IplfLI LKID8CHE ,5*f:V> «©tiftiiï. KSO: ZATURt)AG 7 AUGUSTUS. STADS-BER IC1ÏTEN BliNiNEN LAi\I>SCIJE BERIGTEN. iSPj-rtSli S'-T' V. 183. De. Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Fe prijs der Courant is per vierendeel junrs 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Civiecntcraad 1.85franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzi.nilirlijt it verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de cocpedil'tehosten. A/zondirlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. Dc prijs der Advertcntifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 18 der wet van den l4d'D September 18G6 (Staatsblad n*. 138), houdende bepalingen betrekkelijk dc inkwartieringen en liet onderhond van het krijgsvolk in de transporten en leveraniiën voor 'sKoriings leger of ves tingen gevorderd Doen te weten, dal de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verleeneti van inkwartiering en onderhond in aanmerking komen, is opgemaakt, op de Kleine l'ers van hel Raadhuis aangeplakt en van heden, gedurende veertien dagenop de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht, dat bij voormelde wet aan de inwoners vrijheid wordt gegeven lol ruiling met- of uitbesteding bij de op de lijst voorkomende personen, van de inkwartiering of het onderhoud, mits zij van den wensch daartoe kennis geven aan den Burgemeester, vóór dat de uitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied, bij gebreke waarvan zij verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onder houd te voldoen in hunne woning. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in dc Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Luiden, 5 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, lc alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dal door hen op heden vergunning is verleend aan J. E. Zirkzee en zijne rechtverkrijgendentot oprichting van eene sigaren- drogerij in hel perceel in de l'aardensleeg ir. 2; en F. J. Los en II. Cu. J. Gerritsen en hunne rechtverkrijgenden, tot plaatsing van eene stoommachine in hunne op te richten kuustbolerfabriek in het perceel aan de Korte Oranjegracht n". 7. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 5 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Augustus. Bij kon. besluit van 5 Aug. jl. is, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend aan J. Tak, als le luitenant bij de dienstd. schutterij alhier. De commissie van opperloezigt en beheer der kweekschool voor zee vaart alhier maakt bekend, dat wegens de nieuwe bepaling, die bij kon. besluit, van 19 Julij 1880 op de aanneming van jongens bij de Nederlandscbc zcemagt is gemaakt, thans jongelieden van 13 tot 16 jaar op de kweekschool kunnen geplaatst worden. Voor de aanneming in de zeedienst van jongens van 13 jaar is evenwel de bijzondere magtigiug van Z. Esc. den minister van marine noodig, en wordt slechts dan verleend als de knapen eene leng temaat van minstens 1,4 meter hebben, en in alle opziglen, zoowel ver standelijk als ligchameljjkgoed ontwikkeld zijn Bij hunne opzending dient bier dus bijzonder op gelet te worden. De lenglemaat van jongens van 14 en 15 jaar blijft bepaald op 1,4 en 1,45 meter. De commissie twijfelt er niet aan dat door deze zooveel gunstiger bepaling een groot aanlal jongelieden zullen aangemoedigd worden om bij de kweekschool lot flinke zeelieden en nuttige leden der maatschappij opgeleid le worden. Blijkens de reeds gedane en hierachter nogmaals voorkomende aankon diging van de schoolcommissie uit het bestuur van het genootschap Mathesis Scicnliarum Gcnitrix zal de inschrijving van nieuwe leerlingen plaats heb ben op den 10'° en den 13e° Augustus aanst. liet toelalings-examen echter, dat bepaald was op 19 en 20 Augustuskan alsdan, wegens onvoorziene omstandigheden niet plaats hebbenmaar is nu bepaald op 23 en 24 Au gustus aanst. Onder de verblijdende verschijnselen van onzen tijd, waarin zooveel over het onderwijs wordt getwist, zoowei in als huilen delandsvergaderzaalbe hoort voorzeker, dal evenals zoovele andere dergelijke inrigtingen hel bestuur der «Leidsche verecniging lot bevordering van geregeld schoolbezoek", jaar lijks een kinderfeest viert, niet uit gewoonte, maar omdat men, en leregt. begrijpt, dat alle gepaste middelen kunnen dienen, om kinderen en ook de ouders, de overtuiging te geven, hoeveel prijs er gesteld wordt op ge trouwe pligtsbctrachtingvooral van het opkomend geslacht. Gisteren middag te haltvijT ure waren ruim 120 kinderen, die de school verlaten hadden en bewijzen hadden gegeven van getrouw schoolbezoek en goed gebruik gemaakt hadden var. het ouderwijs, op //Zomerlust" bijeen. Hel jonge volkje zong uil volle horst opwekkende zangstukjes, waarhij het //Vlaggenlied" niet werd vergelendaar in het feestlokaal door een der leden een groole tropee was aangebragt met de Oranje, Nationale en Leid sche kleuren, omstrengeld door een lint, waarop de naam der vereeniging, waardoor geestdrift in die jeugdige harten ontgloeide. De hoofdonder wijzers,, de heeren van der Harst en de Jong, die bereidwillig hunne hulp bij dit kinderfeest aan commissarissen hadden aangebodenmogten hierbij hel genoegen smakentc hooi en welke goede vruchten hnu onderwijs droeg, lie heer Oklniyzen, uil Rotterdam, wekte de verbazing op der jongens en meisjes, door zijne alleraardigste goocheltoeren. Uiibundig was de pret over zijne gave van vermenigvuldiging door eeuc ruime uitdeeling van vlag gen mirlitons enz. enz. Ook de commissie zag den wakkeren goochelaar met het grootste genoegen. Aan versnaperingen ontbrak het mede niet; het jonge volkje liet zich de broodjes, het bier, de melk, kofïij koek enz goed smaken. Voor afwisseling in alles was met oordeel gezorgd; wedstrijd door harüoopen op een niet ai te lange baan, waarbij door de overwinnaars mei van genoegen stralende gezigten de prijzen werden ontvangen, terwijl de meisjes deelnamen aan ceneu minder vermoeijenden wedstrijd, nl. om, ge blinddoekt. met een stok te beproeven een aarden pot stuk te slaan, die omgekeerd op den grond was gezet. In één woord: er was voor alles ge zorgd om de jeugd regt vrolijk bezig le houden. Ook de tuin zelf bood gelegenheid aan, om zich te vermaken; van den schommel en de wipplank werd een druk gebruik gemaakt, en in navolging van //groole-menschen-feestcn", maar ook om het geheel goed en prettig te besluiten, liet de beer Biegelaar herhaalde malen de reeds ter kimme ge daalde zon andermaal schijnen, maar nu in eene ronddraaijende beweging; lichlkaarsen en zwermpotten deden het gejuich der kinderen ten top sijjgen. Ook bengaalseli licht bescheen met zijnen looverachtigen glans de vrolijk op gewekte gezigten. Na een hartelijke toespraak van den fungerenden president, verliet om streeks halltien ure het jonge volkje regt voldaan en ten hoogste dankbaar, //Zomerlust". De commissie keerde mede hoogst voldaan huiswaarts, met de streelende voldoening dat dit kinderleest door onderlinge zamenwerking zoo goed cn naar wensch geslaagd was. Die voldoening mogen ook zij smaken, die door hunne geldelijke bijdragen hei kinderleest hebben mogelijk gemaakt en daardoor getoond hebben te willen medewerken om ook aan die kinderen een genoegen te schenkendat zij zich waardig hadden getoond door getrouwe pliglsbetrachting, nu althans op de school, cn zoo wij hopen cn vertrouwen ook later doen zullen in de groole maatschappij. De Staatscourant bevat bet verslag der commissie, van 1 Augustus 1879 tot 1 Augustus 1880 belast met het afnemen van de praclische examens van apotheker. De uiislag van het examen was wat de eerste zitting betrof gunstig voor vijf van de zes candidaten. Aan het eind der tweede zitting werd van de acht candidaten één wegens onvoldoende kennis afgewezen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis gebragt: 1°. Dal in den loop der maanden September, October, November en De cember e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot liet afleggen van de prac- tische examens van arts en tandmeester. Zij. die lot dc examens wensclien te worden toegelaten vóór 1 November, moeten daarvan vóór 10September; zij, die bet examen na 1 November wensclien af te leggen, tusschen 1 en 15 October schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. L. C van Goudoever, te Utrecht, met overleg ging van bet getuigschrift, waaruit blijkt, dat het theoretisch geneeskundig examen met goed gevolg door hen is afgelegd, of dat zij aan eene Neder- landsclie universiteit den graad van doctor in de geneeskunde hebben ver kregen of tot de promotie in dit vak zijn toegelaten. 2". Dal in de maand September of October e. k. gelegmheid zal worden

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1