PER TELEGRAAF. den en parapluien van overheidspersonen, die uil dit gereglsgebouw weg genomen werden. Uit Drjon wordt gemeld;, dat aldaar den 20st,D Aug. een vreesselijke storm heeft gewoed. Gedurende een uur stond de hemel als in vuur en volgden de donderslagen elkander onafgebroken op. Op verschillende plaat sen van de stad is de bliksem ingeslagen, o. a. in de fabriek van den heer Maitre, in de ruc de Mirande, waar bij door het dak binnenkwam en zijn weg door de werkplaatsen nam; twee werklieden werden tegen den grond geworpen, doch bekwamen gelukkig geen letsel. De aangerigle schade be paalde zich tot een paar verbrijzelde dakpannen. Op het meer van Bourget, in Savoye, is Vrijdag eene boot met tien opvarenden tijdens een hevig on weder gezonken en zijn zes hunner, twee heerentwee dames, een jangen en een meisje, allen uit Lyon en Genève, verdronken. Te Madrid ontvangen berigten melden, dat weder vier Israëliten in Marokko vermoord zijn geworden. n U I T S C II li 11V D. De Nordd. Allg. Zeit. zegt in eene beschouwing over de redevoering, welke Gambetta te Cherbourg hield, dat de redevoeringen van Grévy te Djjon en van de Freycinet te Montauban lot zijne levendige voldoening be wezen, dat Gambetta niet uit Frankrijks, maar uit zijn eigen naam gespro- keu heeft. Duitschlands staatkunde zal, trots dien. even vredelievend blij ven als zij tot heden wasmaar aan hel vertrouwen in den duur des vredes heeft Gambetta een harden stoot gegeven. Er zijn wel geene verwikkelin gen op het oogenblik te voorzien, maar Gambetta's verklaring bewijst, dat de oorlogsgezinde partij belangrijke aanhangers heeft ook onder de republi keinen. Duitscliland zal bewijzen, dal het den vrede bewaren wil en den oorlog verafschuwt. Het betreurt, dat de oorlogzuchtige geest der naburen het dwingt veiligheid te zoeken in een sterk, slagvaardig leger. Meer dan die veiligheid zoekt hel niet, maar het heelt het vertrouwen die te vinden. De Paus heeft in zijne laatste allocutie beweerd, dat hem het regt toekwam, in alle landen, en vooral in katholieke, vertegenwoordigers te houden. De Nat. Ztg. merkt op, dat zulk een regt tot nog toe nergens in Europa erkend is geworden. Aan de vrije en souvereine beslissing van ieder land is het overgelatenof het eene diplomatieke verbinding met de curie wil of niet. Dat de Paus die diplomatieke verbinding als een regt eischt, zal wel tegenspraak uitlokken en kan voor het voortbestaan van sommige missies niet bevordeljjk zijn. In de kapel van het kasteel te Camenz is de doop toegediend aan den jongst geboren zoon van prins en prinses Albert van Pruissen. De plegtig- heid geschiedde door dr. Kogel. De jonge prins ontving de namen van Friedrich Wilhelm Victor Karl Ernst Alexander Heinrich. Als doopgetuigen waren aanwezig de kroonprins van Duitscliland en gemalin, prinses Marianne der Nederlanden, de hertog van Saksen-Altenburg en gemalin, alsmede de her togin van Mecklenburg-Schwerin. Aan het hof worden reeds de noodige toebereidselen gemaakt tot ont vangst van de vorstelijke gastendie de herfstmanoeuvres zullen bijwonen. Een gedeelte zal in het koninklijk slot, een ander deel in de nabijgelegen hotels Unter den Linden en het Keizershof logeren. Den 9deo September wordt kroonprins Rudolf van Oostenrijk tot bijwoning der manoeuvres ver wacht; hjj is chef van het 2de Brandenburgsche ulanen-regiment. Tot ge leide van de vreemde officieren is de ritmeester graaf Liittichau van het garde kurassiers-regiment aangewezen. RUSLAND. Door de Russische regering is bekend gemaakt, dat, ingevolge het keiz. bevel van 5 April, van alle gouverneurs rapporten over de onder poli- tieloezigt staande personen werden ingewonnen, en deze, op weinige uitzon deringen 11a, reeds zijn ingekomen, zoodat zeer spoedig daarop definitief beslissing zal worden genomen. In afwachting van die beslissing zijn reeds, van Mei tol Augustus 1880, 115 personen, deels geheel van het politieloe- zigt btvrijd, deels teruggekeerd uit de verbanning, hun bij administraliven maatregel opgelegd. Onder deze hebben 30 personen het regt gekregen uni versiteiten of andere inrigtingen van onderwijs weder te bezoeken, ten einde hunne afgebroken studiën te hervatten. OOSTKNRIJ K. Te Weenen zijn eenige personen in hechtenis genomen, die, lot de sociaal-democratische partij behoorende, ter gelegcnnei 1 van het feest ter eere van 's keizers vijlligslen verjaardag, bij wijze van tegen-manifestatie, vliegende blaadjes wilden verspreiden. Eene door die partij belegde volks vergadering werd door de politie verboden. Eene schoone dame te Gross-Kanizsain Hongarije, wordt geregtelijk vervolgd, omdat zij bjj de jongste verkiezing voor den rjjksdageen gemeente ambtenaar aldaar met een kus had omgekocht om op den heer Jokai te stemmen. De regter zal hebben uit te maken, of het artikel van het nieuwe strafwetboekwaarbij het verleenen ol beloven van eenig «voordeel" aan een kiezer met gevangenisstraf en geldboete bedreigd wordt, in dit geval van toepassing is. OOST-INDIK. BATAVIA, 13 Julij. De regering heeft aan de bladen verzocht het volgende te plaatsen: Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat van allen grond ontbloot is het gerucht, dat de hoofdambtenaar A. Pruys van der Hoeven, zonder de hem opgedragen commissie in Atjeh volbragt te hebben, verzocht heelt van daar te worden teruggeroepen. In vcreeniging met zijnen mede-commissaris, den luit.-generaal K. van der lleyden, heeft de heer Druys van der Hoeven voorstellen gedaan omtrent de verschillende onderwerpen, die in Atjeh rege ling behoeven. Ten einde de behandeling dier voorstellen gemakkelijk te maken door nadere mondelinge toelichting van de ontwerpers, heeft de 'regering beide commissarissen naar Batavia opgeroepen. Uit particuliere brieven blijkt óns, meldt de Socr. Cour., dat de genie tegenwoordig te Atjeh flink de banden uit de mouw steekt. Voornamelijk legt men er zich op toe flinke wegen ie maken. Aan het eind dezes jaars zal men waarschijnlijk in een reiswagen van Kroeng-Raba over Boekit-Keboe haar Kroeng-kali en Lambaroe kunnen rijden. De bemings en bivouacs, die behouden moeten worden, zijn bijna alle op halfpermanente wijze her nieuwd. Generaal van der Heyden valt op den duur, ook voor de afdoe ning van meer wetenschappelijke zaken, zeer mede. Hij is vlug in het be sluiten en heeft een helder inzigt. Wat er ook gebeure, de generaal acht het zijn heiligen pligt Atjeh nog niet te verlaten, zoolang de voornaamste hoofden nog niet in onderwerping zjjn gekomen. Die hardnekkigheid om op zijn post te bljjven is des te verdienstelijker, wrjl hij en zijne echtge- noote zeer naar hunne kinderen in Nederland en ook naar rust verlangen. In de veeziekte is nog geen verandering; zg vertoont zich in de Preanger buiten de cordons, en blijft voortdurend in al de besmette streken heerschen. Door het Ned. Ind. gouvernement zijn 7 olifanten gekocht, ten einde daarmede proeven te nemen in het belang van het militair transportwezen op Atjeh. I De Atjehers ter noordkust hebben onlangs getracht een Engelsche schoener, die in de nabijheid van een oorlogschip lag, af te loopen. De tóeleg is evenwel mislukt. Naar men verneemt is in dc kas van den chef van het postkantoor te Bandjermassing een tekort ontdekt van 20000; die ambtenaar is geschorst in de uitoefening zijner betrekking. Op Celebes blijft de toestand hoogst dreigend. Een bataillon wordt gereed gehouden, om op het eerste bevel naar Boni te vertrekken. Be voegde beoordeelaars echter verzekeren, dal acht bataillons het minimum is, waarmede men eene expeditie tegen Wadjoe, dat Boni bedreigt, beginnen moet. Aldus staat daar welligt eene herhaling te wachten van de beruchte Atjeh-fout, door met eene te kleine magt in den aanvang eene in de gevol gen hoogst kostbare mislukking met eigen handen voor te bereiden. Den 12de" Junjj gebeurde te 4njer een groot ongeluk. Kapitein Wel- son, van het Engelsche schip Mahanadaging op dien dag met den zoon van den oud-kapitein W. P. de Jong op jagt. De kapitein hield zjjn gela den geweer met den tromp naar den heer de Jong J'. Door onvoorzigtig- heid van den kapitein ging het schot al en ging den heer de Jong de kogel door de dij en eenige andere edele deelen. Daar te Anjer geen doc tor aanwezig is, bevindt zich de gewonde in het hospitaal Ie Serang; na een zwaar bloedverlies kwam hij eerst onder 's doctors behandeling. Een inlander, die het gezin waarbij bij diende had willen vergiftigen, is door het hoog-geregtshof vrijgesproken, omdat de hoeveelheid vergif niet genoegzaam was. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den controleur 1' kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura W. A. van Aken. Ontslagen: eervol, de 3* co.nmies ter algetn. secretarie J. F. Schuier; de gewezen 1' klerk op het bureau van den adsisl.-resident van Tjitjalengka (Preanger Regentsch.). tevens fuiig. griffier bjj den landraad aldaar, G. A V. H. de Serière du Rizouruet. Benoemd: tol adsist.-resident van Grisee (Soerabajja)J. A. H. Buddiugh, vroeger adsisl.-resident van Keboemen (Bagelen), thans tijdelijk werkzaam tot het tegengaan der in West-Java heerschende veeziekte; lot schout voor de politie Ie Cheribou J. C. van Leuven, gegageerd militair; lot controleur 1* kl bij hel biuiieuL bestuur op Java en Madura, de ambtenaar op non-activiteit inr. C. W. Kist; tot controleur 2* kl bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Madura, C. 11. M. Ie Roux, 1 hans lijdelijk werkzaam tol het tegengaan der in West-Java heerschende veeziekte; lot adjunct ingenieur 1< kl bij de staatsspoorwegen op Java, de lijdel. adjunct-ingenieur 2' kl. A M. Ruys en de adjunct-ingenieur 2* kl. M. de Boer, geschiedende deze benoeming voor zooveel eerstgenoemde betreft tijdelijk; lot onilerw. 3' kl.. A. van Lim- borgh, onderw. voor de Indische dienst. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den le0 luit.-kwartierm. bij de milit. admiuistr. L. Naula; aan den kapt. der inf. J. It. van Alpheu. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kapt. der art. J J. Kolson; de onder-intendant 2' kl. bij de milit. administr. Ch. V. Z. Vissers. Departement van marine. Benoemd de 2' stuurman L. T. E. Hauèt. tot 1D stuurman bjj de marine. LONDEN, 23 Augustus. In het lagerhuis is van regeringswege verklaard dat er geen aanleiding bestond om exceptionele wetten voor Ierland te ver- langen. Er bestond volstrekt geen reden om voor een opstand te vreezen. Maar indien in den loop van liet najaar of van den winter bleek, wat men thans niet verwacht, dat de bestaande wetten ontoereikend waren, zou er geen oogenblik worden geaarzeld met hel bijeenroepen van het parlement en de indiening van exceptionele wetten. Lord Hartington hoopt, dat, wanneer de begrooling in lijds is afgedaan, de parlementszitting den Gdt0 September zal kunnen worden gesloten. WEENEN, 24 Augustus. De halfjaarlijksche balans van de Creditanstalt wijst eene netto winst van 2,920,058 fl. aan. WEENEN, 24 Augustus. Hel bremdenblait bevestigt, dat de onderhan delingen over een handelsiraclaat tusschen Oostenrijk en Servië zijn geschorst tot het oogenblik waarop eenstemmigheid zal verkregen zjjn in de gewigtige hangende quaesliëu, waaromtrent Ooslenrijk-llongarije eene beslissing eischt alvorens in onderhandeling te treden over een dergelijk tractaal. Heden zullen de Servische afgevaardigden naar Belgrado terngkeeren.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3