KMKiVï. V. %w> ...i... .......I ..I-.»..,!..— MAANDAG 23 AUGUSTUS. BINNOI,\N!)S(31R RERÏGTEN. De Courant verschijnt dadelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, te prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p, p. f 2.35. Hel Verslag ufzotulerlijk is verkrijgbaar voor 2.60 'sjaars, huilen de expcditiekosten. Afzonderlijke ttommers der Courant zijn. verkrijgpufir vopr 5 cents. De prijs der Adverteniifn is van 1—4 regels 1.— iedere, regel, meer 25 cen.ls. vy «leze Courant behoort een Bijvoegsel. u .^aer* LEIDEN. 21 Augustus. Heden ochtend werd- het stoffelijk overschot van den nestor onzer geneeskundigen, dr. L. S. van Praag, ter laatste rustplaats gevoerd. Omstreeks twaalf uur kwam de treurige stoel te Katwijk aan, waar reeds menig stadgenoot wachtte om getuige van deze treurige plegtigheid te zijn. Nadat de kist boven het graf geplaatst was, nam dr. W. Scheffer het woord. Hij wible niet dat het graf zich zou sluiten zonder een woord te spreken over hem, voor wien dit graf bestemd was. Hij wilde den lof, welken de afgestorvene verdiende, niet uilbazuinen, want dit zoude de overledene zelf, indien hij zulks kon, voorzeker beletten; want hg had niet geleefd om door de menschen verheerlijkt te worden, maar voor een hooger doel; van hem toch kon gezegd wordendat hij was een man van geweten. Dit had hrj; bewezen door de geloofsverandering, die hij eenmaal in zijn leven had aangegaan. Trots verbreking van familiebanden, trots vele on aangenaamheden. d.ie hem hierdoor te beurt vielen, toch had hg zulks gedaan, omdat hg aan den aandrang van zijne innige overtuiging wilde toegeven; niettegenstaande dit bleef hij altijd en immer even verdraagzaam, gaarne waardeerde lig ee.n ieders overtuiging, al was het ook de zijne niet. Ook als geneeskundige v.erdiende hij een, woord, van hulde,, want niet alleen w;as hgzooals vele andereneen helper van; het zieke ligchaam, hg was ook een helper in geestelijken zin- Alien tju?,, die hem ajs bunneu helper hadden uitverkoren, mogen, Gpd dankbaar zijn, dat zy. h,em zoplang hebben mogen behouden. Dr. van Praag, zoo vervolgde dc spreker, heeft iu zyn leven vele aange name oogenblikkcn mogen, beleven, maar de onaangename hebben hem ook niet ontbroken. Als grgsaard toch moest hg zgn eigen zoon en ambtge noot nog grafwaarts dragen, om weinig tijds daarna ook weder een hoop- vollen kleinzoon te verliezen; maar hij liet zich door deze harde en wreede slagen niet ter neêr slaanlig hield slechts immer voor den geest de zoo bemoedigende woorden: «Vader! niet mijn wil, maar de uwe". Moge, zoo eindigde hij, het aandenken van onzen doode nog lange jaren in uw aller aandenken blijven leven. De heer Dercksen, schoonzoon van den overledene, nam vervolgens het woord, en bedankte vooreerst allen, die, ofschoon niet tot de genoodigden behooreudc, hunne sympathie met den ontslapene betoonden, door bier ter plaatse Ie komen om hem het laatst vaarwel toe te roepen. V oorts bedankte hg den heer Scheller voor de gevoelvolle woorden, zooeven door hem gesproken. Nadat alle familiebetrekkingen een weinig aarde op de kist geworpen hadden, verliet de stoet het kerkhof om herwaarts terug te keeren. Wij vernemen dat het aantal leden van de afd. Leiden en omstreken der Hol!. Maatschappij van Landbouw reeds het cijfer van 650 heeft bereikt. Met 1 Jan. 1880 bedroeg dit getal p. m. 300. De collecte ten behoeve van de onderscheidene Christelijke scholen alhier, hij den dank- en bedestond op 17 Augustus, heeft opgebragt ƒ349.60. Heden middag ten half twee ure is op de Botermarkt een paard, be spannen voor een bierwagen, op hol gegaan, doch in zijn loop.gestuit door eene aldaar aanwezige party matten; er hebben daarbij geen persoontgke ongelukken plaats gehad. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelgks van 47 tot 70 volwassen personen en 5 tol 10 kinderen. Gisteren is weder een opzigter van de in aanbouw zijnde stcom-olie- fabriek van de hb. Siltevis Kuttente Leiderdorp, van een vrij hoogen steiger gevallen en beeft door dien val onderscheidene wonden bekomen. Ware hg niet op dc hielen nedergekomenzou het ongeluk welligt grooter zijn geweest. De Staatscourant maakt thans een aanvang met de medcdeeling van de nitkomsleu der zesde algemeene tienjarige volkstelling. De werkeigke bevolking der provincie Drenthe op 31 Dec. 1873 was 118,845 zielen, als 61423 mannen en 57422 vrpnwcn. De Staatscourant bevat hel verslag der commissie van 1 Augustus 1879 lot 1 Augustus 1880, belast met het afnemen der practisclie genees kundige en tandheelkundige examina, volgens arit. 2 en 8 der wet van 25 Dec. 1878. In de tweede zitting der commissie, van 14 January tol 6,Julij te Amsterdam gehouden, hadden zich tot het afleggen van het practised geneeskundig examen aangemeld 136 candidatenen voor liet pracliscii tandheelkundig examen 7 candidaten. 28 candidaten trokken zich voor den aanvang van het examen om verschillende redenen terug. Het arts-diploma is uitgereikt aan 47 candidaten en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het examen aan 33 candidaten. Het diploma van tand-arts is uitgeceikj aan 4 van de 7 candidaten, die zich hadden aangegeven. De vereeniging voor lijkenverbranding zal hare 5de algemeene verga dering houden te Nijmegen, op Zalurdag den ll11"1 September a. s. Tot de plinten ter behandeling behooreu o. a.Voorstel van het hoofdbestuur om hel voordeelig saldo der algemeene kas over het jaar 1879 te storten in hel fonds voor lijkovens; verslag van het onderzoek, door liet hoofdbe stuur ingesteld, omtrent de vraag ol er in eene der provinciën Noord- en Zuidholland, Utrecht of Gelderland, gelegenheid bestaat om op het terrein eener begraafplaats een Siemenschen oven op te riglen, die aan de beheer ders dier begraafplaats zou worden overgedragen. Uit het dezer dagen verschenen verslag van bet Neder!, zendelingge nootschap blijkt, dat er in het vorige jaar ontvangen is aan contributién collecten enz. ƒ45,726,07 en aan giften en legaten ƒ23.191,90, tezamen een bedrag uitmakende van 68,917,97, doch dat de uitgaven de som van f 94,609,17 beloopen hebbenzgnde er alzoo een tekort van 25 629.20. Het vorige jaar bedroeg de ontvangst ƒ94,322,45; vooral op den post «giften en lega ten",^die in 1878 tot pgna ƒ42,000 klom, is cenc aanzienigkevermindering (ongeveer 20 mille) te bespeuren. Door de synode der Ned. herv. kerk is liet voorstel van prof: Gopszen, om uit het reglement voor het godsdienst-onderwijs art. 38 de 5e alinea geheel te doen wegvallen, met groote meerderheid verworpen. Bij ontsten tenis van den heer Luli, is de heer Overman als president, en de heer van Duyl als vice-president opgetreden. Te Hdarlem is gisteren nacht brand uilgebroken in een onbewoond perceel aan de Gedempte Oudegracht, vermoedelgk ontstaan, door onvoorzig- tigheid van werkliedendie in het huis hadden gearbeid. De brandweer was zeer spoedig tegenwoordig en met hulp van drie spuiten was men hel ge vaar binnen een uur meester. Het perceel is geheel uitgebrand. Eene daar naast gelegen woning heeft ook nog eenige schade geleden. Te Amsterdam is eergisteren weder een winkelier in scheepsvictualiën het slagtoffer geworden der bekende nagebootste bankbilletteu. De daders, een man en vrouw, zijn onbekend gebleven, ofschoon terstond van hel ge beurde by de politie is kennis gegeven. Te Utrecht is drie maanden cellulaire gevangenis gecischt tegen een persoon, die, onder voorgeven tot de geheime politie te belmoren, in dc binnen- en buitenwijken personen bekeurde, wauneer hij liet een of ander bemerkte strijdig tegen de polilie-reglemenlen. Na de bekeuring bood hjj zich aan de zaak in der minne te schikkenwaartoe de meeste der bekeur den bereid bevonden werden. -- Woensdag 11. is in het Zwitsersche huis in het Zeistersche boscli brand ontslaan die zoo in hevigheid toenamdat het huis in weinig tijds was uitgebrand. J. H- Weeniuk, dienstbode te Httmmelo, is door het geregtshof te Arnhem schuldig verklaard aan opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij niet te voorzien was, dat daardoor menscltenlevens in gevaar kon den worden gehragt, en veroordeeld tol 3 jaren correctionele gevangenisstraf. Te Tienhoven hebben onlangs in eene herberg twee werklieden, die na eene heftige woordenwisseling handgemeen werden, elkander vermoord. De een bragt zijn makker onverwachts twee messteken in het onderlgf toe, waarop de gewonde hem woedend Let mes ontrukte en er hem den hals mede afsneed. Weinige oogenblikkcn later waren beiden overleden. Men meldt uil Zwolle: De correspondentie van kier op Amsterdam vyordt met den dag van heden met eene geregelde naclit-stoombootdienst vermeerderd. De kortelings nteer besprokenvernieuwde scliroefbooteu IJssel eu 4'instel, van de firma D. P. Kievits te Amsterdam, vertrekken 9 ure des avonds van beide plaatsen. Dc bestemming is passagiers, goede ren en vee. De stadswaag, in 1748 als zoodanig in gebruik genomen, is door het

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1