LEIDSCIIfi CODSUNT. 1SS0. DINGS DAG 17 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. PATENT BLABEM. Bi N N EN LA NI iSCIl K HERIG TEN. Dc Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Fe prijs der Courant is per vierendeel jaar» f 1.50, franco p. p. f 2. met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /1.85, franco p.p. 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 s jaarskuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs tier Advcrlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25' cents. De WETHOUDER, Voorzitter van liet College van Zetters, doet te weten dat dc ingevulde patentbladen voor de wijken I, II, III en "V, dienstjaar 1880/81. bij het College van Zetters in een der vertrekken van liet Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van 11 tot en met 17 Augustus e. k.uitgezonderd des Zondags; terwijl na het verstrijken van dien termijn, dc onafgehaalde palcntbladen ter uitreiking moeten wor den afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer En geschiedt hiervan af kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd. Leiden10 Augustus 1880. M'. P. C. LIRRECI1T LEZWIJN. LEIDEN, 16 Augustus. Aan al de leerlingen der hengcre burgerschool te Leidendie zich aan het eind-examen hebben onderworpen, is hel diploma uitgereikt. Hunne namen zijn: II. Doijer, C L. Rümke, C. L. J. Palmer vai] den Rroek, P. J. Rerkel, W. F. van Wijk, P. F. C Scharp dc Visser, S. Vos en L. T. Krantz, Slechts een van dc wettige leerlingen der 3e klasse, namelijk J. Schilham, onderwierp zich aan het admissie-examen voor de militaire akademie te Breda en werd geplaatst als cadet voor de infanterie 0 I. In hel geheel werd aan het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zuidholland deelgenomen door 75 candidaten. waarvan 9 in den laatsten tijd geen onderwijs op eenc hoogere burgerschool ontvingen; een trok zich, wegens ziektegedurende het examen terugen aan 60 candidaten werd hel diploma van voldoend afgelegd eind-examen uitgereikt. Behalve de hierboven reeds genoemden van de hoogere burgerschool al hier, ontvingen hel diploma: D. Hudig, S P. Ham, J. E. Jurgens, A. Mijulieff, A. Oosthoek, J. II. Zee man en F. J. van Oppen, van de hoogere burgerschool te Rotterdam; C. J. Beynen, J. Aaltsz, C. J. Bogaard, P. J. Boreel, H. Beijerman, A. Enlhoven, J. Frangois, F. de Greve, E. de Jong, J. van Hengel, B. L. Mar lens, L. van Krimpen, A. J. M. Ter Laag, L. van de Poel, G. 0. Snijders, J. D. Vader, A. II. W. van der Vegt, C. II. Verhulst, C. W. K. F. Zwier- sina Gzn. en P. J. M. Meyboom, van de hoogere burgerschool te 'sllage; C. J. Westenberg, V. Kamp. W. C. Moojen, A. P. Stoorvogel, G. J. van Thienen, A. Stoorvogel. G. J. F. van Vrijberghe de Coningh en L. F. J. Lacomblé, van de hoogere burgerschool te Delft; A. Gouka, L. Knappert en J. van der Most van de hoogere burgerschool te Schiedam G. F. Lucardie, J. B. Onnen, J. Hogerzeil, J. 't Hooft en J. Veth, van de hoogere burgerschool te Dordrecht L. A. W. Noorduyn, W. A. M. Schavers en J. S. Tijlvan dc hoogere burgerschool te Gorinchem J. Blokland, van de hoogere burgerschool Ie Haarlem, en J. de Bruyn, J. G. F. Rooker, W. Groenemeijer, G. A. M. Meijer en S. de GraafT. Bjj de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ43, 22, ƒ4 50 en /2.20, dc laagste 43, ƒ22, ƒ4.20 en ƒ2.15. Door den minister van oorlog is bepaalddal van de miliciens der ligling 1880 na 1 April 1881 niet meer dan 575 miliciens bij het regiment grenadiers en jagerseen zelfde aantal bij het 3" reg. infanterie en 550 bij hel 6' regt. infanterie, voor het blijvend gedeelte onder de wapenen zullen worden gehouden. Dc hiertoe te bestemmen miliciens zullen den 30 ,e° Sep tember 1881 in het genot van groot verlol worden gesteld. Blijkens berigt van den consul-generaal der Nederlanden te Londen, zal aldaar van 13 tot 20 October e. k., in de Agricultural Hall cene inter nationale tentoonstelling van voedingsmiddelen worden gehouden. De ten toonstelling omvat alles, wat betrekking heeft tol de teelt, het bereiden, verduurzamen en koken van voedingsmiddelen uit hel planten- ol dierenrijk, onverschillig of zij uit Engeland en zijne koloniën, dan wel uit andere landen afkomstig zijn. Zij, die aan deze tenloonsicHiug wenscheu deel te nemen, moeten zich voor 15 September e. k. met hunne aanvrage wenden tot mr. John Black, 161, Strand, Londen. In bet tijdperk van 11 Juljj tot 7 Augustus jl. zijn bij het ministerie van binnenl. zaken geene ambtsberigten omtrent het voorkomen van geval len van longziekte onder het rundvee ingekomen. In het vorige tijdvak van vier weken waren 5 runderen door de ziekte aangetast. De synode heeft verworpen het voorstel der bh. van Lakerveld, Rood- huyzen en van Duylom art. 1 van het alg. regl. [aldus te lezen»de Ned. Iierv. kerk is eene afdeeling van de algemeene Christelijke kerk, gevestigd in het koninkrijk der Nederlanden, gebouwd op den grondslag van het protestantisme, welks leden zich verbinden om de bedoelingen van Jezus Christus, zoowel in zich zeiven en elkander als in het menschdom, naar vermogen te helpen verwezenlijken." Eveneens is verworpen, met 10 stem men, het voorstel van de hccren Roodhuyzen, van Duyl en Lakerveld, om in art. 38 godsdienstonderwijs te doen vervallen de laatste woorden: «wan neer enz.", en in de plaats daarvan te lezen: //wanneer zij verklaren, als leden der Ned. herv. kerk, met opvolging van hare verordeningen, aan haren bloei te willen medewerken." Gelijk lol trof een op dit voorstel voorgedragen amendement om te lezen: »de beginselen van Jezus in woord en daad te willen beleven en den bloei enz." Eerlang zal door de Ilollandsche spoorwegmaatschappij cene nieuwe soort van wagens in gebruik gesteld worden. Die wagens zijn gemaakt volgens het sedert tal van jaren beproefde Amerikaansehc systeemdaarin bestaande, dat de wagens geene deuren aan de zijden hebben, zooals bij ons, maar één van voren en één van achteren, met een vast trapje van 3 of 4 treden naar beide zijden, terwijl in hel midden van den wagen de doorgang is, welke dus de zitplaatsen in tweëen snijdt. Wel is waar zit men alsdan niet zoo gezellig te zamen in één compartimcntjc achter slot maar de meerdere vrijheid om te komen en te gaan. levert voor dc reizi gers een tal van geriefelijkheden op. {Ubl) Ten huize van een machinist bij den Hollandschen spoorweg, dienst doende op de lijnen langs de Nieuwe Vaart te Amsterdamis door de po litie, Vrijdag ochtend, tijdens zijne afwezigheid, een onderzoek ingesteld, en werden aldaar eenige vermiste koopmansgoederen gevonden. Het gevolg daarvan was, dat de man, van de locomotief geroepen, op het bureau van het spoor werd aangehouden, en vervolgens naar hel huis van arrest overgebragt. Vier maanden geleden moest te Amsterdam een knecht voor zijn pa troon ƒ750 halen bij een notaris. Die knecht ontving die som en vlugtte daarmede naar Londen. Eenige dagen geleden begaf hij zich naar Rotter dam en meldde zich bij de politie aaudie hem naar de hoofdstad liet overbrengen. Een betooverend schouwspel, schrijft men van den Helder, leverde Donderdag nacht hel koepeldak des hemels. De lucht was met schitterende sterren bezaaid. In het N. W. vertoonde zich een prachtig noorderlicht, dat, in flaauwer of helderder glans, statig scheen voort te drijven, en zich in den vorm van prisma's oploste. Van achter een donkere bank aan den horizon lichtte het onophoudelijken nu en dan zag men een zoogenaamde vallende ster, die de baan, waarlangs ze afdaalde, helder verlichtte. Ilct treffende schouwspel werd nog vergroot, doordat de zee //vuurde", en de zacht door den wind voortgestuwde golven een rookend en spattend blaauw vuur afwierpen. Te Doetinchem ging eergisteren middag een persoon in beschonken toestand baden in den Ouden IJssel. Na eenige malen heen en weer ge zwommen te hebben, geraakte hij in het water aan het braken, waarnahjj in de diepte verdween Zijn lijk is eenige uren later opgevischt. Op 8 of 9 Augustus jl. is uit eene geldkist, in hel bureau van den stationchef te Oldenzaal, ontvreemd eene som van ƒ480 aan zilver en papier geld, waaronder een bankhillet van ƒ100, gestempeld //Brejjer". De notaris dc Haan, van Wolvega, thans in arrest, is door de regt- bank te Heerenveen verklaard in staat Van kennelijk onvermogen. Uit Groningen meldt men dat Donderdag II. een treurig ongeluk plaats had. De brigadier-titulair der rijksveldwacht Brouwer van Delfzijl, die des morgens eenige personen naar Groningen had gebragtvertrok des namiddags per stoomboot om naar zijne woonplaats terug te keeren. Ter hoogte van Winneweer sloeg hij door een toeval over boord. Hoewel de boot dadclyk stopte, en alle pogingen werden aangewend om hem terug te vinden, mogt zulks niet balen; eerst omstreeks 9 uur 'savonds werd zijn lijk gevonden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1