BUITENLANDSCI1K BKItttiTËV het mede hieraan toe te schrjjven, dat de pekelharing zoo buitengewoon laag in prijs is. Zij wordt voor 2 a 3 cent per stuk verkocht en men beweert, dat hel volstrekt niet tot de zeldzaamheden behoortdat een venter met dien handel /20 per dag verdient. Uit Tiel meldt mendat de fruitverpachtingea veel opbrengen. Aldaar werd een boomgaard, 2 hectaren groot, verpacht voor ƒ2500. Voor enkele jaren kon men 2 hectaren goed land voor dien prijs koopen. Omtrent de zaak van een geneesheer te Beekbergen, die volstandig zou geweigerd hebben hulp te verleenen aan een mandie plotseling ernstig ziek was geworden, omdat die man hem nog zes gulden had te betalen, verneemt de IV. R. C., dat deze voorstelling niet geheel juist is. De man scheen niet ernstig ziek, want hij is het huis van den geneesheer ingeloo pen, omdat hij buikpijn had. Hulp is volstrekt niet geweigerd, doch de patient is heengegaan om, naar hy zeide, hel verschuldigde geld te halen en is niet teruggekeerd. Te YVijhe gingen dezer dagen eenige jongelieden zich baden in een diepen kolk; een hunner, een oppassende boerenknecht, verdween in de diepte en kon niet gered worden. Ook te Koevorden is een 20-jarig jonge ling bij het baden verdronken. Te Leeuwarden zijn de mazelen epidemisch heerschende verklaard. Het eerste geval vertoonde zich 23 Julij; Van den 1"" lot en met den 20"" dezer zijn 54 gevallenop één dag 14aangegeven. De afloop is tot dusver goedaardig. Voor de arrond.-regtbank te Leeuwarden stonden eergisteren teregt twee vrouwen, beschuldigd van diefstal van /1000 aan bankpapier, in het laatst van Junij jl. in eene kroeg aldaar gepleegd. Zij hadden een van buiten komenden man in huis gelokt. Item door het toedienen van voorloop in jenever bedwelmd gemaakt en daarna beroofd, liet geld had een van haar reeds buiten de gemeente, op den straatweg naar Marssum, verborgen, doch het was door de politie voor het grootste gedeelte later in beslag ge- nomen. Het openb min. achtte de schuld van beide beklaagden bewezen. Het loonde aan hoe moeijelijk het veelal voor de justitie is, om in derge lijke gevallen bewijs van schuld te leveren en hoe gevaarlijk holen, als waarvan hier sprake was, voor de alsemeene veiligheid waren. Hel eischte voor beiden eene gevangenisstraf van 2 jaren. Men meldt nit Nieuw-AmslerdamOf de oorzaak aan nachtvorsten of andere invloeden moet toegeschreven wordenw eet niemand met zeker heid te zeggen, maar het is uitgemaakt, dat de oogst zeer zal tegenvallen en de kleine veenboer of arbeider weder een treurigen tijd te gemoel gaat. De boekweitdie voor eenige dagen nog in vollen bloei stondis thans ge heel bruin gewordenterwijl bij onderzoek blijktdat dit geen gevolg is van rijpheid, maar van het afsterven der bloesems. Menigeen, die reeds met zekerheid een overvloedigen boekw eitoogst had voorspeldzalevenals de inwoners der veenstreken de overtuiging erlangendat de wisselvalligheid van dit gewas, alleen een oordeel hierover toelaat als de cogsl in de schuur geborgen is. Een arbeider uit Chaam, die met eene kar. waarvoor een os gespan nen was, plaggen zou vervoeren, was, olschoon daarvoor gewaarschuwd, op de kar gaan zitten. Pas was hij een eind wegs voortgereden, of de os^ door wespen gestoken, trok de kar in wilde vaart voort, waardoor de man met het hoofd tegen een boom werd geworpen en vervolgens een wiel der kar over dal ligchaamsdeel ging, hetgeen onmiddellijk den dood ten ge volge had. 'sGRAVENllAGE. 25 Augustus. Aan den adjunct commies hij het depart, van binnenlandsche zaken E. G. F. II. Smit Kleine is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend Tot burgemeester der gemeente Oude Niedorp is benoemd de heer P. Wonder, ten einde deze betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester van Heerhugowaardvoorts is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan den h->er mr. C baron de Weichs de Wenne als burge meester der gemeente Wanssum. met dankbetuiging voor de vele den lande belezen diensten, en tol burgemeester der gemeente Wanssum benoemd de h-er J Tervooren. Aan den lieer d'. J. E. Stark is. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht. Door den minister van koloniën zjjn de hh. C. E. Bodemeyer, H. J. Broers, R. J. Maas, A. J Verwey, doctor in de wis- en natuurkunde, J. A. Kroesen, H. Massink, i. A. van der Lee, J. 11. J. Sigal. G. L. Gonggrijp.' II. N. Kiliaan, L Kreischer. R. O. van der Hout. H. M. la Chapelle, G. L. 11. Kruysbooin. H. W. Miiller. II. i. E. Tendeloo, G. F. de Bruyn Kops, J. G. Washington Lux, G. Sieburgh, J. van Zon, F. A. II. van den Bos sche, J. E. Mensinga, J J. Röell, G. G. P. d'Arnaud Gerkens, W J. Rah-, der, G. de Waal, C. L U. de Ilaes, G. F. M. SiebertG. M. Wigman, A. G. de Graaf, J. F. H. van Raadshooven. T. A. Smulders en 11. A. Boursse Wils gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië„ om te worden benoemd tot ambtenaar by de burgerlijke dienst daar Ie lande; en de hh. mr. II. Fuchter, m'. 11. G. Lammers van Toorenburg, ni'. J. H. Lichten belt, m'. A. J. van Walsem. mr. B. H. P. van der Zwaan, mr. J J. Limpers, m'. C. T. van Deventer, mr. J. H. Tobias, mr. V. A. van der Bossche, m'. A. J. A. Kollmann, m'. H. Schuyten, mr. L. Heyli- *ers, m'. M. M. W. Peiinink, m'. A. C. M. van Lawick en mr. B. Njjman gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tol reglerlijk ambtenaar daar te lande. Ter gelegenheid van den 29" verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, prius Alexander der Nederlanden, werd heden middag in het Malie veld eene groote parade gehoudenonder kommando van den luit.-kolonel jh'. C. J A. ridder Baronet Speelman, van het 2' reg. veld artillerie. Van de openbare en van vele particuliere gebouwen wappert de driekleur. De gemeenteraad heeft in zijne gisteren gehouden zitting, bij de be handeling van de begrooting der gasfabriek, een voorstel om den prijs van het gas voor particulieren van 9 ets op 10 cis per Ms te brengen, verwor pen. Dit voorstel was gedaan om uit de meerdere opbrengst de kosten te vinden voor uitbreiding der werken gevorderd, en ook met het oog op de donkere toekomst van het gas door de invoering van eene andere verlich ting, waardoor de gemeente, die eene groote geldsom in de gasfabriek heeft gestoken, slechts gebaat zou worden. Ook werd verworpen het voor stel om aan de stad als constante verbruikster van een vierde gedeelte van het gas eene korting te verleenen van 15 pCt. ENGELAND. LONDEN, 24 Augustus. Zaturdag zijn te Portsmouth troepen voor Indië ingescheept. Maan dag II had de prins van Wales, door zjjne gemalin vergezeld, het nieuwe vaandel aan het 23« reg. fuseliers uitgereikt. Thans werd aan het le batail- lon der Rifle-brigade door zijn kolonel, den hertog van Connaught, in ge zelschap zjjner gade, een afscheidsbezoek gebragt. De koningin kwam met hetzelfde doel van Osborne over. Dal bezoek zou een geheel privaat karak ter hebben. Het publiek zou geen toegang hebben en de personen, die nog aan boord waren om afscheid van betrekkingen te nemen, moesten van boord verwijderd worden. Doch op verlangen van 11. M. werd de order ingetrokken. 11. M. wenschte geene belemmering te brengen in het afscheid der betrekkingen. Dientengevolge was er een aantal personen aan boord, die II. M. allerhartelijkst en eerbiedigst begroetten. Uit Jellalabad wordt aan de Times gemeld, dat generaal Stewart al daar uit Gandamak met het grootste deel der Iroepeu. waarmede hjj Kabul verlaten heeft, is aangekomen en dat het andere deel van Gandamak on derweg is. Op hun marsch zijn de troepen door de Afganen met rust ge laten, en de voorspellingen, dat de stammen, door wier gebied zij trekken moesten, hen onophoudelijk zouden bestoken, zijn dus niet verwezenlijkt. De stammen hebben zich vergenoegd met in de lorten en posten, die de Engelsche troepen op hunnen marsch achtereenvolgens ontruimden, ijverig naar achtergelaten buil te zoeken en daarbij veel onderling gevochten. De hitte is intusschen di ukkend: in de tenten heerschl eene almospheer van 115 gr. Fahrenheit en daarbuiten teekent de thermometer 100 gr. Van generaal Roberts zijn geene andere lijdingen ontvangen dan dat hij Ghuzni voorbijgetrokken is zonder aangevallen te worden. Men houdt het in de militaire kringen er voor, dat Ayoeb-Khan eene dwaasheid doet met Kan dahar te gaan insluiten. Over tien of twaalf dagen zal generaal Boberts hem op het lijf vallen. Men gelooft echter niet, dat hij <le komst van dat leger zal afwachten. De militaire autoriteiten hebben thans heel wat moeite om recrulen aan te werven, ter aanvulling van de door het zenden van versterkingen naar Indië zeer gedunde bataillons. Daar Engelsche recruten echter tegen woordig wegens de meerdere aanvraag om werkkrachten uiterst zeldzaam zjjn, zjjn thans de werfsergeanten ijverig in de weer om onder de zonder werk loopende en noodlydende buitenlanders lieden tot dienst nemen over te halen. Aan dergelijke menschen ontbreekt het te Londen nooit. Het meest gewild zijn Duilschers, die in het Prnissischc leger gediend hebben, zelfs als zjj de Engelsche taal niet magtig zijn, wat natuurlijk meestal het geval is. Vroeger werd alleen aan die vreemdelingen de toegang tol het Rrilsche leger vergund, die Engelsch spraken, eh overigens, wat hun plty- siek betrelt, in de termen vielen om le worden aangenomen. Ilasselmann, de bekende socialist, is thans te Londen en houdt daar in «the Athenaeum club" voordragten over den poliliekcn toestand in Duitschland. De New-Yorksche regering heelt eene strafbepaling met eene boete van 5 a 10 dollars uitgevaardigd tegen de dikwijls voorkomende onvoorzigtig- heid van kinderen om achter tramwagens ol andere rijtuigen le loopen of zich daardoor voort te laten slepen. De ouders der jeugdige overtreders zullen de boete moeten betalen, de deugnieten zelf worden echter eerst in hechtenis genomen. Brownsville in Texas is den 12" en 13" door een hevigen orkaan bijna geheel vernield. Daar de telegrafische verbinding onmiddellijk ver stoord was, weet men geen nadere bijzonderheden. Wel vernam men, dat dezelfde orkaan vreesselijke verwoestingen heeft aangerigt op de grens tus- schen Mexico en Texas. Te Matamoras werden o. a. 300 huizen verwoest. Ook in de overige steden en dorpen in die streek werd groote schade aangerigt. FRANKHIJK. Het Journ. off. heeft een besluit van den minister van onderwijs open baar gemaakt, waarbij het leerplan voor de litterarische klassen der lyceën wordt vastgesteld, beuevens eene uiteenzetting, door den boogen raad van onderwjjs, van de voorlaan toe te passen methoden. Daarin wordt o. a. verklaard, hoe hel onderwijs der spraakkunst behoort te bestaan in het afleiden en uitleggen der regels uit de teksten, in plaats van zooals vroeger het aanleeren der regels aan de studie der teksten te doen voorafgaan. liet makeu van Latijnsche verzen wordt afgeschaft en vervangen door vollediger studie der metriek. Hel onderwijs der geschiedenis moet vooral in de hoo gere klassen de kennis der instellingen, zeden en gebruiken ten doel heb ben, waaraan ten opzigte van de ondergeschikte gebeurtenissen en de bij zonderheden der wapenfeiten eenige onvermijdelijke opolleringen moeten worden gebragt. De Kational meldt: Den 1" September a. s. moeten de decreten van 29 Maart toegepast worden op de Jezuïtendie instellingen van onderwijs heb ben. Naar het zich laat aanzien, zal voor de politie weinig te doen zijn. Bijna al de Juzuïlenscholeu zijn reeds verlaten en aan de bewaking van een broeder-portier toevertrouwd. Na het ontruimen van die huizen, zal

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2