BUlTEiNLANDSCHE BERIGTEN. v— Het U. D. meldt het volgende: Woensdag nacht viel te Utrecht een treurig ongeluk voor. De zoon van den heer H., die zich in het huwelijk zou begeven, had Dingsdag avond een partijtje aangelegd, waar hevige twist ontstond, ten gevolge waarvan de bruid de deur werd gewezen. Deze had zich naauweljjks verwijderd of de bruidegom ging haar na, om haar terug te halenmaar kon haar niet vinden; thuiskomende ondervond hij weer onaangenaamheden en gaf daarop zijn voornemen te kennen zich te verdrinken. Hij voegde de daad bij het woord en liep in aller ijl de Bregit- tenstraat uit, de trap af en het water in. De bejaarde vader liep hem zoo snel mogelijk na en stortte zich ook in het water, waarschijnlijk met het doel zijnen zoon te redden, maar beiden moesten het met den dood bekoo- pen. Hulp was onmiddellijk bij de hand. De inspecteur van politie, de heer Goelst, eenige nachtwakers en agenten deden met bedaardheid ernstige pogingen om de levensgeesten weer op le wekken. Het kistje met midde len daartoe was aanwezig en in goeden staat. D'. Onnen kwam toesnellen, maar kon alleen den dood constateren. Van de bruid heeft men tol heden niets nader vernomen. Te Noordwolde is Zondag II. de bliksem geslagen in eene arbeiders woning. Aan het dak van het huis is eenige schade toegebragt, terwjjl een der bewoners renig letsel aan den voet bekwam. De wederopbouw, te Weerdingermond, van door de eigenaars verze kerde woningen is in vollen gang, zoodat liet voor timmerlieden en metse laars aldaar tijdelijk een dorado is. Niet zoozeer voor degenendie nog in hutten zitten te zuchten, en waarschijnlijk jaren zullen noodig hebben om weer op hun verhaal te komen. Zaturdag avond werd uit eene op de Beurs te Middelburg staande kraam door eene bejaarde vrouw eene te koop liggende lederen reistasch ontvreemd, waarmede zij zich zoo snel verwijderde, dat hel den kramer niet gelukte haar te achterhalen. Maandag avondtoen zij voorbij de Beurs wandelde, werd zij door de vrouw van een der kramers herkend en aan de politie aangewezen. De diefegge bekende dadelijk. De vrouw is volstrekt niet behoefiig, maar verkeert integendeel in betrekkeljjken welstand. Op G Augustus is te Oppeven, in Limburg, een manslag gepleegd in bet huisgezin van den 64 jarigen klompenmaker Jozef Oensel, die met zijn schoonzoon Louis Gielen en diens vrouw te zamen woonde. Gielen, 40jaren oud, een ruw en twistziek persoon, leefde voortdurend in de grootste oneenigheid met zijne huisgenooien; op 5 dezer ontstond er wederom twist, Gielen dreigde toen zijn schoonvader en zijne vrouw met de woorden: .-eer hel morgen avond is zult gij beiden niet meer zijn". Den volgenden dag i'es namiddags trad Gielen de werkplaats van den klompenmaker binnen viel hem aan en wierp hem op den grond. Bij de worsteling kreeg Gielen een boormcs in den onderbuik, en overleed eenige minuten later aan de wonde. Oensel gaf van het voorgevallene aan de politie kennis en werd door de politie bewaakt, totdat Maandag de justitie ter plaatse was om een onderzoek in te stellen, waarna hij weder op vrije voeten werd gesteld. Het zeer omvangrijke verslag omtrent het nieuwe strafwetboek (229 pagina's groot, behalve afzonderlijke nota's) is verschenen en gaat vergezeld van een gewijzigd wetsontwerp, waarin op aandrang der commissie de nieuwe spelling is aangenomen. Het schriftelijk antwoord der regering op opmerkingen der commissie wordt telkens medegedeeld. Aan vele opmerkingen der commissie is de regering tegemoetgekomen. Op 35 punten is het verschil tnsschen regering en commissie bljjven voortbestaan. Die punten zijn van meer en van minder gewigt. zij betreffen hoofdzakelijk artl. 53 en 54 (misdrijven door middel van de drukpers, straf tegen opzettelijke brandstichting; vernieling van werken dienende voor het openbaar verkeer; het veroorzaken van gevaar voor het verkeer over een spoorweg; onveiligmaking der scheepvaart; het doen zinken of stranden van vaartuigen; de vernietiging of beschadiging van gebouwen of getimmer ten het bederf van drinkwater-inrigtingenverkoop van waren schadelijk voor leven of gezondheid). Omtrent deze misdrijven is de commissie van gevoelen, dat zwaarder straf behoort te worden toegepast dan de regering blijft meenen Ook stelt de commissie voor de mishandeling van dieren te straflen, alleen als zjj in het openbaar is gepleegd; bij art. 390 wordt voorgesteld eene verandering in de desertie; bij art. 429 in de bedelarij, waarin de commissie inlaschl de woorden: «buiten noodzaak"; na art. 448 wordt straf bedreigd tegen het niet dadelijk uil hel water halen van drenkelingen, als men daartoe zonder gevaar voor zich zelven bij magte is. De hoofdzaak is, dat door de commissie geene amendementen van ingrij penden raad op het eerste boek zijn voorgesteld. Lang heeft zij met de regering gediscussieerd over de opneming van de definitie van opzet, maar op het einde is zij gezwicht voor de betoogen der regering. 'sGRAVENHAGE. 12 Augustus. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder in de orde van de Eiken kroon den heer L. A. F. H. baron van lleeckeren, sedert 25 jaren algemeen secretaris der Geldersche Maatschappij van Landbouw. Door Z. M. is verlof verleend aan I. H. L. Hanckar, te Parijs, tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder der orde van het Le gioen van Eer, waartoe hij door den president der Fransche republiek is benoemd, en aan I. Vroombout Iz.A. Vroombout en J. Vroombout, te Maassluis, tot het aannemen en dragen van eene medaille voor menschlie- vend hulpbetoon, hun door de koningin van Engeland geschonken. Tot burgemeester der gemeente Geldermalsen is benoemd de heer A. i J. A. Verweymet toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente Deil, en tot burgemeester der gemeente Deil de heer mr. M. Kolff, secretaris dier gemeente; voorts is aan den heer D. Bakker, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Boskoop. De heer L. de Fouw, ontvanger der directe belastingen te Monniken dam, is benoemd tot adjunct-controleur der directe belastingen te Rotterdam. Door Z. M. zijn benoemd: tol onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastricht de hh. J. J. H. Jacobs, hoofdonderwijzer te Kerkrade; M. H. Meerlens, onderwijzer bjj de normaallessen te Maastricht; A. Stille, onderwijzer aan de rijks lagere school en de normaallessen te Maastricht; F. YV. Lamster, leeraar aan de hoogere burgerschool te Maastricht; tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk de heer L. van der Tas, te Delfshaven; tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoo gere burgerschool te Tilburg de heer K. Bes, thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond, en tot leeraar aan laatstgenoemde school de heer H. Koldewijn; tot tijdeljjk leeraar aan de rijks hoogere burger school te Venlo de hh. F. Valette en J. Kayser, en lot leeraar aan die school de heer H. D. van der Maas; tol leeraar aan de*rijks hoogere burgerschool le Helmond de heer J. II. Driessen, thans tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond. Voorts is aan den heer C. J. Prakken op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de hoogere burger school te Heerenveen. Aan den heer mr. G. A. van Hamel, benoemd hoogleeraar aan de uni versiteit te Amsterdam, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil zijne betrekking van regtsgeleerd adviseur bij het dep. van oorlog. Aan den 1«° luit. A. A. Beekman, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, thans op non-activiteit, is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit de militaire dienst. Men virneemt thans, dat Z K. H prins Albert van Pruissen aanstaan den Zondag Scheveningen verlaten en des namiddags naar Duitschland terug- keeren zal. De heer Tiby, laatstelijk gezant van de Fransche republiek bij ons hof, is, na gisteren aan Z. M. den koning zijne brieven van terugroeping te hebben overhandigd, heden morgen uit de residentie vertrokken. 4 Hel gcregtshof heeft F. J. II. B., uit Leiden, veroordeeld tol 5 jaren tuchthuisstraf; van het feit als zou hij den diefstal met behulp van een valschen sleutel hebben gepleegd, werd hjj vrijgesproken. liELGIE. Eene partij vuurwerk, bestemd voor het groote feest van 18 dezer, hetwelk met een schitterend vuurwerk op het plateau van Koekelberg be sloten zal worden, werd Maandag avond per vrachtwagen daarheen gebragl, toen het plotseling ontplofte, waardoor een voorbijganger onmiddellijk ge dood, de vrachtrijder zwaar gewond en de wagen uiteengeslagen werd. ENGELAND. LONDEN, 11 Augustus. Lord Granville heeft, gelijk reeds per telegraaf werd gemeld, in het hoogerhuis geene inlichtingen gegeven over de plannen der regering, betref fende eene door de mogendheden te riglen demonstratie legen Turkije. Hij verklaarde echter ten stelligste, dat de tegenspoed in Afganistan geen invloed op de plannen der regering ten opzigte van de Porte zou hebben. Hij voegde er bjj, dat de Engelsche regering geenszins hel voornemen had om Engeland alleen als politie-agent te doen optreden in eene Europesche quaestie, waarbij andere Europesche mogendheden evenveel belang hebben als Engeland zelf. Maar tevens verzekerde hij, dat de regering geheel be reid is om haar deel in de verantwoordelijkheid en in het gezamenlijk handelend optreden der mogendheden te hebben, liet zou Engeland gansch onwaardig zijn, zoo het zich aan de zamenwerking met de andere mogendheden onttrok wegens tjjdelijken tegenspoed in Afganistan. Al de leidende staats lieden van Europa zijn van oordeel, zeide hij, dat zoo de Porte geene her vormingen invoert, zoo de grensquaestiën ongeregeld blijven, zoo de Turk- sche financiën in steeds slechteren toestand geraken, zoo verdrukking en omkooping ongestraft blijven, zoo onveiligheid van leven en eigendom, zelfs in de hoofdstad, voortduren, het einde van Turkije in zijn tcgen- woordigen toestand zeer nabjj is. Uit Ierland komen verontrustende berigten. die het zenden van bui tengewone versterkingen der troepen aldaar allezins regtvaardigen. Niet ver van New Ross werden Zondag avond de heer T-homas Boydde procureur voor het graafschap Tipperary, en zijn drie zoons, terwijl zij zich in een rijtuig van New Ross naar hunne woning begavendoor eene bende gemas kerde mannen aangevallen en door geweerschoten gekwetst, lie oude heer Boyd kreeg een zware wond in den armeen zijner zoons een schol door de long, terwijl de twee andere jongelieden ligter gekwetst werden. De zwaar gekwetste zoon kon niet meer opstaan. Door het paard den vrijen teugel te vieren en in hollende vaart weg te rijden, konden de drie aange vallenen hun leven nog redden. De sluipmoordenaars vervolgden de vlugte lingen een tijd lang en sloegen daarop zijwaarts de bosschen in. Tot dus ver is het der politie nog niet mogen gelukken, de daders in handen le krijgen. Waarschijnlijk heeft men hier wederom met eene agrarische mis daad te doen. Men verzekert namelijk, dat de heer Boyd vóór den aanval verscheiden dreigende brieven had ontvangen. Charles Boyd, de zwaar ge kwetste zoon van den procureur, is overleden. Negen personen zijn in hechtenis genomen; zij werden in het bezit gevonden van geweren en maskers. De Central News heelt een telegram ontvangen, dat de sneltrein, bekend als de «Flying Scotchman" te Marshall Meadows Dingsdag bij Ber wick ontspoord en van den djjk gestort is. Bjjzonderheden zijn nog niet bekend, maar men vreest, dat het een ongeluk van ernsligen aard is. Uit Melbourne worden uitvoerige berigten medegedeeld omtrent de vernietiging der beruchte rooverbende van Ned Kelly, die gedurende twee jaren de schrik was van de kolonie Victoria, en lal van moorden en andere misdaden op haar geweten heeft. Hoewel er op de vangst der bandieten

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2