gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker, ver meld in ari. 11 der wel van 25 December 1878. Zy, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 10 September e. k. schriftclyk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examenden hoogleeraar d'. J. W. Gunning, te Amsterdam, met overlegging van het getuigschrift, waaruit blijktdat het theoretisch apothekers-examen met goed gevolg door hen is afgelegd, of dat zij aan eene Nederlandsche universiteit den graad van doctor in de artsenijbereidkunde hebben verkregen of tot de promotie in dit vak zijn toegelaten. 3". Dat in de maand September of October e. k gelegenheid zal worden gegeven tol hel leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbe reiding tol de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundige examen. Zij, die tot het leveren dier bewijzen wenschen Ie worden toegelaten, moeten daarvan vóór 10 September e. k. schriftelijk kennis geven aan den voorzitter der com missie, met het afnemen van het daartoe gevorderde examen belast, dr. D. de Loos, directeur der hoogere burgerschool te Leiden. De ministers van oorlog en marine hebben ter kennis van belangheb benden gebrast, dal in de laatste jaren bij de geneeskundige keuring van adspirantcn voor het examen van kadet bij de kon. militaire akademie te Breda, adelborst 3e kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord of scheepsklerk bij de zeemagt, werd waargenomen, dat velen hunner lij dende waren aan granuleuse oogontsteking en dat daarbij niet zelden bleek, dal de ouders of voogden onbekend waren met de aanwezigheid van dit gebrek bij hunne zonen of pupillen. Ten einde teleurstellingen als daarvan het gevolg zijnin de toekomst zooveel mogelijk te voorkomenwordt de aandacht van belanghebbenden op dit in den laatsten tijd, vooral bij jeug dige menschen, vrij algemeen voorkomend ooggebrek gevestigd, en aan ouders of voogden ernstig in overweging gegeven om hunne zonen of pu pillen, die zich voor een der hier bedoelde examina voorbereiden, van tijd tot lijd door deskundigen te doen onderzoeken, opdat tijdig maatregelen kunnen worden genomen ter genezing van een ziekteverschijnsel, dat de adspiranten uitsluit van de militaire dienst bij de zee- of landmagt. De minister van waterstaat enz. heelt bepaald, dal gedrukte visite kaartjes, waarop schriftelijke byroegingenzelfs die welke tol hiertoe oog luikend werden toegelaten, als p. r., p. f.p. c.p. p.c. enz., voortaan niet anders per post mogen verzonden dan tegen betaling van het briefport. De lieer A. Kerdijk heeft aan het uitvoerend comité van het Brussel- sche onderwijs congres medegedeelddat hij zyn ontslag neemt als corres pondent van dat congres. De reden voor dit besluit is deze. Op zijne vraag, in April 11. mede uil naam van verscheidene andere Nederlandsche leden van het algemeen comité gedaanof het internationale congres deel zou uitmaken van het officiële programma der nationale feesten, had de he(r Kerdijk ten antwoord ontvangen: «Het congres zal geen deel uitma ken van het programma der feesten". Naar aanleiding hiervanin verband met andere hem verstrekte inlichtingen, haastte de heer K. zich, diegenen zijner landgenooten gerust te stellen, wier nationale gevoeligheid welligt was opgewekt. Thans echter heeft hij bemerkt, dat het onderwijs-congres toch voorkomt op het officiële, door den minister van binnenlandschezaken onderteekende programma der Belgische feesten en derhalve deel uitmaakt van de jubelfeesten. Deze tegenstrijdigheid met de verzekering van het comité heeft den heer Kerdijk genoopt zijn ontslag te nemen De synode van de Ned. herv. kerk heeft in hare vergadering van gisteren, na zeer ernstig debat, met groote meerderheid van stemmen ver worpen het voorstel van den heer Segers, om haar leedwezen uit te spreken over de weigering van het prov. kerkbestuur van Gelderland, om de schor sing, over de Dordsche ouderlingen uitgesproken, op te heffen. In nadere overweging zal worden genomen het tweede lid van genoemd voorstel, nl. //den wensch te uiten, dat het prov. kerkbestuur van Gelderland besluiten moge aan den ondragelijken toestand te Dordrecht een einde te maken." Blijkens het Oosten is de door de weesinrigtiug te Neerbosih lang gewachte erfenis van wijlen mevr. Eigeman- liaan, uit Leiden, thans in gekomen en bedraagt deze, na aftrek van alle onkosten, 41340.98 Te Amsterdam is gisteren het nieuwe gebouw van de kweekschool voor zeevaart op de Schippersgrachlhoek Ugracht, in tegenwoordigheid van een groot aantal oud-leerlingen en leerlingen plegtig ingewijd De ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat vereerden die plegtigheid met hunne tegenwoordigheid. Zekere II. N.een buitenlander, die zich te Rotterdam geruinnn tijd heelt opgehouden en bediende is geweest in het koffijhuis van den heer Niessingh en vervolgens by den heer Doon. is wegens verschillende oplig- leryen te Breda aangehouden. Van Rotterdam had hg zich begeven naar 'sllage, waar hg, onder voorgeven dat hij agent was van builenlandsche huizen, zich toegang heeft weten te verschaffen bij cene familie, met wier dochter hij weldra betrekkingen had aangeknoopt. Doch daar de ouders van het meisje later te weten zijn gekomen, dat het een opligter was, die j zich bij hen had ingedrongen, wezen zij hem de deur. liet meisje echter scheen verliefd opH. N., althans, zjj ging met hem op de vlugt naar Breda, j waar II. N. zijn meisje achterliet, om te 's Bosch een zilversmid op te ligten voor een gouden horlogie met ketting. Vervolgens zocht hij het meisje te Breda weer op. De opligterij te 's Bosch heeft lot zijne arrestatie geleid. (/V. li.C Te Bennekom heeft men in den laatsten lijd veel last van vossen, die reeds veel schade hebben aangerigt, door het rooven van eenden en kippen. Bij een enkelen landbouwer werden op een dag niet minder dan 18 kippen weggehaald. In een manufactuurwinkel te Oudenbosch bood zich dezer dagen een heer aanmet het verzoek twee tafelkleedjes in zijn logement ter bezigli- ging te mogen ontvangen. Aan het verzoek werd niet slechts gevolg gege ven maar zelfs in plaats van twee werden hem zeventien kleedjes toegezonden. Toen de bediende op liet afgesproken uur om antwoord kwam, was de heer verdwenen. AI spoedig bleek het. dat hij met de geheele bezending naar het station gewandeld en 's avonds per trein vertrokken was. Alle nasporingen zijn vruchteloos geweest. De Keulen—Mindener trein, die gisteren ochtend ten half elf te Venlo aankwamheeft bij het station Dorsten een herder en een aantal schapen overreden, welke geheel verpletterd op de lijn lagen. De herder was, ter wijl de barrière gesloten was, doch niet bewaakt werd, op de baan gegaan, omdat hij daar meer gras voor zijne kudde dacht te vinden. 'sGRAVENHAGË. 6 Augustus. De heer D. Toewaler, ontvanger der directe belastingen (e St. Maar tensdijk. is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Beverwijk. Tot leeraren aan de rijks- hoogere burgerschool Ie Venlo zijn benoemd de hh. W. E. V. Govers; D. Hom, thans leeraar aan de rijks- hoogere bur gerschool te Helmond; D. Schram; dr. L. H. Stijns, thans leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Helmond, en A. H. Gambon. De luit. ter zee le kl. D. J. Weys, uit O. I. teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Door den minister van marine is de benoeming van de adelborsten 3e kl. voor de mariniers E. G. A. L. Ter Haar en A. A. Versfeit, ingetrok ken en beschouwd als niet le zijn geschied. Ter hunner vervanging zijn aangesteld de jongelingen E. Berdenis van Berlecom en J. C. Schraver. Bij de te verwachten geboorte van een prins of prinses zal ook de schutterij alhier onder de wapenen worden geroepen lot het vieren van die gebeurtenis door eene parade in vereeniging met het garnizoen. De directeur van den Kon. Franschen schouwburg heeft aan de habi tués medegedeeld de briefwisseling gevoerd lusschen hem en den tenor-zanger Lhérie, die geleid heeft lot het aangaan van eene nieuwe verbindtenis van den laatste voor het aanstaande tooneeljaar. De directeur mogt na het voorgevallene op den sluitingsavond van het afgeloopcn saizocn, toen Lhérie het contract resilieerde, er niet in slagen een plaatsvervanger te vinden en gevoelde zich dus gedrongen cene toenadering tot stand te brengen tusschen den artist, «die zich tot eene berispelijke daad had laten verleiden" en het publiek "dat er bovenal prys op stelt de meesterwerken van het répertoire door een goed ensemble van zangers te hooren vertolken". Van de zijde van den heer Lhérie ondervond de directeur niet de minste tegenkanting. De artist wist, schrijft de directeur, dat het ongelijk geheel aan zijne zijde was Zijne handeling vergoelijkt de directeur dan ook geenszins, maar schrijft die toe aan eene zenuwachtige prikkelbaarheid bij zangers aan het einde van een tooneeljaar niet ongewoon en die hun het vermogen beneemt goed te onderscheiden. In den brief aan Lhérie vraagt de directeur hem dan ook rondweg: Wilt gij nogmaals zonder omwegen uw ongelijk tegen over het Haagsche publiek erkennen en verschooning vragen Lhérie's antwoord is cene volledige schuldbekentenis, gepaard aan een vurig verlan gen om terug te komen in den Haagdat alleen getemperd wordt door de vrees, dat men hem zijne handeling niet zal willen vergeven. De directeur heeft zich echter door die vrees niet laten weerhouden, maar Lhérie op nieuw geëngageerd, zoodat deze zanger behouden is voor het Haagsche publiek, waarvan Lhérie getuigt: "Nooit heb ik een beminnenswaardiger publiek ontmoet van grooter kenners en dat den artist beter voor zgne inspanning weet te beloonen". Heden voormiddag werd onder behoorlijk geleide per vigilante van het commissariaat aan de Nieuwe Haven naar hel huis van burgert, en militaire verzekering vervoerd zekere E. V., Üuitscher van geboorte, van beroep fabriekant in zijden heeren-dassen. Naar verhaald werdwordt hij verdacht van brandstichting in zijne woning aan den Schenkweg. Eene kast, waarin zijden stoffen waren opgeborgen, moet geheel zijn uitgebrand, zelfs zóó, dat geen de minste overblijfselen van eenige zijde konden ontdekt wor den. De brand zou. volgens V., veroorzaakt zijn rioer het omvallen van een petroleumlampje, terwijl hij van huis was om zijn paard te gaan voe deren en zijne huisvrouw met zijne dochters ook niet te huis waren. De schade, welke hij thans volgens zijne opgave zou geleden hebben, moet wel L00 bedragen. Vroeger, toen er ook brand ten zijnen huize was ont staan, beliep de schadevergoeding voor verbrande zijde en huisraad ruiui 1800, welke som hem destijds door de heeren A. van Gogh en Zoon, agenten der Onderlinge brandverzekeringmaatschappij, van de .longh en C". le Amsterdam, moet zijn uitbetaald. Met de uitbetaling van de vergoeding voor de thans geleden schade wordt voorloopig, in afwachting van'sregters uitspraak, gewacht. De verdachte, die alle schuldpligtigbeid ontkent, moet zich, toen de commissaris van politie, na het ingesteld onderzoek ten zij nen huize, zijne aanhouding beval, ernstig hebben te weer gesteld, zoodat men vcrpligt was hem in een rijtuig te doen plaats nemen. Jl. Maandagtoen de straten der residentie drukker dan gewoonlijk werden bezocht, was een bleeker voor eenige oogenblikken genoodzaakt zijne met een paard bespannen en met verscheidene wasschen geladen wagen op den Kneuterdijk alleen en onbeheerd le laten, terwijl hij in de Hooge Nieuw- straat iets had le verriglen. Terugkeerende stond hij vreemd le kijken; als met een tooverslag was het door hem achtergelatene verdwenen en hoe hg ook informeerde, niemand kon eenige inlichting omtrent het vermiste geven totdat er eindelijk iemand zich herinnerde, dat hij, zender eenig kwaad ver moeden, een geladen bleekerswagen met 4 personen in de rigting van het Bosch had zien rijden. Intusschen was er al eenige lijd verloopen en bleef er niets anders over dan om per huurrijtuig de deugnieten die zich op klaarlichten dag aan diefstal op den openbaren weg hadden schuldig gemaakt, na te zetten. Zonder verder dralen spoedde de bleeker zich voort het Haag sche Bosch in. den Leidschen weg op en ja wel op eenigen afstand voor zich uit bemerkte hij zijn wagen. Dit deed hem nog meer den gang van zijn rijtuig versnellen maar daardoor werden de roovers ook opgeschrikt dezen lieten op eens hun buit in den steek en redden zich door de vlugt. Weldra zag de bleeker zich weder in het bezit van zijn eigendom gesteld.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2