"bUITKNLANIJSCIIK BKltlGTKN." Zekere J. H., tijdelijk in dienst bij een paarden- en vlaskooper Ie Ooiiburg, besteeg dezer dagen, terwijl hij in liooge mate beschonken was, een paard zijns meesters en reed het dorp in. De rit kwam hem duur te staan; hij slortie van het paard en was onmiddellijk een lijk. In het nabij Venlo gelegen St. Tonis kregen eenige jongelieden twist, waarbij een 20-jarig jongeling een steek met een drietandige mestvork in het onderlijf kreeg, aan welke gevolgen hij wel zal moeien sterven. Nood dwang geeft de gearresteerde als reden voor dit feit op. liet Hbl. deelt regtstreeksche berigten mede uil Zuid-Afrika van 29 Jnnij. Hel Kaapsche parlement heeft verder beraadslaagd over de confede ratie; de oppositie daarentegen nam hand over hand toe; het scheen dal de stemmen zouden slaken of het bewind met slechts twee stemmen winnen zou. De minister Sprigg scheen bij het groot mecningverschilzelf weinig aan het succes van zijn ontwerp te gelooven. De heeren Fuller en Vintcent droegen amendementen voor; de heer Farmer stelde de «voorloopige quaeslie". Deze laatste w erd aangenomen en het confederatieplan daardoor op de lange baan geschoven. De minister zeide zelf, daL bij geringe meerderheid voor zijn plan hij den gouverneur zou hebben geraden met de zaak niet verder te gaan. Inmiddels is in NVest-Grikwaland eene partij opgekomen tegen de aanhechting met de Kaapkolonie en wordt Natal door de rijksregering vooralsnog niet rijp geacht voor verantwoordelijk bestuur; het zal onder het regime van voor 1875 worden teruggebragt. De stemming in de Transvaal tegen de Engelsche regering wordt er niet beter op en met de Basutos zijn nog altijd moeije- lykheden. 'sGRAVENHAGE, 23 Julij. De officier van gezondheid le kl. NV. Schoondermark en die der 2e kl. A W. M. van Deventer, arts, worden geplaatst respeclivelijk aan boord van het oplcidingschip Admiraal ran ffassenaer en hel schroefstoomschip Mnrnix. Jhr. W. L. 15. van Panhnys, oud rijks-betaaln.ecster te Leeuwarden, heeft aan hel rijk ten geschenke aangeboden een door J. de Glieyn ge schilderd doek, waarop is afgebeeld de wille strijdhengsl van aartshertog Albert, die door bodewijk Gunther van Nassau in den slag van Nieuw- poort (1600) werd bemagtigd en door Item aan zijn neef, prins Maurils, werd vereerd. De behandeling van hel proces legen C. L.. te Vrouwenpolder, be schuldigd van opzettelijke brandstichting, werd heden door het geregtshof te Gravi nhage voortgezel. Nadat ook nu nog de besclt. een langdurig verhoor had ondergaan en de huishoudster omtrent onderscheidene punten nadere verklaringen had afgelegd, werd hel woord verleend aan den advo caat-generaal mr. Gregory. Z.E.G A. wees er in de eerste plaats op hoe schrikbarend de brandstichtingen in den laatsten lijd waren toegenomen en er zelfs in de volgende maand nog twee door hem bij hel hof zullen wor den aangebragten in de tweede plaats op de roekelooze wijze, waarmede assurantiën gesloten worden, soms alleen om zielen te winnen. Misbruiken worden daardoor in de hand gewerkt, men leeft maar zorgeloos voort en ten laatste is de assurantie-maatschappij er goed voor Wat de onderhavige zaak aangaat, zelden zag spreker bij brandstichting het bewijs van schuld zoo daghelder bewezen. Het bewijs voor de brandstichting leidt hij vervol gens af uit het ongeloofelijk snel'toenemen van den brand; de petroleum, dat moderne middel om brand te slichten, moet ook hier zijn gebruikt. Ilesch. had belang bij den brand en spreker toont de redenen daarvoor aan. Overigens wijst Z.E.G.A. op de veel le hooge assurantie van gezamenlijk ƒ6800 voor een gewoon hoerenameublemeni. dat slechts ƒ2700 waard was, en op de leugenachtige opgave dat voor 1060 aan meel zou verbrand zijn, hoewel er slechts 1 a 2 kilo's waren aanwezig geweest. Adv. gen. ge looide zich gerust van de schuld overtuigd te kunnen houden en eischte ten slotte zijne vcroordeeling tol 8 jaren tuchthuisstraf. M'. 1. van Gigch, die als verdediger voor den beschuldigde optrad, geloofde dat niemand, die de debatten heeft bijgewoond, en hij niet in 't minst zal kunnen ontkennen, dat er belangrijke bezwaren tegen den besclt. waren «ntsiaan. Die bezwaren moesten echter gewikt en gewogen worden en stelde men er dan de redenen van twijfel tegenover, dan zou men moeten ontwa ren te komen tol de meening dat er zooveel duisternis en rationes dubi- tandi aanwezig zijn dat er geen veroordeeling tol tuchthuisstraf kan vol gen, op grond dat het wettig bewijs van de schuld niet is geleverd. Plei ter geloofde dat, welke bezwaren ook legtn besch. mogteu bestaan, de brand op eene natuurlijke wijze ontslaan is en hij derhalve met vertrouwen lot de vrijspraak van zijn cliënt mag concluderen. De uitspraak is bepaald op aanst. Woensdag. Te Scheveningen is ée'n vischschuit aangeweestdie slechts ƒ20 be- somde. Ook kwam er één haringschuit aan met 150 ton pekelharing. If li 1. G I E. Het gedenkteeken voor koning Leopold I, in het park te Laeken opge- rigl, is een monumentaal gebouw, negenhoekig, in verband met de 9 pro vinciën van België. De middenruimte, waarin het in wit marmer gehouwen beeld van Leopold 1 staat, is omgeven door eene opene galerij, waarop een terras rust, dat men langs een a jour bewerkte trap in de galerij aan de achterzijde van het monument bereikt. Aan de hoeken slaan zware kolom men op welker kapiteelen de allegorische beelden der 9 provinciën staan onder rijk gebeeldhouwde hemels, waarop de Belgische leeuw met het wa pen der provinciën rust. Op het terras verheit zich een a jour bewerkte étage, waarop de monumentale spits verrijst, welke gekroond is door den in koper gedreven genius van België, die in de eene hand een lauwerkroon houdt en met de andere de nationale vlag zwaait. Het geliecle monument is in den stijl der 16° eeuw uitgevoerd. De kosten bedragen omstreeks 700,000 frs. en de hoogte van het monument van den voet tot dc spits is 45 M. Het is gebouwd door den achitect de Gurle. terwijl het marmeren beeld van Leopold I gehouwen is door den bekenden artist Willem Geefs. De plegtige onthulling werd bijgewoond door de ministers, de ministers van staat, de leden van het corps diplomatique, der beide kamers, de prov. gouverneurs, de hooge ambtenaren, de burgemeesters enz. en een groot aantal andere genoodigden. Redevoeringen werden door den minister van binnenlandsche zaken en den gouverneur van Brabant tot het vorstelijk echtpaar gehouden, door den laatstgenoemde uit naam van de inteekenaren voor het monument. In beide toespraken werd uitgeweid in den lol van den vorigen koning en de tegenwoordige als zijn alleszins waardige opvol ger begroet. In zijn antwoord zeide de koning o. a., dat bij met aandoe ning zich al de blijken van liefde en gehechtheid herinnerde, bij zijn leven zijnen vader door de natie steeds bewezen. De plegliglicid, waartoe men thans bijeengekomen was. vervolgde hij, zette de kroon op aan deze uitin gen van volksgevoel. Een woord van dank aan de inschrijvers, die het gedenkteeken hadden bekostigd, en allen, die er toe hadden medegewerkt, besloot de koninklijke rede; van dank ook aan de kamers, die de plek, waarop het gedenkteeken stond en van waar koning Leopold voor de eerste maal Brussel aanschouwde, in een openbaar park hadden herschapen. ENGELANB. LONDEN, 22 Julij. In bet lagerhuis heeft de heer Wilmot de volgende motie aangekon digd: //Hel is in strijd met de constitutie, wier levensbeginsel volgens den wil der Engelsche natie het gelooi in God is, dal iemand, die iu wel over dachte openbare redevoeringen of bij geschrifte ondubbelzinnig het beslaan van God loochent en niets van verpligting of verantwoordelijkheid jegens Hem welen wil, lid van dit eerwaardig huis worden kan". In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is men dezer dagen lot eene algemeene volkstelling overgegaan. De uitslag is nog niet. volledig be kenddoch eenige opgaven worden reeds gedaan over de bevolking van eenige groote sleden. New-York telt 1,207,000 inwoners tegen 942.000 in 1870; Philadelphia 850,000; Brooklijn (eene verlenging van New-York) 560.000; Chicago 475,000; St. Louis 375,000; Boston 360,000; Baltimore 350,000; Cincinnati 250,000; Washington, hoofdstad der Unie, 150,000. De kapitein van de pakketboot Bullion, varende tusschen Amerika en Japan, heeft een bevel lot echtscheiding in zijn scheepsregister ingeschreven vervat in dc volgenden termen: Den O^" Februarij, ten zeven ure des mor gens. op 40 graden zuiderbreedte en 15 graden oosterlengte, zijn Charles Brown, kok, en Harriet Brown, kamermeisje, gescheiden als man en vrouw volgens hunne begeerte en met gemeen overleg. Na de kleederen en huishou delijke voorwerpen le hebben verdeeld, hebben zij schriftelijk verklaard voortaan onafhankelijk van elkander te willen leven, en bij gevolg hebben zij opgehouden dezelfde hut te bewonen. FRANKRIJK. Te Parijs werd dezer dagen een socialistisch congres gehouden. Naar gewoonte werden daarin weder de dolzinnigste denkbeelden verkondigdmaar daartegen werd ook een krachtig protest gehoord van een algevaardigde uit Havre, zeilenmaker van beroep. De Parijsche werklieden, zeide hij o. a., zullen u niet volgen en wat die der provincie betrelt, kan ik u slechts zeg gen, dat ik, als hun ecnig vertegenwoordiger alhier, protesteer en de ver gadering verlaat. Vooraf echter las hij het programma voor der werklieden van Havre. Zij betuigden allereerst hunne gehechtheid aan de republiek en verklaarden dan zich voor de volgende hervormingen: uitbreiding van de ge legenheid voor goed onderwijs, vrijheid van drukpers, vereeniging en ver gadering, betaling van alle openbare ambten en betrekkingengemengde commissiën van arbiters ter beslechting van de geschillen tusschen patroons en werklieden, cooperative vereenigingen van nijverheid afschaffing van ac- cijnsen, tientiurswerk voor volwassenen, achtnurswerk voor kinderen bene den 14 jaar, afschaffing van arbeid in de gevangenissen voor zooveel deze den gewonen arbeid concurrentie aandoet, eerbiediging van den eigendom en verkregen regten, medewerking der handwerkslieden met de andere de mocraten enz. enz. De deken der katholieke faculteit van Rijssel en 30 zijner vrienden worden gercgterlijk vervolgd, omdat zij den 14Jtn dezer, op den naamdag van den graal van Chambord, op een teestmaal in een restaurant: leve de koning, leve Hendrik V! geroepen hadden. Ook vele pastoors loopen gevaar vervolgd te worden, omdat zij de nationale vlaggen, door de maires op de torens geplaatst, er af hebben doen halen en vernielen. Voorts is een aantal maires voor twee maanden geschorst, omdat zij bel nationale leest niet of althans niet met de noodige geestdrift hebben doen vieren. Te Parijs heeft een werkman, Clauste genaamd, zijn patroon, den heer Alibert, gedood. Herhaaldelijk had de patroon Clauste met boeten moeten bedreigenmaar eerst den 6J'n Julij had hij hem eenige francs afge houden, omdat hij de hclll van den tijd niet gewerkt had. Hierop had Clauste gezworen zich te wreken en kocht nog denzelfden avond een revol ver en eene doos cartouches. Woensdag had hij dit wapen medegenomen en het aan verschillende personen laten zien. Zijn voornemen was. zooals hij toen reeds zeide, zijn patroon te dooden, indien deze hem niet ten volle uitbetaalde. Werkelijk bad ook thans weder de patroon reden ge vonden hem ecnig geld le onthouden, waarop Clauste a bout portam drie schoten op hem loste. Dc dader werd spoedig door de inmiddels toegescho ten werklieden overmand en ontwapend. De Alliance Israël, univ. heeft bekend gemaakt, dat de gouverneur van Eiitifa, bij Marokko, een jood, Jacob Dalian genaamd, zooveel stoksla gen heeft doen gevendat hij er onder bezweken is. De misdaad van Jacob Dahan bestond daarin, dal hij eene Moorsche vrouw in dienst had, die hij tijdens den hongersnood in Marokko tot zich genomen en gevoed bad. IT AS. IE. liet regtsgeding van de gravin Lambcrlini tegen de erfgenamen van kardinaal Antonelli is te Rome op nieuw aan de orde gekomen. Het hol van cassatie had indertijd geweigerd de bewijsvoering toe te laten, dat de gravin dc dochter was van kardinaal Antonelli, op grond dat hare wettige geboorte uit echte bescheiden bleek. Thans verlangt de gravindat de regtbank hare zaak op nieuw in behandeling zal nemenop grond dat lot

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2