premiën waren uitgeloofd lot een bedrag van 8000 gelokte liet der po litie niet hen in handen te krijgen. Eindelijk echter, na een nieuwen moord, besloot men tot eiken prijs het land van dezen geesel te verlossen. Kelly en zijn troep overrompelden daarop een spoorweg-station, en poogden den trein, waarmede de politie komen moest, te doen ontsporen. Doch hun toeleg mislukte. Zij werden in het station omsingelden na een geregeld beleg cn een heet gevecht heelt Kelly, zwaar gewondzich moeten over geven, terwijl zijne makkers voor het meerendeel werden doodgeschoten of gevangen genomen. F H A W R R IJ K. Bij gelegenheid Van het diner, door den president Grévy te Cherbourg aan den gemeenteraad en aan de officieren der Fransche en Engelsche vlo ten aangeboden, heeft hij op nieuw gesproken over de noodzakelijkheid, om het materieel der marine te verbeteren. Wel is waar, zeide hij, heeft de Fransche marine geene vergelijking te duchten, maar zij is niet vol doende toegerust, om aan Frankrijk de magt te verzekeren, overeenkomstig zijne positie in de beide zeeën en in de wereld. Frankrijk heeft de vloot lief, gelijk zijn leger. Het heeft gelijke behoefte aan beiden, en het moet doen voor de vloot, wat het doet voor het leger. Hierna dronk de presi dent op de Fransche marine, op haar verleden en op hare toekomst. Admi raal Jauregniberry nam vervolgens het woord. Wij mogen niet vergelen, zeide hij. dat hier de vertegenwoordigers zijn eener vreemde en bevriende marine. Deze marine is weleer dikwijls slaags geweest met de onze; maar sedert 65 jaren zijn de Engelsche cn Fransche vloten vereenigd geweest. Zij zullen het ook in de toekomst zijn. Lord Northbrookeerste lord der admiraliteit, antwoordde in het Engelsch. De minister van marine, aldus sprak hg, heeft in herinnering gebragt, dat de Fransche en Engelsche vlo ten langen tijd tegen elkaar gevochten hébben. In 65 jaren hebben wij geen oorlog tegen elkander gevoerd, en in dien langdurigen vrede zie ik een waarborg voor een duttrzamen vrede. Ook zie ik een waarborg voor een dtturzamen vrede in den gelijken aard onzer regeringen, die, al mogen zij ook van vorm verschillenop dezelfde liberale en parlementaire begin selen rusten, welke het zinnebeeld zijn van de vereeniging der beide volken voor den triomf der beschaving. Daarna stond Gambelta op om een kort woord te spreken. Ik wil de zedigheid van den president niet pgnlijk aandoen, zeide hij, maar ik kan niet nalaten te herhalen, wat een ieder zeeldat hij een model is van burgerdeugden. Men zou geen Franschman moeten zijn, om te zijnen aanzien niet vervuld te zijn met gevoelens van diepen eerbied, waarmede trouwens de hier aanwezige vertegenwoordigers eener vreemde mogendheid volkomen instemmen. Deze woorden vonden een daverenden bijval. In den nacht van Zaturdag op Zondag had eene Italiaansche bark niet ver van Cherbourg schipbreuk geleden en de bemanning was gered door eene Fransche visschersschuit. De president liet de visschers ontbie den om zijne goedkeuring te betuigen voor de menschlievende daadmet levensgevaar door hen verrigt. De visscher, die zich daarbij het meest had onderscheiden, ontving van den president het Eerckruis; de mau was door die onderscheiding zoo verlegen, dat hij geen woord van dank kon uit brengen. ITALIË. Den 8'° Augustus is in de hoofdkerk van Milaan een standbeeld van Tins IX onthuld, dat hem in nagenoeg dubbele levensgrootte voorstelt. De kosten zijn door vrijwillige giften bijeengebragt. De Aurora vermeldt de oprigting van eene nieuwe vereeniging tol het inzamelen van geld voor den Pattsonder den naa.n van "Algemeene vereeniging voor dagelijksche bijdragen aan den H. Vader". Het bedrag dezer van alle katholieken te heffen belasting is vastgesteld op 1 cent per persoon en per dag. O O 8 T-IIV D I E. BATAVIA. 7 July. De toestand van den legerkommandant is gunstiger. Hij neemt voort- durend in krachten toe. Aan de laatste van den directeur van onderwas, eerediensl en nijver heid ontvangen rapporten omtrent den stand der veeziekte in de afdeeling Buitenzorg (resid. Batavia), loopende van den l'D toten melden 15"1 Junij jl. wordt hel volgende ontleend: lil het district Jasinga brak de runderpest op nieuw uit in de kampongs Dagoe tenga en Dagoe-oedik van het land Paroeng- Pandjang, in welke kampongs zp zich sedert zes maanden niet meer ver toond had. Van den 1'° tot en met den 9™ Junij jl. moesten in genoemde kampongs worden afgemaakt 29 beesten, waarvan 19 waren aangetast. Van den 10den tot cn met den IS"*"1 dier maand werd in even vermeld district geen ziek vee meer aangetroffen. In het district Buitenzorg breidde zich de j runderpest langzamerhand westwaarts uit en eischte zij ettelijke slagtoflers in een vijftal kampongs van het land Kampongdaroe en in een kampong van het land Tjiseroea. In het geheel werden van 1 tot 15 Jung in de afdeeling Buitenzorg afgemaakt 65 zieke en 51 verdachte beesten. liet Bat. IIbi. meldt: Bij bekkenslag is op Meester-Cornelis rondge- klonken, dal de regering onmiddellijk twee duizend inlanders vraagt, om tegen een maandgeld van ƒ12 en den kost dienst te doen als politiewakers bij het op den wester-oevcr der Tjitarum aan te leggen militair cordon tegen de veepest. Zulk eene werving van politiedienaren kan slechts voor komen in een land, waar het aan alle begrip van politie ontbreekt. Welke waarborg toch van waakzaamheid, geschiktheid en discipline geeft eene Ij plotseling uit allerlei bestanddeelen zamengeraapte hoop volks? Hel denk- j beeld van zulk eene polilie-werving is ons dan ook zoo verrassend nieuw en ongehoord, dat wij er ons gaarne vrolijk over zouden maken, indien i de uitvoering er van der zoo berooid hcelende schatkist niet op eene maan- j delijksche verspilling kwam te staan van ƒ24000, en deze verspilling niet nog bovendien werd opgedreven door de extra-toelage aan de voor hel cor don bestemde troepen en de groote kosten, welke de voeding van 5000 mau te velde, soldalen en wakers, na zich sleept. - De Balaviasche kamer van koophandel heeft aan de regering een adres ingediend betreffende de veepest. Daarin wordt gewezen op de vreesseiyke gevolgen van het afmakings-stelsel, dat bij het onvoldoende der afsluitingen toch zijn doel niet bereikt, hier niet naar eisch kan toegepast worden en daarenboven, bij gebrek aan deskundigen van ondervinding, eigenlyk op te losse schroeven ondernomen wordt. Er hebben in den laatsten tijd twee ongelukken met granaten aan boord van oorlogschepen plaats gehad. Voor eenige weken sprong bij schiet oefeningen aan boord van de Prins Hendrik een granaat voor den mond van het kanon, gelukkig zonder iemand te schaden. Minder goed liep het af aan boord van de Pontianak op Atjeh's Noordkust, waar een granaat, bij bet laden, in den vuurmond sprong, den constabel den voorarm wegnam, een luit. ter zee 2e kl. aan het been verwondde en de bazaansmast be schadigde. -- In Bantam moet de toestand vreesselijk zijn. Erge koorts-epidemie gaat daar met de heerschende armoede zamen. De kampongs sterven deels uit en loopen deels leeg, wat de mannen betreft. Ambtenaren, die Bantam in zyne achterhoeken moeten doortrekken, hebben hunne reis moeten opge ven, omdat in de meer afgelegen streken geen hulp te krijgen is. In een maand-rapport, nopens de voedingsmiddelen ever Mei, bij de Jav. Cour. ge voegd, heet het, dat voor de afd. Serang en een deel van Lebak nog steeds bezorgheid voor de naaste toekomst beslaat, maar dat het noodige ter voor ziening reeds gedaan is. Men verneemt, dal om de bevolking nuttig werk te verschaffen, de bedijking van een der jaarlijks overstroomende rivieren zou ter hand genomen worden. Daartoe zou een jong ingenieur in aller ijl naar Bantam vertrokken zijn. Men meldt uit Makassar, van 22 Junij: Zelden zag Makassar in zijn gezellig Soranus-locaal een meer feestvierend publiek vereenigd dan gisteren avond, toen den weldra naar Nederland terugkeerenden dr. B. F. Matthes door eenige vrienden een afscheidsfeest aangeboden werd. Eene deputatie uit de feestgevers haalde den jubilaris af, en bragt hem, te midden van fakkellicht en voorafgegaan door de corpsinuziek, aan het feestlocaal. Door den gouverneur generaal van Ned.-lndië zgn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den bouwk. ambtenaar 2e kl. bij de staatsspoorwegen op Java J. B. llube- net; aan den schout voor de politie te Oheribon B. C. Dekker; aan den veearts voor de burg. dienst Th van Aerde. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, de hoofdcommies ter algem. secretarie H. K. Myer; de adsist.-resident van Karang Anjer (Bagelen) Ph. II. baron van Reede van Oudshoorn. Be noemd: tot raadsheer in het hoog geregtshof, de vice-president van den raad van justitie te Batavia mr. W. F. C. de Eerens; lot adsist-residenl van Karang Anjer (Bagelen), J. 11. C. van Dijck, ambtenaar op non-activiteit, laatstelijk adsist.-resident van Poerwakarta; tol secretaris der wees- en boedelkamers te Samarangde adjunct-secretaris M. F. Moreati; bij het apenb. lager onderwas, tot onderwijzeressen le kl., de onderw. 2e kl. A. P. Gijselman cn R. A. Krull; tot onderwijzeressen 2e kl., de tijdel. htilpondei w. D. P. Fol en A. E. Stolp, geb. Hoekstra; lot vice-president van den raad van justitie te Batavia, de advocaat-generaal bij liet hooggeregtshof mr. J. Ph. F. Fils; lot notaris te Grissee (Soerabaija), de notaris te Banjoemas A. H. M. Michielsen; tot lid in den raad van justitie te Padang, de ambtenaar op non-activiteit mr. J. F. Jas; tot leeraar in de Engelsche en Fransche talen aan de hoogere burg. school te Soerabaija, ouder verpligting om tevens onderwijs te geven in de beginselen der wiskunde, D. Kolling. Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, de 1' luit. der inf. A. van Driem. Bevorderd: bij het wapen der inf., tol luit.-kolonel, de majoor F. J. Boom; tot ltn luit «Ie 2e luitt. G. D. van Epen. G P. Wijn malen (thans met verlof in Nederland), II. M. Sloot, M. F. Blaauw en F. J. Erdsieck. PK li TKLKGRAAF. SIMLA, 11 Augustus. Het garnizoen van Kandahar had verscheidene schermutselingen met de bewoners der omliggende dorpen doch sloeg den vijand telkens af. Abdur-Rahman zou heden eche zameiikomst hebben met generaal Stewart te Sherpur bij Kabul, waarna Stewart onmiddellijk met het leger naarGun- damar trekken zou. ISCHL, 11 Augustus. Keizer Wilhelm heeft in de keizcriyke villa het middagmaal gebruikt en is daarop, door den üostenrijkschen keizer verge zeld, naar het spoorwegstation gereden, waar de beide keizers op hartelgke wijze van elkaar afscheid namen. In den voormiddag had keizer Wilhelm van den Oostenrijkschen keizer een bezoek ontvangen, dat een half uur duurde. ADEN, 11 Augustus. De stoomboot Jeddah, met pelgrims aan boord, is niet gezonken, zooals de kapitein zeide, die hel gestrande schip verlaten had. De Jeddah is hier aangekomen, gesleept door de Antenor, terwyi aan boord alles wel is. PARIJS, 11 Augustus, lieden avond is de president der republiek alhier teruggekeerd. NEW-YORK, 12 Augustus. De commissie voor de internationale tentoon stelling alhier, in 1883. heeft haar werk aangevangen en de voorbereidin gen zgn afgeloopen. De uitvoerende commissie zal alsuu de deelneming openstellen. PARIJS, 11 Julij. Op het schitterend feestmaal, door de municipaliteit van Cherbourg gisteren aangeboden, zijn toasten uitgebragl door Grévy, Say en Gambelta. Ribourt zat mede aan. Na afloop van hel maal, werd er een spiegelgevecht door de vloot gehouden tegen torpedo-booten. Een vuurwerk besloot hel feest.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3