ROBERT EN BERTR1NB of de lustige Vagebonden, U U IT E MA N DSC H K BEK IC. T E ADVERTENT1EN L E 11) S C II E S C II O IJ W B U K G VOLKSVOORSTELLING, t hoofdversterking te vergeefs bestormd, doch de omringende sterkten geno men. ten koste van een verlies van 10 gesneuvelden en 37 gewonden. Daarop is de vijand naar de bergen gevlugt en heeft hij onderhandelingen geopend met den inmiddels van Kolta Radja overgekomen gouverneur en militairen bevelhebber. De radja van Samalangan schijnt aan de bedoelde vijandelijkheden geen deel te hebben gehad. Zijne gezindheid en die der aan hem ondcrhoorige kampongs wordt in het Indisch telegram goed ge noemd. (Sta.) De Staatscourant bevat het verslag omtrent den toestand van het kon. penningkabinet te 's Gravenhage. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Java, is op 30 Julij van Napels vertrokken. Door den gemeenteraad van Gouda is besloten met I Sept. aanst. de aldaar thans bestaande Latijnsche school op te heflen en met dien datum een pro gymnasium op te rigten. De minister van binnenl. zaken heeft zich bereid verklaard mede te werken lot het verleenen van een rijks subsidie. Te Arnhem kregen eergisteren een man en vrouw, die reeds jaren met elkander leefden, zonder gehuwd te zijn, op eens hooggaanden twist. De vrouw bleek de sterkste te zijnalthans zij nam den man doodeen voudig in haar armen op en smeet hem van boven langs de trap, zoodat hij met een gebroken been en verdere gekneusde ledematen in het portaal teregt kwam. beducht voor nog meer mishandelingen, sleepte hij zich, zoo goed en kwaad dit ging, op straal, waar hij in deerniswaardigen toe stand nabij zjjne woning op het trottoir liggende werd gevonden. Op last van een geneesheer moest hij naar het stadsziekenhuis worden overgebragt. Men schrijft uil Zwolle: De Zwolsche kermis heeft dit jaar. dank de bemiddeling vau dr. Lubach in zake pokken-epidemie, ruim een derde min der te belcekenen dan andere jaren. Met betrekking lot andere prelimi nair! n staat de geheele afschaffing voor de deur. Dezer dagen heeft men ontdekt, dat de weerklok bij Wilsum prijkt met het randschrilt: Veni Sancte Spiritus reple tuorum corda fidelium MCCCCLXXVII. Yan Gisebortson Potghyter. (Kom Heilige Geest, vervul de harten uwer geloovigen1477. Jan Gysbertszoon Potgieter). De klok weegt 58 halve kilogram: is 4 duim hoog, van onderen even zoo groot in middellijn en sierlijk van vorm. De gemeenteraad vau Wilsum wil die klok verkoopen om haar door een nieuwe te vervangen. Ten opzigte van het aanzienlijk tekort, ontdekt in de kas van den ontvanger der registratie en domeinen, tevens hypotheekbewaarder te Goes, verzekert de N. Goessche G.dat het niet zeker is of men hier te denken heeft aan opzettelijke kwade trouw dan wel aan verregaande, niet te ver antwoorden achteloosheid. Naar haar toch werd medegedeeld en verzekerd, moeten er duizenden guldens aan papier, hier en daar in gedragen kleede ren teruggevonden zijn, zoodat op dit oogenblik het tekort nog slechts en kele duizenden guldens het bedrag vau zijne borgtogt te boven gaat en het rijk dus geen groote schade bij het gebeurde zal lijden. O. a. verhaalt men dat door hem aan de koopers, die afbetaald hebben, bewijzen van onbe zwaardheid zijn algegeven, waaruit bleek dat de hypotheek, door het rijk voor de onbetaalde kooppenningen genomen, was doorgehaald, ofschoon hjj wist dat die hypotheek niet was gerooycerd. De familie spant, naar aan liet blad verzekerd wordt, al het mogelijke in, om het geldelijk gedeelte der zaak zooveel mogelijk in orde te brengen. Te Roosteren kwamen Zondag II. eenige jongelieden van Maeseyck om kermis te houden, waarna zij bij het valieu van den avond met de veerschuit wederom de Maas overstaken. Een hunner. 28 jaren oud, trok, toen zij midden op de rivier warenzijn jas uit en wilde al zwemmende den overkant bereiken om bewijzen te geven dat hij een goed zwemmer was. Hij dook dadelijk onder, maar kwam niet meer te voorschijn. 'sGRAVENHAGE, 31 Julij. Bij kon. besluit van 23 Julij is, tot bevordering der belangen van de Nederlandsclie inzenders op de tentoonstelling van zuivel en vee, welke in October 1880 te Londen zal gehouden worden, eene commissie ingesteld; in die commissie zijn benoemd: tot eere-voorziiterG. M. E. G. graaf van By- landl, buitengewone gezant en gevolmagligd minister te Londen; lol lid en voorzitter: J. M. May, consul-generaal te Londen; tot sccreiaris: II. S. J. Maas, vice-consul te Londen; tot leden: lord Reay. 1). van Crevel, M. van Thai, H. J. Gerritsen, allen te Londen; C. J. M. Jongkindl Coninck, te Wageningcn; L. Rroekema. Ie WageningenC. J. van der Oudermeulen, te Wassenaar; jhr. C L. van Beyma llioe Kingma, te Lemmer; J. Zijp Kzn.. te Abbeberk; Jules van Hasselt, te Kamperveen; H. de Veer, te Amsterdam: J C. Roeke. te Groningen; H. T. Pasma. te Heerenveen: mr. J. H. van Slooten, te Rauwerd; mr. J. H. Carsten, te Hoogeveen; mr. C. J. Sickesz, te Locliem; baron d'Aumale van llardeubroek van ilardenbroek te Drieber gen; J. Breebaarl Kz.te Winkel; J. de Jong, te Abbekerk; Ph. van der Dreggen, te Waddinxveen; P F. L. Waldeck, te LoosduinenJ. H. Snijders, te Middelburg; J. van den burg, te Breda; F. R Gorten, te Meerssen; - lot plaatsvervangende leden: P. Drjksterhuis, te Grijpskerk mr. E. Jongsma te Leeuwarden; P Walma, te Oppenhuizen; ui'. L. Oldenhuis Gratama, te Assen; jlir. mr. G. G. Junius van Ilemert. te Dedcmsvaarl; A. P. Slicher van Bath, te Aalten; J. de Beaufort, te Woudenberg; W. Sluis, te Beemster; 11. F. Bultman, te Haarlemmermeer; J. Laning, te RotterdamJ. Herrewijn, te Zwammerdam; J. M. Kakebeeke, te Goes; Armand Sassen, te Breda. De heer 11. J. van Ebbcnhorst Tengbergen, ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Eindhoven (buitengemeenten), is benoemd lot ont vanger derzellde middelen te Montfoort c. a. De luit. ter zee 2e kl. L. N. de Bruyne isop zijn verzoekeervol uit de zeedienst ontslagen. Z. M. de koning van Pruissen beeft aan de luitt. 2e klasse der kon. N'ed. marine J. Luytjes en L. A. T. J. F. van Oijen het ridderkruis der kon. Pruissische kroonorde 4e kl. geschonken. Z. K. II. de prins van Oranje zal, naar men verneemt, eerstdaags een buitenlandsche reis ondernemen. Te half negen ure heden morgen hebben HH KK. HII. de prins en prinses van Wied met hunne'kinderen de residentie verlaten, terugkeerende naar Ncuwied. Z. K. 11. prins Frederik begeleidde met zijne hofhouding de vertrekkende familie lot het Rijuspoorstationalwaar een hartelijk afscheid plaats had. Z. K 11. prins Albert van Pruissen was, vergezeld van zijne adjudanten uit Scheveningen herwaarts gekomen om de vorstelijke familie zijn afscheidsgroet te brengen. Voor liet vertrek kweet de secretaris van den prins van Wied zich van de aangename taak om namens Z. D. H. diens tevredenheid en erkentelijk heid over te brtngen aan den stationschef en ondersiationschef van het Rijnspoorstation alhier, voor de diensten hem bij verschillende gelegenheden betoond. Tevens werd van wege den prins aan den heer Kemps twee massiefgouden manchetknoopenbezet met een sier van diamanten en paar- len en aan den heer van Burkom een kostbare gouden doekspeld aange boden. De gezondheidstoestand van den minister van buitenlandsche zaken, welke een verblijf in het buitenland noodzakelijk maakte, is na terugkeer van Z. Exc. in de residentie verbeterd. Hel hcofd van hel kabinet heeft daardoor zijne werkzaamheden nog niet geregeld kunnen hervatten en be vindt zich grootendeels op zijn buitenverblijf in Utrecht. Men zal zich herinneren dat bij het laatste in den Ilaag gehouden schietconcours de sergeant der kon. scherpschutters A. Schippers zich deer lijk de hand kwetste. De wond is thans genezen, maar de hand is stijf gebleven en men vreest dat hjj zijn werkde man is fineerzager, niet weer zal kunnen hervatten. ENGELAND. LONDEN, 30 Julij. In de dagbladen wordt algemeen aangedrongen op hel nemen van krachtige maatregelen om het geschokt prestige in Afganislan te herstellen. De Morning Post hoopt, dat de regering zich tegen het ongeluk, dal En geland treil, opgewassen zal gevoelen. Zij beginne met geen acht meer te slagen op de kleingeestige grieven en de kibbelarij van Griekenland met Turkije, en wijde zich geheel aan het vraagstuk, hoe Indië te beveiligen en Engeland's suprematie aldaar te herstellen. Het zou verstandig zijn. meent het blad, den eenigen man, die reeds vóór lang de zaken in Afganislan had moeten redderen, nl. generaal Wolseley, tot hoofd van de nieuwe expeditie te benoemen. De Daily News geeft daarentegen den raad, niet meer te luisteren naar de vermetele adviezen der geavanceerde school en terug te keeren tot de gezonde tradition der Engelsch-lndische politiek. Aan boord van bel Engelsche stoomschip Rowenvarende tusschen Australië en Hongkong, is onlangs een complot ontdekt, dal gevormd was door 26 Chinezen, die te Singapare als passagiers aan boord waren geko men, om het stoomschip te plunderen en al de opvarenden te vermoorden. In ieder van hunne reiskoflers bevond zich 25 pond kruid met lonten en bij onderzoek vond men elf geladen revolvers met veel patronen, tien bijlen, een groot aantal Chinesche vechtijzers en een Chineeseh compas. Bij aan komst te Hongkong werden al de verdachten in hechtenis genomen en aan de bevoegde autoriteiten overgeleverd. Aan boord van het stoomschip be vonden zich 10000 in goud en er waren 313, meest Chinesche passagiers aan boord, die met veel verdiend geld uit Australië terugkeerden. Twee Chinesche jonken waren bestemd om de Rowen op twee dagen zeilens van Hongkong af te wachten, ten einde in hel gevormde plan adsisleutie te ver leenen. Onder de 26 personen, die in hechtenis genomen zijn, bevinden zich velen, die als misdadigers bekend zijn. (Zie teniet het Dijroe^sel) Voorspoedig bevallen van eene Dochter Vrouwe J. C. VAN LAATHO VEN BECKER. Leidex. 30 Juli 1880. Voorspoedig bevallen van een Zoon AGATHA HELENA MARIA LAN- GEZAAL, geliefde Echtgenoote van Leidex, 31 Juli 1880. F. A. 1. FORNARA. Heden den 30st,n Juli 1880 is te Drummen, op den huize Carolinen- burg", overleden de Wel-Ed. Geb. Heer WILLEM ANTONY SLICHER VAN BATH, Echtgenoot van Vrouwe CAROLINA ADR1ANA NOBEL, in den ouderdom van ruim 74 jaren, hartelijk geliefde Zwager van Vrouwe A. L. P. OBREEN, geb. Nobel, M'. H. OBREEN, en Vrouwe A. J. C. NOBEL, Wed. A. J. Do.mis. Eenige kennisgeving. Heden overleed onze jongste lieveling JOSEPHINE MARIA. Z. J. JONGMANS. Leidex, 31 Juli 1880. H. T. JONGMANS, IIopmax. C. W. VAN OVEREEM en Echtgenoote betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte hunner dochter. Leidex, 31 Juli 1880. op ZONDAG I AUGUSTUS 18SO: Kluchtig Blijspel met Zang in 4 Afdeelingen naar het lloogduilsch van G. Rahder, met nieuwe Chansonnetten. Aanvang te ACHT uren. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges 1.—Baignoires /0.80. Parterre 0.60. Galerij 0.35. riaatsen kunnen op den speeldag van 12 tot 3 uren besproken worden aan den Schouwburg, a 5 Cents extra per plaats. UK GRAS, VAN ZUYLK1V A HASPELS.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2