LEID8CIIE C U R A N f. 1880. VRIJDAG 13 AUGUSTUS. PATENTBLADEN. M*. 188. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gcniecttleraad 1.85, franco p.p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voerr 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT EN. De WETHOUDER, Voorzitter van liet College van Zetters, doet te weten dat de ingevulde patentbladen voor de wijken I, II, III en V, dienstjaar 1880/81bij het College van Zetters in een der vertrekken van hel Raad huis# dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één lot drie uren, en wel van 11 tot en met 17 Augustus e. k., uitgezonderd des Zondags; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patenlhladen ter uitreiking moeten wor- j den afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan af kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd, Leiden, 10 Augustus 1880. M'. P. C. L1BRECHT LEZWIJN. mm ËN LA N t) SCI IK BKlUGTKi^ LEIDEN, 12 Augustus. De hoogleeraar dr. R. Dozy is benoemd tot honorair hoogleeraar aan de Vrije universiteit te Madrid en tot lid der Koninklijke Academie der Lyncei te Rome 's Lands middelen over de zeven eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 55,106.983.22zijnde f 1,239,370.48% meer dan in hetzelfde tjjdvak van 1879. 7/12 der raming bedroeg ƒ57,356,881.82. Het dempen der Binnenvestgracht tegenover het plantsoen had heden in het middaguur, terwjjl de daarmede bezig zjjnde werklieden waren gaan schoften en er geen toezigt was, bijna aan een aantal kinderen het leven gekost. Ten gerieve der werklieden toch is naar dé keet op het plant soen eene houten hulpbrug gelegd, uit twee deelen en eene leuning bestaande. Het schijnt dat die deelen slechts los naast elkander waren gelegd,althans, toen zich eenige jongens daarop al spelende vermaakten, kantelde het deel, waaraan de leuning bevestigd was, om, met het noodlottig gevolg, dat een zevental knaapjes allen in het vrij modderige water der gracht vielen en meerendeels spoedig zonken. Op het angstig hulpgeschrei kwamen de twee broeders de Haas, die aldaar wonen en juist het middagmaal gebruikten, in allerijl naar buitenbegaven zich zonder bedenken te water en hadden het genoegen door onderduiken de kleinen allen van den grond der gracht, met behulp der omstanders, waarvan een zich mede te water had begeven, op te halen en op het drooge te brengen. Een er van, die [waarschijnlijk b(j den val het onderste had gelegen, werd niet zonder moeite uit de diepte gehaald. Op het geuit vermoeden der omstanders, dat er nog meer in zouden liggenontdeden de beide redders zich daarna voor een groot deel van hunne kleederendoken nog eens onder en tastten langs den bodemmaar vonden gelukkig niets meer. Ware er behoorlijk toezigt geweest, het ongeluk zou gewis voorkomen zjjn. Wenschelijk is het daarom dat voor hel vervolg daar een waakzaam oog worde gehoudenom verdere ongelukken te voor komen. Heden nacht ten 2 ure is uit het water aan de Bolwerkstraat door de politie en een lantaarnopsteker gehaald de persoon van G. v. H., die daarin op de eene of andere wjjze was geraakt. In de fabriek van de hh. van Harlrop en Zoon alhier is heden morgen een werkman, J. L., 50 jaren oud, te midden zijner bezigheden plotseling dood nedergezegen. Naar wij vernemen was de man reeds geruimen tijd ljjdende aan eene hartkwaal. Door de politie alhier is heden naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt de persoon van J. B. M.die zich in deze gemeente aan bede larij had schuldig gemaakt. Door den minister van marine is eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop het lot van de mindere geëmployeerden en werklieden aan de rjjks-marinewerven, die na Junij 1854 zijn aangesteld en dus niet in het genot van pensioen kunnen komen, zou zijn te verbeteren. Bij de voortzetting der werkzaamheden in de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Amsterdam, zijn op gisteren behandeld Voorstel van het hoofdbestuur om met de Ncd. maatschappij ter bevorde- i ring van nijverheid, en de vereeniging ter bevordering van fabriek-en hand- werksnijverheid in overleg te treden omtrent de middelen tot bevordering van het kunst-industriëcl onderwijs. Besloten is voor dit jaar ƒ1000 toe te staan voor de oprigting van eene model-teekenschool. Voorstel van het dep. Veendam om zich tot de regering te wenden met verzoek van rijkswege zeevaartscholen op te rig ten daar, waar behoefte aan dat onderwjjs is. Dit voorstel is aangenomen, geamendeerd in dien zin, dat aan de regering zal worden verzocht dit onderwijs bij de wet te regelen. Voorstel van het dep. Leeuwarden om ƒ4000 beschikbaar te stellen voor een werkje tegen de kwakzalverij met geneesmiddelen. Het bedoelt het schromelijk bedrog tegen te gaan. Dit voorstel is, na bestrijding, met accla matie verworpen. Voorstel van het dep. llarlingen om gedurende vijf achtereenvolgende jaren eene som van ƒ1500 beschikbaar te stellen voor de opleiding van geschikte ziekenverplegers en verpleegsters. Dit voorstel is verworpen en eveneens een amendement om aan de beslaande inrigting van het Witte Kruis eene som van f 1500 te geven. Voorstel van het dep. Rotterdam om door de uitgifte van kleine geschriften de opkomst bij volksvoorlezingen te bevorderenen voor een eventueel l nadcclig saldo /500 jaarlijks uit te trekken. Dit werd aangenomen, j Voorstel van het dep. Zwolle om de algemeene vergadering om de 2 jaar te houden. Dit voorstel is verworpen. De vergadering is daarop gesloten. Te Amsterdam hield gisteren de Vereeniging voor de belangen des boekhandels hare 63e jaarlijksche algemeene vergadering, onder voorzitting van den heer W. H. Kirberger. Uit de verslagen bleek, dat de Vereeniging zoowel als hare stichtingen allen van toenemenden bloei getuigen en het getal leden voortdurend loenneemt. Hare kracht in zake handhaving van onderling overeengekomen beginselen bij gebreke aan eene behoorlijke rijks wet bleek duidelijk uit een vonnis, onlangs door de regtbank te Leeuwar den gewezen in zake een vergrijp legen het reglement door een der leden. Ook uit meer andere feiten bleek, dat de belangen der Vereeniging door haar bestuur en de subcommissiën met grooten ijver worden behartigd. Op eene door de Vereeniging uitgeschreven prijsvraag werd door de ver gadering bekroond de heer J. H. Scheffer, bibliothecaris van de gemeente Rotterdam, voor de zamenstelling eener Bibliotheca Roterodamcnsjs", in gezonden onder de zinspreuk "aut pro aut contra". Door de vergadering werden de volgende benoemingen gedaan: tot leden van het bestuur, in plaats van de aftredende en niet herkiesbare leden, J. L W. Seyfifardt en J. K. Tadema, de hh. J. G. Loman Jr., te Amsterdam, en H. A. Kramers, te Rotterdam; tot penningmeester van de algemeene kas Tj. van Ilolkema, tot secretaris van het bestuur N. G. van Kampen; tol penningmeester van het ondersteuningsfonds, P. N. van Kampen; lot leden van de commissie voor het vertalingsregl: C. Caarelsen, G. van Heteren en J. L. W. SeyfTardt; tot leden der commissie voor het orgaan der Vereeniging: B. van Dijk en R. W. P. de Vries. Uit het ondersteuningsfonds, dal thans 14 jaren beslaat en een kapitaal van 31/m. 3 pCt. inschr. grootboek bezitwerden 3 weduwen ondersteund. De vergadering besloot nog in Augustus 1881 te Amsterdam als proeve eene tentoonstelling te houden van nationale producten uit den jongsten lijd van boekbinders, drukkers, papierfabrieken, graveurs enz. en daarvoor een crediet van 2000 toe te staan. Te Rotterdam zijn als candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen: door de kiesvereeniging «Orde" de heer O. van Rees; door de kiesvereeniging "Het algemeen belang" de heer M. L. van Deventer. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van eene stelmatige oplig- ting, gepleegd door een paar Duitschers, die onder een aangenomen naam een huis hadden betrokken aan de Stadhouderskade te Amsterdam. Zij be stelden in verschillende magazijnen goederen, lieten die aan hun adres be zorgen en verkochten ze dan weder zonder zich verder om de rekening der leveranciers te bekommeren. De politie werd van een en ander in kennis gesteld en slaagde er in, een der beide heeren, zekeren Ackcrmans, in hechtenis te nemen. De andere, Philip Bamberger, wist te ontsnappen. Thans wordt echter uit Rotterdam gemeld, dat hij aldaar Zondag nacht in de Zandstraat is gevat en aan de Rotterdamsche politic overgeleverd door een Amsterdamsch politie-agentdie. voor zijn pleizier te Rotterdammeteen wel eens naar oude kennissen meende te kunnen uitkijken.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1