LEID8CHE 01) IIA M T. 1880. IS*. 1ST. DONDERDAG 12 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. MNNENLANDSCIIE BKUIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs dtr Courant is per vierendeel juars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslug afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, buiten de erpedilickoslen. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevulde patentbladen voor de wijken I, II, III en V, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één lot drie uren, en wel van 11 tot en met 17 Augustus e. k., uitgezonderd des Zondags; terwijl na het verstrijken van dien termijnde onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten wor den afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan al kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd. Leiden. 10 Augustus 1880. M'. P. C. L1BRECHT LEZW1JN. LEIDEN. 11 Augustus. Gisteren had het aangekondigde concert der dd. schutterij aan hel badhuis de Zwaan, te Katwijk aan Zee, plaats. Door het gunstige weder uitgelokt, hadden zeer velen van deze gelegenheid gebruik gemaakt, zoodat het concert uitmuntend geslaagd kan genoemd worden. Het anders zoo stille Katwjjk had een feestelijk aanzien, door de vele meuschen en het aantal rijtuigen, die er waren. Ook de muziek kweel zich flink van hare taak. Zij, die met het bootje ten tien ure alhier terugkeerden, waren allen ten zeerste voldaan over den doorgebragten avond. Het is dan ook te hopen, dal dit niet de laatste maal moge zijn, dat Katwijk op zulke wijze menig bezoeker tot zich trekt In ons vorig nommcr, bij de opgave der feestelijkheden die zullen plaats hebben bij de alhier te houden tentoonstelling van de Holl. maat schappij van landbouw, in September aanst.komt, door het uitvallen van een paar woorden, cene onduidelijkheid voor. Het daar vermelde harmonie- concert met illuminatie en vuurwerk zal op Zomerzorg plaats hebben. Gisteren is tegen den koopman P., te 'sGravenhage woonachtig, dooi de politie alhier proces-verbaal opgemaakt, aangezien hij in de vorige maand bij vrouw L. aan de Langebrug voor 5 komkommers gekocht en een bon voor 60 sigaren voor een bankbillet van ƒ60 in betaling gege ven heeft. Gedurende de maand Jttlij zijn over de spoorweglijn Leiden -Woerden vervoerd 16193 reizigers; de opbrengst was ƒ8544.62 Met inbegrip van de bestel- en vrachtgoederen enz. bedroeg de opbrengst f 10275.51. De Staatscourant beval hel verslag omtrent den toestand van het rijks-kabinet van pleisterbeelden, teekeningen, prenten enz. alhier, door den directeur den heer J. L. Cornet. Blijkens dat verslag is die verzameling en hel archief in goeden slaat. Door aankoopen en geschenken heeft hel kabinet weder vele aanwinsten verkregen, o. a. werd door den heer dr. J.T. Bergman, kort voor zijn overlijden, een groot aantal portretten, teekenin gen, etsen, gravuren enz. aan hel kabinet afgestaan. De aard van hel ge bruik, dat door het publiek van hel kabinet wordt gemaakt, is en blijft steeds onderwijzend, en daarbij staan in de eerste plaats de studenten der Leidsche universiteit; verder worden alle belangstellenden toegelaten. Zeer wenschelijk zou de directeur het achten, dat het rijkssubsidie tot hel doen van aankoopen enz. wat grooter werd, te meer daar over 1879 reeds, en voor het vervolg de zorg tot aankoop van ameublement, herstelling, enz. enz. op het kabinet rust, zonder dal hel jaarlijkseh subsidie, in evenredigheid met die meerdere uitgaven is verhoogd. De 95,le algemeene vergadering der Maatschappij tol Nut van 't Alge meen werd gisteren te Amsterdam gehouden. De voorzitter, de heer M. A. Perk, opende haar met eene rede over de looueelschnolen wel over de taak. die tegenover haar rust op de bestuurders van de gemeente, het gewest en den staat. Na de openingsrede werd hel verslag over 1879 uitgebragt. Het aan tal leden steeg van 17469 tot 17653. De departementen Katwijk c. a., Geerliuidenberg, Nieuwveeii en Wesllandsche dorpen, zijn te niet gegaan. Te (liiizum (prov. Friesland). Zwartewaal (prov. Zuid-Holland), Aallen (prov. Gelderland), Monster en's Gravesande (prov. Zuid-Holland) en Noord- gouwe (prov. Zeeland) werden afdeelingen opgerigt. De maatschappij telt nu 334 afdeelingen en een groep van elf algemeene leden. De financiële gesteldheid mag over het geheel vrij gunstig worden genoemd. Het kapitaal heeft geene vermindering ondergaan en van de tijdelijk in kas aanwezige gelden is /5000 overgehouden. Door tusscheiikomst van de heeren Leu- venigh Willink O.zond een onbekende /4000 aan de maatschappij. Het subsidie van ƒ6000 aan de Industrieschool voor vrouwelijke jeugd is uitgekeerd, nadat gebleken was, dat met de beoogde uitbreiding een aanvang was gemaakt. Door de krachtige medewerking van ongeveer 200 departementen werden adressen met 48654 handtcekeningcn als volkspctitionnement ter zake liet beteugelen van het misbruik van sterken drank aan de tweede kamer inge zonden. Dit cijfer zou belangrijker geweest zijn als niet ruim 130 depar tementen, waaronder zeer aanzienlijke, zich van deelneming aan het peti tionnement hadden onthouden. De commissie, die met eene commissie uit de vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksuijverheid de mogelijkheid onderzocht lot: 1». de oprigting van een algemeen Nederlaudsch pensioenfonds voor werklieden, en 2°. het verkrjjgen van eene wet op den arbeid, heeft hare rapporten door den druk openbaar gemaakt. Evenzoo is rapport uitgebragt door de jury, die de verslagen en schetsteekeiiiugen der naar Parijs ter tentoonstel ling uitgezonden werklieden onderzocht. Over schoolspaarbanken verspreidde de maatschappij een beknopt geschriftje, waarvan zij de zamenstclling aan mr. A. Kerdjjk te Delft opdroeg, die 4000 exemplaren aan de onderscheidene hoofdonderwijzers uitreikte. Hel voorstel van het hoofdbestuur, om liet vaste fonds der maatschappij door aankoop van inschrijving in het grootboek der nat. schuld met 4000 (hel bedrag der ingekomen gilt) te vermeerderenwerd aangenomen. Om trent een voorstel van het hoofdbestuur, betreffende de zorg voor goed drink water, werd, op voorstel van het dep. Hillegom, waarmede hel hoofdbestuur zich vereenigde, besloten.dat de maatschappij zich lot de hooge regering zat wenden met ernsligen aandrang op zoodanige regeling van regeringswege, waardoor de goede hoedanigheid van het drinkwater in ons land zooveel mogelijk verzekerd wordt. Aan de orde was verder een voorstel van het hoofdbestuur, betredende de oprigting van een algemeen Nederlandse!) pen sioen-fonds. Het stelde voor, dat de algemeene vergadering: "1°. de wen- schelijkheid der oprigting van een algemeen Nederlaudsch pensioenfonds voor werklieden uitspreke; 2°. hel hoofdbestuur magtige een gecommitteerde aan te wijzen om, in overleg met gedclegéérdeïi' van andere vereenigingen, de onlwerp-slatuten nader te overwegen en zoo noodig te wijzigen; 3' besluite, dat de aldus ontworpen statuten ter goedkeuring worden voorgelegd aan het hoofdbestuur, hetwelk alsdan zal hebben te beslissen omtrent het al of niet wenschelijke om een deflnitiven commissaris te benoemen, aan wien de ver dere organisering der zaak zal worden opgedragen." Dit voorstel werd aan genomen, door het dep. Leiden in dien zin geamendeerd, dat de eindbeslis sing zal verblijven aan de algemeene vergadering. Een voorstel van het dep. Amsterdam: dat de algemeene vergadering de wenschelijkheid uitspreke, dat ambachts-leekenscholen in verschillende plaatsen van ons vaderland worden opgerigt, en om inmiddels, bij wijze van proefneming, tot wederopzegging toe aan de Amslerdamsche afdeeling der Vereeniging lot bevordering van fa- bricks- en handwerksnyverheid in Nederland te verleenen een subsidie ad 1000 'sjaars, ten behoeve van de door haar op te rigten modelschool, werd aangenomen. In de vorige algemeene vergadering was f 1000 toegestaan als subsidie aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezintot vestiging van een gesticht in het midden des lands voor hel opnemen van weezen, onder bedingdat haar plan in den loop van het jaar 1879Jop voldoende wijze weid uitgevoerd. Uithoofde de maatschappij daarin nog niet naar wensch was geslaagd, is de laatste bepaling in dier voege gewijzigd, dal de zaak op 31 December 1881 op voldoende wijze moet tot stand zijn gebragt. Een voor stel van het hoofdbestuur liep over de oefening van de hand tot hel verrig- ten van nuttigen arbeid, op het voet-poor van hetgeen in Zweden en Dene marken in dien zin was beproeld. Het stelde voor: "Jaarlijks op de be grooting ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen eene som van 1000, ten einde daaruit, op de z i. meest doeltreflende wijze, eene ondersteuning te verleenen aan de departementen, die bovengenoemd onderwijs trachten te bevorderen." Bij acclamatie werd besloten ƒ1000 voor een jaar beschikbaar Ie stellen, doch of dal geld zal worden besteed voor een cursus van onder-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1