LKII8C1E COURANT. I". 193. WOENSDAG 18 AUGUSTUS. ISSO, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, He prijs drr Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huilen de expeditieltoslen. Afzonderlijke nommrrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cenls. ST ADS-R ER ICHT EN. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 16dt° Augustus jl. invorder baar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1880/81, van de wijken VII, VIII. IX en restanten; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de heidsche Courant-. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 17 Augustus 1880. DE KANTER. BliNNENLVNDSCHË RKRIGTËN. LEIDEN, 17 Augustus. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren J. v. F., wonende Ie Nieuwkoop, wegens het opknopen van militaire kleeding- stnkken. In den afgeloopen nacht is aan hel politie-bnreati gebragt zekere .1. M., die verdacht wordt van braak in de remise van hel paardenspoor alhier. lieden voormiddag, omstreeks haKIO ure, is aan de Binnenvestgracht, over het l'lantsocn, een 1-jarig kind, dal in een kinderwagentje gezeten was, door het achteruit wijken daarvan te water geraakt; het werd echter spoedig gered door J. C. L., die zich daartoe te water heeft begeven. Heden morgen, omstreeks 11% ure, heeft de wed. C.oud 88 jaren, wonende in de Grocnenstecgop de Breèstraat een toeval gekregen; tot bewustzijn teruggebragt, kon zij echter weder huiswaarts kecren. Voor de aanstaande acle-examens voor het lager onderwijs in deze provincie, die den 1"'" September aanvangen en tot 22 October zullen voortduren, hebben zich ruim 800 candidatcn aangemeld. De directeur der polytechnische school te Delft heelt bekend gemaakt dat bjj tot inschrijving voor den cursus 1880- 1881 zitting zal houden in hei gebouw der instelling op Maandag, Dingsdag en Woensdag 6, 7 en 8 September, van 9% tot 12 en van 1 tot 3% uur. De lessen vangen aan Donderdag 9 September De minister van financiën heeft bekend gemaaktdat te beginnen met den eersten September aanst. door de betaalmeesters in alle arrondissemen ten, in betalingen gebezigd, en voor zooveel de aanwezige voorraad strekt, aan ingezetenen op hunne aanvrage, in kleine partijen, tegen overneming van ander wettig betaalmiddel of van billetten der Nederlandschc bank, afgegeven zullen worden muntbilletten van tien gulden, uitgegeven inge volge de wet van 26 April 1852, naar den nieuwen daarvoor bij kon be sluit van 13 Maart 1879 bepaalden vorm. De nog in omloop zijnde munt billetten, vervaardigd naar de bepalingen van het kon. besluit van 30 Augustus 1853, blijven bij voortduring wettig betaalmiddel. Te rekenen van 15 dezer zullen de aangeteekendc brievenbestemd voor personen wonende buiten de aaneengebouwde kom van de plaats waar een hulpkantoor gevestigd is, of in de buitenwijken van den bestellings kring der postkantorenaan de woningen der geadresseerden worden uit gereikt, tenzij de belanghebbenden een daarmede strijdig verlangen kenbaar maken. De bestelling van een brief heeft in den regel slechts eenmaal plaats; wordt de geadresseerde of zijn gemagtigde niet te huis gevonden, dan moet de brief aan het post- of hulpkantoor worden afgehaald. De strijd, die in de laatste dagen te Amsterdam gevoerd werd. met het oog op de herstemming, die heden moest plaats hebben lusschcn de bh. Gleichman en Kappeynewas vrij vinnig. Het weekblad de Amsterdammer, dat in het strijdperk trad voor den heer Gleichman, gaf gisteren een extra- nommcr uitgeheel gewijd aan deze verkiezing. Hel stoomschip Prinses Marie, is op 15 Augustus te Batavia aan gekomen. Door de stoomvaartmaatschappij «Zeeland'' is aan den minister van justitie het verzoek gerigt, om de knmmandantcn en eerste officieren harer stoomschepen te willen benoemen tot onbezoldigde «rijksveldwachters", teil einde in aan boord dier stoomschepen voorkomende gevallen ook als justitiële beambten krachtdadiger te kunnen optreden. Den li4» September zal met het stoomschip Prins Hendrik een deta chement suppletietroepeu vertrekken, sterk 54 militairen, waaronder 4 onderofficieren, onder bevel van den kapitein der infanterie W. P. Stuttcr- heim en den 1" tuil. der artillerie J. A. Almcrood. Beiden keeren vau ver lof terug. Zondag avond 11. is bij de zangwedstrijd te Keulen, in de afdeeling «Nederlandsche Vereenigingen". aan de Amsterdamsche Liederlafel «Euterpe", directeur G A. Ileinze, met algemeene stemmen de eerste prijs toegekend voor afdeeling C. Deze prijs beslaat uit eene gouden medaille en 1000 mark. Te Amsterdam heeft gisteren een dienstmeisje, dat het fornuis met petroleum wilde aanmaken, hare onvoorzigtigheid zwaar moeten boelen. De petroleum ontplofte plotseling en deelde de vlam mede aan de kleederen der ongelukkige, die onder hevige pijn naar het gasthuis moest vervoerd worden. -■ Te Zulphen is Zalurdag een huzaar, W. van Lienden genaamd, hij het baden verdronken. De groote menigte hooi, die jaarlijks in de omstreken van Kampen, inzonderheid van het Kampereiland, verhandeld wordt, gaat tot dusverre nog traag van de hand. De prijzen blijven stationnair /20 a ƒ24 per 500 kilogram, voor de hooihandelaars nog steeds te hoog. Te Midsland op Terschelling werd op den morgen van den 14'* dezer brand ontdekt in de woning van J. Bakker, landbouwer en bakker. Deze brandwelligt door broerjing van het hooi ontstaankreeg spoedig een zeer dreigend aanzien. Tegen den middag lag het geheele huis tegen den grond alle voorraad is verbrand, waarbij ook varkens en kippon. Gelukkig was het morgen, anders ware de ramp niet te overzien geweest, zoowel voor het geheele dorpje als voor de 13 kinderen van den man, waaronder nog zeer jeugdige. Het haltegebouw tusschen Assen en Beilen is afgebrand; de oorzaak is onbekend. De chef is vooreerst geschorst. De inventaris enz. van het rijk is gered. Uil Bergen op Zoom wordt gemeld dat Vrjjdag avond een milicien, die met zijne kameraden het zoogenaamde Jonas-spel in het kamp speelde, niet tijdig genoeg werd opgevangen en met het hoofd legen den grond is geslagen. Hij heeft hersenschudding gekregen en is in het hospitaal op genomen. Te Rijswijk, in Noordbrabanl, sloeg Zalurdag namiddag bjj een hevige onweersbui de bliksem in den mast van een aldaar liggend schip, vernielde dien geheel, en bragt verder aan den mastkoker en het inwendige van het vaartuig aanmerkelijke schade te weeg. Te Borselen is verleden week eene ladder aangedrevenwaarop een man lag, die te vergeefs moeite deed om den wat te bereiken. Met hulp van den veerman gelukte het hem op den djjk te komenwaarna hjj te kennen gaf van Deensche afkomst en 22 jaar oud te zrjn. 's Nachts had hij het schip, dat ter rcede van Vlissingen lag en de reis naar Baltimore moest aanvaarden, verlaten, dewijl de voeding en behandeling aan boord hem niet aanstonden. Op eene scheepsladder had hij een zak gebonden, waarin zijne kleederen, een deken en een kussen geborgen waren en waarop hij zich had geplaatst. De vloed voerde hem tct voorbij Ellewoutsdyk, waarna de ebbe hem voor Borselen bragt. Na zich daar wat versterkt te hebben, is de man naar Hansweert en verder naar Antwerpen vertrokken. 'sGRAVENHAGE. 17 Augustus. Tot commies bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam is benoemd de heer D. van Leeuwenthans adjunct-commies bij dat agentschap. Tol ontvanger der registratie voor de gereglelijke acten en der do meinen te Middelburg is benoemd de heer P. H. Velsen, thans te Helder; te Enschede, de heer D M. J. Lasonder, thans surnumerair. Door Z. M. zijn de eerste officier van gezondheid le kl. (kolonel) J. H. van den Broek en de officier van gezondheid le kl. H. G. F. Peltzer, bei den van het personeel der geneeskundige dienst hij de landmagt, op pen sioen gesteld. Bij liet personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn benoemd; tot dirigerend officier van gezondheid 1' kl de eerste officier van gezond heid le kl. (kolonel) C J. van Hees en dc eerste officieren van gezondheid

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1