijne zonderlinge houding de verdenking rustte, werd gearresteerd en bekende in dronken schap niet te hebben geweien, wat bij deed. De proc.-gen. was van oordeel, dat in deze allezius termen waren om de wet in hare gestrengheid toe te passen. Hij was van mcening, dat het bewijs ook hier was geleverd en dal door den brand menschenlevens in gevaar zijn gebragt. Zijn eisch strekte ook in deze tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger. mr. Pleyte, was van meening, dat besch. niet als een slecht, maar als een ongelukkig mensch moest worden beschouwd. Hoe dwaas, roe'-eloos en gevaarlijk ook de daad van zijn client moge geweest zijn, hij bevond zich onder den in vloed van sterken drank; daarom achtte hij liet gepleegde feit den besch. niet toerekenbaar en concludeerde dientengevolge tot zijne vrijspraak, üok in deze zaak is de uitspraak op aanst. Vrijdag bepaald. BELOIF. Bij gelegenheid der feestelijke viering van de Belgische onafhankelijk heid, werd door den koning gratie verleend aan een groot aantal gevan genen. Dientengevolge werden uit de cellulaire gevangenis te Luik 68 per sonen ontslagenwaarvan 38 reeds ée'n of twee dagen later wegens allerlei misdrijven weder in hechtenis genomen zijn. Een hunner heeft van zijne vrijheid slechts twee uren genot gehad. Hij begaf zich terstond naar een publiek huis, kreeg er twist, bragt iemand vrij ernstige wonden toe en werd naar de gevangenis leruggebragt. EN O EhAND. LONDEN, 25 Augustus. In het lagerhuis had het Iersche lid Finigan aan de regering de vraag gedaan, waarom de Iersche politie tegenwoordig, als zij vuur geven moest op het volk, gelijk onlangs bij de ongeregeldheden te Dungannonhagel in de plaats van kogels gebruikt had. De minister Forsler antwoordde, dat na rijp overleg met bevoegde autoriteiten hagel in de plaats van kogels ge steld was, omdat met hagel niet zoo zware wonden werden toegebragt en er niet zooveel kans bestond, dat onschuldigen doodelijk getroffen werden. De Iersche leden namen hieruit aanleiding om vele opmerkingen te maken. Daarna werd door het Iersche lid Dillon eene discussie uitgelokt, die zeven uur duurde. Hij bragt namelijk ter sprake de uiting van den minister Forster over zijne bekende redevoering, onlangs in Ierland gehouden, die zooveel opzien verwekt had. De minister had, toen hem een paar dagen geleden gevraagd werd, of die redevoering niet binnen het bereik der straf wet viel, ontkennend geantwoord, maar in zijn antwoord de redevoering van den heer Dillon, die toen niet tegenwoordig was, lafhartig, slecht en verderfelijk genoemd. Dat de minister voor Ierland hem een lafaard noemde, trok hij zich even weinig aan als wanneer de Times mogt goedvinden hem den titel van schurk te geven. Maar dat zijne rede //slecht en ver derfelijk" genoemd was. trok hij zich wel aan, omdat daarmede levens over de Iersche Land Ligue en over allen, die gelijk hij aan dien Bond den raad gaven om zich tegen eene onregtvaardige wet te verzetten, een afkeurend oordeel werd uitgesproken. Hij verklaarde, dat hjj dien raad op elke meeting, die hij in Ierland bijwoonde, zou herhalen en dal, zoo bloed vergieten daarvan het gevolg zijn mogt, voor dat bloed de minister ver antwoordelijk was, die eene zoo schandelijk onregtvaardige wet deed uit voeren als die, waarbij de betrekking tusschen grondeigenaars en pachters in Ierland geregeld is. De minister antwoordde, dat hij bleef bij hetgeen hij vroiger gezegd had. Hij haalde een en ander uit de redevoering van den heer Dillon aan, om te bewijzen, dat de woorden //lafhartig, slecht en verderfelijk" niet onjuist waren. Onder anderen legde hij nadruk op hel zeggen van den heer Dillon, //dat het vee, weidende op land, dat vroe ger aan een pachter behoord haddie wegens wanbetaling daaruit gezel was, niet voorspoedig kon zijn". Deze uitdrukking, in verband gebragt met het feit, dat in Ierland vele runderen en schapen van pachters, die hunne renten betaalden, verminkt werden, achtte de minister bijzonder afkeurenswaard De minister verklaarde, dat deze redevoering wel dege lijk eene aansporing tot wetsovertreding was. Er zijn thans berigten ingekomen omtrent de vooruitzigten van den oogst in alle graafschappen van Engeland en Wales. Wanneer de ramingen blijken juist te zijn, zal de oogst dit jaar over hel algemeen veel voordee- liger uitvallen dan het vorige jaar. F K A N K R IJ H. Het Algerijnsche blad le Républicain de Constant ine meldt, dal reeds eenigen tijd op het eiland Sicilië een Arabisch blad verschijnt, getiteld l'Indépendant, en dat de inboorlingen tot opstand tegen de Fransche rege ring aanhitst. Het wordt naar Tunis gezonden, van daar over de Alge rijnsche grens gebragt en in Zuid-Algerië ruim verspreid. Ook is de opmer king gemaakt, dal eene zeer groute hoeveelheid wapenen en munitie, uit Italië afkomstig, ten gebruike voor de stammen in Fransch Sahara is bin nengesmokkeld. Volgens brieven uil Conslantine in liet Journ. d. üéb zon het plan heslaan een algemeen oproer der Mahomedanen in Indië en in Afrika te doen uitbarsten. De Mon. Univ. beval het volgende telegram uil Toulouse van den 23s1"1: Groote wanordelijkheden hebben gisteren avond aan het station van Montrejean, bij de terugkomst der bedevaartgangers, plaatsgehad. Weg met de kruisvaarders! Leve de republiek! werd geroepen. De hoofden der bedevaartgangers hebben den nacht in de gevangenis van Montrejean door- gebragt. Groote opgewondenheid alhier. Te Havre heelt men een aanvang gemaakt met het plaatsen der elec- trische toestellen, door middel van welke de haven verlicht zal worden. Vóór 1 November zal alles gereed zijn. Men is zeer ingenomen met deze verbetering van de verlichting, ter wille van het veilige verkeer in de bin nenhavens. DD1T8CIILAND. Door de hh. Forckenbeck, Richert en StaufTenberg werden pogingen aangewend om eene nieuwe liberale partjj te vormen. Bijaldien zij daarin slagen, zullen de liberalen in drie groepen verdeeld zijn. Dr. Strauss, te Barmendeelt de geschiedenis mede van de trichinen- ziekte, die zich iu het laatst van April aldaar openbaarde en bijzonder werd gekend door de eigenaardige spierpijnen en zwellingen van de oog leden. Alle zieken hadden worst gegeten, die bij denzelfden slagter gekocht was. Er werden 63 gevallen ofliciëel bekend, ofschoon er meer dan hon derd zijn geweest. OOATESR IJ H. De keizer heeft aan de president-ministers Taafle en Tisza een brief geschreven, hun opdragende om aan alle volkeren der monarchie Zr. M». opregten dank te betuigen voor de hartelijke wijze, waarop 'skeizers 50»,e .verjaardag gevierd is geworden. De feesten, naar aanleiding van die ge beurtenis, duren nog steeds voort. Den 22~l'0 Aug. is op het Draler te Weenen een groot volksfeest gegeven, waaraan p. m. 300.000 personen deel namen. Volgens berigten uil Moravië is door de jongste overstroomingen al daar nagenoeg een derde van den oogst verwoest. De schade moet ver scheidene millioenen fl. bedragen. OOIT-INDIE. BATAVIA. 16 Julij. De regering heeft den 14deD dezer .het volgende telegram bekend ge maakt; //Op eene militaire promenade, nabij Samalangan, zijn onze troepen ónverwachts door gewapende Atjehers aangevallen; eenige minderen werden gedood of gewond; de gouverneur zou ter bestraffing van dit verraad per Soerabaija naar Samalangan zenden vier compagn'iën infanterie, eene halve batterij artillerie, ambulance, intendance, enz., een en ander onder bevel tan majoor Schmilatt. In verband met deze gebeurtenis zal het vertrek van den generaal van der lleyden naar Batavia waarschijnlijk eenige dagen uit gesteld worden". Onder de passagiers, die met de boot naar de kust plaatsen zijn ver trokken, behoorde ook de lieer Nederburgh, lid van den raad van state van Indië. Naar men verneemt gaat hij met verlof, wegens ziekte, naar Magelang. Blijkens eendoor lusschenkomst van deu directeur van onderwijs enz., ontvangen rapport van den veearts A. van Charldorp, zijn van den 13dtD lot en met den 19''*° Junij jl. in het district Bekasi (res. Batavia) afgemaakt 175 buffelsvan welke 90 zieke en 85 verdachte, en in het in diezelfde residentie gelegen district Tjabang-Boengin 23 buffels, van welke 3 zieke en 20 verdachte. Door den gouverneur generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagen: pervolde hoofdopziener hij de kinacul- luur G Schoen. Benoemd: bij de kinacultuur, tot hoofdopziener le kl.F. A. van Houktot opziener 1« kl.de opziener 2' kl. A C. lletlfleisch van Ehrenhelm; lot advocaat-generaal bij het hooggeregtshnf van Ned. Indië, de voorzitter van den landraad le Soerabaija ai'. J. G. Mnlock Houwer; tot voorzitter van den landraad te Soerabaija. mr F. ,1. Tyndall de Veer. thans omgaand regter in de 1' afd op Java en Madura; tol omsaand regter in de le afd. op Java en Madura, mr. II. F. tlaviuga Oortwijn; lot omgaand regter in de 2' afd. op Java en Madura, de auditeur-militair te Willem 1 (Samarang) mr. 11. J. A Wilmar. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapt.-kwartierm. bij de milit. admiuisir. 11. C. Stokhekker; aan den l'n luit. der inf. Th. J. M. F. Molliuger. (Uitslagen: op verzoek, eer vol, de onder-intendant 2' kl. bij de milit. administr. F. Gortenbach. Be vorderd: tol magazijn u. 2« kl. bij het wapen der artillerie, de magazijnm. 3e kl. F. Koster. Benoemd: tot milit. kommandant iu hel gouv. Celebes en onderh.de majoor der inf. R. P. de Groot; tot milit. kommandant iu de resid. Lampongsche districten, de kapt. van het 10e bat. inf. J. C. F. Sohoggers. PARIJS, 25 Augustus. In strijd met de berigten van de Opinione, ge ven de regtstreeksche depêches uit Konslantinopel grond om te verwachten, dat er weldra eene maritime demonstratie ter zake van Dulcigno zal plaats hebben, lil de bedoelde dé|èches wordt verzekerddat aan de Porte geen enkel uitstel ter vereflening der quaestie met Montenegro zal worden ver leend. In de regtstreeksche dépêches wordt hel ook bevestigd, dat in de nota der mogendheden betredende de lirieksche grensregeling verklaard wordt, dat het besluit der mogendheden onherroepelijk is. Indien de Porte weigert dienovereenkomstig te handelen, dan zullen de mogendheden raad plegen wat haar te doen staat. LONDEN, 25 Augustus. Het lagerhuis heeft bij de derde lezing zonder stemming de bill op het verschepen van graan aangenomen. LONDEN. 26 Augustus Gladstone onderneemt heden een toglje langs de Engelsclie kust aan hoord van de paketboot CrantuUy Castle. Hij is ver gezeld van zijne gemalin en lamilie en van zjjnen geneesheer, alsmede van lord en lady Roseberry en vele andere vrienden. Over acht of tien dagen zal liet gezelschap lerugkeeren.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3