woont, het geld der leening in een trommel geborgen en dezen gesloten had, vermiste later een bankbiliet van ƒ40 uit de trommel; den beklaagde daarover onderhouden na diens terugkomst van het exerceren, ontkende deze aanvankelijk; maar kwam eindelijk tot bekentenis, nadat de serg.- majoor beloofd had er geen ruchtbaarheid aan te zullen geven en gaf het billet terug. Aan de belofteom van de zaak geen rapport te makenkon intusschen niet worden voldaan, vermits de zaak in de kazerne reeds te veel ruchtbaarheid had verkregen), schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd in een bewoond huis, met behulp van een valschen sleutel, ouder eenigzios verzachtende omstandighedenveroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaren te ondergaan in één jaar eenzame opsluiting, met ontzegging eisch voor den tjjd van 5 jaren. De heer J. van Stolk Jz.lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Rotterdam, is in den ouderdom van 53 jaren overleden. Zaturdag avond is de bliksem geslagen in de molen "de Papagaai", van den heer Bakker aan de Builenwalersloot te Delfter is een groot gat geslagen en verdere schade aangerigt. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag is de bliksem geslagen in den ondermolen van den Oud en Nieuw YVatering-veldpolder onder Wateringen; de molenroeden, werden verbrijzeld en de stukken daarvan 100 meter ver weggeworpen in het inwendige van den molen werd eene groote ver woesting aangerigt. Naar de Israëliet berigt, wordt de waarde van de Bibliotheca Rosen- thaliaua", door de erfgenamen van wijlen den heer L. Rosenthal onlangs aan de universiteitsbibliotheek te Amsterdam ten geschenke aangeboden, door deskundigen geschat op ruim een kwart millioen en bedroegen de kos ten van het catalogiseren ruim ƒ8000. Een scharenslijper stond Vrijdag in de Nes te Amsterdam voor een huis, dat geschilderd werd, een groot kaasmes te slijpen. De schilder, die juist op een deur eens een proef wilde leveren, hoever hij het in de behan deling van de fijne kwast had gebragt, bespeurde dat het stof van de straat door het groote vliegwiel van des scharenslijpers kruiwagen in beweging gebragt, zijn werk bezoedelde, en verzocht daarom den man een paar huizen met zijn wagen te willen opkruijen. De kitteloorige scharensliep meende evenwel dat hij volkomen in zijn regt was zijn bedrijf uit te oefenen waar hij wilde en waar hij verkoos zijn gemakkelijk verplaatsbare scharen- slijperswinkel neer te zettenwaarlegen de schilder protesteerde door, na herhaald aanzoek daartoe, den kruiwagen met den scharensliep een eind- weegs voort te duwen. De scharensliep was hierover zoo verontwaardigd, dat hij. met het groote kaasmes gewapend, den schilder te lijl viel en hem een niet onbelangrijke wonde met liét mes toebragt. Met de uitoefening van dit korte regt nam evenwel de politie, die inmiddels was komen opda gen. geen genoegen, en bragt den scharenslijper in arrest. Zaturdag namiddag had er een treurig ongeval plaats aan het station van den spoorweg te Wormerveer. Bij het rangeren van den goederentrein geraakte ten der beambten van het spoor onder den trein zoodat hem beide beeuen werden afgesneden. Naar het naastbijgeiegen wachtershuisje ver voerd werd hem onmiddellijk geneeskundige hulp verleenddoch voor het behoud van zijn leven is het ergste te vreezen. Hij is gehuwd en heeft 4 kinderen. Te Arnhem is gisteren het 11* gymnastiek-feest van het Nederlandsche gymnastiek-verbond aangevangen. De deelnemers vereenigden zich in Musis Sacrumalwaar zjj door den voorzitter van het verbond werden begroet. Ten 12 ure werden zij op liet raadhuis door liet gemeentebestuur verwel komd alwaar ook de eerewijn werd aangeboden, Ten 2 ure begon de uit voering op hel Geldersch Spjjker. Aan de werkzaamheden werd deelgenomen door 42 vereenigingen met 330 turners. Vrije school- en keuroefeningen werden keurig uitgevoerd en liepen in de beste orde af. Tot slot had men voor het eerst eens een prijskamp uitgeschreven, be staande in springen en gewigten heffen. Door het groot aantal deelnemers was de prijskamp moeijelijk, maar des te eervoller kwamen de winners uil den strijd. Voor het hoog tpringen werd de eerste prjjs (lauwerkrans en diploma) behaald door II. van Gorkum, uit Zwolle; de tweede (diploma) door de heer koning, van 's Gravenhage. Voor ver springen: le prijs Blommenslein. van Delft; 2' prijs van Hengel, van Amsterdam. De prijzen voor liet ge wigten heffen werden nog niet toegewezen. Een talrijk publiek woonde de uitvoering bij, die als goed geslaagd kan worden beschouwd. Eene photographic werd van de verzamelde gymnasten genomen. Zaturdag ochtend sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer J. V., in de buurtschap Nederwoudt, onder Lunteren. Drie personen, die zich in het gebouw bevonden, waren eerst bijna gevoelloos, maar zullen er met den schrik wel afkomen. Het vee is gered. De landbouwwerktuigen, het hooi en de zoden zijn geheel verbrand. Nabij Vollenhoven is Vrijdag avond de bliksem geslagen iu eene boe renerve, bewoond door den veehouder YV. Post. In weinige minuten stond alles in volle vlam. De bewoners hadden nog den tijd om de brandende woning le ontvlugten. Een vijftal varkensalsmede twee wagens en een paar bedden werden ook door hen aan den brand ontrukt, overigens is alles eene prooi der vlammen geworden. üp de Zuiderzee, lusschen Texel en Harlingen, vertoonde zich Vrijdag een kolossale hoos, die ontzetlende massa's water in de lucht optrok. Ge lukkig waren er geen vaartuigen in de nabijheid. In de gemeente Roozendaal en Nispen zijn, volgens officiële opgave,in de vorige week 3 personen door pokken aangetast en 1 persoon aan die ziekte overleden. In de jongste beriglsweek daalde de pokkenslerfte te Londen op 4; er waren slechts 17 nieuwe ziektegevallen bijgekomen. YVijders stierven: te YVeenen 7, Alexandrië 7, Krakau 3. Bucharest 3. Christiania 3, Buda pest 7, Parijs 58, Praag 15, Petersburg 4, Valencia 2, Murcia 2, Sevilla 3 Rome 3 en le Warschau, Brussel, Kopenhagen, Birmingham en Odessa ieder 1. 'sGRAVENHAGE, 2 Augustus. Bij de posterijen zijn benoemd: tot commies 2e kl., G. de YVit, thans commies 3e kl tot commies 3e kl.P. J. W. van Goor, thans commies 4' kl.; tot commies 4' kl.H. Tjebbes en J. Woltersom, thans surnumerairs. Voor de eerste maal in de residentie werd heden de verjaardag van koningin Emma der Nederlanden gevierd. Vlaggentooi en carillon kondigden dezen dag reeds vroeg in den morgen aan. In den voormiddag kwamen met de treinen, die bij deze gelegenheid herwaarts liepen, vele vreemdelingen aan. Ook het Noorden leverde daaronder zijn contingent. De straten ver toonden buitengewone levendigheid, welke niet weinig verhoogd werd door het fraaije weder, dat tegen de verwachting het feest begunstigde. Zelden zag men talrijker menigte op de been dan heden middag ten 12 ure rondom het Malieveld verzameld was, ter bijwouing van de groote parade ter eere van de gemalin des konings. De uitgebreide grasvlakte was aan alle zijden omzoomd door eene digte nieuwsgierige menigte, die, onder liet genot van de opwekkende marschen van de kon. mil. kapel, de komst van I den generaal verbeidde. Ten 12 ure galoppeerde de divisie-kommandant Queysen de paradeplaats binnen. Een talrijke staf van hoofdofficieren, ook van de dd. schutterijsloot zich achter hem aan. In dien stoel trok hij de gelederen voorbij tot het houden van de gebruikelijke inspectie. Na afloop daarvan gingen de troepen over onder het kommando van den kolonel van Rappard, kommandant van het 31*' regiment huzaren, en ving het défilé voorbij den generaal aan. Gedurende dezen marsch kondigde een hoorn geschal de nadering van een lid der kon. familie aan. In een oogenblik waren de troepen van front veranderd en reed H. K. 11. prinses Marianne in een rijtuig bespannen met vier paarden langs de Prinsessegracht, begroet met de gebruikelijke militaire eerbewijzen en het Wilhelmus. Na het défilé, in versnelden pas, was de parade afgeloopen. De menigte verspreidde zich nu door de stad of in het Bosch. De fraaije oprijlaan tegenover de Boschbrug zag er in feestgewaad regt bekoorlijk uit en het was onder dit bladerendak, zich welvende boven twee rijen vlaggen van de nationale, llaagsche en Waldecksche kleuren, dat de wandelaars zich bij voorkeur bewogen. Velen namen zich ook de moeite eene wande ling te ondernemen naar de beide vijvers, waar de aanstalten lot de schit terende verlichting van die watervlakte iets schoons beloven voor heden i avond. Overigens wemelden in den namiddag de straten van wandelaars, terwijl ook Scheveningen een groot aandeel kreeg in het bezoek van de zuidelijke en noordelijke bewoners des lands. In de stad worden heden avond de ministeriën en openbare gebouwen verlicht. De zoöl. tuin zal met de societeitslent in het Bosch heden avond wedijveren in hel bieden van kunstgenot en in pracht van illuminatie. In eerstgenoemde gelegenheid wordt gebruik gemaakt van electrisch licht, Een gunstig voorteeken voor het avondfeest is het heerlijk weder. Bij gelegenheid van haren verjaardag heeft hel H. M. de koningin be haagd aan verschillende winkeliers en industriëlen den titel van hofleveran cier toe te kennen, met vergunning haar wapen te voeren. Z. K. H. de prins van Oranje zal zich morgen ochtend buiten 's lands begeven. De tentoonstelling van pluimgedierte zal dit jaar op het terrein van het kon. zoöl. bot. genootschap gehouden worden op 18, 19 en 20 Septem ber. De commissie met de regeling dezer tentoonstelling belast bestaat uit de hh. dr. L. Mulder, voorzitter, L. E. Uyttenhoovenpenningmeester, J. C. J. van Ogten en F. YV. J. A. del Campo gen. Camp, secretaris. De uitlo- ving van 13 gouden, 43 verguld zilveren. 177 zilveren, 309 verzilverde bronzen en 267 bronzen medailles zal ongetwijfeld velen lot inzending aan sporen, waardoor het doel der tentoonstelling zeer zal worden bevorderd. In de afgeloopen maand zijn per stoomtram van den Haag naar Sche veningen 155,000 personen vervoerd. li U IT E IS L A N DSC 11K BK14K1 f K N II Si I, G I E. Volgens den Echo du Luxembourg zal er op 12 Augustus te Brussel eene manifestatie plaats hebben (er cere van den heer Charles Rogier, mi nister van staal en lid der kamer van afgevaardigden, hel eenige lid der voorloopige regering van 1830, thans nog in leven. Deze datum is geko zen, omdat de heer Rogier dan zijn verjaardag viert; hij is 12 Augustus 1800 geboren. ENGELAND. LONDEN, 1 Augustus. Omtrent de Afgaansche zaken verneemt men, dat de onderkoning heeft gemeld, dat generaal Sandeman vertrouwde spionnen naar Kan dahar heeft gezonden, die hem over een dag of acht omtrent den toe stand van Primrose en de met hem in de citadel opgesloten troepen zul len kunnen op de hoogte stellen. De Times vreest, dat vooral de infan terie er slecht moet afgekomen zijn, omdat er tol dusver slechts bereden officieren en manschappen te Kandahar zijn teruggekeerd. Dat blad klaagt over de zwakte van de in te schepen Engelsche regimenten. Zij tellen slechts 500 man elkterwijl een regiment op den Indischen voet in oorlogstijd ruim 1000 man sterk behoort te zijnbovendien treft men onder die 500 nog vele manschappen aandie te jongof voor de dienst in Indië ligchamelijk ongeschikt zijn. Een telegram uit Lahore, door de Daily News medegedeeld, luidt als volgt: "Ayoub Khan teruggedreven. Generaal Phayre rukt op naarChaman; doch men vreest, dat I ij den Khojakpas zal moeten forceren. Het heet dat

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2