COURAN 1880. WOENSDAG 4 AUGUSTUS. STA OS-BERICHT EN. PATENTBIADEN. UINNENLANDSCHE BGR1GTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, fr sjaarshuilen de expeditiekoslcn. Afzonderlijke nummers deiCourant z De prrjs tier Advertent iën is van 1—4 n BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Jnni 1875 Staatsblad N°. 95), lot regeling van het toezie!'.t bij hel oprichten van inrichiingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze Ier algemeeue kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan U. M. Van Leeuwen en zijne rechtverkrijgenden lot plaat sing van een koekbakkersoren in het perceel aan de Haarlemmerstraat n". 6. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Lexdsohe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 2 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te welen, dat de patentbladen van koffiehuishoudersslijters en tap pers benevens de nog onafgehaalde patentbladen van inlandsche kramers en schippers, dienst 1880/81op vertoon van voor voldaan geleekeudc quitautiën, verkrijgbaar zijn in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente van Woensdag 4 tot en met Dinsdag 10 Augustus e. k.uitgezon derd den Zondagvan 's namiddags 1 tot 3 uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Wethouder voornoemd, Leiden, 3 Augustus 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 3 Augustus. In de maand Julij werden door den Leidschen tramway vervoerd 48829 reizigers. Sedert de opening bedraagt het aantal vervoerde reizigers 313,996. - De bij het 4e reg. infanterie benoemde majoor Harsveldt komt in gar nizoen le Leiden cn de kapitein J. van der Meer te Gouda. Heden, ongeveer half een, is een begin van brand ontstaan op de Lammerenmarkt, ten huize van d. 11., doordien de vlam van een petroleum- toestel zich had medegedeeld aan een houten beschotdoor middel van asch en eenige emmers water was men de vlam spoedig meester. Ter beschikking van den eigenaar is in de daartoe bestemde bewaar plaats afgezonderd- een geel smoushondje, met lange oorenreu. Het stoomschip Prins van Oranje is op 31 Julij te Batavia aangeko men en de Koning der Nederlanden is op dien dag van daar naar Amster dam vertrokken. De werkzaamheden tot verhooging van den Lekdijk Bovendams zijn reeds zoo ver gevorderd, dat de dijk van Kuilenburg tot Schalkwijk geheel gereed is opgeleverd, zoodat de dijk in zulk een goeden staat is, dat liet verkeer voor rijtuigen en paarden van Utrecht via Kuilenburg naar 's Bosch thans weder is opengesteld. Naar men verneemt is de heer J. Eigeman, predikant te Dordrecht, door het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland provisioneel geschorst, en zijn de stukken, hem en d«. van Hoogenhuize betreflende, naar de synode verzonden. Door de leden van het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Dor- i: drecht is aan de synode een adres gerigt, betreffende den onhoudbaren toe stand, waarin door hoogere en lagere kerkbesturen die gemeente is gebragt. Of het paal en perk stellen aan de openbare dronkenschap door krachtige maatregelen van gezag ook tijd, ja meer dan tijd wordt, kan, meldt de dmst. C.blijken uit het volgende feit, ons door een ooggetuige medegedeeld. En, helaas, dergelijke tooneelen zijn op den //luien-Maandag" te Amsterdam geen zeldzaamheden. Op eene schuifbar werd een smoorlijk dronken werkman door zes kameraden vervoerd. Zij hielden op een dei- drukste punten van verkeer met hunne walgelijke vracht stand, en, dejene- verflpsch ging tot tweemaal toe rond. Nog bleef hel er niet bij. Toen de flesch leêg was werd zjj stuk gegooid en uit de kar onder het ligchaam van hel verdierlijkte wezen, dal daarin lag uitgestrekt, werd ecu versclie De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. nco p. p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 in verkrijgbaar voor 5 cents. jels 1.iedere regel meer 25 cents. kruik met jenever te voorschijn gehaald, en op nieuw rondgeschonken Na die derde «hartsterking", die echter de beenen van liet reeds wanke lende zestal alles behalve steviger maakte, werd «het lijk" verder ver voerd, om wie weet tot welke openbare schandalen nog verder aanleiding te geven! Te Nieuw-Lcuzen is dezer dagen een 10-jarig knaapje, ten gevolge van het eten van wilde bessen, overleden. De laatste trein van den Centraal-spoorweg uit Utrecht, die Zondag avond ten 11.15 te Zwolle moest aankomen, kwam eerst des nachts ten 1 ure aan. Ten gevolge van een defect aan de machine moest de trein le Wezep door een uit Kampen ontboden locomotief worden opgehaald. Uil Kampen waren p. m. 1000 personen naar de Zwolsche kermis gekomen, van welke ongeveer 800 ten 11 ure met een extra-trein terugkeerden; de overigen konden een paar uur in de wachtkamer wachten. Dezer dagen heeft de heer B. A. Ponlie, ontvanger der registratie le Bergen op Zoomeen zeldzame vondst gedaan. Bij het opgraven van een viertal oude kelders, in een hem loelxhoorend gedeelte der voormalige ves ting, werd o. a. te voorschijn gehaald eene antieke blaauw porseleinen vaas van 0.42 M. hoogte; een steen van het jaar 1598, zeer duidelijk voorstel lende twee staande leeuwen; deze steen is 0.16 M. lang, bij 0.10 M. breedte en heeft eene dikte van 0.045 M. Voorts een groot aantal verschillende munten, waaronder van het jaar 1566; zilveren en koperen gedenkpennin gen met het wapen der Bourbons; een aantal koehoorns, uniformknoopen beenderen, kogels en scherven van granaten, een smeltkroes, een aarden potje, benevens zware stukken jjzer cn porseleinscherven. Uit Venlo meldt men, dat in de grensstad Viersen Zondag avond een hevige brand is ontstaan in de ieerlooijerij met annexen schorsmolen van de Gebr. llaasc. De Ieerlooijerij met al het daarin voorhandene werd vernie tigd; de molen en de schuur, waarin nog maar een paar dagen geleden 20 waggons schors werden geborgenwerden mede eene prooi van bet vuur. Alleen een partijtje huiden, ten bedrage van ruim 12000, werd gered. Dit laatste was toevallig niet verzekerd; al het vernielde wel, doch ver be neden de waarde. Te Maastricht is gisteren het 33,le Nederl. landltuishoudkundig congres geopend door den burgemeester, den heer Pijls. In zijne openingsrede bragt hij hulde aan baron Sloet tot Oldhuis, den nestor van het congres, die met dezelde belangstelling al een ntenschenieven geleden de bijeenkomst bijwoonde, en die van zelf was aangewezen voor hot eere-voorzitterschap van het congres. Het congres splitste zich in twee afdeelingen, die in ver trekken van het raadhuis zitting namen, de eerste afdeeling, onder het voorzitterschap van den heer Cremerde tweede afdeeling onder dat van den heer van der Hoop van Slochteren. Bij gelegenheid van het congres hebben le Maastricht vele vermakelijkhe den plaats, waarbij de bekende sociëteit Momus op den voorgrond staat. Onder de vermaken, die zij had uitgedacht, was een visscherswedstrjjd, die vrij wat belangstelling wekte. De hengelaar, die het grootste aantal visschen ving, zou eene zilveren medaille en elf gulden verwerven; de hen gelaar, die den zwaarsten viscli beet kreeg, moest elf fr. ontvangen, ter wijl de hengelaar, die het kleinste vischje ving, aanspraak mogt maken op elf dubbeltjes. Onder de overige niet-winners zou een krachtig vischtuig worden uitgeloot. Achttien visschers, de uitstekende onder de uitstekende hengelaars van Maastricht, stonden in het gelid. Ofschoon de Maas in de onmiddellijke nabijheid van de stad vischrijk is, ging het den kampioenen niet naar den wind. Men ving bijna niets dan wat kriel, en de keurings commissie zal handen voi werk hebben om te beslissen wat als het grootste en wat als het kleinste der gevangen viscbjes zal moeien beschouwd worden. Door de congres-leden is ook een bezoek gebragt aan den St. Pietersberg. De onderaardsche gewelven waren bij die gelegenheid op onbekrompen wijze door middel van lampions verlicht. 'sGRAVENllAGE3 Augustus. Door Z. M. zijn de heeren VV. E. Schenck, A. A. Cluiven en J. H. van Meertenleden der algemcene rekenkamer in Nederl. Indië, eervol uit 'stands dienst ontslagen, en tol leden van dat collegie benoemd de hh. J. S. Diephuizen, onder-intendant le lil. hij de militaire administratie van het leger in Nederl. Indië, thans niet verlof hier te lande. W. F. 11. Tettp- I

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1