LEID8CHE COURANT. VRIJDAG 27 AUGUSTUS. ST A DS-BERICHT EN. P ATENTBLADEN. BliNNENLANDSCIIE BERIGTEN. N°. 2#G. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p.f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huilen de expeditiekoslcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van Frederik Ribot, koopman, alhier, houdende ver zoek tol oprichting van eene drogerij en teasscherij van schapenvellen, in het perceel in de Looierstraat n". 9; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 9d<D September aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek in Ie brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 26 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. De WETHOUDER, Voorzitter van hel College van Zetters, doet te we ten dat de ingevulde patentbladen voor de wijken IV en VI, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zeilers in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één lot drie uren, en wel van 24 tot en met 28 Augustus e. k., terwijl na hel verstrijken van dien termijn, de onafge haalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing inde Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd. Leiden, 23 Augustus 1880. M'. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 26 Augustus. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is lot tjjdelijk leeraar in de Fransche taal aan heL gymnasium benoemd de heer .1. J. A. A. Frantzen, leeraar in de lloogduitsche taal aan die instelling. Vastgesteld is de volgende voordragt voor de benoeming van drie leden voor hetcollegie van zetters van 's rijks directe belastingen: 1". L. C. Quant en J. C. Rijk; 2°. A. 11. Eigemau en J. van Lith; 3". J. P. Rietbergen en mr. F. Was. Deze voordragt moet voor 1 September bij den commissaris des konings in deze provincie ingezonden worden. Tot onderwijzeres 2' kl. aan de meisjes school 2e kl. is benoemd mej. M. C. W. Pcltzer, te Middelburg, en tot hulponderwijzer aan de lusscheuschool A. L. de Leeuw, tijdelijk met de waarneming dier betrekking belast. De verzoeken van A. Slokhuyzentot het leggen ecner stoep aan de Langebrug; van D. F. T. Beeser, tot het leggen van ceu ijzeren pijp door het Haagsche jaagpad; van J. M. Sobels, tol het dempen van eene sloot aan den Hoogen Rijndijk, en van F. J. Los en II. C. J. Gerritsen, tol het leg gen van een riool, werden toegestaan, en de voordragt tot wijziging der verordening op de markten ^aanwijzing van de Kalvermarkt tot ligplaats van schepen en sloombooten) werd goedgekeurd. Bij de behandeling van het verzoek van het bestuur der afdeeling Leiden en omstreken van de lloll. maatschappij van landbouw om een subsidie van ƒ500 uit de gemeentekas tot opluistering der feestelijkheden bij de algemeeue vergadering en tentoonstelling in September aanst.. verklaarde de heer Wil- helmy Damsté, dat zoolang hij lid van de commissie van financiën zou zijn, hij niet zou opzien tegen het toestaan van gelden voor zaken die nuttig zijnmaar hij zou er legen zjjn toegestane sommen later te verhoogen. Vroeger was ƒ2000 toegestaan en nu kwam men weer om ƒ500 voor fees telijkheden. Nu midden in het dienstjaar een post van ƒ500 op de bcgroo- ting te brengen vond hij niet goed. Uit het oogpunt eener goede administratie kon hij niet besluiten de ƒ500 toe te staan. Wanneer bij echter in over weging nam, dat hel landbouwbedrijf aan Leidens ingezetenen veel voordeel gaf, dan zou hij wel over zijn bezwaar kunnen heenstappen, maar dan in dien zin, dat men ƒ500 bestemde voor het aanbieden van een vuurwerk. De voorzitter zeide, dal de voorstelling, die de heer Damsté van de zaak gaf, niet juist was. Het hoofdbestuur der maatschappij had gevraagd of hel kou rekenen op een subsidie van ƒ2000, om de kosten der tentoonstelling te bestrijden, en de ƒ500, waarvan hier sprake was, werd aangevraagd door het afdeelings-bestnur van Leiden. Het waren verzoeken van verschillenden kant. De heer Wilhelmy Damsté meendedat ook het afdeelings-beslutir voor de behandeling der begrooting deze aanvrage had kunnen doen. In stemming gebragt. werd het voorstel van bnrg. en weth., om het verzoek toe te staanaangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Bij de behandeling van de voordragt houdende eene nieuwe regeling van de jaarwedden der ambtenaren ter secretarie, gaf de heer du Rieu te ken nen. dat hij gewenscht had, dat het tracteinenl van den jongsten beambte, op 300 voorgesteld, op ƒ400 was gebleven. Dat tractement was nu veel lager dan dal van een hulponderwijzer en hij geloofde, dat men spoedig om verhooging zou vragen. De heer Jula verklaarde, dal hij zich met de ver hooging van hel tractement van enkele ambtenaren met ƒ100 niet kon ver eenigen. Instemming gebragt, werd de voordragt met 13 tegen 2 stemmen aangenomen. Aan den heer dr. C. ter Laag werd, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als slads-geneesheer, met toekenning van pensioen. De rekening van de ontvangsten en uilgaven der gemeente over 1879 werd 'met algemeene stemmen goedgekeurd. Burg. en wetli. hielden zich daarbij buiten stemming. Voorts werden nog goedgekeurd de rekeningen over 1879 van vrouwen kraammoedersvan het r. k. wees- en oudelieden- liuis, van het r. k. armbestuur en van het II. G. of arme wees- en kinder huis. De rekening van het stedelijk werkhuis kon niet behandeld worden, daar, indien de rendanten dier rekening zich verwijderden, de vergadering niet meer het daartoe vereischte getal leden had. Ten slotte was nog aan de orde eene wijziging van het kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1880, ten gevolge van de daarop bij gedep. stalen ingediende bezwaarschriften. Van de negen bij gedep. staten ingekomen reclames, vonden deze. dat slechts twee voor wijziging van den aanslag in aanmerking kwamen. Dientengevolge werd M. J. Blom van de 10* naar de 9e klasse en J. C. van Vutiren van de 7" naar de 6e klasse overgebragt. Het kohier werd daarna met 9.46 verminderd en vastgesteld tot een bedrag van ƒ117.682.66. De voorzitter deelde mede, dat de begrooting voor 1881 gereed was en gedrukt werd. Zij beliep in ontvangst, zonder den hoofdelijken omslag, ƒ526,329, in uitgaaf 640.747, zoodat de hoofdelijke omslag 114,418 zou moeten bedragen. Bij de behandeling kwam daarin natuurlijk nog wijziging. Ingekomen is een adres van de agenten van politie 1«, 2en 3e kl. om verhooging van jaarwedde. \Vjj vernemen dat een geval van opligterij, van geljjken aard als dat, hetwelk gisteren door ons uit Haarlem werd vermeld, ook onlangs alhier plaats had. Een llanoveraan en een Hollander vervoegden zich by Xde Hollander gaf voor wegwijzer van den vreemdeling te zijn. De llanoveraan vertelde, dat lijj te Botterdam met zijn schip aangehouden was en eerst zware inkomende regten moest betalen, alvorens te mogen doorgaan. Nu kwam hij met lakensehe goederen en wilde die voor spotprijs verkoopen. Ilij liet voctenkleedjesloopergoed en andere kleinigheden zien en vroeg daarvoor een lagen prijs. Zijn medgezel nam X ter zijde en zeide tot dezen, dat, ofschoon de koopman eeu fatsoenlijk mau was, hij niet kon duldendat een Hollander door een vreemde werd beet genomen. De koopman toch had die artikelen elders verkocht voor de helft van den prijs, die hij nu vorderde. X kocht dan ook eene partij goederen voor de helft van den gevraagden prijs. Die goederen zouden hem gezonden wordenwant de koopman had slechts van elk stuk een monster bij zich. Daarna kwam hij met lakensehe goederen voor den dag en X liet zich verschalken en kocht eeu partijtje voor ongeveer 67, betaalde die som en wilde ook het op bestelling gekochte betalen. De koopman was echter uiterst eerlijk en wees die vooruitbetaling van de hand. X heeft den koopman niet weder teruggezien en moest later lot de ervaring komen, dat hij minstens voor ƒ30 was beet genomen. Vermoede lijk had X hier te doen met dezelfde personen, die later te Haarlem en misschien elders hun bedrijf hebben voortgezet. Heden middag vroeg eeu man aan eenige lieeren //geef mij een cent, dan kom ik in de Schans". Deze voldeden echter niet aan zijn verzoek, waarna hij zich met dezelfde vraag tot een invalide wendde; deze scheen goedhartige!' te zijn, ten minste hij gaf heui het gevraagde. Spoedig echter verscheen er een agent, die hem wegens bedelarij gevangen nam. Aan 's mans verzoek kan nu voldaan worden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1