het inwendige van het gebouw. Daar vonden zij een vat jenever, tapten er ieder eene kruik uit, en gingen er mede door, post en wacht in den steek latende. Zij hadden spoedig zoodanig de hoogte, dat zij er bij neer vielen en door de nachlwachls moesten worden weggedragen. Door de politie te Groningen zijn in beslag genomen een dubbeltje en een kwartje, voerende het eerste de beeldlenis van koning Willem 111 en het laatste die van koning Willem II; beide stukken zjjn verklaard te zijn talsch, en vervaardigd in nabootsing van echte rgksmunlspeciën. Tol leniging van den nood, door den grooten brand in de Valther- en Weerdinger veenen (prov. Drenthe) ontstaan, is bij de hoofdcommissie inge komen nagenoeg 10.000. Over de daaraan te geven bestemming is het volgende besluit genomen: voorden herbouw van huizen 1727.50, voor doorbrand vernietigd inzaai-zaad 1036.20, voor meubelen en kleederen 3380 29, voor diverse ondersleuning 1500, terwijl de overblijvende som van p. m. 2300 (waarbij de nog inkomende giften zullen worden gevoegd) i besiemd zullen worden ter tegemoetkoming voor de kleine verveeners. Een jong mensch, Woensdag avond van Tilburg naar Goirle gaande, bemerkte op den weg eene witte kat, die stil bleef zitten. Hij wilde de kat grijpen, om te zien wat haar deerde, doch het dier beet hem in den duim, die weldra geweldig opzwol, zoodal geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Men vreest dat hei dier dol was, en maakt zich dus ook voor den jonkman beducht. Een landbouwer te Gronsveld heeft een nest met hamsters uitgegraven, waarin zich 12 levende jongen bevonden, terwijl Ie Moersel mede een nest' met 11 jongen werd bemagtigd. In de voorraadschuur van het eerste vond men één, en in die van het tweede nest anderhalf hectoliter tarwe. Uit Bergen op Zoom meldt men aan de N. R. C.: Vrijdag avond om streeks 9 uur is hier een felle brand uitgebroken in eene hoeve, gelegen builen de Steenbergsche poort. In een uur tijd was het geheele huis afge brand. terwijl de geheele inboedel, zoomede eene geit eene prooi der vlammen... werden. De bewonersdie reeds te bed lagenhebben zich met moeite kunnen redden. Het huis stond op tien minuten afstand van de kom onzer gemeente; de spuiten, die derwaarts gingen, moesten op last van den bur- gémeesler eth'er terug, omdathet huis tot eene andere gemeente be hoorde. Zeer laat kwam de spuit van de op 25 minuten afstand gelegen gemeente Halsteren, engaf geen water, omdat de slang lek was. Vrijdag middag begaven zich eenige jongens van ongeveer 13 jaren a :ii het Zandse te Vlissingen te water om te baden. Spoedig verdween er een in de diepte, en de schrik joeg de andere jongens op de vlugt. De zoon van den Belgischen loods de Pooler, oud 14 jaren, zag den gevaar vollen toestand van den drenkeling, begaf zich onmiddellijk te water en had hel geluk hem Ie grjjpen. Hjj zelf zou echter zijne edelmoedige zelf opoffering met den dood hebben moeten bekoopenindien niet een andere jongen, J. Strnyk, die in de onmiddellijke nabijheid was, te water ware gesprongen, om beiden behouden aan den wal te brengen. 'sGRAVENHAGE23 Augustus. Door Z. M. is aan jh'. mr. W. F. Rochussen, Zr. M\ buitengewonen gezant en gevolmagligden minister te Berlijn verlof verleend tot het aan nemen der versierselen van ridder 1< kl. der orde van St. Anna, hem door den keizer aller Bussen geschonken. Tot adspirant-ingenieur der marine zijn benoemd de hh. H. M. van Andel en J S. van Veen, en tot scheepsklerk zijn benoemd de jongelingen IS. W. Gaillard, li. A. de Josselin de Jong. II. W. Bauer, F. H. A. van der l'rugh, R. F. baron van lleerdt tot Eversberg, G. J. 11. Ferguson, F. A. Ebbinge Wubben, A. W. van den Worm, W. F. van Grasstek, C. Flacs, O. W. J. Immink, A. L. lioops, T. Gerdes Oosterbeek en J. A. Meulemans. Bij bei corps ingenieurs, mineurs en sappeurs zijn benoemd tot le luit. de 2e luitt. J. II. A. Mijsberg en F. J. II. Verhoef, beiden van bet corps. De 1' luit. der inlantcrie D. W. A. Graicheu, van het Nederl. Indische leger, is voor den lijd van vjjf jaren gedetacheerd bij het wapen der infan terie van het leger hier te lande en wel bij het 5' reg. van dat wapen en de he r dr. A. II. R. Briiniughauseiipraciisereud geneesheer te Pforzheim (Groothertogdom Baden), is voor den tijd van vijfjaren benoemd tot offi cier van gezondheid 2' kl. bij het leger in Nederl.-Indië. De luiileiiants ter zee 2e kl. W. 11. Dittlol Tjassens, gedetacheerd te Leiden, en L. C. Koster, dienende aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden, worden respectivelijk overgeplaatst aan boord van het schroef stoomschip Leeuwarden en het wachtschip le Willemsoord. De luit. ter zee 2' kl J. J. Poortman, dienende aan boord van laatstgenoemden bodem, wordt overgeplaatst aan boord van het opleidingschip Admiraal van IRassenner. De scheepsklerken P. van Teutem, C. V. Veldman, A, P. van de Ven, A. M. Post Uiterweer, W. Baerts, P. P. de Eerens, G. J. de Man J. A. C. Bouman én A. A. J. Schiltallen dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, worden, de 7 eersten op non-activiteit gesteld, de beide laatsten overgeplaatst respectivelijk aan boord van het schroef stoomschip Leeuwarden en van Galen. Door den minister van kolonién is de heer II. A. Sirks. luit. ter zee 1« kl.toegevoegd aan den inspecteur van stoomvaartdienst bij het dep. van marine, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ncderl.- Indië, om te worden belast met de waarneming der betrekking van inspec teur van stoomvaartdienst bij het dep. van marine daar te lande. Z. K. 11, prins Fredcrik zal zich in hel laatst dezer week naar Neu- wied begeven. Bij het baden in zee te Scheveningen had gisteren voormiddag een droevig ongeluk plaats. Twee baders, die zich waarschijnlijk te ver hadden gewaagd en daardoor aan hel surveillerend oog van de opzigters ontsnap ten, zijn van de been geraakt en door den hevigen stroom, gisteren in zee merkbaar, weggevoerd zonder dat iemand hen vermiste. Men vermoedt dat een der drenkelingen den ander, die voor het eerst een zeebad nam, wil lende bijstaan of redden, evenmin aan de kracht van het water weerstand kon bieden. Beiden kwamen bij het damesbad aanspoelen en eerst op dat oogenblik ontwaarde men het gevaar, waarin zij verkeerden. Door badvrou- wen op het strand gebragt, hadden beiden reeds hun bewustzijn verloren, in welken toestand zij in het gemeentebadhuis werden opgenomen. De bad- docter, bijgestaan door eenige geneesheerenin de badplaats aanwezig, wendde oogenblikkelijk de meest krachtige pogingen aan tot opwekking der levensgeesten. Daarin mogten zij slagen ten opzigte van een hunner, op wien de kunstmiddelen met dit gelukkig gevolg werden toegepast, dat hij zijn bewustzijn herkreeg en later huiswaarts kon wandelen. De levens geesten van den ander bleken reeds te zijn uilgebluschtzoodat de artsen ten slotte slechts zijnen dood konden constateren. De verdronkene stond in familiebetrekking tot den geredden persoon. BUITKIN LAIN DSC11K BKKIGTK.N BELGIË. De Köln. Zeit. en de Germania ontvingen telegrammen uit Rome, den korten inhoud behelzende der allocutie, door den Paus in het consisto- rium gehouden. Daarin werd uitsluitend over de Belgische zaken gehandeld. De Paus beschouwde de opheffing der Belgische legatie als eene zware be- leediging en een bewijs, dal de oorlog tegen de kerk met vernieuwde hef tigheid was aangevangen en het Belgische ministerie door een anti-katho lieken geest bezield was. De Belgische onderwijswet had de kerk niet kun nen billijken. Daartegenover moest de houding der bisschoppen worden ge prezen, terwijl de Paus bewijzen zijner lankmoedigheid had gegeven en de bisschoppen tot matiging had aangemaand. Den eisch van het ministerie om eene blaam over hen uit te spreken, had hij steeds moeten afslaan. Totaal valsche beschuldigingen waren door het ministerie tegen den Pauselijken Stoel uitgebragt. Het regt van de kerk om vertegenwoordigers te hebben, '"'inzonderheid bij de katholieke natiën, was door België geschonden. Hoe geneigd ook persoonljjke beleedigingen te dulden, zou hij toch nooit belee- digingen verdragen, die aan de waardigheid van den Apostolischen Stoel te kort doen, zelfs niet al was zijn leven in het spel; hij uitte deze aanklag- ten luide, opdat vorsten en volken die mogten hooren. Woensdag zijn er uit Brussel 123 treinen vertrokken, met gemiddeld 600 passagiers, of een totaal van 73800 reizigers. Eene afschuwelijke misdaad heeft Oudenaarde in opschudding gebragt. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een ontaarde zoon, fabriekwer ker. met het deksel der kagchel zijne moeder verscheidene wonden loegc- bragt. Dingsdag is de vrouw in het gasthuis bezweken. De misdadige zoon is op de vlugt, doch, naar men verzekert, is de justitie hem reeds op het spoor. EKGELASD, LONDEN, 22 Augustus. In het hoogerhuis heeft lord Chelmsford gelegenheid gevonden over den Zulu-oorlog en den slag bij Isandula te spreken. Lord Chelmsford weet de ramp alleen daaraan, dat zijne bevelen niet waren opgevolgd; het kamp werd niet genomen, omdat het geen voldoend garnizoen had, noch omdat de soldaten te jong waren of omdat de posit ie moeijclijk te verdedi gen was, maar alleen omdat het strikt bevel om het te verdedigen door ko lonel Durnford niet was nagekomen. De onder-secretaris van oorlog, graaf Mórley, maakte den spreker zijn compliment over zijn duidelijk relaas, maar onopgehelderd bleef, hoe het mogelijk was, dat de Zulu's in grooten getale hel kamp konden aanvallen, terwijl de Eugelscben niet eens wisten, dat er vijanden in de nabijheid warennoch waarom de meest gewone voorzorgsmaatregelen door lord Chelmsford waren verzuimd. Men meldt uit Simla: Stewart heeft zijn hoofdkwartier le Djellalabad gevestigd. Inboorlingen berigtcn. dat Boberts zonder tegenstand voorbij Ghnzni is gelrokken. Men verzekert, dat het ongeduld der stammen Ayonb Klian besluiten deed tot een aanval op Kandahar vóór de aankomst van hulp. Generaal Phayre is naar Khojah opgerukt. De heer Gladstone, die, naar lord Cavendish mededeelde, niet dan met groote moeite zich heeft laten weérliouden van deel le nemen aan de discussie over de wet op de spaarbanken, zal, naar de Daily Keus meent te welen, een uitstapje naar Madeira doen. Generaal sir Thomas Steele is in plaats van sir John Michcll. wiens diensttjjd verstreken is, lol opperbevelhebber der troepen in Ierland be noemd. De toestand van Ierland wordt druk besproken. De moeijelijkheid i om in sommige gedeelten van Ierland de bevolking tot eerbied voor de wet te stemmen, is ongetwijfeld zeer groot, maar energie en moed zuilen, naar >de Times meent, zeer wel in slaat zijn in Ierland regt en wel te hand haven. De regering kan bij de vervulling van die taak op de hartelijke ondersteuning van parlement en natie rekenen. Donderdag is op den Midland-spoorweg tusschen Settle en Carlisle weder een ongeval gebeurd, doch gelukkig niet van groote gevolgen. De expres- trein van Manchester en Leeds naar hel noorden kwam in den tunneltoen er iets onklaar raakte en de trein moest stilstaan. Een der geleiders nam de voorzorg mistsignalen op de rails le leggen. Een exprestrein van Lon den stoomde aan, werd ook door de ontploffing der signalen gewaarschuwd, maar kon toch niet gaauw genoeg stoppen en liep op den stilstaandcn. De achterste conducteurswagen van den Manchestertrein werd vernield en de locomotief van den Londenschen werd van de rails geschokt. Persoonlijke ongelukken zijn echter niet te betreuren. Het Lyceum-theater te Sunderland is door brand vernield. Gelukkig was er geenc voorstelling, liet is de tweede maal dat dit gebeurt. FRANKRIJK. In den algemeenen raad van hel dep. Gers is een stormachtig tooncel voorgevallen. De senator der linkerzijde, Luro, beklaagde zich hevig over

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2