BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidscke Courant van Maandag 26 Julij ó&80Jf°. ó72. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. Ter vergadering der Lcidsche afd. der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, gisteren avond op Zomerzorg gehouden, kwam, na de ge wone mededeeling van nieuwe leden enz., het eerst aan de orde de beant woording der in de vorige vergadering in de bus gevonden vragen, destijds uitvoerig door ons medegedeeld. De heeren Speet en Witte gaven hierom trent uitvoerige en belangrijke mededeelingen, wenken bevattende, die zeker menig ter vergadering aanwezig kweeker zich ten nutte zal maken. Voor de punten ter behandeling voor de algemeene vergadering, in Sep tember te Haarlem te houden, werden door het bestuur, ter indiening aan het hooldbestuur, voorgesteld en door de vergadering bij acclamatie aan genomen 1. Het beramen van middelen tot het verspreiden van periodieke mede deelingen over onderwerpen van Tuinbouw, uitgaande van het hoofdbestuur. 2. Overweging in hoeverre de opleiding van jeugdige tuinbouwkundigen in Nederland kan dienstbaar gemaakt worden aan de belangen van den landbouw in Nederlandsch O.-Indië. t Daarna bragt de waarn. Secretaris, Dr. P. A. Jentink. verslag uit over de lotgevallen der afd. in het afgeloopcn jaar. Daaruit bleek dat de toe stand der afd. alleszins gunstig te noemen is. Het steeds toenemend ledental was nu tot 160 geklommen. De gewone leden-vergaderingen waren steeds goed bezet en werden door belangrijke voordragten op het gebied der bloe men- en planten-cultuur van de heeren Mater, Witte, Heenk en Ballego opgeluisterd. In de vier met dames gehouden vergaderingen hielden de heeren Witte, Boursse Wils, de Vos en Jentink wetenswaardige voorlezin gen. In vereeniging met de afd. Boskoop, werd met uitnemend succes eene rozen-tentoonstelling, en later met hetzelfde gunstige gevolg eene ex positie op het gebied der hollen-cultuur gehouden, waarbij de heer Krelagc uil Haarlem over dat onderwerp eene hoogst belangrijke voordragl hield. De verschillende excursies, o. a. naar Velzerbeek en laatstelijk naar Gent, werden door vele leden bijgewoond en droegen voorzeker tot den bloei der afd. het hare bij. De leesbibliotheek kwijnde, en het leesgezelschap was onlangs bij gebrek aan voldoende deelneming ontbonden. Voor de inzen dingen, door leden op de gewone vergaderingen gedaan, werden door de afd. verschillende diplomata uitgereikt, die voorzeker velen zullen aanmoe- digen die goede voorbeelden te volgen. Een zware slag trof de afd. door het overlijden van haren ijverigen secre- i taris, den heer F. Stokhuyzen. Aan zijne veelzijdige verdiensten, van hare oprigting af ook in deze afd. ten toon gespreidwerd een warm woord van hulde gebragt, waarmede de vergadering hare instemming te kennen gaf. Had de heer Witte wel gewenscht dat van de in het voorjaar door hem uit Frankrijk ontboden, en onder de leden uitgedeelde zaden voor tafelgroen ten, de inzendingen der verkregen resultaten ruimer waren geweest, de voor zitter meende daarbij te moeten voegen, dat óók wat men niet zag, door mondelinge mededeeling van hen, die van die zaden loeh óók resultaten ver kregen, kon aangevuld worden. De heer Witte toonde daarop aan de vergadering de in zijn groenten-tuin hieromtrent verkregen uitkomsten en lichtte een en ander nader mondeling toe. Vooral de wortelen en knollen, maar in het bijzonder de reuzenkrop- salade, waren zeer aanbevelenswaardig. Hoewel de laatste voor dagelijksche consumptie niet met onze inlandsche concurreren kanwas zij om te stoven uitmuntend. Er waren ex. van kolossalen omvang ter vergadering aanwe zig. Hadden bij hem de erwten en boonen een minder gunstige uitkomst opgeleverd, de voorzitter deelde daartegen mede, dat hij dezer dagen, van de z. g. superlaliven, van den heer van Leeuwen een maaltje had gekregen, dat ook, wat smaak betreft, inderdaad superlatief was. Ilij vestigt voorts nog de aandacht op de wille capucyner-erwten ten vorigen jare uit Erfurt ontboden, de z.g. telephon-erwten. Vooral voor den inmaak in bussen wa ren zij uitmuntend. Voor de excursie door de Noordwijksche duinen op a. s. Maandag, boden zich ditmaal slechts een 12-tal leden aan. De voorzitter hoopte datwan neer men eerlang aan het plan om van de uitnoodiging der Boskoopsche afd. gebruik te maken, gevolg zal geven, de deelneming ruimer zal zijn. De heer Hoog, van Noordwijkter vergadering aanwezig, biedt aan, de le den die aan de excursie door de duinen zullen deelnemen, a. s. Maandag aan het station Piet-Gijzenbrug te ontvangen. Naar aanleiding van het dezer dagen in verschillende couranten voorko mende berigt, dat er ergens in de wereld iemand was, die eene witte ge ranium had, meende de heer Witte hen, die dit mogelijk niet wisten, geen ondienst te doen door aan te toonendat dit volstrekt geen wonder was. Hij liet aan een andere plant zien dat bontbladerige planten soms geheel witte takken voortbrengen, maar verzekerde dat, werden die door stek ook al tot worlel-voortbrenging gebragt, hel onmogelijk is dat ze zelfstandig kunnen voortleven, zoo er zich geen geheel of gedeeltelijk groene bladeren aan ontwikkelen, daar van het bladgroen de ontleding van het koolzuur in de bladeren en dus de afscheiding der koolstof ten eenemale afhankelijk is, en derhalve het voornaamste voedsel deze planten blijft ontbreken. De heer Speet voegt er nog aan toe, dat ook zijne ondervinding hem geleerd heeft, dat witte geraniums geen levensvatbaarheid bezitten. De in de bus gevonden vragenwaarvan de beantwoording tot de volgende vergadering werden aangehoudenzijn de volgende 1. Zijn alle bonte planten, die in den handel voorkomen door kunst ver kregen, of door de gevolgen der zoogenoemde wilziekte, afwijkingen der moederplant? Of levert de natuur bonte planten in normalen toestand 2. Beslaat er Syringa vulgaris fol. aur. var. of kan dit een nouvauté zijn 'sGRAVENHAGE, 24 Julij. Door Z. M. is verlof verleend aan den heer mr. S. Visseringminister van financiën, tot het aannemen van het grootkruis der orde van Leopold, en aan den heer F. 11. van Stralen, kanselier van het Nederl. gezantschap te Brussel, tot het aannemen van het ridderkruis dier Orde, hun door den koning der Belgen geschonken. Voorts heeft Z. M. aan de na te noemen personen verlof verleend tot het dragen van de achter hunne namen ver melde onderscheidingsteekenen: mr. G. van Tienhoven, te Amsterdam, kom- mandeur 2e kl. der Saksische Ernestinische Huisorde; J. llilman, te Amster dam, ridder le kl. der gemelde Orde; C. J. Mienikus, te Amsterdam, het kruis van Verdienste der gemelde Orde; M. C. van Wiekera, te Amsterdam, de gouden medaille van Verdienste der gemelde Orde; H. J. Vos, te Brus sel, het onderscheidingsteeken van het borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar van Venezuela, en I. Stortenbeker, te 's Gravenhage, ridder der orde van Isabella la Calholica van Spanje, en aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat F. C. Anheiser, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Duilsche medaille ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. Tot betaalmeester te Zutphcn is benoemd de heer E. Barends, thans betaalmeester te Hoorn. Door den minister van koloniën is de commissie, belast met het afne men in Nederland in bet jaar 1880 van het examen voor de benoeming van ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Nederl. Indië, ontbonden, onder dankbetuiging voor de wijze, waarop zij zich van hare taak heeft gekweten. Het schroefstoomschip le kl. Zilveren Kruis wordt met den laatsten dezer buiten dienst, en het schroefstoomschip lekl. Leeuwardenliggende te Willemsorde, met den lsttn Aug. aanst. in dienst gesteld, met bestem ming om deel uit te maken van de oefenings-divisieen het bevel over laatstgemeld schroefstoomschip opgedragen aan den kapitein ter zee W. F. H. Cramer, onder eervolle ontheffing van hel thans door hem gevoerde bevel over het schroefstoomschip Zilveren Kruis. H. K. II. prinses Marianne heeft heden ochtend haar buitenverblijf te Voorburg weder betrokken. Het Spinoza-comité hoopt ;de onthulling van het standbeeld alhier te doen plaats hebben op Dingsdag 14 Septemberdes namiddags ten 2 ure. De man, die onlangs door zijne vrouw met petroleum begoten en daarna in brand gestoken werd, is in het gasthuis aan de bekomen brand wonden overleden. BEL. Cf IE. Den 18de° en 19den Julij is te Brussel een internationaal congres van drukkersgezellen gehouden, waarbij alle typografische werklieden-vereenigin- gen des lands en enkele uit het buitenland vertegenwoordigd waren. Na kennisneming van een door den Parijschen gedelegeerde voorgelezen verslag heeft het congres zich met algemeene stemmen verklaard tegen het opnemen van vrouwen in drukkerijen. Eene regeling van het leerlingschap werd, met het oog op de afnemende ontwikkeling der drukkersleerlingendringend noodig verklaard. Elke vereeniging blijft echter vrij om die naar eigen goedvinden toe le passen. De Brusselsche vereeniging heeft dienaangaande een besluit genomen en zal zich wenden tot de patroons, ten einde met ge meen overleg tot eene regeling te geraken. ENGEIiANS. LONDEN, 23 Julij. De commissie voor de oprigting van |ccn standbeeld voor prins Napoleon heeft eene bijeenkomst gehouden en besloten van de plaatsing in de West- minster abdij af te zien. Zij heeft van dat besluit aan den deken van Westminster, den heer Stanley, kennis gegeven, waarin zij verklaart, wel is waar steeds van meening te blijven, dat het standbeeld in de Westminster abdij tehuis behoort, maar dat ook zij het, na het afkeurend votum van het lagerhuis, niet wenschelijk acht, dat dit geschiede. Koningin Victoria heeft thans vergunning gegeven om het standbeeld in de kapel van St. George te Windsor te plaatsen. In navolging van Frankrijk, wordt eene volledige amnestie op touw gezet om aan alle Iersche verbannenen algeheele amnestie te verleenen. De heer Parnell heeft zich bereid verklaard aan het hoofd daarvan te staan. De regering heeft de vloot op de Chinesche kust versterkt wegens de mogelijkheiddal daar de vrede wordt verstoord. In het laboratorium der artillerie-werkplaatscn van het militaire dis trict van Kharkaffte Kursk, had op 16 Julij eene ontploffing plaats. Achttien artilleristen werden gedood of gewond. De manschappen waren bezig met het vullen van springhommentoen een der bommen op deii grond viel en ontplofte. Hel vuur deelde zich zoo snel mede aan de overige ontplofbare stof, dat men slechts een ontzettenden slag hoorde. Zes lijken werden kort daarop uit de brandende overblijfselen van de werkplaats te voorschijn gehaald. De overige twaalf manschappende meesten zeer ern stig gekwetst, worden in het hospitaal verpleegd. Een gedeelte van den in aanleg zijnden tunnel onder de Hudsonte Jersey city, is ingestort, waardoor hel water van de rivier er binnenstroomde. Er waren op dat oogenblik zestig man aan het werk; aan tien daarvan ge lukte het te ontsnappen. Van twintig anderen weet men met zekerheid, dat zij verdronken zijn. Men doel thans eetie poging om de overige werk lieden, die onder het puin bedolven zijn, te bevrijden. Honderd man zijn daartoe bezig met het graven van een nieuwen ingang naar den tunnel, maar er zullen drie dagen verloopen voor men daarmede gereed is. FRAIKRIJK. Als staaltjes van de theoriën, die in het 'socialistisch werkliedencongres le Parijs zijn verkondigdkunnen dienendat door een der afgevaardigden werd

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5