LEIDSCHE C OU R A N T. DINGS DAG 24 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, huilen de expcditiekostcn. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenlifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STA OS-HER ÏCHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien hel adres van de Gebroeders Van Wijk G*.fabrikanten alhier, houdende verzoek tot verplaatsing ran twee houten ver/kuipen in hunne fabriek aan het Levendaal n". 150; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 611"1 September aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 23 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. P ATENTB1ADEW. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te we ten dat de ingevulde patentbladen voor de wijken IV en VI, dienstjaar 1880/81bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van 24 tot en met 28 Augustus e k.Irrwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafge haalde patcntbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing inde Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd. Leiden, 23 Augustus 1880. M'. P. C. LIRREC11T LEZWIJN. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Donderdag, 26 Au- i gust us a. s.des namiddags te 2 uren. WNNENLANDSDIIB HKRHITKM. LEIDEN, 23 Augustus. De Staatscourant bevat het verslag van de commissie belast met het afnemen van het veearlsenijkundig examen, aangaande hare zitting in Mei, Junij en Julij 1880 Zaturdag avond is een schippersknecht van eene doorvarende schuit door het uitschieten van zijn haak aan de Mare in bel water gevallen; hij wer.l gelukkig door de vrouw van den schipper, die aan het roer stond, gegrepenen op die wijze gered. Gisteren avond, omstreekt 1054 uur, is eene tilbury, bespannen met een paard en waarin vijf personen gezeten waren, behoorende aan van der V. Ie Lisse, buiten de Zijlpoort aan den singel in hel water geraakt. Door tusschenkomst van den brugwachter aldaar en eenigc daarbij komende per sonen zijn allen gered en er met den schrik afgekomen. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ45, 22. ƒ4 40 en /2.20, de laagste /44, ƒ22, ƒ4 20 en ƒ2.10. Gedurende de groote tentoonstelling te Leiden, eerlang te honden, zullen de liengsten gestald worden in eboxes". gelijk dal geschiedt op de Engelsche groote tentoonstellingen. (llbl.) Men verneemt dat de unie-collecte, Sclmol niet den Bijbel, gehouden Zondag 22 Augustus II. in de kerk te Leiderdorp, beeft opgebragl de som van ruim 228. De minister van waterstaat enz. heeft, op het door geil. stalen van Noordbrabant genomen besluit, waarbij door de provincie, onder een achttal voorwaarden, eene bijdrage van ƒ1,000,000 in de kosten van uitvoering en onderhond der werken lot verbetering van den waterstaatstoestand in liet N. Oostdijk gedeelte in Noordbrahant wordt aangeboden, geantwoord dat die bijdrage naar zijn gevoelen op niet minder dan 2,000.000 zal te stellen zijn. De naar aanleiding van dit antwoord door grd. staten lol een naamv- keurig onderzoek van de quaestic geroepen adviseurs verklaren zich met 's ministers gevoelen volkomen ie vereenigen eu geven daarvoor de volgende giouden op. Alleen krachtige middelen kunnen lol een geweusebt einde leidenmaar deze gaan onvermijdelijk met groote kosten gepaard. Wil men hierop bezuinigen dan krijgt men half werk. dat ten allen tijde bloot staat op nieuw door liet gevreesde element te worden vernield. Mogt bet thans door de regering voorgestelde plan lot uitvoering komen, dan komt aan al de rampen voor goed een einde. Omtrent de werkzaamheden der synode meldt de Kerk. C. O; a. het «plgende: Aan de orde werden gesteld de aan de kerk reeds bekende voor stellen der laalstgehoudene synode, met name de door haar voorloopig aan genomen wijzigingen van al. 3 en 5 van meergenoemd art. 38 regl. gods dienstonderwijs. De adviserende commissie had de synode aangeraden om die voorstellen niet aan te nemen, maar in al. 3 na de woorden; «een of meer ouderlingen", aldus le lezen: «Wanneer de ouderlingen bezwaar maken of verhinderd zijn. den predikant bij de aanneming ter zijde te staan, is de kerkeraad bevoegd, op voordrag! van den predikant, één of meer otid- ouderlingen daartoe af te vaardigen", en de vijfde alinea aldus le doen luiden; «Wordt de uitslag van het onderzoek door de daartoe aangewezen personen voldoende bevonden, dan heeft de aanneming plaats". Deze voorstellen der commissie vonden even warme voorstanders als bestrijders. Werd van de eene zijde gewezen op den bedarenden invloed, dien zij in den feilen partijstrijd dezer dagen konden oefenen, en op liet herslel van orde en rust, dat men daarvan kan verwachten, bet ontbrak ook niet aan hen, die bel ongeraden achtten om in die onzekere verwachting ccnc bepaling te maken, volgens welke liet al of niet aannemen van lidma ten geheel aan de toegevendheid en welwillendheid der ouderlingen zou worden overgelaten. Ook voorzag men dal er ouderlingen zouden zijn, die weigeren zouden aan oud-ouderlingen eene taak over te dragen, die zij, gelijk zij te kennen geven, om des gewetens wil, zeiven niet op zich mogen nemen. Meer dan één voorstel werd gedaan om te beproeven aan al deze bezwa ren tegemoet le komen. Een daarvan, de formulering van een reeds in den aanvang der beraadslaging geuit denkbeeld, om namelijk de regeling van de aanneming van lidmaten aan de kerkeraden over te laten, in ver band mei de reeds aanvankelijk verkregen autonomie der gemeentenen met het oog vooral ook op liet aanhangig voorstel lot kerspelvorming, maakt thans nog een onderwerp van ernstige beraadslaging uit. Aanvanke lijk strekt liet eenvoudig om de geheele vijfde alinea van art. 38 te doen vervallen. j Te Haarlem is legen zekeren A. Pronk, die reeds eenige malen we gens diefstal iu liet luchthuis heeft gezeten, weder proces-verbaal opge maakt ter zake van diefstal, op de volgende wijze gepleegd. Werkende j aan het lossen van sternen uit een schip in het Zuider Buitensparenwist hij behendig nu en dan steenen iu bel water le doen vallen, ten getale van eenigc honderden; nadat het schip ledig en weggevaren was, vischtc hij de steenen met een schepnet op en verkocht ze beneden de waarde. Volgens den Kunstbode zou de stad Amsterdam door liet overlijden van jhr. Bicker in het bezit komen van eene niet onbelangrijke verzameling schil derijen, meestal lamilie-portrettenwaarouder o. a. van Saudrart en andere beroemde meesters. In een danshuis, meldt het G. Pol. /V., ontstond onlangs een groot lumnlt, doordien er geroepen werd: er is een horloge met gouden ketting gestolen. Op last van den eigenaar werd de deur gesloten, geen der bezoe kers kon zich verwijderen; alzoo meest de dief zich in hun midden be vinden. Men kwam overeen, dat ieder der bezoekers zich liet fouilleren, en wanneer men den dief ontdekt had, dezen aan de politie over te leveren. Dit maakte effect; met een doffen slag viel het geroofde voorwerp voor de voeten van een 17-jarig jongeling, die bekende de dief te zjjn. lljj werd volgens gemaakt accoord aan de politic overgegeven. Te Zaandam is heden nacht brand ontstaan in eene loods van de stoomhoutzagerij van den heer van der Stadt Cz.waarvan het gevolg was dat de geheele stoomfabriek eene prooi der vlammen werd. In de vorige week heeft men de laagheid gehad des nachts drie koeiien van den landman I). Bakker le Landsmeer vreesselijk te mishandelen, door elk der beesten twee spenen af te snijden van de uijers. De dader is onbe- j kend. De burgemeester looft j 50 uit aan elk, die eenige aanwijzing kan doen. Te Nieuwe Diep zijn Vrijdag nacht twee mariniers, die elkander voor het cantine-gebouw der marine moesten aflossen, een kijkje gaan nemen in

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1