gegeten had, en het kind. dat stierf, werd ziek. nadat het eenige lepels soep er van had gebruikt. De raak is aangegeven en de politie doet onderzoek. Zaturdag morgen is eene boerderij nabij Hei en Wei, onder Nuland, vermoedelijk door hooibroejjenin korten l|jd verbrand Ongeveer 35000 kg. hooi en 7800 kg. stroo zjjn mede in de asch gelegd. De diligence, rjjdende tusschen Maeseijck en Lanaken, is Donderdag avond, bij hel verlaten van hel stationplein in laatstgemelde gemeente, om geslagen ten gevolge waarvan eenige personen gewond of gekwetst werden. Van de twaall reizigers bleef slechts één ongedeerd. 'sGRAVENHAGE. 24 Augustus. Z. M. heeft benoemd lot kommandeur der orde van de Eikenkroon den hoogleeraar mr. T. M. C. Asser, raad-adviseur bij het dep. van builen- landsche zaken. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de hh. mr. S. C. H. Nederburgh, lid in den raad vau Nederlandsch- Indiëmr. L. llovy, president van den raad van justitie te Batavia, en A. Oltmans, laatstelijk luit.-kolonel, kommandant der schutterij te Samarang. Door Z. M. is vergunning verleend aan den 1" luit. der infanterie b|j de landmagt in West-lndië V. R. van Romondt. tot het aannemen der medaille van het Borstbeeld vau den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonkenen aan den lieer dr. J. E. de Vr|j, gepens. Oost-Indisch ambtenaar, laatstelijk inspec teur voor scheikundige onderzoekingen in Nederl. lndië, tot het aannemen van het lidmaatschap der orde van het Indische Rijk, hem, met den rang van companion, door de koningin van Groot-Brittannië, keizerin van lndië, verleend. De heer G. J. Buckers, ontvanger der directe belastingen te Wijk b|j Duurstede, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Akkrum. Voorts zijn de nagemelde surnumerairs der directe belastingen, invoerregten en accjjiisen benoemd tot ontvanger, als: S. Dubois, uit de inspectie Amster dam. voor het kamoor der directe belastingen en accijnsen Ie Amerongen; J. G. Lobry van Troostenburg de Bruyn, uit de inspectie Zwolle, voor het kantoor der directe belastingen en accijnsen te Beilen; G. II. Mols, uil de inspectie Maastricht, voor hel kantoor der directe belastingen en accijnsen te Aflerden (gem. Bergen): E. J. W. Romer, uit de inspectie Amsterdam, voor het kantoor der directe belastingen en accjjnsen te Ootmarsitm; L. Franken, uit de inspectie Zuiphen, voor het kantoor der directe belastingen en accijnsen te Bladel; II. W. G. Ras, uit de inspectie Amsterdam, voor liet kantoor der directe belastingen, invoerregten en actjjnseu te Milligen; A. Beijerinck, uit de inspectie Rotterdam, voor het kantoor der directe be lastingen en accijnsen te Gieten. Het eervol ontslag, op verzoek verleend aan den luit. ter zee 2' kl. L. N. de Bruyne, dienende bjj het eskader in Oost-Indië, is ingetrokken en buiien werking gesteld, en de 2e luit. der infanterie A. T. Desseauvagies, vau het leger tiirr te lande, thans voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bjj het leger iu Nederl. lndië, is b|j gemeld wapen en leger overgeplaatst. Aan den met verlof in Europa aanwezigeu officier van gezondheid 1» kl. van het leger in Nederl. Indie A. T. Prjjn is, op zjjn verzoek, we gens ligchaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De ministers van waterstaat enz. en die van marine zullen in deze week geen gehoor verleenen. Thans is de catalogus van de tentoonstelling betreffende de geschie denis van liet vorstelijk stamhuis Oranje-Nassau en de geslacht-, wapen- en zegelkunde iu het algemeenonder beschermheerschap van Z. M. den koning in de Gothische zaal alhier gehouden, geheel compleet. De nummers 1-3043 hevalten de geschiedkundige bijzonderheden betreffende ons doorluchtig vor stenhuis Oranje-Nassau, verdeeld in: documenten, schilderijen en portretten in olieverf, pastel, alsmede leekeningen. gravuren, platen, enz.; slamboo- men cn wapens; munten en penningen: boeken en handschriften, varia en bijzonderheden. De aldeeliug wapenkunde bevat 561. die der geslachtknnde 472 nummers; 317 nummers betrekking hebbende op de zegelkunde en 106 nummers over ridderlijke ligchamen enz. zijn ingezonden, terwijl de overige 620 nummers omvatten de wapenkunde, toegepast op kunst cn industrie, zooals: wapens in en op metaal; wapens op steen; aardewerk enz. UL'ITKNLANDSCUK BKUIGTB.N. BELGIË. Te Antwerpen is Renoils feestcantate Vrijdag II. met goed gevolg uit gevoerd. Er waren 1500 executanten, waaronder 300 jongens en 300 meisjes, die zich voorlrelletijk moeten gekweten hebben. Het stuk bestond uit twee deelen, waarvan bet eerste als het eisenlijke muzikale moet wor den beschouwd, het tweede, door een der bladen eene soort van «moziek- kermis" genoemd, eene verzameling der geliefdste volksdeunen uit de ver schillende provinciën behelst. De uitvoering werd o. a. bijgewoond door de heeren Gounod en Nicolaï. Donderdag avond had te Brussel op de Groote Markt een treurig on geval plaats. Een werkman, die bezig was illumineerglaasjes aan lesteken, is van eene aanmerkelijke hoogte gevallen en onmiddellijk gedood. De om standers hehbeu terstond eene geldinzameling gedaan om de begrafeniskosten te dekken. Verleden Dingsdag morgen zette Lataire, landbouwer tc Zomergem, zich aan tafel om het ontbijt tc gebruiken met zijn knecht en meid, toen z|j bemerktendat er phosphorus in hunne spijzen gemengd was. In het varkensvet, waarvan z|j zich bediend hadden, vonden zij eenige lucifers koppen. De meid alleen is eenige uren onpasselijk geweest. Ten gevolge dier ontdekking is vrouw Lataire eergisteren door de gendarmerie aange houden. Het schijnt dat de echtgenooten Lataire. die sedert ongeveer acht jaren getrouwd zijn, in slechte verstandhouding leefden. ENGELAND. LONDEN. 23 Augustus. Ingevolge den raad van het Iersche parlementslid Dillon heeft de Iersche «Land Ligue" geweigerd, de "Royal Land Commission", inlichtin gen te geven en te steunen bij hare taak, welke bestaat in het verzamelen van gegevens, die ter beoordeeling van de quaestie betreffende het Iersche grondbezit noodig zjjn. Het Iersche parlementslid Russell heeft aan de «Land Ligue" een brief geschrevenwaarin hij die gedragslijn afkeurten baar verzoekt, nog op dat besluit terug te komen. In hel lagerhuis werd dezer dagen weder geklaagd over den langen duur der zitting, door het krachtig doorzetten der regering om de aan de orde gestelde zaken af te doen. Lord Hartington verklaarde, dat de leden dit aan zich zeiven te wjjten hadden. Hij wees op de hebbelijkheid van sommige leden om de zaken te rekken door het houden van no joze lange redevoeringen. Sedert deze regering aan het bewind was hadden zes leden 407maal het woord gevoerd. Stelde men elke redevoering op 10 mi nutendan bedroeg dit veertien dagen, en als alle leden zoo deden, zou een zittingjaar 215 weken duren. In 1879 zijn te Londen wegens dronkenschap 33892 personen in ver zekerde bewaring genomen; 15612 dezer, dus bijna de helft, waren vrouwen. Uit Carlisle meldt men het volgende vreesseljjk voorval. Vrijdag ochtend stond de 47-jarige kleèrmaker James Bamfather in eene vlaag van woede op, greep een scheermes en sneed zyne vrouw den hals af. Hij ijlde daarop naar de kamer van zijne dochter, waar hij zich zelf met het nog van bloed druipende werktuig eene vreesselijke wonde toebragt. Toen de buren op hel gerucht, dal de zoon maakte, naar binnen stormden, vonden zij de ongelukkige mrs. Bamfather dood naast haar bed en in de kamer van de dochter des huizes den moordenaar, die nog slechts enkele oogeu- blikken leefde. FRiNHRIJK. De voormalige minister Lepère heeft bedankt voor de hem aangeboden betrekking van gezant bij het Vatikaan. In de pauselijke allocutie van 20 Aug. trekt zeer de aandacht dal Leo XIII zich volstrekt niet over Frankrijk uitlaat, doch alleen in onbepaalde bewoordingen zinspeelt op andere landen dan België, waar het evenmin be hoorlijk toegaat, llavas trekt daaruit hel gevolg dat er tusschen Darijs en Rome een soort van wapenstilstand gesloten is ol dat Rome althans de Fransche regering elk voorwendsel wil benemen om de Maart-decreten in al hunne strengheid te gaan toepassen. liet geregtshof van Limoges heeft zich competent verklaard in zake de Jezuïten legen den prefect van hel departement Haute-Vienne DeJezuïten verlangen 10,000 fr. schadeloosstelling. De gérant van de Monde Parisien is tot eene boete van 100 fr. ver oordeeld. wegens het opnemen van eene spotprent op hel bezoek der drie presidenten te Cherbourg, den heer Gambetta voorstellende als beerenleidcr en de heeren Grévy en Léon Say als zyne bceren. Te Clermont-Ferrand zal op 5 September hel standbeeld onthuld wor den van Blaise Pascal, in tegenwoordigheid van eenige ministers en afge vaardigden van verschillende wetenschappelijke vereenigingen. Op hel feest programma komt ook een bezoek voor aan Puy-de-Döme, op welks top de geleerde de eerste proefnemingen deed, die het uitgangspunt vormden voor zijne belangrijkste uitvinding: het bepalen der hoogten door middel van den barometer. De strijd in den boezem der hervormde kerk in Frankrijk is weder een nieuw tydperk ingetreden. Alles wordt bij algemeen stemregt geregeld en de krachten der partjjen staan er ongeveer gelijk. Doch in 1873 had de synode dit regt beperkt, door de bepaling, dat niemand kiezer zou kunnen zijn, indien hij niet verklaarde »van harte gehecht te zjjn aan de gereformeerde kerk van Frankrijk en aan de geopenbaarde waarheid zooals zij vervat is in de boeken des O. en N. Testaments". Door ministeriëel besluit was deze voorwaarde aan de kerkeradeu bekend gemaakt. Er wa ren echter liberale kerkeraden, die zich er niet aan hielden. Een kerkelijk proces was het gevolg dat dezer dagen in hoogcr beroep bij den raad van state tot beslissing is gekomen. Daarbjj is de nieuwe synodale bepaling, als «eene verandering van lucht bevattende, welke, volgens de wet van 18 Germinal jaar Xniet zonder approbatie der hooge regering kan inge voerd worden", eene approbatie, die niet door eene ministeriële kennisge ving, maar door een decreet van den raad van state verkregen moet wor den, van onwaarde verklaard. Toen dezer dagen het hof van assises te Grenoble zitting zou nemen, had er het volgende voorval plaats: De gezworenen stonden één voor één op, om den gebruikelijken eed te doen, waarin o. a. deze woorden voor komen: "Ten aanhoore van God en de menschen zweer ik", enz. Einde lijk kwam de beurt aan een grondeigenaarden heer Durand-Savoyat. Maar deze weigerde den eed in die bewoordingen af te leggen. Hjj verklaarde niet aan God te gelooven en kon dus slechts een eed afleggen voor zijn ge weten. De voorzitter trachtte hem lot andere gedachten tc brengen, doch Durand-Savoyat bleef weigeren. De debatten hadden hierop hunnen gewo nen loop en ten slotte werd de beschuldigde veroordeeld. De advocaat van dezen verlangde nu eene verklaring van het hof, dat een der gezworenen den gebruikelijken eed niet had afgelegd. De advocaat-generaal ondersteunde dit aanzoek cn het hof gaf daarna de gevraagde verklaring Een koopman van Civray, die zijne vrouw op heetrrdaad op overspel betrapte en met een revolver, dien lij in de hand had, zijne vrouw doodde en haar minnaar zwaar verwondde, is door het hof van assises van het dep. Vienne vrijgesproken. Hoe ver de stoutmoedigheid van eenige dieven gaat, kan uit het feit blijken, dat op bet paleis van Justitie te Bordeaux de jas van een regter gestolen werd. Sedert eene maand is dit de vijfde jas. behalve eenige hoe-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2