De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragtdat. met wijziging zijner beschikking van 5 Aug. jl in de maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen ie worden toegelaten, moeten daarvan vóór 30 November e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van het examenden hoog leeraar d'. J. W. Gunning, te Amsterdam. De minister van financiën, gelet op art. 8 der wet van 25 Mei 1880, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, brengt (er kennis van belanghebbenden, dal voormelde wet waarschijnlijk reeds in het eerste gedeelte van het aanstaande werkjaar voor de vervaardiging van hcetworlelsuiker in werking zal komen. In het kamp te Milligen zijn, zoowel door desinfectie als door afzon dering, de noodige maatregelen genomen om de verspreiding van het roodvonk legen te gaan. Een 20-tal lijders worden in de ambulance verpleegd. liet kon. besluit, waarbij de te honden uajaarsoefeningen in Overijssel worden afgecommandeerd. is reeds geteekend. Het bestuur der Amulia-stichting van het Roode Kruis te Utrecht heeft een nieuwen cursus voor adspiranl-pleegzusters aangekondigd, en roept beschaafde protestantsche vrouwen op, om in de stichting tot pleegzusters te worden opgeleid. De personen, die voor den nieuwen cursus worden aangenomen, betalen bjj hare opneming eene entre'e van 100 en genieten verder kosteloos inwoning, verpleging cn onderwijs, gedurende den twee jarigen leercursus. Is aan het einde van dien cursus de uilslag van het onderzoek naar hare bekwaamheden voldoende, dan ontvangen zij een diploma. Verbinden zij zich nu verder aan de stichting, dan genieten zij kosteloos inwoning en verpleging en in de eers'e drie jaren een jaargeld van 100, in de drie daarop volgende een jaargeld van ƒ150. Slechts zij komen in aanmerking, die eene beschaafde opvoeding hebben genoten en eene vreemde taal kennen, minsten 21 jaren oud zijn en eene goede ge zondheid genieten. De synode der Ned. herv. kerk heeft het ontwerp op kcrspelvorming aangenomen met 16 tegen 6 stemmen. De eindbeslissing is nu aan de leden der provinciale kerkbesturen. De commissie van advies in de synode had de toepassing van de kerspelvorming ook op gemeenten met één predikant voorgesteld. De vergadering heelt echter met den heer Jans begrepen, dat nu de keik was gehoord op het voorstel der buitengewone synode, om haar als proeve, slechts op gemeenten met twee of meer predikanten toe te pas sen, hel billijker was zich daartoe te bepalen. De heer van Lakerveld heeft een voorstel gedaan, dat, geamendeerd door den heer Segers, met bijna algémeene stemmen werd aangenomen, omwaar dit noodig bleek, ook aan de minderheden in gemeenten met één predikant te gemoet te komen. Daarop zal de kerk op de volgende classicale vergadering worden gehoord. De heer Liiti bragt, naar het oordeel van schier alle leden, eene zeer belangrijke verbetering in de voorgeschreven wijze, waarop de stem- gercgtigdeii de vraag zullen beslissenof zij de invoering der kerspelvor ming voor zich wenschen. liet stoomschip Drenthe is op 24 Augustus te Batavia aangekomen. De Voorwaarts, op weg naar Batavia, is op 24 Aug. Aden gepasseerd, en de Wyherton, mede op weg derwaarts, kwam op dien dag te Port- Saïd aan. Volgens het V. D. zullen militairen, die, gekleed zijnde in groot tenue, zich schuldig maken aan rookenstnng worden gestraft. Te Rotterdam is door de politie aangehouden een persoon, die zich had schuldig gemaakt aan het uitgeven van een bon voor zestig sigaren, het uiterlijk en den vorm hebbende van een Ncderlandsch bankbillet van zestig gulden. Door den rijks-veldwachter van Uithoorn is onder Nieuwer-Amstel een persoon wegens laudlooperij of bedelarij aangehouden en in verzekerde be waring gebragt. Bij onderzoek bleek, dat de bedelaar in het bezit was van eeuige hondeiden guldens aan bankpapier en een zilveren horloge op zak had. De koopöfan van Uilhoorn, die meende voor eene belangrijke som aan gouden horloges enz. bestolen te zijn, schijnt aan verstrooidheid te lijden. Bij hel onderzoek toch, dat de politie in het werk stelde, kwam zij o. a. ook bjj een boer in die buurtwaar de koopman zich dien dag had opge houden. Het kistje met waarde werd daar ongedeerd aangetroflen; het was bjj vergissing door den man achtergelaten. Te Arnhem had gisteren op het station een treurig ongeluk plaats. Terwjjl eenige verwers bezig waren met de brug aldaar te verwen, brak ecu haugende bak, waarin zij geplaatst waren, met hel noodlottig gevolg, dat vier hunner naar beneden stortten en jammerlijk gekwetst raakten. Twee hunner moeten in levensgevaar verkeeren. Te Zwolle werden in deu laatsten ijj.l verscheidene malen porlemon- naies met geld ontvreemd uit de buitenzakken der mantels van dames, terwijl zij zich op de markt bevonden. Thans heeft de politie een der daders, een jongen van 11 jaren, aangehouden, die zich daaraan herhaalde malen heeft schuldig gemaakt. Een veehouder Ie IJsselmuiden overkwam het reeds verscheidene malen, wanneer hij 's morgens naar de weide ging om de koetjen te mel ken, dat hjj onverrigter zake huiswaarts keeren kon, daar een ander hem reeds was voor geweest en het vee had uitgemolken. Gisteren nacht ge- lukte het den gemeente-veldw achter J. Lamberts den melkdief op heeterdaad te betrappen. Hij is voorloopig naar de kantonnale gevangenis overgebragt. Het geregtshof te Leeuwarden heelt het arrest uitgesproken tegen de vijf kolonisten, die den 21«l'° April van Vrenhuizen ontvlugt, door 3 rijks veldwachters achtervolgd en nabij Fogtele ingehaald, den rijksveldwachter Koolhof zoodanig hebben gesnedeudal hij in 28 dagen zijn gewoon werk niet heeft kunnen verriglen. liet hof verklaarde hen schuldig aan de mis daad van aantasting en gewelddadigen en feitelijken wederstand jegens veld wachters, handelende ter uitvoering der wetten en bevelen van het openbaar gezag, door eene gewapende vereeniging van 5 personen, en veroordeelde allen tot tuchthuisstraf: D. J. Wielinga voor den tijd van 10 jaren, J. C. Mistel 6 jaren, C. Weverink 7 jaren, P. Diks 5 jaren en F. J. v. d Berg 7 jaren. Uit Oranjewoud meldt men met leedwezen het overlijden van mr. P. Heringa Cats, ridder der orde van de Eikenkroon, lid van den gemeenteraad van Scholerland en majoor-commandant van hel 4"e bat. rustende schutterij in Friesland. Hij was de hoogst aangeslagene in de gemeente-belasting en laat vrouw noch kinderen, maar groote schatten na; men zegt o. a. niet minder dan 70 boerenplaatsen. Bij den te 's Hertogenbosch gehouden schietwedstrijdbij gelegenheid van de algemeene vergadering van den Nederl. weerbaarheidsbond is. bij het schieten op 300 pas door de weerbaarheids-corpsen, de tweede prijs behaald door "Pro Patria" van Leiden. Door den trein, die van Roermond naar Antwerpen gaat, is een jeug dig wisselwachter overreden en onmiddellijk gedood, in de nabijheid van het station Dalhcim. Blijkens regtstreeksche berigten uit Zuid-Afrika van 3 Aug.. door het übl. medegedeeld, was het parlement verdaagd tot 2 November. Vele onder werpen zijn tot de nieuwe zitting verschoven, o. a. eenige spoorwegen, reglsbedeeling op het platte land, de accijns op den brandewijn, enz. Op merkelijk is het, dat het bewind nu zelf erkent, dat de aanhechting van de Transvaal het conferentieplan heeft doen afspringen. In de Kaapkolonie zouden velen de terugroeping van sir Bartle Frère ongaarne zien; zij, die zijne staatkunde omtrent de inboorlingen en de Transvaal afkeuren, oor- deelen anders. De Zuid-Afrikaanders blijven vreezendat een opvolger zal uitgezonden worden, die van het Hollandscli-Afrikaansch element afkeerig is, hetgeen ontzettend veel kwaad kou doen. Uil de Transvaal komen steeds klagten over het gedrag der Engelsche soldaten. De bladen behelzen aan kondigingen van boeren, die Engelschen of Engelsch-gezinden niet op hunne plaatsen willen toelaten. De Transvaalsche deputatie is teruggekeerd. Het is nog onzeker waar en wanneer zij verslag barer zending zou doen. Ge ruchten willendal zij niet gansch ongeneigd zou zijn mede te werken lot inlijving met de Kaapkolonie, liever dan den bestaanden toestand te laten voortduren. 'sGRAVENHAGE26 Augustus. Tol notaris te Amsterdam is benoemd de heer II. A. G. E. Kempers. cand.-notaris aldaar. De officier van administratie 3e kl. J. A. M. Kopershoek van der Kooy, uil O. 1. in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De vaeantie-kamer van hel geregtshof alhier was gisteren geroepen ter behandeling van twee criminele zaken, waarin de quahficatie luidde: opzet telijke brandstichting in een gebouw, waarbjj te voorzien was, dat daar door mcnschenlevens in gevaar konden worden gebragt. In de eerste plaats had zich voor den regter te verantwoorden de 19- jarige boerenknecht A. de K.wonende te Zaamslag, die op verschillende tijden en plaatsen eene zeer omstandige bekentenis heeft afgelegd van in den nacht van 7 op 8 Maart jl. den brand te hebben gesticht in eene groote schuur op 20 meiers afstand gelegen ten westen van het woonhuis op de hofstede door zijn broeder Mattheus gepacht en bij wien hij voor kost en inwoning en 3 's weeks als knecht in dienst was. Hij had zich daartoe door zijn broeder laten overhalen, daar deze in schulden stak en omdat hij hem had gedreigd, wanneer hij het niet deed, te zullen wegzen den. Ten gevolge der door besch. herhaaldelijk bekende handeling werd de bedoelde schuur met 7 paarden, 4 melkkoeijen, 1 stier, 4 hokkclingenI rund, een paar kalveren, wagens, verschillende gereedschappen, gedorscht en ongedorscht graan en meerdere veldvruchten eene prooi der vlammenhetgeen door de Utrechtsche brandwaarborgmaatschappij voor 11075 was geassureerd. Gedurende den lijd dat besch. in afzondering was opgesloten hield hij eene volledige bekentenis vol, maar na zijne gemeenschappelijke opsluiting ver anderde hij geheel van houding en trachtte hij er zich van af Ie maken door te zeggen: ik weet van niets, ik kan mij niets herinneren, ik ben onschuldig. Die houding hield hij ook vol heden ter 's liofs leregtzitting. Desniettegenstaande was de procureur-generaal Jhr. mr. van den Bcrgh van oordeel, dat de volledig afgelegde bekentenis moest behouden blijven; zij was echter ook niet teruggenomen, maar besch. zeide nu steeds, dat hij zich niets kon herinneren. Dit moest als een gevolg van hel in de gevan genis bekomen onderrigt worden beschouwd. Z.E.G A. betreurde hel, dat er 28 dagen waren verloopen alvorens besch. na zijne aanhouding door den regter-commissaris was gehoord, waardoor men thans slechts eene buitcn- geregtelijke bekentenis heeft verkregen, die evenwel voldoende door aanwij zingen was versterkt om daarop eene veroordeeling te bouwen. De procu reur-generaal geloofde echter niet, dal door den brand menschenlevens waren in gevaar gebragt en meende, dat alleen te dien aanzien eene vrij spraak moest volgen. Hij requircerde ten slotte de veroordeeling van besch. tot 5 jaren tuchthuisstraf. Als verdediger trad op de heer m'. Frangois Jr. die het niet bewezen achtte, dat zijn cliënt zich aan dal misdrijf had schuldig gemaakt en lol vrijspraak concludeerde. Nadat het hol de uitspraak in deze zaak had bepaald op aanstaanden Vrijdag, verscheen voor den regter G. R., houtzager, oud 20 jaren, wo nende te Delfshaven. Deze besch. had kennis aan eene dochter van de echtelieden B., te Rotterdam, maar daar hij meende, dat zijn meisje zich met anderen ophield, trachtte hij zich door misbruik van sterken drank te verzetten. Dientengevolge was hem door.de ouders van zijne beminde alle verdere omgang met baar ontzegd. In den avond van den 1411"1 Junij had den de beide gelieven toch nog een langdurig onderhoud en na van elkan der afscheid te hebben genomen, hoorde hij, dat de moeder van zijn meisje haar ten zijnen opzigte verwijtingen deed en zich eenige scheldwoorden liet

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2