PER TELEGRAAF, uiteengezetdat de socialisten niets van liet parlementarisme en van de wet moesten verwachten. Geen volksvertegenwoordigers meer! Geen gemeente raad! leder moet volkomen vrij zijn in den van alle banden bevrijden staat. Het volk moet ieder neêrschieten, die op eenig gezag voor zich zei ven aanspraak maakt, zelfs wanneer hij door anderen daartoe wordt afge vaardigd. Een ander spreker berekende, dat het gezamenlijk Fransche kapi taal onderscheidene milliards renten gaf, zoodat het, eerlijk verdeeld, aan ieder Franschman 1200 a 1500 fr. inkomen kon leveren. Die nu wilden werken konden er dan nog bij verdienen en die de voorkeur gaven aan een leven van overpeinzing zouden het er mede moeten stellen. Hij legde niet uit, hoe men zijn inkomen zou kunnen blijven genieten, hoe men zelfs aan de eerste levensbehoeften komen zou, indien dan de groote meer derheid eens dat leven van overpeinzing verkoos boven arbeid. De geamnestieerde communards, die zich te Parijs bevinden, zijn tot eenc vergadering in het begin van Augustus bijeengeroepenommet het oog op de algemeene verkiezingen in 1881, een revolutionair-socialistisch pro gramma vast te stellen. Vele geamnesliëerden hebben Tarijs echter weder verlaten. Paschal Grous- sct bleef er maar vier dagen en ging toen weer naar Londenwaar hij zich een goed bestaan heeft welen te verschaffen. De teekenaar Pilotell hield zich slechts één dag te Parijs op; hij had haast, weer naar Londen te ver trekken waar hij cene voordeelige betrekking heeft. Okowitz en Alavoino trokken na een kort oponthoud te Parijs weer naar Genève. Julles Valles en Arthur Arnould bleven tot dusver aan het schrijven van romans. Lissa- garay en Lucipia hebben zich aan de redactie van den Motd'Ordre verbonden. In eene vergadering van invloedrijke kiezers te Ajaccio is besloten prins Jerome Napoleon candidaat te stellen voor het lidmaatschap van den algemeenen raad. - Te Parijs zijn door het hof van appèl de heeren de Meilhac en Bat- tarel vrijgesproken van eene aanklagt tegen hen door de Portugesche rege ring ingediend, wegens aanvallen tegen eene vreemde regering en beleedi- gingen tegen den koning van Portugal, in billettcn op de muren te Parijs aangeplakt. Te Neuilly is een commissaris van politie, Chassagnac, in hechtenis genomenwegens het verduisteren van hem toevertrouwde gelden. Hij was namelijk tevens makelaar in wijnen en had eene maatschappij geslicht met een kapitaal van 400,000 fr. De man is vroeger onderwijzer, spoorweg beambte en lid eener regtbank van koophandel geweest. Het vermogen, door Isaac Péreire nagelaten, wordt op 52 millioen geschat. K Een vreesselijk onweder bragt over een twaalftal dorpen in de om streken van Caen (Calvaldos) Zondag-avond jammer en verwoesting. Een hoos, vergezeld van hagel en donder, heeft in weinige minuten tijds over die uitgestrektheid den oogst van alle gewassen zonder uitzondering ver woest. De scherpe hagelsteenen wogen 45 a 50 gram. Geen ruit, die zij troffen, bleef heel. De aardbeving, die Manilla geteisterd heeft, is door een tweeden schok gevolgd geworden. De eerste schok duurde 70 seconden; 9 inlanders wer den er door gedood en 11 gekwetst. De tweede schok, die cenige uren la ter plaats had, hield 40 seconden aan en kostte aan twee inlanders het le ven terwijl een 50 personen gewond werden. Beide kceren zijn de Euro peanen, die naar buiten gevlugt waren, het gevaar ontkomen. Op verschil lende plaatsen is de grond gescheurd en kokend water en asch zag men uit de spleten opstijgen. Bijna al de vulcanen op het eiland Luzon waren in werking. Onder de openbare gebouwen die ingestort zijntelde men de kathedraal en de kazernes. De soldaten waren nu gelegerd buiten de stad. De overheid heeft maatregelen genomen om de noodlijdenden te ondersteunen. Te Madrid en in vele andere plaatsen van Spanje worden inschrijvingen ten behoeve der ongelukkigen opengesteld. ITALIË. Generaal Boët.die voor het hof van assises te Milaan heeft teregt gestaan, onder beschuldiging van het kostbare ridderteeken van het Gulden Vlies aan don Carlos te hebben ontstolen, is vrijgesproken. OIHTSCHLAAD. De Nat. Zeit. meldt, op grond van echte mededeelingen, dat het be- rigt betreffende de zending van Pruissische officieren naar Konstantinopel en het daarin aan den dag gelegde voornemen der rijksregering tot onder steuning van Turkije geheel onjuist is. Alleen dit is waar, dat de Turksche regering, reeds lang vóór de Berlijnsche conferentie, door tussclienkomst van een Fransch officier in Tursche dienst, te Berlijn stappen heeft gedaan om eenige Pruissische officieren bij het Turksche leger te verkrijgen en wel om dienst te doen als instructie-officierengelijk dit met PruissischeFran sche en andere officieren reeds sinds vroeger het geval is geweest. In weer wil der gunstige voorwaarden heeft echter tot nog toe geen enkel Duitsch officier thans eene verbindtenis willen aangaan, en dit zal zeker door de rege ring niet worden bevorderd, wanneer de zaak te Konstantinopel in een valsch licht wordt voorgesteld en zoolang de Porte in hare houding !en op- zigte der conlerentie-besluiten volhardt. Betreffende het bij den brand der villa Mommsen vernietigde handschrift uit de Weener bibliotheek bevat de Frank/. Pr. de volgende verklaring: Berlijn, 19 Julij 1880. Van de bij prof. Mommsen verbrande of door den brand beschadigde, vreemde handschriften is slechts een, het Jordanes-liand- schrift uit Weenen, uit de kon. bibliotheek in het bezit van prof. Mommsen geraakt. Het was aan de koninklijke bibliotheek gezonden om het in het bibliotheek-gebouw zelf ten gebruike van prof. Mommsen te geven. Het is niet met mijn toestemming uit de koninklijke bibliotheek uitgegeven; dit is niet anders mogelijk geweest dan met overtreding der beslaande strenge voorschriften, waarvan ik niemand heb uitgezonderd. De koninklijkeopper- bibliothccaris, R. Lepsius. De weduwe van den bankier Abraham von Oppenheim heeft aan de stad Keulen 600,000 mark geschonken voor een ziekenhuis voor arme kin deren, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, onder bepaling, dat de eene helft van bet bedrag bestemd is voor aanbouw en inrigting en de andere voor onderhoud. Te Glanerbeek, digt bij de Ned. grenzen, had verleden Zondag een droevig ongeluk plaats. Een gezelschap Nederlanders had daarheen een uitstapje gemaakt; een hunner, een oude vrouw, is daarbij om het leven gekomen. De overigen verklaren, dat zij, over een smallen vonder gaande, het evenwigt verloor, achterover in het water viel, en zoo verdronken is. Te Wernsdorf heeft een treurig ongeval plaats gehad. Drie soldaten zijn door het springen van eene granaat zeer ernstig gekwetst, en een daarvan overleed reeds onderweg bij het vervoer naar Koningsbergen. Ilct ongeluk had plaats doordat eenig kruid, uit de granaat gestort, met eene brandende sigaar in aanraking kwam. De koning van Beijercn is in den nacht van 19 op 20 dezer aan een groot gevaar ontsnapt. Hij keerde van een uitstapje naar llohenschwangau terug en werd tusschen genoemde plaats en Pcisscnberg door een hevig onweder overvallen. Door een ralelenden slag, die terstond op een verblin denden bliksemslag volgde, verschrikten de paarden van zijn rijtuig zooda nig, dat zij steigerden en daarna op hol gingen, zoodat koetsier en lakei weggeslingerd en vrij ernstig gekwetst werden. De koning redde zich door een sprong uit het rijtuig en bleef ongedeerd. Uit berigten aangaande den brand, die hel dorp Remus in Graauw- bunderland heeft geteisterd, blijkt, dat van de 113 huizen 98 met de daartoe behoorende schuren, stallen enz., zijn verbrand. Het schoolgebouw, de kerk en de posterij zijn insgelijks eene prooi der vlammen geworden. Volgens het Berl. Tagebl heeft luit. Uzalisdie te Philippopel de moeder van generaal Skobeleff heeft vermoord, onder dien generaal in denRussisch- Turkschen oorlog gediend en was hij wegens zijne groote dapperheid een van diens gunstelingen. Op Skobeleffs voordragt kreeg hij twee ridderorden en eene gouden eeresabcl. Maar hij was een losbol en een speler, en heb zucht of geldgebrek hebben hem cene poging doen aanwenden om de kost baarheden en het geld, die de moeder van zijn weldoener, voor wier per soonlijke beschermer hij doorging, bij zich had, ten koste van haar leven magtig te worden. WEENEN, 23 Julij. De Pol. Corr. meldt van heden uit Cettinje: De vorst van Montenegro zag zich door de leugenachtige mededeelingen in de nota's der Porie over de jongste bloedige botsing tusschen Albanezen en Montenegrijnen, waarin de Montenegrijnen ten onregte van den aanval be schuldigd worden, genoodzaakt de diplomatieke betrekkingen met de Porte af te breken. De Monlenegrijnsche zaakgelastigde heeft bevel gekregen heden Konstantinopel te verlaten. LONDEN, 23 Julij. In het lagerhuis heeft Hartington verklaard, dat lord Ripon geseind heeft, dat Abdurrahman gisteren lot Emir van Kabul is uit geroepen maar dal hij niet zegt wie hem uitgeroepen heeft. ATHENE, 23 Julij. Men verzekert, dat de Grieksche regering eerstdaags de reserve onder de wapenen zal roepen. Braïla is benoemd tot gezant van Griekenland te Parijs. LONDEN, 24 Julij. Lagerhuis. De heer Bryce verzoekt overlegging van de documenten betreffende den toestand van Klein-Azië en Armenië. Sir Charles Dilkc belooft dat de regering die stukken zal overleggen, welke zij daartoe geschikt acht en verklaart dat de schels van den slechten toestand waarin genoemde gewesten verkeeren onmogelijk overdreven kan worden. Hij betreurt het, dat de Porte op de identieke nota der mogendheden een alles behalve bevredigend antwoord gegeven heeft en zegt dat de consulaire berigten onjuist zijn. Hij voegt er bij dat de beloften der porte Engeland niet tevreden stellen. Welke stappen Engeland doen zal om hierop te ant woordenkan thans bezwaarlijk gezegd worden; maar alles wat|verrigtzal worden zal geschieden in overeenstemming met de mogendheden. Gladstone doel opmerken, dat alles wat tot dusverre in het belang en ten bate van het Ossten is gedaan verkregen werd alléén door het overleg van de Europesche statendit overleg moet zoo veel mogelijk behouden blijven, want de beste uilkomsten zijn er van te verwachten. Hij gelooft dat hel huie geen bedenkingen zal hebben tegen het aanwenden van krach tige middelen om de in Turkije bestaande euvelen weg te nemen. WEENEN, 23 Julij. Naar het schijnt is thans tot een vloten-manifestatie op de Albaneesche kust besloten, voor het geval dat de Porte binnen de overeenkomstig het verlangen van Engeland, haar gestelden termijn niet aan de Montenegrijnsche quacstie een bevredigende oplossing geeft. Enge land en Oostenrijk zullen ieder twee schepen daartoe afstaanmet een lan ding van troepen wordt nog gewacht. ZWOLLE, 23 July. Tarwe en paardeb. niet aangevoerd, rogge en boekweit beiden 8 b 8.50, gerst 6 a ƒ6.50, aardappelen 2.50 k 3, alles per HL. De ziekte onder de vroege aardappelen vertoont zich in deze streek allerwege. In de late soorten gelukkig nog niet. Boter per KG. ƒ1.10 k 1.20per 20 KG. of -J. vat prima kwal. 24 k ƒ25.50, afwijkende soort ƒ22 k ƒ23, tweede soort 19 a ƒ21. Eijeren ƒ3 k ƒ4 per 100 stuks. ZWOLLE, 23 Julij. De veemarkt was beden in alle opzigten beduidend willi ger en hooger in prijs. De aanvoer bedroeg ter markt en op de stallen ruim 1000 stuks. Wij noteeren heden: vette koeijen en ossen aan bouten 75 k 85 ets; dito stieren 65 k 72| ets, dito kalveren 80 k 90 ets, dito schapen en lammeren 65 k 70 ets, neurende en versch gekalfde koeijen ƒ140 k ƒ270, dito schotten en vaarzen ƒ130 a ƒ240, guste of spoeling-koeijen ƒ130 k ƒ175, zomerkalveren dito ƒ140 k ƒ200, guste-vaarzen 100 k ƒ150, ossen voor den bak ƒ110 k ƒ175, jarjge springstieren 75 k ƒ180, vaarspinken ƒ50 k ƒ85, iokkalveren 25 k ƒ55, nuch tere dito ƒ6 k ƒ11 en lammeren J 9 a 2 OVarkens. Op p. m. 85 wagens waren ruim 500 biggen en 250 magere varkens aangevoerd. De biggen golden ƒ1.50 k 2 per week en magere varkens ƒ20 a 40 per stuk. Vette varkens niet vlug. Boter. Aanvoer p. m. 1400/8 en 200/16, benevens 350/2 KG. stukgoed. Mid- delmarkt 22 per of 20 KG. Handelswaarde ƒ33142.50. ZWOLLE, 23 Julij. De schorsmarkt had heden eenige beteekenis. Voor ƒ4.35 werd goede IJssel- en voor ƒ5.20 puike Graafschapper verhandeld. Rnssehen. Aanvoer ruim 6000 bossen. Handel gedrukt. Prijzen 5 k 14 per 100 bossen. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6