LFIhSdll COURANT. 1880. N0. 173. MAANDAG 26 JULIJ. BINNENBAN DSCUE BERIGTEN. ADVERTENTIE N. Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld Schoolbezoek. Be Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Ce prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdverlcnliPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. «leze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN. 24 Julij. De minister van hinnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dal aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastricht, met liet begin van den cursus 1880—1881aanvang nemende op 1 September 1880, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 14 kwcekelingenten einde daar. op kosten van het rijk, opleiding tot hulp onderwijzer te ontvangen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweek school worden toegelaten zij, die. blijkens over te leggen geboorteacte, tusschen 1 Januarij 1804 en 15 April 1866 geboren zijn. De stukken moe ten vóór 2 Augustus vraclitvrjj worden toegezonden aan den heer H. A. L. Hagdorn. benoemd directeur der rijkskweekschool te Maastricht. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 51 tot 73 volwassen personen en 6 tot 11 kinderen. In de Staatscourant zjjn opgenomen: de verslagen omtrents 's rijks verzamelingen van geschiedenis en kunst over 1879: het rapport betreffende den catalogus van 's rijks prentenkabinet te Amsterdam, en hel verslag van de commissie van loezigt van 's rijks museum te Amsterdam. Men meldt aan liet Hbl.en dal blad deelt hel onder reserve mede, dat een kon. besluit reeds geteekend zou zjjnhetwelk bepaalt, dat bij de iufanterie-bataillons de 5' compagnie zou komen te vervallen, en dus elk bataillon op eene formatie van 4 compagniCn teruggebragt zou worden. Door deze wijziging zouden op dit oogenblik ongeveer 45 kapiteins over compleet worden, doch voor speciale diensten bij de bataillons worden ingedeeld. Blijkens een schrjjven van de Nederlandsche Poolreizigers was de H illem Barents op 4 July te Vardö aangekomen. De reis was zeer voor spoedig geweest. Opgeruimd was steeds de stemming aan boord en met lust en jjver vervulde elk zjine pliglen, terwijl de uitstekende gezondheid, die allen steeds genoten, veel bijbragt tot den goeden geest, die onder de opvarenden heerschte. Vroljjk en met nieuwe krachten zouden zij dan ook weldra weder in zee steken, onder het aangenaam bewustzijn, dat zoovele Iandgenooten de reis met hunne welwillende belangstelling volgen. Aan 's rijks marinewerf te Amsterdam is een tweemasttuig in aan maak, hetwelk bestemd is geplaatst te worden op het terrein der kweek school voor zeevaart alhier. De jongens dier inrigting kunnen zich nu, vóór hunne detachering aan boord van oorlogsbodems met de behandeling van dit tuig vertrouwd maken. Naar men verneemt is de uitspraak van hel Engelsche heerenhuis, in de zaak der aanvaring tusschen de Khedive en de Foorwoarlsin het voordeel der stoomvaartmaatschappij Nederland, liet eerste vonnis van hel admiraliteitshof werd geheel bevestigd, met vernietiging van het latere von nis van het hof van appèl. - Het stoomschip Gelderland', van Rotterdam naar Batavia, is op 21 July te Padang aangekomen. De. Prinses Marie, mede op weg naar Ba tavia, is op 22 Julij van Suez vertrokken. In de eerste zitting van de synode der Ned. herv. kerk zijn benoemd: tot president, de heer J. L. Luti, tot vice-president, de heer B. A. Over man, beide met 9 van de 17 uitgebragte stemmen. Als secundus van den vice-president werd de beer G. van Duyl gekozen, bij herstemming met den heer G. Bruna. De heer J. F. C. Kronenberg is als lid opgetreden in de plaats van mr. R. van Boneval Faurc, die verhinderd werd de vergadering by te wonen. Te Utrecht heeft de politie de hand gelegd op een 4-tal zakkenrollers; zjj waren netjes gekleed, en werden behoorlijk geboeid naar de cellulaire gevangenis gebragt. Te 't Zandtprov. Groningenontdekten Dingsdag 11. een paar dienst boden van den landbouwer Dyksterhuis in een veld koren het ljjk van een persoon. Na daarvan aan de bevoegde autoriteit kennis gegeven te hebben, spoedde deze zich met den geneesheer naar de aangewezen plaats en vond daar het lijk van een manspersoon, reeds in verren staat van ontbinding verkeerende. Daar zijn gelaat niet meer te herkennen viel, wist men eerst niet, wie de persoon was, totdat eenige omstanders verklaarden hem te herkennen aan zijne kleederen als een zekeren Kroese, arbeider, welke verklaring naderhand door zijne vrouw werd bevestigd. Deze persoon stond algemeen als dronkaard bekend. Hjj laat eene weduwe na met zeven on verzorgde kinderen. De heer Knoop, te Onderdendam woonachtig, geraakte met 2ijn paard, een jong beest, bespannen voor eene tilbury, waarin hij alleen gezeten was, te Bedum op hol. Bij een bogt van den weg werd hij uit het rijtuig over de straat geslingerd. De tilbury werd stuk geslagen en hel paard sloof met de kret achter zich de herberg in van Huizinga, door een ijzeren hek, waarachter de kret bleef haken. Het beest, nu geheel vrij en blind, holt den gang door en stort de keuken binnen, waar mej. H. zich bevond met een klein kind, dat in een kinderstoel zal. Het paard sloeg hier alles stuk en omver: de tafel met een kotlijservies werd verbrijzeld, eveneens eene kast, terwijl de kinderstoel omvergeworpen wordt. Nu nam het de terug reis aan langs drnzelfden weg, beschadigde in erge mate de plinten in den gang en vloog de deur uit. Met een kloeken sprong trachtte het over het ijzeren hek te springen, doch gelukkig mislukte dat; het hek werd ver brijzeld en bet paard blijft er in steken, scheurde zich poolen en hals open en werd staande gehouden zoodat verdere onselukken werden voorkomen. Het wonderlijkste van deze zaak is. dat niemand gedeerd is geworden; de heer K. had wel is waar hier en daar een schramp en het kind van den logementhouder bekwam eene buil aan het hoofd, maar overigens is de schade alleen van geldelijken aard. I Te Tilburg is, wegens herhaalde ongeregeldheden, die in de wijk j Korvel hebben plaats gehaddoor burgemeester en wethouders ten strengste verboden langs de straten te zingen, te schreeuwen of ander geweld te maken, terwijl zamenscholingen van meer dan drie personen niet mogen plaats hebben en alle herbergen ten 9 ure moeten zijn gesloten. In de omstreken van St. Michielsgestel werden in den laatsten tijd vele verwoestingen aangerigt, naar men meende door een wild zwijn, dat echter door niemand was gezien, omdat niemand den moed had de plaats te naderen, waar het zich ophield. Eindelyk is het ontdekt. Een arbeider, die zich vroeg naar zijn werk begaf langs de hoofdlaan van het dorp naar het kasteel Zegenwerp, zag op eenigen afstand iets in het gras bewegen, hoorde iets grommen, en hield zich overtuigd, dat het hel wilde zwjjn was. Terstond sprong hij over de sloot, ijlde naar het dorp om mededee- ling van het geval te doen, en aanstonds grepen nu de boeren naar wapens, om op het monster los te gaan. Toen zij de plaats naderden, waar het dier door den arbeider gezien was, zonk den meesten de moed in de schoe nen; slechts een reeds bejaard man trad moedig voorwaarts, met de piek gewapend. Hij bukt, grijpt toe, en pakt.... een man bij den kraag, die in het gras lag te slapen, nadat hjj den vorigen avond aan een schutters feest had deelgenomen. Het stoomschip America, kapt. Pohle, heeft te Vlissingen aangebragl 14 personen, zijnde de volle bemanning van de Engelsche bark Advance, kapt. Cunningham, van Liverpool met steenkolen naar Java bestemd, welk schip in den Atlantischen Oceaan gezonken is. Na het schip te hebben verlaten, zwierf de bemanning 24 uren in de booten rond, en werd toen door eene uitgaande bark opgenomen en kort daarna op de America overgezet. Te Kruiningen heeft zich een geval van pokken voorgedaan bij een kind, dal uit Kloetinge daarheen was vertrokkeu. (Zie verder het Bijvoegsel Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. VAN HOEKEN. Leiden, 24 Julij 1880. P. VAN HOEKEN, Tisseue. In dank ontvangen voor het Kinderfeest van: J. I. v. W. ƒ2.50, L. c. q. ƒ1, J. v. H. ƒ1, C. v. B. ƒ0.50, G. A. H. ƒ1, J. K. 1, L. L. ƒ10, T. Z. 50, R. X, coupon f 2.47% m'. O, 25, M. S. /2 50,T.S. ƒ2.50, C. G. ƒ2 50, D. 11. f 2, B. 1. Namens hel Bestuur, S. A. ANDRESON, Penningmeester.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1