BIJVOEGSEL, behoorcnde lot de Leidsche Courant van Maandag 2 Muguslus d880, iV°. d78. PER TELEGRAAF, Eene dame van hpogen rang, die dezer dagen een bal bij den prins van Wales had bijgewoond, begaf zich, toen zij tehuis kwam, terstond naar bed, en vergat hare diamanten weg te sluiten. Den volgenden dag bevond zij, dat een deel daarvan verdwenen was, Ier waarde van 4000 De fraai ste en grootste diamanten waren niet gestolen. FRAKHKIJK. De zee-prefect van Cherbourg, de vice-admiraal Ribourt, is te Parijs aangekomen. Hij heeft onmiddellijk met den minister van marine een on derhoud gehad over hetgeen te Cherbourg is gebeurd ter gelegenheid van de uitreiking der nieuwe vaandels aan het leger. Ofschoon de kamer van afgevaardigden het voorstel om het lager onderwijs overal kosteloos te maken niet heeft afgedaan, twijfelt de regc- j ring echter niet of bij het hervatten der werkzaamheden zal de kamer haar voorstel goedkeuren en in afwachting daarvan gaat zij ijverig voort om de gemeenten aan te sporen reeds nu overal de schoolgelden af te schaffen. Zij stelt hen daartoe in staat door het verleenen van subsidie en daarvan wordt zoo gretig gebruik gemaakt dat de minister genoodzaakt is 1 een extra-crediet aan te vragenofschoon de begrooling voor het loo- pende jaar daarvoor reeds een post van drie millioen francs bevat. De heer Camille Flammarion heeft zijne luchtreis gelukkig volbragt. Hij heeft het volgend telegram uit Reims gezondenEene verbazend schoone luchtreis! Het opgaan van de zon van die hoogte gezien is een werkelijk prachtig schouwspelwij hebben tegen elkander in loopende luchtstroomen gehad, waarvan een ons naar Parijs terugvoerde omstreeks 3 ure in den ochtendstond, toen een andere, van de Ardennen komende, ons op llcrmon- ville wierp. Zegepralende inlogt te Reims. Wij zullen heden avond, als het mogelijk is, op nieuw opstijgen. i Donderdag werd voor het hof te Parijs de zoo beruchte zaak Menesclou behandeld. Zooals men zich nog wel zal herinneren, heelt de snoodaard een meisje van 4 jaren, Louise Deux genaamd, in 43 stukken gesneden, na alvorens geweld op haar te hebben uitgeoefend. Voor deze feilen staat bij thans teregt. Door de talrijke getuigen, die in deze zaak opgeroepen zijn, is het den advocaat-generaal nog niet mogelijk geweest zijne conclusiën te nemen en zal dit plaats hebben bij de voortzetting der zaakdie op den volgenden dag bepaald werd. Men verwacht algemeendat de beschuldigde tot levenslange tuchthuisstraf zal veroordeeld worden. ITALIË. Naar gemeld wordt heeft de ambienaarj van het openbaar ministerie appèl aangeteekend legen de uitspraak der jury te Milaan, waarbij generaal Boët is vrijgesproken. Een Carlistisch blad te Valencia heelt eene inschrij ving geopend, en zelf voor 5000 fr. ingeschreven, ten einde don Carlos een ander kruis van het Gulden Vlies aan te bieden, in de plaats van dat, het welk generaal Boët zou gestolen hebben. Te Napels is in eene zeer drukke straat, op den middag, een bediende van het departement van marine door drie roovers aangevallen, die hem eene som van 60,000 frs. hebben ontstolen. DlIITICIILAND. De aanvoerders der socialistische partij, tusschen wie in den laatsten tijd menig verschil is ontslaan, werpen elkander tegenwoordig allerlei liefelijk heden naar het hoofd. Ilasselmann beschuldigt Liebknecht en llasenclever. dat zij ondersteuning hebben aangenomen van de conservative partij, opdat hun blad prins Bismarck zou verheerlijken. Hasenclever en Töleke beschul digden Liebknecht en Rebel, dat deze voor hun blad ondersteuning van den uit Hannover verdreven koning George aannamen. Ook beweert Ilasselmann dat van de 16.000 mark, die voor de gezinnen der uit Berlijn gebannen sociaal-democraten ingezameld waren, slechts 1300 mark aan de regtheb- benden zijn uitgekeerd. Bij het vuurwerkter gelegenheid van het groole turnfeest te Frank fort gegeven, heeft ren groot ongeluk plaats gehad. Bij het slotnommer zag men een aantal vuurpijlen opgaan en hoorde men eene geduchte uitbarsting, zonder dat daarop iets volgde. Te gelijk echter hoorde men gillen en werd er geroepen, dat er iets was gesprongen, waarbij verscheidene toeschouwers waren getroffen. Spoedig bevestigde zich het treurig nieuws en bleek het dat er een ijzeren toestel was gesprongen. Een meisjeofschoon op vrij grooten afstand van de toestellen slaande, had een stuk ijzer ter grootte van 15 centimeter in de borst gekregen en was onmiddellijk dood nederge- vallen. Twintig personen werden zwaar en anderen ligt gekwetst. Tot de gevaarlijkst getroffenen behoort een jongentje, bij hetwelk men bevond dat het onderlijf gedeeltelijk opengescheurd en de heup verpletterd was. Voor dat kind bestond dan ook geen hoop op behoud. Bij twee manneneene vrouw en een knaap moest er tot amputatie worden overgegaan. De meeste gekwetscn zijn aan het bovenlijf getroffen. De zaak heeft een hoogst treu- rigen indruk gemaakt. Dezer dagen is uit de badplaats Gastein een gast vertrokken, die daar in hooge mate de belangstelling, vooral der dames, opwekte, nl de Parijsche dameskleermaker Worth. De beroemde kunstenaar reisde met een intendant, een secretaris, een koerier en een kamerdienaar, en gaf op die wijze den galanten echtgenooten den maatstaf aan, waarnaar zij berekenen i konden hoeveel ten naaste bij de kleedjes hunner vrouwen kostten. RUSLAND. Er is in Rusland, volgens de Deutsch-Russ. Corr., een nieuw nom- mer verschenen van het geheime-revolutionaire tijdschrift IVarodnaja Wolja dat den datum van 15 Junij (oude stijl) draagt, liet bevat een decreet i van het revolutionaire uitvoerend bewind, waarin gewaarschuwd wordt tegen eenige personen, die voorgeven uit Zwitserland te komen en zich leden van de //Vereeniging der ronde tafel" noemendoch in waarheid spionnen zijn, enz. Dan volgt een overzigt van alle gewigtige feiten, d. i. aanslagen en processendie dit jaar heeft opgeleverd. Ten slotte bevat het eene circulaire van den chel der derde afdeeling, waarin alle geruch ten van aanstaande hervormingen tegengesproken worden. Volgens de ge noemde Corr., leest men tusschen eiken regel van het geheime tijdschrilt, dat de partij der socialisten gevoelig verzwakt is, zonder dat zij daarom nog alle hoop heeft opgegeven. LONDEN, 30 Julij. In het lagerhuis zeide Hartinglon, dat naar gemeld is het gevecht van Burrow's cogps warm was en aan beide zijden het ver lies groot. De Akais en Atchakzais vereenigen zich, maar de troepen te Quettah zijn tegen hen opgewassen. Er is geen berigt over den indruk dien het gebeurde te Kabul teweeg bragt, hetgeen een gnnstig tceken mag heeten. In het hoogerhnis is bij de derde lezing de Iersche onderstandswet zon der stemming aangenomen. Het lagerhuis heeft na eene beraadslaging van twee dagen in de tweede lezing de wijziging der jaglwet betreffende hazen en konijnen goed gekeurd. De versterkingen voor ludië zullen op vier transportschepen daarheen vertrekken, van welke het eerste den 3')fn en het laatste den 12den Augus tus vertrekt. In het geheel zullen er 5478 man versterking gezonden worden. LONDEN, 30 Jnlij. Het resultaat der verkiezing te Scarborough is, dat Dodson, lid van het kabinet, gekozen is met eene meerderheid van 222 stemmen. LONDEN, 31 Julij. Bij de verkiezing van Wigtown is sir John Ilay, conservatief, met een kleine meerderheid gekozen. i IAGËZOJVDEN. Geachte Redactie. Door het meegedeelde van uwen berichtgever, voorkomende in uw geacht blad n°. 173is mijn weetlust geenzins bevredigd. De uitdrukking: //naar het algemeen zeggen" doet mij gelooven dat ZEd. zelf geen practisch landbouwer is. En men heeft, om met den Schoolmeester te spreken zoowel de empirische als de bespiegelende methode, een spotvogel zou er nog kunnen bijvcegen: ook die van Bosco is bijzonder in de mode. Doch scherts nu daargelaten. Gewoonlijk beschouwt ieder de zaak van zijn eigen standpunt en vergeet dat de grondsoort niet overal dezelfde is en dat voor twee plaatsen van Nederland, de weergesteldheid voor dezelfde maand, soms aanmerkelijke verschillen kan opleveren. Zoo noemt uw berichtgever de Meimaand «betrekkelijk koud", hier was zjj betrekkelijk warm, ofschoon er enkele koude dagen en nachten in voorkwamen. In Mei hadden wij maar één dag met geheel betrokken lucht; en gaf mijn regenmeter maar 5 millimeter regen. In de 20 jaren dat ik reeds meteoro logische waarnemingen doe, is dat nog niet voorgekomen. Wanneer de aardappelen in hunne eerste onlwikkelings-periode zijn, dan is, na het afvriezen, eene matige warmte voldoende om dezelve in zes dagen weer boven den grond te doen komen. Over de schimmelvorming spreek ik niet, jk mocht eens te veel plaatsruimte vergen, 't Is maar gelukkig dat wij ons, in weerwil van het twee- tot viermaal toe afvriezen, in de zandstreken van oostelijk Gelderland in een uitstekende opbrengst mogen verheugen. Mét den wensch:'dat van Hollands vruchtbare, vochtige kleigronden het zelfde kan worden gezegd, eindig ik en noem mij hoogachtend UEd. Dienstw. Dienaar, Varsseveld, 28 Juli '80. NIBBEI.INK. PROGRAMMA TAN RUZIE ft MT VOERING EN. Rusis Sacrum. Zondag 1 Augustus, te twee uren, door hel Muziek corps der Leidsche dd. Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Locuer. 1Afd.N°. 1. Marsch, Hcuning; 2. Concert-Ouverture, Till; 3. «Die gute alte Zeil", Walzer. J. Strauss; 4. Fantaisie «Czar und Zimmermann", Lort- zing. 2e Afd N'. 5. Ouverture «La Part du Diable", Attbcr; 6. Polonaise, arr. Klasé; 7. Gavotte, J. Resch; 8. Fantaisie «Das Nachtlager", lvreutzer; 9. «Dureh die Liifte", Galop, Zikoff'. Zomerzorg. - Dingsdag 3 Augustus, des avonds ten half zeven, door de Kapel van het Muziekcorps der Grenadiers, onder directie van den Heer J. H. Völlmar. lc Afd.: 1. «Hélène Marsch", Vöümar; 2. Jubel Ouverture", E. Bach; 3. Fantaisie aus der Opcr von Kretschmar «Die Folckunger", Schreiner; 4. «Soldatcnthnze", Walzer, Sahan; 5. «Le Doudou", Fantaisie sur Fair national de Mons, Buysscns. - 2e Afd 6. «Die Weihe der Töne", Sinfonie (3ler Salz), Spohr; a. Kriegsmusik, Fortziehen in die Schlacht, b. Gefiihle der Zuriickbleidenden, c. Riickkehr der Sieger, af. Dankgebel; 7. «Air de l'Ombre (Solo Es-Clar.), opéra de Flotow; 8. a. «Vineta", Abt; b. «Alia Stella confldente", Romance, Robaui; 9. Fantaisie de «Guillaumc Teil", opéra de Rossini, Dunkier; 10. «Ivinderspiele", Polka, Joh. Strauss. 303' Staats-Loterij. Fijfde Klas.m. Trekking van 31 Julij. Prijs van 200: N\ 2534. - 100: 1221 3153 7702. 70: 12646 met premie van ƒ3000. Prijzen van 70. 930 1655 3916 5138 5996 9880 12772 15837 16638 17936 18435 19208 1115 3039 5020 5484 9314 11688 14577 16399 16784 18399 18663 20232 1376 I ZWOLLE, 30 Julij. Tarwe en paardeb. niet aangevoerd, rogge f 8 h ƒ8.25, boekweit 8 a ƒ8.50, gerst J 6 h ƒ6.50, aardappelen 2 a 2.50, alles per HL. Boter. Aangevoerd: 1275/8 en 165/16, benevens 300/2 KG. stukgoed; prijzen per KG. ƒ0.95 h 1.20, prima kwal. per 20 KG. of J vat 23.50 k 25, afwijkende soort 22 a 23, tweede soort 18.50 h J 20.50; middelmarkt ƒ22 per 20 KG; handelswaarde ƒ30470. Eijeren ƒ3 4 per 100 stuks. Vee. Aanvoer ter markt en op de stallen p.m. 975 stuks; handel willigprijzen stationnair. Varkens. Aan- voer p. m. 400 biggen en ruim 150 magere varkens; handel willig; prijzen als vorige week. Schors. Handel williger. Graafschapper f 5 a J 5.20; IJssel 4 h ƒ4.50, beiden per 65 KG. Kusschen. Aanvoer ruim 7000 bossen, handel vlugger; men gaf heden 6 a ƒ16 per 100 bossen. Wol. Handel middelmatig; Overijsselsche 0.85 h 1.10; Friesche f 1.30 h 1.50; Veluwsche J 1.25 h ƒ1.60, alles per KG. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5