PKIt TlxLEGlUAF. over Ie laten, indien de Fransche regering de overige niet erkende ordeu in Frankrijk beloofde te dulden. De berigtgever van hel blad echter ge looft, dat de minister niet zal slagen, niet alleen omdat zijne ambtgenoo- ten op de volledige uilvoering der Maart-decreten aandringen, maar ook omdat de Paus, al wilde bij, niet mag tig genoeg zou zijn om zich tegen de Jezuïten te verzetten. Na de vacantie zal in de kamer een wels-ontwerp ingediend worden, waarin liet bekleeden van het regterlijk ambt van 70- tot 60-jarigen ouder dom wordt beperkt. -- De stad Parijs heeft een batig saldo van 25 millioen fr.dat tot het aanleggen van nieuwe afvoerkanalen enz. en tot uitbreiding van de dienst in de hospitalenwaarin tegenwoordig 200 bedden ontbrekenzat besteed worden. Een der geamnestieerden, die dezer dagen uit Nieuvv-Caledonië terug keerde, is bij zijne aankomst onmiddellijk aan het geregt overgeleverd. Hij heeft aan boord van het schip, kort voor hel vertrek uit Nieuw-Caledonië, een zijner medepassagiers vermoord, om zich meester te maken van eene kleine som gelds, die deze bij zich had. De heer llyacinlhe Firmin-Didol, chef der bekende Parijsche uitgevers firma, is in den ouderdom van 86 jaren op zijn kasteel in het departement der Orne overleden. In het bosch van Foutainebleau zat in de vorige week een gezelschap aan het einde van eene groote laan, in de nabijheid van een zandheuvel, toen plotseling een gedeelte van dien heuvel instortte, waardoor een heer en eene dienstbode, met een kind op den arm, half bedolven werden, ter wijl een driejarig meisje geheel onder het zand verdween. Met groote moeite slaagden de overige leden van het gezelschap, geholpen door eenige voorbijgangers, er in. den heer, de meid en hel kleine kind te bevrijden. Maar het driejarig meisje was niet te vinden en werd eerst na een hall uur zoeken levenloos te voorschijn gehaald. OD1ÏSCIIDAN O. Aan den heer Nordenskjöld, die thans te Berlijn vertoeft, is] eene feestelijke ontvangst te beurt gevallen. Op het raadhuis werd daartoe eene bijeenkomst gehouden, waarbij o. a. aanwezig waren de erfprins van Mei- ningen, de chel der admiraliteit, de onder-secretaris Gossler, de rector der universiteit, benevens vrle andere autoriteiten en geleerden. De eerste bur- eemeesttr hield eene toespraak namens de burgerij, de heer Nachtigall namens het aardrijkskundig genootschap, de generaal Stosch namens de vloot, de heer Gossler namens de Pruisische regering, de rector namens de universiteit, prof. Ecker namens de anlhropotogische vereeniging. De heer Nordenskjö d bedankte voor de ontvangst en wees op de hooge positie en verdienste der Duitsche wetenschap. De snelle was van den Oder, ten gevolge van een wolkbreuk in Oos- tenrijksch Silezie en Moravie, waarvan reeds melding is gemaakt, had ten gevolge, dat er eene overstrooming plaats had, waarbij geeu tijd was om iets te redden en de inwoners van meer dan 20 plaatsen in de districten Ratibor en Kosel blijde mogten zijn, dat zij het leven behielden. Die plaatsen werden geheel 15 andere gedeeltelijk overstroomd. De oogst is geheel vernield, en dal is dubbbel erg voor diestreek, welke verleden jaar door misgew as geteisterd werd. De spoorwegverbinding met Weenen Jügerndorf, Neisse en Neustad is verbroken. RIIILAND. Ia sommige streken des lands is de toestand zeer treurig, ten gevolge van de verwoestingen door schadelijke insecten teweeg gcbragl. Git hel gouvernement Ssamara meldt men, dat in de districten Bugulma, Bugarass- law, Ssamara en Nikolajewsk hongersnood hecrscht. Noch op een graan oogst noch op hooi valt te rekenen. Ssamara, eene der vruchtbaarste stre ken van Rusland, is geheel door de insecten verwoest. Naar de tegen woordige prjjzen te oordeclen zijn voor het district Bouzoulouk alleen meer dan twee millioen roebtds noodig om een algemeeucu hongersnood te voor komen. Git Wytegra in het gouvernement Olonez komt het berigl van het verschijnen der Siberische pest. Aan de oevers der kanalen woedt deze ziekte hevig 5000 paarden zijn reeds als slagtoflers gevallen. Eenige ziektegevallen van inenschen zijn ook reeds voorgekomen. Alle schepen zoe ken een goed heenkomen. Het districtsbest uur heeft reeds het trekken der schepen door pairden verboden, ten einde de voortplanting der epidemie te beletten. Er is echter gebrek aan geld om de lijken der gevallene paarden te begraven Ook te Tschistopol, gouvernement Kazan, zijn reeds eenige gevallen dezer ziekte onder het vee voorgekomen. Te Ssimborsk stierven in twee dagen 180 paarden daaraan. De treurigste lijdingen omtrent deze vee pest komen uil Borowitchi. Volgens berigten van daar is op vele boeren plaatsen geen enkel stuk vee meer. 0O8T-INDIE. BATAVIA. 27 Julij. Een rapport van den gouverneur van Atjeh en onderhoorighedenvan 12 dezer, bevat de volgende berigten: Ten gevolge van onvoorzigtigheid ont stond in den avond van 9 dezer brand in de kampong Lamara (Moekim Lhoöng der IX Moekim), waardoor deze kampong, welke sedert zeven maanden weder opgebouwd - was, bijna geheel vernield werd. Slechts de missigit en zeven huizen bleven gespaard. In hel aantal Atjehers, die zich t»l het verriglen van koeliediensten aanmelden, viel vermeerdering waar te nemen. De aannemer voor den bouw der nieuwe benting te Glei-Kambing had onlangs 180 Atjehsche koelies in dienst. Ter Noordkust werden, blij kens mededeeling van den waarnemend adsistent-residentde rooverijen der bewoners van de kampongs Daken Baroc en Daken Sot op Gigeensch grond gebiedwaarvan reeds vroeger melding is gemaakt, hoe langer hoe stout moediger. Zelfs hadden zij getracht een grooten schoener, varende onder Eugelsche vlag, af te loopenwelke ter reedc van Gighen in de nabijheid van het oorlogsschip geankerd lag. In den nacht van 30 op 31 Mei jl. vie len zij, ten getale van 15 a 20 man in twee praauwen, genoemden schoener onverhoeds aan, doch door de waakzaamheid der bemanning werd hunne komst tijdig ontdekt en de aanval met geweer- en lillavuur afgeslagen. Naar men uit Makassar meldt, is de toestand te Menado zoo gespan nen als ooit, en wordt in de zuidelijke districten van Celebes voor onlus ten gevreesd. Door den gouverneur generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, San den raadsheer in het hooggeregtshol van Ned. Indië mr. J. van der Pant. Benoemd: tot hoofdingenieur bij het mijnwezen in Ned. Indië, J. II. Menten, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tot ontvanger van het regt van successie en overgang onder Christenen te Batavia, R. L. A. Wenning, cand.-notaris; tot opzigter 2' kl. bij den waterstaat en 'stands burg. openb. werken, de opzigter 3e kl. L. Spruyt. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den leD luit. der inf. P. A. Baptist. Bevorderd: bij het wapen der artillerie, tot majoor, de kapli. 11. Adama van Scheltema (thans met verlof in Nederland) en J. A. Wagener, zoomede de kapt. van den gener. staf W. H. Staverman (thans met verlof in Nederland). Departement van marine. Benoemd: tol 3"1 commies bij het depart, der marine, de klerk bij dat departement C. V. Agcrbeek. 's GRAVENHAGE10 Augustus. De Staatscourant van beden avond be helst het koninklijk besluit van 5 Augustus, bepalende dat de wet op het lager onderwijs in werking treedt met 1 November a. s. GASTEIN, 9 Augustus. Keizer Wilhelm is heden, ouder toejuiching en onder bcstrooijing met bloemen, naar Ischl vertrokken. Hij ziel er krach tig uil en verklaarde bij het afscheid aan de notabelen uit de burgerij, dat hij zich verheugde weder in hun midden te hebben vertoefd. "Of ik terug kom", zeide hij, "dit weet ik niet en dat weten wij geen van allen". LONDEN, 9 Augustus. In het lagerhuis heeft de heer Dilke gezegd: En geland, Frankrijk, Duitschland en Oostenrijk hebben Griekenland aanbe volen de mobilisatie te verdagen tot na hel antwoord der Porte. Den 28en Julij vernam Engeland, dat alle groote mogendheden hunne bezwaren tegen de mobilisatie hadden ingetrokken. Engeland had dit niet gedaan, doch wilde niet de verantwoordelijkheid op zich nemen van de mobilisatie tegen te houden. Griekenland verklaart deze noodig te achten, om geschikte manschappen, wier diensttijd ten einde loopt, bij de troepen te behouden. Lord Hartinglon verklaarde, dat het ontwijfelbaar in de bedoeling ligt, niettegenstaande de nederlaag bij Kandahar, de gezamenlijke troepen uit Kabul te doen terugtrekken. Stewart keurt het besluit goed. Hij gelooft, dat men elk doel heelt bereikt. KONSTANTINOPEL, 8 Augustus. De Sultan heeft den minister van oor log heden gelast den 11'° dezer met 2000 man naar Dulcigno te vertrek ken. De minister zal de overgave van het district Dulcigno binnen den be paalden lijd waarborgen. Ook heeft de Sultan last gegeven eene naauw- keurige Turksch-Grieksche grenslijn te trekken, die aan de beoordeeling der mogendheden zal worden onderworpen. Eene vredelievende oplossing wordt dus tegemoet gezien. PARIJS, 9 Augustus Bij ministerieel besluit is baron Harden flecky, directeur van het blad Triboubt. onder den naam van St. Patrice, in hoe danigheid van vreemdeling, uil Frankrijk verbannen. LONDEN, 9 Augustus. Gladstone is heden naar Windsor vertrokken, waar hij eenige dagen de gast zal zijn van den deken van Windsor. CHEBBOGRG, 9 Augustur. Na tiet déjeuner hebben Gré>y. Gambetta en Leon Say het arsenaal bezocht, en alle werkplaatsen en heigeen in con structie is opgenomen. Grévy ging vervolgens aan boord van den Colbert. 21 scholen werden gelost. De muziek deed zich hnoren. zij spechie de Marseillaise. Overal werd de president begroet met den kreet: Leve de republiek! ATHENE. 8 Augustus. De Fransche pantserschepen Provence en Jeanne d'Arc verlieten heden den Dhalereus voor de Adria-ische zee; zij zullen Corfu aandoen, waar zij orders van bestemming zullen erlangen, naar de kust van Montenegro ol elders heen. De zeelieden, eenige maanden met verlof, zijn in dienst opgeroepen. LONDEN, 9 Augustus. In het hoogerhuis antwoordde lord Granville, op eene vraag van lord Stanley, dat de verstandhouding der Europesche mogend heden lot dusver niet gestoord is en een voor Turkije welwillend doel heeft. Hij achtte het ongeradendaarover thans in nadere opheldering te treden. Engeland handelt niet op zichzelf, maar zou niet voor de verantwoordelijk heid eener gemeenschappelijke handeling met de andere mogendheden terug deinzen om eene gevaarlijke wending te verhinderen. Hij gelooft echter dat Turkije zich niet tegen den wil van Europa zal verzetten. PARIJS, 9 Augustus. Het geheele resultaat der herslemmingen is als volgt: gekozen 96 republikeinen en 38 conser»ativen. Bij de herstemmingen winnen de republikeinen 55 zetels, de conservativen 8. PROGRAMMA TAN MIZIEHS 1TV0EKINCE1V. Musis Sacrum. Donderdag 12 Augustus, te half acht, door het Muziek corps der Leidsche dd. Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Lochkh. 1' Aid.: 1. Marsch, Sttppé; 2. Ouverture "Le9 Diamants de la Couronnc", Auber; 3. "Kornet", Walzer, Basquil; 4. "Erinnerung an Balfe", Fantaisie, Schreiner. -- 2' Afd.: 5. Ouverture: "La Dame Blanche". BouihÜeu; 6. //Adagio", Beethoven; 7. "Lied ohne Worle", E. Bach; 8. Potpourri aus «Preciosa", von Weber; 9. Galop, Fansi.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3