LEID8CHE COURANT* 1880, WOENSDAG 25 AUGUSTUS. 108. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jnars 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën js van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. STA OS-BERICHT EN. PATEHTBLADEM. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te we len dat de ingevulde patentbladen voor de -wijken IV en VI, dienstjaar 1880/81, bij liet College van Zetters in een der vertrekken van liet Raad huis dezer gemeente, op vertoon van liet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie nren, en wel van 24 tot en met 28 Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafge haalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen cischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing inde Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd, Leiden, 23 Augustus 1880. Mr. P. C. L1BRECHT LEZW1.IN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag26 Augustus 1880, des namiddags te twee uren. 1». Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Fransche taal aan hel Gym nasium. (133) 2°. Vaststelling van eene voordracht voor de benoeming van zetters. (140) 3°. Benoeming van eene onderwijzeres 2,lc klasse aan de Meisjesschool der 2de klasse. (140) 4°. Idem van een hulponderwijzer aan de Tusschenscliool. (145) 5'. Verzoek van A. Stokhuyzen, om een stoep te leggen. (131) 0°. Voordracht tol wijziging der Verordening op de markten. (134 en 142) 7». Verzoek van D. F. T. Beescrom een ijzeren pijp te leggen door het llaagsche Jaagpad. (136) 8". Idem van het Bestuur der Afdeeling Leiden en omstreken van de llollandsclie Maatschappij van Landbouw om een subsidie uit de ge meentekas. (137 en 150) 9». Idem van J. M. Sobels, om een sloot te dempen aan den lloogen Rijn dijk. (138) 10". Idem van F. J. Los en II. Ch. J. Gerritsen, om een riool te leggen. (139) 11". Voordracht betrekkelijk de jaarwedden der ambtenaren ter secretarie. (143) 12°. Verzoek van Dr. C. Ter Laag, om ontslag als stadsgeneesheer. (151) 13". Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1879. (135) 14". Idem van Vrouwen Kraammoedcrs. (146) 15°. Idem van het II. I(. Wees- en Oudelicdenhuis. (147) 16". Idem van het R. K. Armbestuur. (148) 17". Idem van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (149) 18". Idem van het Stedelijk Werkhuis. (95) 19". Wijziging van hel kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1880 131NNENLANDSC11E liEIWGTE.N. LEIDEN, 24 Augustus. Aan hel Room- en KofFijhuis //de Vink" had gisteren avond een bui tengewoon concert plaats van de muziek- en tooneelverceniging //Nut en Vermaak" alhier. Dat concert werd den leden aangeboden door heeren donateurs. De zoo aangenaam gelegen uilspanningsplaats was bij deze gele genheid, dank zij het fraaije weder, goed bezet en de uitvoering van bel programma, onder de leiding van den directeur der Verceniging, schonk veel voldoening. Na den afloop van het concert werd de bijeenkomst met een bal besloten. Tot lang na middernacht bleef men gezellig bijeen. Van de gelegenheid om per stoomboot huiswaarts te keeren werd gretig ge bruik gemaakt. Van de dezer dagen door de Hollandsche spoorwegmaatschappij uit Neurenberg ontvangen nieuwe spoorwegwagens, Amcrikaansch model, waren gisteren reeds enkele in dienst gesteld. Deze wagens zien er sierlijk uit en hebben, zooals reeds gemeld is, geen portieren ter zijde. De ingang be vindt zich voor en achter aan de wagens, die in het midden een doorloop hebben voor conducteurs en reizigers. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn alhier weder 17 schuiten met eene mooije vangst aangekomen, te zanten met 2511 kantjes pekel- en 230,200 stuks steurharing. Er werd besteed voor volle steurharing ƒ16 a ƒ7.50 per 1000, voor volle pekelharing ƒ13 a ƒ10.50 per Ion. Wegens de ruime vangst slaan de prijzen laag en is de verzending onbeduidend. Het vertrek van liet stoomschip van de Pacific Steam Navigation Com pany van Liverpool naar Bio de Janeiro en Montevideo zal op 8 September aansi. niet plaats vinden-. Dientengevolge worden er op dat tijdstip geene brievenmalen voor Brazilië en Uruguay over Liverpool verzonden. liet stoomschip Celebes, van Batavia naar Amsterdam, is op 22 Aug. van Napels vertrokken. De Koningin Emma, op weg naar Batavia, pas seerde op 21 Aug. Kaap San Iloca. De collecte voor de school met den bijbel heeft te Rotterdam ƒ8700 opgebragt, waaronder eene gift van ƒ5000. De roeivereeniging //de Amstel", te Amsterdam, heeft gisteren avond eene muziekuitvoering gegeven ter eere der bemanning van de kleine sloep et La, een drietal studenten, gelijk men weet, die met hun vaartuigje uit Douai derwaarts kwamen. In de Tuinstraat te Amsterdam heeft gisteren ochtend weder een on geluk door petroleum plaats gehad. In een gezin van eene vrouw met zes kinderen, door den man en vader verlaten, was een 15-jarige knaap eer gisteren avond laat nog niet tehuis gekomen, zoodat hel gezin zich maar ter rust begaf en de lamp liet branden. Toen de vrouw des ochtends bij haar ontwaken de lamp nog zag branden, wilde zij die uitblazen, doch de vlam sloeg in de peer, die daardoor uileensprong. De vlam deelde zich mede aan de kleederen der vrouw, die deerlijk gebrand naar het gasthuis werd gebragt. Door de haringvisschers van het Nieuwe Diep werd Zaturdag op de reede van Texel eene enorme massa makreel gezien. Men herinnert zich iiict die vissclien ooit bij zulk eene groote hoeveelheid binnengaats te hebben waargenomen. Zondag middag stond in het kamp bij Bussum eensklaps een der koks in brand. De nog al vrij hevige wind namelijk had de vlammen aanhou dend in de rigling gehouden van een der balken, waaraan de kookkelels hangen. Die balk scheen wat verkoold te zijn en brak plotseling. Een der potten viel in het vuur, waardoor de vlammen om de beenen van den kok sloegen. De bijkok bad de tegenwoordigheid van geest om hem op te pakken, en in eene ton met water te zetten, die gelukkig bijna vol was. Na daaruit te zijn gehaaldbleek dat de opperhuid van het linkerbeen ter grootte van eene hand was verbrand. Voor den bakker te Midsland, op Terschelling, J. Bakker, wiens huis en inboedel verleden week zijn verbrand, terwijl slechts het huis voor ƒ1000 verzekerd was, heeft men eene inzameling op dit eiland gehouden, welke de daar nog nooit gecollecteerde som van ruim 600 opleverde. Rijk en arm hebben zich beijverd om de ouders in slaat te stellen voor hunne 13 kinderen weer brood te verdienen. - Te Deventer ontstond Zaturdag namiddag in een der bovenkamers van liet hotel //de Keizer" brand. Door snelle hulp van de brandweer en de goede werking van een paar brandspuiten gelukte het de vlammen, die reeds een gedeelte van het meubilair aangetast hadden, spoedig te bedwingen en te blusscben. Hoewel het fraaije ameublement van deze kamer, die door een officier bewoond werd, gedeeltelijk verbrand of verschroeid is, zóu de schade toch betrekkelijk nog gering hebben kunnen zijn, indien niét eenige zooge naamde redders toegeschoten waren, die met een ware dollemanswocde al wal binnen hun bereik kwam, ook uit de niet brandende apartementen, uit de vensters wierpen of uil het gebouw sleepten, waardoor het geredde vernield of zwaar beschadigd op straat kwam. Na afloop leverde het geheel dan ook een tooneel op van verwoesting, die eer deed denken aan eene plun dering van een gebouw, dan aan brand. Men schrijft uit Bolsward aan de N. R. C.: Sinds eenige dagen zijn in een aantal huisgezinnen alhier verscheidene personen ziek geworden. De verschijnselen zijn bij allen dezelfdesterke neiging tot braken met hevige diarrhee, vergezeld van zware pijn in de ingewanden. In een paar dagen waren sterke mannen zoo zwak, alsof zij weken lang ziek geweest waren, In een gezin is een kind van een jaar gestorven. Met bijna voldoende zekerheid wordt dit treurig verschijnsel toegeschreven aan het gebruik van vlecsch van ecu stier die geslagt is, terwijl beweerd wordt, dat hij zich zou geworgd hebben aan een touwwaaraan hij vastgemaakt was in de weide. Althans de ziekte vertoont zich overal in de huisgezinnen, waar men van het vteesch van den stier gegeten heeft. In een gezin, waar ou ders en kinderen ziek werden, bleef één kind gezond, dat er juist niet van

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1